Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

pallacinka
11. máj 2012

Ked uz tu bolo spomenute grilovanie, grilujete? 🙂 My mame v plane kupit elektricky gril, myslite, ze mozem na nom pripravovat jedlo (zeleninu, tofu) aj pre malu?

anika159
11. máj 2012

@ckocka presne ako ja... Maso nejem lebo mi nechuti ale za ryby by som vrazdila...mojmu drahemu maso pripravujem ale vegetarianska strava mi pride kreativnejsia a hlavne lahsia.... Odkedy som prestala jest mado nemam problemy s zaludkom🙂

ckocka
11. máj 2012

@pallacinka Vcera som si z trhu doniesla cuketu a krasne velke zampiony. Obed jasny: ugrilovat. Iba osolene, čierne korenie a jemne cesnaku s domacim chlebom... Neskutocne lahodne.
Inak uz davnejsie som si kupila elektricky gril a hoci proti nemu nemozem nic namietat, ovela radsej grilujem na grilovacej panvici. Kupila som ju v Lidlu za nejakych 300Kc a hoci neviem z akeho je materialu /pomerne lahka/ velmi dobre vedie teplo takze sa vsetko rovnomerne opeka. Panvica sa samozrejme cisti lahsie ako gril. A co sa tyka skodlivosti grilovania myslim ze to plati pri grilovani na otvorenom ohni - odkvapkava tuk do ohna a vznikaju karcinogenne latky.
Takze to doma nehrozi, ale zase jedlo nema typicku aromu. K dobru naopak pricitam mensiu spotrebu tuku ako pri klasickom smazeni.

pallacinka
11. máj 2012

@ckocka Dakujem za odpoved, presne na sampinony a cuketu sa tesim najviac 🙂 Ja si tiez myslim, ze grilovanie na elektr. grile nema byt ako skodlive, len som sa chcela uistit, nez by som ublizila malej (ma iba nieco cez rok). My sa chystame kupit jeden z tych lepsich grilov, jedlo by malo z neho chutit tak, ako z uhlia, tak som sama zvedava 🙂 Na cistenie sa veru netesim, ale to uz nejako patri k tomu 🙂

ckocka
11. máj 2012

@anika159 Len skoda ze tu nemame to more, uz by mi nic nechybalo.

ckocka
11. máj 2012

@jaron Vdaka za ponuku, ale tak nejako som z nasej zmiesanej rodiny automaticky zvyknuta odpovedat v tej reci, ktorou ma oslovuju. Ale budem rada ak ma budete opravovat, mozno sa este nieco naucim. I ked "stareho psa..."

zuzanaam
12. máj 2012

@kacenkaharris ja robim kašu z naklíčenej raže (asi tak za misku čo sa zmestí do dlaní), jabĺk a melasy (1 čl). Len to spolu rozmixujem.

zitaje
12. máj 2012

@zuzanaam to potom nevaris, kasu z tej raze, ze? Klicis len raz?

Dnes som vymyslela zlepsovak na datlove gulky. Kedze datle nemam na com pomliet, nakrajala som ich a chvilu povarila v troche vody, nechala postat a potom zmixla. No a tym padom to bolo trocha mokre, nestacilo tam nasypat mlete orechy, tak som tam pridala trocha pohankovej muky. Vysledok je super, potom som uz len obalovala v kokose.

zuzanaam
14. máj 2012

@zitaje nie nevarím, celkom nerozumiem druhej otázke, dá sa klíčiť viackrát 😕 ? Raž namočím na noc, ráno prepláchnem, nechám klíčiť do ďalšieho dňa do večera. Ak chcem kašu robiť inokedy, skladujem v chladničke. Počas klíčenie preplachujem ráno a večer.

didulka85
14. máj 2012

@pallacinka nemam medicinske vzdelanie, je to len moj nazor. Mozno by bolo dobre opytat sa napriklad v AKV.
Treba hlavne mysliet pozitivne co sa dojcenia tyka a tym padom sa nemusis vobec zapodievat otazkou ake mlieko davat a ci ho vobec davat. 😉
Okolie?! Pockaj, ako na teba bude okolie tlacit, ked budes dojcit 2-rocne dieta. 😀 😀 😀 😀 😀

zitaje
14. máj 2012

@zuzanaam 😀 klicis len raz, alebo aj ine obilniny? 😀 Nepisem makcene 😅

jaron
14. máj 2012

@zitaje tak to bolo za sto bodov, chvíľu mi trvalo príst na to, kde je háčik, len raz alebo len raz 😀

didulka85
14. máj 2012

Uz dva dni si davam namiesto dezertu tento salat.
Nasi maju v zahrade spenat, tak ho vyuzivam ako sa len da. V surovom stave je celkom dobry. S cherry-dajkami, orechami a zalievkou je super. Zalievku som urobila z oleja, medu z agave a stavy z polky citrona. Odjedala aj dcera.

jaron
14. máj 2012

@didulka85 aj my máme teraz v zahrade špenát a je výborný, aj keď nám chutí hlavne sparený, surový si dáme trochu a potom ho len sparíme v pare na chvíľku, pokvapkáme citrónovou šťavou, olivovým olejom a pridáme trochu soli, je výborný, s chlebom, zemiakmi a pod.

zuzanaam
14. máj 2012

@zitaje 😀 😀 😀 uz rozumiem 😉 , klíčim prakticky všetko, akurát fazuľu varím. Nedarí sa mi so špaldou, uvažujem, či ju pri lúpaní nejako tepelne neznehodnotia, tiež nahý jačmeň mi neklíčil.

