Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
2. feb 2010

havino, zatial neviem, zajtra idem na ultrazvuk, tak mozno bude vidno co to bude, ale mozno si to nechame s manzelom len pre seba, ostatni budu mat prekvapenie ked sa narodi 😉 mena zatial tiez "tajime", nemame totiz vybrane na 100%, stale sa rozhodujeme 😉 my sme taki tajnostkari... 🙂

rancuzkaf
2. feb 2010

JAANDY.

gulky drzia sami o sebe pokope, je to taky lepivy maglajz, z ktoreho ich krasne vysulas ....no a moju malu hrozne bavilo do nej pichat prstom a hned bolo po gulke 😀

jaandy
2. feb 2010

no az tak ze 3 min+hodina+noc+vymena+varenie az nie, ale to je uz ina vedecka praca 😀 skusim nabuduce

jaron
2. feb 2010

Ahojte,

ak náhodou sem "nakukne" aj niekto z Martina, tak tam budú mať super akcie:

5.2.2010 o 18:30 prednáška MuDr. Bukovský na tému Prírodná liečba
24.2. a 3.3.2010 vždy o 18:00 kurzy varenia spojené s ochutnávkou s Romanom Uhrínom.
vo veľkej zasadačke MsÚ.

jaron
2. feb 2010

A tu je k tomu ešte plagát na stiahnutie:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/kurzy-var...

rancuzkaf
2. feb 2010

...no ze ja nebudem akurat na Slovensku ☹ , som martincanka

jaron a nahodou nebude nieco po po 9.4.?

jaron
2. feb 2010

Rancuzkaf ahoj, neviem, ale keď budem vedieť, určite ti dám vedieť 🙂

mracik
2. feb 2010

ranc, určite niečo bude aj neskôr, rôzne akcie s Bukovským tu bývajú dosť často, on je totiž martinčan. 😉
no ale ešte som nebola ani raz, vždy sa len chystám...

matova
2. feb 2010

jaandy: veru aj desiaty a olovranty dávam, hoci malý chodí dost skoro spat. Papá casto a po troske. O kojenie cez den nema zaujem 🙂 len pred obednym spankom, a od vecerneho uspavania, po celu noc az do skoreho rana sa meni na kojenca 😵. Tak ako kedysi nechcel nic papat, tak posledné dva mesiace sa zacínam bát, ze sa v nom prebudil otesánek 😀.
ovsené vlocky kupujeme z Lidlu- sú balené v papieri ako múka a sú jemné bez tvrdých supiek, hrozienka tiez tam. Ja ich premyjem a zalejem vriacou vodou, o chvílku sú makke. Najprv som ich malemu sekala nadrobno a davala do kasi, teraz zje len tak. Bananu je uz prejedeny, zje trochu jablka, v jeseni mu velmi islo domace hrozno a slivky+ zlty melon (kupovany 😒 ). dnes mal premieru domaci ribezlovy kompot s trstin. cukrom - myslela som ze mu bude kysly, ale zaujal ho. a zacali sme tiez trosku s domacim sipkovym dzemom. Avokado som skusala okolo 1 roka, ked som ho chcela vykrmit ale neslo mu, ma rad hurmi kaki a to som velmi casto jedla v tehotenstve 🙂

marfigirl: to je mi luto ze aj tvoj syn ma ekzem, tak ani vy zatial neviete z coho? nas ich ma posledne 2 mesiace dost zle, isli mu naraz 4 stolicky ☹

havino: aj môj otec si robieval kukuricnú kasu na slaný spôsob, s mliekom alebo aj bez neho len s vodou a navrch trochu masla. Nám ako deťom robili navrch karamelovú vodu z cukru oprazeného nasucho a zaliateho vodou, len vtedy este nebolo bezne dostat trstinový 😅

rancuzkaf: gulky skusim, len do DMky keby som sa uz konecne dostala !!!!, ten kozi napoj co nam manzel doniesol bol praveze len napoj 😀 A robis pre malu uz nieco s makom, napr. pomazanku...chystam sa nieco, len neviem co 😅.
manzel uci maleho na kakao (on je zaryty zastanca kravskeho mlieka a na tomto sa uz roky natahujeme,, horsie ze synovi chuti 😠 😠 😠no neviem- kakao a mlieko- pri tych jeho ekzemoch vobec niesom nadsena 😠 . ale pit nam nic nechce, preto sa snazim davat cim viac polievok...

