Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

kacenkaharris
24. máj 2015

@tortelinka My sme vegetariani, ale poznam veganske deti a su to krasne, zdrave a mierumilovne tvory 😉
Myslim si, ze ked sa podchyti B-12 z kvalitneho zdroja, dopraje sa trocha slniecka bez opalovakov a koji sa cim najdlhsie mozne (cize nie 3 mesiace, podla mna aspon 2 roky je optimalne), tak ma i veganske dieta uplne vsetko potrebne na zdravy a humanny start do zivota.

pele
28. máj 2015

Ahojte, ja by som sa chcela poradit. Dcerka odmalicka nechcela jest maso, tak som ju nenutila. Snazila som sa jej varit vegetariansky, hoci ja som nebola, tak nemam z coho cerpat skusenosti. Snazim sa,no stale sa mi nezda, ze to robim dobre. Neviem napr. ako zapracovat viac strukovin, davam ich vacsinou len vo forme polievky. Tiez oriesky alebo zrniecka, to mavame napr. s musli alebo kasou, to je vsetko. Ako urobit tieto veci napr. sucastou hlavneho jedla? Ked my mame cestoviny s masom, tak mate nejake recpety, co by som ku klasickej prilohe mohla uvarit miesto masa mojej vegetarianke? Salat mi nezje, ani zeleninu inak az tak nechce jest. Takze je to s nou tazke. Idealne ak by ste mali link na nejake vegatarianske jedla, co sa daju pouzit ako hlavne. Pripadne ak by mi niekto bol ochotny napisat napr. ako vyzeraju vase jedla pocas dna, nejake priklady chodov, co zjedia aj vase deti, budem rada. Dakujem.

albao
29. máj 2015

@pele len v rychlosti tip - zeleninove rizoto s fazulou alebo kvoli zelezu sladka psenova kasa s makom 🙂

kacenkaharris
6. jún 2015

@pele My jej nakydame tolko pomletych semienok do rannej, vacsinou ovsenej kase, ze ma dost na cely den 😀 (konope, lan, slnecnica, tekvica, chia) Este si niektore dni da "cerealnu tycinku"-tj.pomlete semienka alebo oriesky zmiesane s pomletymi datlami a este dacim k tomu- kokos, skorica+susene jablko, susene ceresne a pod.
Nasa dcerka ma velmi rada cestoviny s fazulkou a "cervenou" (tj.paradajkovou) omackou dokopy. Ma 2 roky. Pridam nieco s vit. C kvoli lepsiemu vstrebaniu zeleza z celozrnnych cestovin i fazule.

zuzuliak1981
8. júl 2015

@motyyylik my sme začali asi v 8. mesiaci kokosovy a makovym mliekom, orechy som jedla aj počas tehotenstva a kojim, v rodine nemáme žiadne alergie

bledula12
20. aug 2015

ahojte, je to už stará téma, ale ja som sa pred niekoľkými týždňami dozvedela, že to čo predávajú v obchode ako cícer je slovienka, a že cícer je taký ten sploštený biely. A teraz čítam, že vraj cícer je slovienka. A tú svoju informáciu mám zo zdroja, ktorému verím že sa do toho rozumie.

jaron
20. aug 2015

@bledula12 🙂
aj moja mama volá cícer slovienka a bôb - hrachor (neviem, či je hrachor druh bôbu, ale podľa vzhľadu by byť mohol) nazýva cícer.
Ale cícer, cizrna, chickpea je to, čo je na obrázku (v zelenej miske a potom uvarený s čiernym pozadím).

Ja viem, že ľudia to kedysi volali na dedine slovienka, slovinec a čo ja viem ako. Bôb hráchor nazývali placatý cícer, ale aj peňaženku volali napr. budilár a dnes vieme, že je to peňaženka.

Jediná otázka je, či tzv. slovienka, ktoré mala moja mama (na obrázku s bielym pozadím) bol len nejako pestovaním zmenený druh cíceru alebo je to strukovina zvlášť - slovienka. Na rozdiel od cíceru je gulatejší, menej hranatý (osobne si myslím, že je to druh cíceru, ale 100 % neviem). Určite však cícer nie placatý. Cícer je 100 % to, čo je na tých obrázkoch (nebude sa predsa celý svet meniť podľa toho, že to kedysi na slovenskej dedine volali rôzne).

jaron
20. aug 2015

@bledula12 a ešte fotka toho bôbu, alebo hrachoru? (určite nie cíceru)

jaron
20. aug 2015

zabudol som priložiť, tu sú

bledula12
25. aug 2015

tak to si ešte raz budem musieť pohovoriť s babkou čo mi to povedala. Zaujali ma aj informácie o semenách ktoré sa dnes dajú získať v obchodoch, a preto sme s manželom začali hľadať pôvodné semená, ktoré používali možno naše staré mamy. A tak sme sa dostali k takýmto spľošteným semenám cíceru.