dadkaa
14. máj 2012

😲

dadkaa
14. máj 2012

prepacte dcerka vam to poslala....

oscarka3
14. máj 2012

@zuzanaam mne špalda klíči v pohode

zuzanaam
14. máj 2012

@oscarka3 a od akého výrobcu kupuješ?

oscarka3
14. máj 2012

@zuzanaam mala som 2 druhy, jeden bol biomila a ten druhý si nepamätám

sima.p
15. máj 2012

zastihla som tu niečo o mlieku, ale akosi momentálne nemám čas sledovať moje obľúbené témy, čo mi je aj ľúto, a čo mlieko z mliečnych automatov? Lebo moja mladšia dcéra má veľmi rada mlieko, tak ked už, tak aké by som jej mala kupovať? Ale už jej ho dávam menej ako kedysi.

jaron
15. máj 2012

Trochu o strukovinách:

http://restauracie.sme.sk/clanok/videli-ste-uz-...

(je tam myslím jedna veta omylom "Tí si však zväčša myslia, že", už som písal, aby mi to podľa možnosti opravili)

jaron
15. máj 2012

Počuli ste už o vegetariánskom plese v Martine? Tušim to bol už tretí ročník. Boli tam moji známi a dokonca sme boli ocenení ako obč. združ.:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/ocenenie-...

Žiaľ, o plese som zatiaľ nenašiel nejaký lepší článok, reportáž a pod., iba malú správu:
http://turiec.sme.sk/c/6366013/stredoeuropsky-v...

kacenkaharris
15. máj 2012

Ha, mlieko. Vyborna tema. Len si uz nepamatam ako chuti za tych 9 rokov, co neprekrocilo dvere mojej chladnicky 😀 Fakt nechapem, ako som to mohla predtym pit. Ked som ho pred par rokmi ovonala, smrdelo mi, s prepacenim, ako kravsky zadok (dufam, ze sa mile kravicky neurazia). Taky bio smradlavy kozi syrik, na druhej strane, ten si 10x do roka doprajem k cervenemu vinu. Tot moja spotreba mliecnych vyrobkov 😉

kacenkaharris
15. máj 2012

Hej, boze, a uz sa tesim, ako budu vsetci rypat, ze dietatu davam konopne (ved konope = drogy, nie? 😵 ) mlieko a nie to "ozajstne". Co ak to, chudinka, neprezije? 😀

didulka85
15. máj 2012

@kacenkaharris ty davas dietatu konopne mlieko? Vazne sa pytam... 😀 A chuti? 😀 😀 😀 Konopny olej davam Sare do salatu alebo kase, ale mlieko som este nepila ani ja.
Na mna sa z bio suflika usmievaju konopne semienka a neviem co s nimi. 😅

kacenkaharris
15. máj 2012

@didulka85 Budem davat konopne, este zatial nie je komu 😉 Ja konopne pijem skoro denne, vacsinou z obchodu (som v zahr.), ale robime i doma - len hodime do mixeru filtrovanu vodu, lupane konopne semienka a trosku agave. Ani to nefiltrujeme cez gazu, netreba. Obcas prihodim bud skoricu alebo matchu (mlety zeleny caj).

zitaje
15. máj 2012

@didulka85 ja hadzem taketo kadejake semienka (konopne, sezam, tekvicove atd) do salatov 🙂
A raz som robila konopnu cokoladu, to bola dobrota: roztopila som nejaku vysokopercentnu cokoladu, pridala datlovy sirup a konopne semienka, a ked to uz nebolo horuce len teple, prelozila som do mikrotenoveho sacka a rozvalkala som. Potom sup s tym do chladnicky.
ALe teraz sa snazim nizkotucne, tak uz cokoladu nejem ☹ 😎

rancuzkaf
15. máj 2012

ahojte, idem vam napisat dalsi recept na musli tycinky, kym ho niekde nestratim 😉

COKOLADOVE MUSLI TYCINKY

50g ciernej cokolady
100ml sladoveho sirupu (jacmenny, ryzovy, kukuricny...)
2PL kokosoveho oleja (alebo ineho)
50g orechoveho masla (ja som dala mandlove)- namiesto masla je mozne dat nasekane rozne orechy tiez 50 g, tie vsak premiesat v suchych prisadach
....roztopit na miernom ohni na tekutu kasu, pridat zopar namocenych a vo vode vymixovanych datli (zo 10 kusov)
....toto vsetko pridat do premiesanych suchych prisad:

250g vlociek
60g rapadury (cukru)- je mozne, ze ho ani nie je treba dat, hlavne ak sa pouzije ine sladidlo ako cerealny sirup- med alebo agave su sladsie
1 kl skorice

premiesat a masu rozotriet na plech, piect pri teplote 170 st. asi 20 min, nakrajat asi na 14 kuskov a nechat komplet vychladnut (ak mate pevnu volu 😀 ).........tieto tycinky oproti tym minule, co som davala, su maksie, ak pouzijete orechove maslo namiesto sekanych orechov 😉
.....fotky som, zial nestihla urobit 🙂......asi je kazdemu jasne, preco 😀

rancuzkaf
15. máj 2012

@ckocka aj ja tu u nas vitam, cit sa ako doma 🙂 ...(predpokladam, ze doma sa citis dobre 😉 )