marfigirl
2. feb 2010

matova, ved to, kakao by nemal, hlavne ked to nie je taka potravina, ktora by bola nejaka zdrava...a s makom tiez pockaj, to je tiez alergen, teda ja cakam. Ja som si povedala, ze ak budem davat alergeny, tak take dolezite, napriklad vyrobky zo soje, semena...

paci sa mi,ked tu pisete kde co kupujete, su to dobre tipy. Napr Jaron pisal o repkovom oleji v Lidli, tak uz ho mame. O tych vlockach som tiez nevedela, ze su taketo v Lidli, hrozienka som si uz vsimla.

Jaron, dnes sme tvoj vinovy dzus trochu vylepsili. Dolilali sme do trochu vychladnuteho vinka cviklovu stavu a mali sme cervene vinko. Starsiemu synovi sa to hrozne pacilo 🙂 aj chutilo lepsie, bolo to take sladsie.

jaron
2. feb 2010

Ahojte,

tie hrozienka, čo ste spomínali pre maličkých, sa dajú urobiť aj takto:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...
(Hrozienkový lekvár)

Tie prídavné suroviny (citr. šťavu) si treba upraviť podľa veku dieťaťa a namiesto na chlieb alebo vafle sa môže použiť do kaše (pre deti, čo ešte veľmi nepapajú tvrdú potravu).

Aj mne sa páčia tie ovsené vločky z Lidla, sú také drobné, veľmi sa nám to páči na kašu. Ale keď robíme musli, nám sa zase na to hodia také väčšie - obyčajné vločky.

jaron
2. feb 2010

Alfa Bio vyrába veľmi dobrú koložvársku kapustu, ale manželka to vymyslela tak, že sme si podobnú urobili doma, len jej je viac a vyjde to lacnejšie:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

jaron
2. feb 2010

Ten hrozienkový lekvár je až na druhej strane tých receptov:

http://www.zivotazdravie.sk/?l1=recepty-kz-zlat...

havino
2. feb 2010

Pripájam sa k spokojným užívateľom Lidlovských vločiek 😵 Sú fakt také akurát, najprv som mala pre Jakuba také jemné vločky z Billy, nejaký český výrobca, ale cenovo boli omnoho drahšie ako tieto z Lidla. A tie české boli ešte jemnejšie ako jemné 😅 Takže po zaliatí vodou skoro "blato".
Jarko, ten hrozienkový lekvár vyzerá výborne, skúsim 😉 Akosi si rozšíril "sortiment" 😀
... a repkový olej som tiež skúsila a naozaj je veľmi chutný 😎

matova
2. feb 2010

jaron, na druhú stranu som sa kôli obsahu na tej prvej 🙂 ešte ani pozrieť nestihla, deň by mal mať asi 48 hodín 😀

indy
2. feb 2010

my mame najradsej tieto vlocky a kupujeme ich v jednote http://www.bio-obchod.sk/produkt-452/jemne-ovse... Ja ich este meliem na muku, ked robim pre mna a pre maleho varenu kasu Manzel si ich len zalieva sojovym napojom Nam prave vyhovuju take jemne, ked ich niaky cas nemaju tak nam dost chybaju 🙂

lekvar zo suseneho ovocia robievam kazde rano pre vsetkych do kase a tiez davame ho ako napln do palaciniek spolu s mandlovou pastou alebo z vlasskych orechovA striedam hrozienkovy marhulovy slivkovy figovy datlovy Repkovy olej kupujem v DM v biokvalite a myslim ze cena je rovnaka, ale nie som si ista

havino
3. feb 2010

zfidorka, tak držím palce vám aj bábätku 🙂 Nech je to čo chce 😵

matova
3. feb 2010

ahojte,
a nie je mak asi taky alergen ako soja??? alebo napr. cudzokrajne ovocie? figy, datle....ja uz neviem. orechy zatial nepouzivam. teraz ked mu povychadzali dalsie zuby a je relativny klud zatial dva dni, tak sa tie exemy zmiernili...ale su tam stale ☹

zfidorka
3. feb 2010

havino, dakujem za prianie, dnes som bola na morfologickom usg a vsetko je poriadku, tak sa aj s mm tesime 🙂

marfigirl
3. feb 2010

matova, mozno je. ved je na tebe ci ho vyskusas. ja napriklad davam aj figy a datle. Lebo si myslim, ze su zdravsie ako mak, hoci aj ten ma vapnik, ale nepodavam ho neochuteny, a ze vapnik s cukrom by sa nemal. hm, dufam, ze to je pravda 🙂 takze vapnik hladam inde a mak zatial nedavam,aby som mu nedavala tych alergenov vela, aj keby mu mozno z toho nic nebolo, zatial ho nechcem az tak zatazovat, lebo s tym makom sa pockat da.