bledula12
25. aug 2015

@kacenkaharris a poradíš mi odkiaľ by to bolo najvhodnejšie? Ďakujem.

jaron
25. aug 2015

@bledula12 len pochybujem, že to sploštené je cícer, má to aj úplne inú chuť a to by sme potom mohli aj fazuľu nazvať vajcovitý cícer 🙂

zuzulikh
7. okt 2015

Ste si tým istá? Bola som 5 rokov vegetariánkou, následne 3 vegánkou a varujem! Zásady živej stravy, minimálne 50% ovocie a zelenina, ak sa dá viac, sú jednoduchšie, menej jednostranné a z môjho pohľadu bez rizík. Už veľa generácií konzumujeme živočíšne bielkoviny a náš pôvodne vegetariánsky tráviaci trakt už dávno enzymaticky nefunguje ako vegetariánsky. Premyslite to ...

jaron
7. okt 2015

@zuzulikh subjektívna skúsenosť človeka je vždy trochu problém, pokiaľ z nej vyvodzujeme všeobecné pravidlá a princípy. To sa týka na jednu i druhú stranu.

Fakty sú také, že na dobre zostavenej vegetariánskej či vegánskej strave je možné dnes bez problémov zdravo fungovať. Je to potvrdené po odbornej stránke tak isto po tej "subjektívnej" tisícky skúsenosti ľudí po celom svete (a určite nemá námietky ani náš tráviaci trakt).

Samozrejme aj strava s mäsom, pokiaľ je dobre zostavená (prevládajú rastlinné potraviny ako celozrnné obilniny, ovocie, zelenina, strukoviny, orechy..., z mäsa sa nepoužívajú výrobky, ale skôr pečené, či dusené ryby, prípadne hydina a pod. atď.) môže byť zdravá.

sona_i
13. okt 2015

Ahojte, toto fórum som objavila náhodou, som vegetariánkou len pol roka a nemám ani deti 🙂 - ak raz budem mať, budem ich takto viesť, ale chcela som len napísať, že som si prečítala celú diskusiu (zabralo mi to pár týždňov) a našla som tu neskutočné množstvo skvelých a cenných informácií z ktorých budem čerpať. Tak dúfam, že sem ešte budete prispievať... 🙂

mirabelluska
13. okt 2015

@sona_i ja som to tu tiež čítala niekoľko týždňov, ale neľutujem, veľmi mi to pomohlo. Snažím sa o vegetariánstvo jeden rok a cítim sa perfektne, deti mám už veľké takže ich nejak presviedčať nejdem, aj keď jeden zo synov neje maso lebo mu nechutí, tak som rada 🙂

jaron
13. okt 2015

@sona_i @mirabelluska
tak to máte môj obdiv, prečítať celú diskusiu - vyše 300 strán 🙂

mirabelluska
14. okt 2015

@jaron bolo mi potešením to čítať, tvoje príspevky sú najlepšie:D

papricka33
25. okt 2015

Ahojte, nie som vegetarianka, a nechce sa mi citat celu diskusiu 🙂 keď som bola mladá, v 90-tych rokoch, trochu som s ním koketovala a prinieslo mi do života veľké pozitívum. Namiesto diet som sa ako teenager ka začala zaoberat zdravym stravovanim. Objavila som potraviny ktoré ludia este aj dnes bezne nepouzivaju a naučila som sa využívať na dôležité prvky pre náš organizmus aj iné zdroje ako mäso a mlieko. Niesom nejaký mäsožravec, ale napr. bez rýb, či hydiny by sa mi žilo ťažšie 🙂 poznám ale veľa vegetariánov, bohužiaľ aj mladých vo vývine, ktorí si myslia, že vegetariánstvo je len o vynechani masa v jedalnicku. Ich strava je chudobná na dôležité minerály, vitamíny... Počula som, že nie každý človek je stavaný na tento spôsob stravovania. To, či to robí správne, či mu to poškodí sa vraj prejaví najskôr po 7 rokoch. Podľa toho, z akého potenciálu vychádza (predošlé stravovanie, u detí základ v prenatalnej výžive matky) . Ja osobne by som to u detí a mladistvých neskusala. Minimálne ryby ( vývin mozgu, zdravej nervovej sústavy) by som im dopriala. Bez mlieka je to v pohode, dokonca žiadúce (to je na samostatnú diskusiu 🙂 a vajcia tiez zažili svoju rehabilitaciu. Takze ja hlasujem za zlatú strednú (aj u deti) ovo vegetarianstvo a 2x týždenne ryba 😉

papricka33
25. okt 2015

@mirabelluska vidíš, som rada že to tu spomínaš. Ja som, ako som vyššie spomínala, skôr nemasovy typ, a moja dcéra od malička najradšej žuje s tatom stejky a synček keď nič iné, tak masový vývar do neho dostanem vždy. Pritom sa u nás točí zelenina, ovocie, strukoviny, cicer, proso, všetky možné spôsoby úpravy. Od pomazanok cez placky. Mne osobne bravcovina od mala smrdi a hovadzinu som nejako zvladla keď sa inak nedalo. Ale moje deti sú úplne iné. Asi je to naozaj individuálne a chce to aj správne načasovanie 🙂

papricka33
25. okt 2015

@pele skús pomazanky z fazule, ciceru... Na desiatu super vec a vieš to nakombinovat na 100 spôsobov. Oriesky pridaj do jednoducheho pernika, alebo s cestovinou. Ja robím rezance, trocha ich omastim malom. Oriešky rozmixujem na drobno, alebo nasekas, oprazis na panvici na sucho, pridás trochu prask. cukru a posypes rezance 🙂

patkaza
26. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

pohanká ma takú špecifickú chuť .. ale veľmi dobrá je ked ju normálne vypražíte na panvici http://akoapreco.com/pohanka-preco-ju-jest/

astralna
29. mar 2016

zivot je dusa...my sme dusa...nase telo je odrazom nasej duse..konzumaciou masa si velmi ublizujeme, ublizujeme tym celemu svetu,,agresivita a nevrazivost narastaju, preto je tak tazke neprijimat tu smrtou prepachnutu Otravinu, znasa nas naspat k frekvencii nizsej, sutazivej, agresivnej,...Europa je taka, taku energiu nesie...zabijes, zozeries, zhnije to v tebe a ides na wecko..a dokola...empatia, vnutorna sila a láska su vysoke vibracie, ktore su casto napadane tymi okolitymi a je jednoduchsie zliezt dole, ako vytiahnut za sebu kohosi vyssie, kto vlastne ani sam nechce ist, preto ked je niekto na vas utocny, zrazu zacnete byt aj vy, dotkne sa to vasho ega, ktore je dobry sluha, ale zly pan a zanovito si drzi svoju poziciu...a ked nevie, co ma kam zaradit, lebo potrebuje mat vsetko v zalozke, tak to proste da do zalozky "blbost" a vybavene, clovek je spokojny...naozaj?...naozaj sa citite spokojní.....

dejka77
20. máj 2016

Ahojte. Rozhodla som sa zriect masa a tym padom stravovat vegetariansky. Nie som na mase zavisla takze mi to chybat ani nebude. Neviete mi odporucit nejaku knihu alebo webstranku kde by som sa docitala ako sa stravovat, tak aby som prijimala vsetky potrebne ziviny, plus potrebujem recepty - vela receptov 🙂
A este otazka: odkial beriete zeleninu v zime? Kupujete z obchodu? A kupujete aj vegetarianske polotovary?

jaron
20. máj 2016

@dejka77 my kupujeme zeleninu aj ovocie v normálnom obchode. samozrejme ideál je domáca bez chémie, potom kupovaná bio. Ale keď taká nie je, tak aj tá obyčajná je lepšia ako žiadna (pozitíva prevládajú nad negatívami).

skús pozrieť stránky ako http://www.vegetarian.cz/ a pod.

základom je pestrosť skupín potravín ako:
celozrnné obilniny
strukoviny vrátane tofu
ovocie a zelenina
orechy a semená
rastlinné mlieka obohatené napr. o vápnik

pokiaľ chceš byť vegetariánka nie vegánka, tak aj primerane mliečne výrobky, Pri vegánskej strave rozhodne nezabudnúť na B12 doplnky.

Tie polotovary záleží, že aké, čo si pod tým predstavuješ.

dejka77
20. máj 2016

@jaron Pri hladani nejakych receptov som natrafila na take kde boli spomenute hotove vyrobky (napr.pasta, omacka). Podla mna je lepsie si vsetko uvarit/pripravit nez to uz hotove kupovat, su vynimky samozrejme ako napr. sojova omacka.
Inac ohladom tej soji sa chcem spytat. Ja som ju nikdy nekonzumovala a ako potravina ma nejako neoslovila. Citala som aj nejake negativne veci na nu, ze problemom je hlavne gmo soja, zdrava je len fermentovana.
Ak si kupim nieco sojove, aku mam zaruku, ze to nepochadza z gmo soje? A pozeram, ze sa tu spomina tofu syr, soj.mlieko - to su nefermentovane vyrobky. Dalej v sojovej omacke je zevraj glutaman sodny. Aj keby som kupila bez glutamanu, otazne je ci tomu mozem verit.
Bude stacit ak zo soje budem koznumovat len tempeh?
Ten B12 v doplnkoch myslis ako nejake kapsule?