jaron
3. feb 2010

Ahojte,

manželka dnes bola v Nitre a kúpila tempeh, tak sa tešíme na obed zajtra.

jaron
3. feb 2010

Ak sa vám chce čítať, posielam odkaz na zaujímavý článok od MUDr. Peter Pribiš, Dr.P.H. Dept. of Nutrition, Andrews University, Michigan USA (je to náš človek - Slovák 🙂 )

Deliť alebo nedeliť? (nie, nejde o matematiku 🙂)

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

jaron
3. feb 2010

a toto je zaujímavé pre všetkých školákov (a ich maminy 🙂):

http://www.zelenaskola.sk/pre-skoly/aktuality/p...

rancuzkaf
4. feb 2010

tak dufam, ze o tejto moznosti vie kazdy riaditel skoly a zapoja sa v hojnom pocte, lebo je na case nieco s tym stravovanim robit!!!

rancuzkaf
4. feb 2010

jaron, tak potom prezrat co ste robili z tempehu, priznam sa, ze ja ho moc nemusim, ma taku zvlastnu chut....zvyknem robit len oblozene chleby, kde sa vo velkom mnozstve inych ingrediencii strati 😉

rancuzkaf
4. feb 2010

matova, ani ja som este nedala malej mak a u chalanov si vobec nepamatam kedy to bolo prvy krat....vtedy sa o alergii na mak vobec nehovorilo 🙂

ak jej ho dam okostovat, urcite to bude makovo-bananova pomazanka, ktora sa nemusi len natriet na chlieb, ale aj sama zjest 😀 ...len sa zmiesa mlety mak s pucenym bananom, ak chces daj aj trosku medu a je to!

matova
4. feb 2010

rancuzkaf: dik za tip 😉 neviem kedy teda zacneme...
marfigirl: no mozno my zas zacneme s makom skor ako s datlami 😀 ale vazne, ja uz neviem. maslo nechce, syry nechce....kasu na ranajky najnovsie uz nechce.....
ale co je to oproti tomu co ma s dietatkom palomka, dufam ze sa coskoro ozve ako dopadli u lekara.
a este sa chcem opytat vas, ktorych maju vase deti alergiu alebo ekzem - boli ste alebo planujete s nimi na alergologiu???? bojim sa ze ked ich tam raz zapisu tak sa odtial uz nikdy nedostaneme 😒 no ale na druhej strane mozno by zistili z coho mozu byt ekzemy...

jaron: citala som ten clanok o delenej- mozem len potvrdit ze to funguje, ja som schudla bez cvicenia takto kombinovanou stravou za rok o 6kg 🙂 aj som sa dobre citila.
Len mam vycitky, ze uz stravu takto nekombinujem, lebo maly nam vobec nepriberal a nevedeli sme ako dosiahnut priberanie bez mastnej stravy... 😢 , takto zacal priberat a na gastre sa cudovali, dokonca nam potom do papierov napisali ze nema papat mastne jedla- hoci nepapa ani maslo a s oleja len trosku pri vareni.
Viem ze opacne kombinacie zatazuju travenie...pre nho bolo pribrat dost prioritne lebo vyrazne zaostaval pohybovo, nemal svaliky hoci bol v jednom kuse v pohybe.....clovek niekedy nevie kam z konopi 😒

jaron
4. feb 2010

Na ten tempeh ma tu nalákali Tofik, Marfigirl, Indy alebo niekto ďalší? 😀 Už neviem presne kto, ale bolo to tu. Mávajú iba smažený BIO, dali sme si ho len tak zohriaty s ryžou Natural a varenou cviklou s citrónovou šťavou. Konečne sme si po dlhom čase urobili varenú cviklu, mne veľmi chutí, zjedol by som možno aj 1/2 kg naraz. Ten tempeh je dosť výrazný, stačilo nam trom 210 g balenie pre všetkých. Kupujeme si to len občas, je to trochu drahé, vlastne sme ho mali teraz ešte len druhý krát.