jaron
20. máj 2016

@dejka77 určite je ideálne robiť si všetko sám (hoci z časových dôvodov nie 🙂 ), ale zase nie je polotovar ako polotovar. Napr. tahiny (sezamová pasta - maslo), nejaká paradajková omáčka a pod. sú podľa mňa veľmi dobré veci. Iné je polotovar v zmysle nejakej instantnej polievky a pod., čo je už samozrejme niečo iné.
Viem, že na internete sa dá nájsť všeličo, aj o tom, že sója je veľmi škodlivá, ale ja to pokladám skôr za taký internetový folklór, klebety a fámy. Po serióznej odbornej stránke výskumy ukazujú, že je skôr pre zdravie prospešná, aj nefermentovaná. Napr. vo forme tofu, alebo sójového mlieka (tekutého, nie v prášku). Dnes sme si kúpili 20 kusov tofu, keďže bolo zase v akcii. To máme možno na 3 týždne, hoci ako kedy.
GMO sóje a výrobkov z nej sa zatiaľ u nás báť nemusíš, legislatíva je taká, že ju asi ťažko zoženieš. S GMO výrobkom zo sóje som sa stretol len raz, možno pred 10 rokmi - sójový olej (muselo to byť na ňom uvedené).
Sójové omáčky sú rôzne, ale v základe sú dva druhy - tie klasické, ktoré sú vyrábané skôr pomocou chémie, a potom "pravé" vyrábané prírodne fermentáciou ako napr. Shoyu a Tamari. Máme veľmi radi napr. Shoyu, pretože stačí zhruba lyžica na 1 biele nakrájané tofu, zhruba 1 lyžica oleja, pod pokrievkou opekať na panvici asi 10 min, potom ešte prevrátiť a odokryté opekať 5 min a máme výborné a jednoducho pripravené tofu.
Tempeh je tiež super, škoda len, že podstatne drahší ako napr. tofu. Ty nemusíš jesť sójové výrobky vôbec, pokiaľ sa tak rozhodneš. Ale ak nemáš napr. alergiu na sóju, je škoda ich do jedálnička nezaradiť, ponúkajú dosť benefitov.
B12 nejaké klasické "tabletky". Ja som napr. lakto-ovo vegetarián, čiže ako zdroj B12 mám aj jogurty, či syry, občas vajce, tiež cereálie alebo sójové mlieko obohatené o B12 a do toho ešte pre istotu sem tam 1/2 100 mikrogramovej tabletky B12. Napriek tomu som mal pred rokom na vyšetrení B12 pod normu. Trochu som si dal väčší pozor na ten doplnok, aby som naň nezabúdal a bral ho poctivejšie, tiež som bral radšej celú 100 mikrogr. tabletku a teraz pred týždňom som mal B12 v norme. (U niektorých ľudí môže po určitom veku, zhruba po 40, či 50 nastať zhoršené vstrebávanie B12 z prirodzených zdrojov, ako sú mlieko, vajcia mäso..., a to sa týka nielen vegetariánov). Takže tie doplnky môžu byť vhodné, pre vegánov nutnosťou.

elizita
20. máj 2016

@dejka77 davnejsie som zalozila temu jedal vege https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/obed-pre-vegetarianov/ moc sa ale neujala, asi by to chcelo skor skupinu... ale najdes aj v tej teme zopar jedal. Ak sa smiem spytat, aky mas dovod prestat jest maso?.

dejka77
25. máj 2016

@jaron Tak ja teda neviem kde je pravda. Zatial som sa stretla len s tym, ze zdrave su iba fermentovane vyrobky. Mozno vyskusam tofu, ale sojove mlieko nie je nic pre mna 🙂. Este sa chcem spytat ako casto mas soju v jedalnicku? Resp. aka je denna davka pre dospeleho.

dejka77
25. máj 2016

@elizita Natrafila som na tu temu, ale je tam malo prispevkov.
Rozhodla som sa nejest maso kvoli naboz.presvedceniu a vlastne prislo aj take uvedomenie si, ze je to zle - kedze sa jedna o zabijanie zvierat. Myslim si, ze mame (a hlavne v dnesnej dobe) obrovske mnozstvo potravin na vyber, tak preco jest maso? Citala som aj jednu knihu od cloveka, ktory sa dlhe roky venuje teme wholefoods a celkovo zdravemu zivot.stylu a on hovori: zive jedlo ti da zivot, ale mrtve ti nemoze dat zivot, lebo je mrtve. Tym zivym mysli vsetko prirodzene rastuce ako ovocie, zelenina, strukoviny, semienka, atd., mrtvym nazyva maso. Tiez sa mi pacil jeden vyrok: "Ked zasadis semeno do zeme, vyrastie z neho rastlina (krik, strom, atd.). Ale ked das maso do zeme, zhnije a rozlozi sa."