palomka
5. feb 2010

ahojte, tak po dlhsom odmlcani sa vam konecne ozyvam co mame nove. konecne sme boli na gastroenterologii na ktoru by sme sa nedostali hadam nikdy keby niet jednej uzasnej sestricky a tam nam KONECNE po roku povedali,l ze je to ALERGIA na bielkovinu kravskeho mlieka anie intolerancia ako mi tvrdili.
ked som tam zacala doktorke rozpravat vsetky nase zdrav.problemy ktore sme mali od narodenia, tak mi povedala, ze je to alergik ako vysity. ze sme presli vsetkymi priznakmi alergie ktore existuju a ze nam to dost trvalo kym sme sa tu dostali, ze bol najvyssi cas aby sme to zastihli este teraz a dali imunitu doporiadku.
aj ockovanie sa odlozilo, za co som zubami nechtami bojovala 😀 a pojdeme sa poradit na infekcne ci ake, aby sa jej stav po ockovani este nezhorsil. takze konecne mame diagnozu a vieme comu sa mame vyvarovat. predpisala nam sepcialne mlieko pre deti s touto alergiou a mame vylucit vsetky mliecne vyrobky.
ale poviem vam, ze keby som tolko doktorku neplasila tak sa tam nedostaneme ani neviem keby co bolo. aj krv nam brali, boze to bolo revu, ale chvalabohu vsetky vysledky su ok, az na take male odchylky calcia a trosku cukru (z coho mam aj tak obavy).

Matova, ja by som ti urcite odporucala ist na alergologiu lebo inak sa nedopatras z coho tie ekzemy su. my sme to zistili vidis az po roku. sice na alergo prisli na to, ze je to mlieko ale nie ze alergia. vlastne oni to do roka beru ako nespolahlivy vysledok.
a moja mi tiez zacala odmietat najprv kase, potom maslo, potom jogurty a vsetko co bolo mliecne lebo inak mi to nevedela dat najavo, ze jej to dobre nerobi. ale ked uz mala tie zapareniny v jednom kuse 2mesiace a nic nezaberalo a vylucila som mliecne veci,tak som videla zmenu. zial nikto mi to neveril, ze to je od mlieka, ani to ze kysle veci nemoze ked ma intoleranciua ze len nech jej davam a bla bla....no ale konala som tak aby bolo dobre jej nie tym ludom ktory mi tlacili cosi do hlavy lebo takl sa to pise a ma sa to tak robit...ň
ja som si stale myslela, ze ma skor alergiu ako intoleranciu, ale zial ked nie si doktorka tak ta ani nikto nebude brat vazne. napr. nasa nemoze zjest kuracie maso lebo ju tiez prezenie. ani vegetu. proste aj ten glutaman obsahuje laktozu a staci stipka a uz vidim co je v plienke...fakt az zapisovanim som prisla na to co jej je.
urcite sa pytaj na alergo a urobia vam testy a uvidis aky bude vysledok.
ekzem je stale prejav alergie, proste telo nieco nechce a tak to da najavo, len tazko a dlho sa zistuje co je ten alergen 😒
drzim palce nech to nebude nic vazne 😉

palomka
5. feb 2010

havino veeelmi ta prosim mohla by si mi napisat preco ste odmietli ockovanie, alebo ci ste ho odmietli a aky je dalsi postup? su potom nejake opletacky a tak aj ked su zdravotne problemy?
mozem len tak odmietnut ,alebo potrebujem papier od lekarky, ze neodporuca ockovanie??
a ked sa odlozi, kedy ju napr. mozu zaockovat? alebo ci sa musi dat zaockovat??

teraz by nas mali ockovat 3x ale neviem ako sa to vola ta ockovacia latka a potom je asi nebezpecnejsia ta proti mups-u,osypkam...., vsak?
ja sa hlavne obavam cuktovky, kedze otec ju ma, a mala ma teraz tak pobabranu tu crevnu mikrofloru ze az ☹
dakujeeeeeem