Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
4. júl 2010

@adriana7 tahiny robíme tak, že sezam (nelúpaný, Bio, z DM drogérie), krátko na panvici opečieme (alebo v rúre, záleží od množstva), je to treba robiť veľmi opatrne, aby nezhorel, len tak trochu začal voňať, a veľmi maličko zhnedol,

potom ho po častiach rozmixujeme na makovom mlynčeku

potom sa dá do mixéra (nie ponorného), my máme taký nadstavec na miesenie cesta, je to trochu širšie a nože sú iné ako na klasickom "kokteilovom" mixéri, tam sa mixuje, keď sa nalepí na steny, zastavíme, zoškriabeme a znova mixujeme, tak opakujeme niekoľko krát až kým sa vytvára taká lepkavá hmota.

nakoniec, aby sme mixovaniu pomohli, pridáme trochu sezamového oleja, čím viac oleja, tým lahšie mixovanie, ale zase menej originálne "maslo"

Podobne si robíme doma arašidové maslo, mandlové, slnečnicové a pod., len s tým rozdielom, že arašidy a mandle nemusíme najskôr mixovať na makovom mlynčeku, niekedy ani nie je treba pridať olej, to záleží na mastnote surovín.

didi35
4. júl 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat, ci a kolko davate detickam mlieka a mliecnych vyrobkov. Teraz som docitala knihu Pravda o mlece od Pruchovej, ktora mliecne vyrobky vini z mnozstva chorob... Ona je ale makrobioticka. Ja som mojmu malemu (9 mes.) zatial ziadne nedala. Dakujem za reakcie.

oscarka3
5. júl 2010

@didi35 ,ja som mojim deťom dávala občas jogurty /bolo dostať české bez chemie/ asi okolo 1,5roka.teraz jedia občas nejaké jogurty /asi 1-2 týždenne/ a syry /najradšej domáce alebo tvrdé/ ,mlieko nepijeme/občas použijem na varenie/,mm pije domáci zákys. ja mám deti už deti v puberte. dospelé cicavce mlieko nepijú a my sme predsa tiež cicavce,tak si myslím,že ho nepotrebujeme 😉

jaron
5. júl 2010

@didi35 kravské mlieko nepijeme a ani sme nikdy nepili, Natálka jedáva biele jogurty, niekedy 3 - 4 krát za týždeň, inokedy zase menej, občas tvaroh (nízkotučný Bio z Billy), občas tvrdý syr, raz - dva krát za týždeň, potom aj týždeň dva nie a pod., - i keď ten nepatrí príliš medzi zdravé mliečne výrobky (veľa tuku a soli), najlepšie sú kysloml. výrobky, s malým obsahom tuku, soli, cukru, občas (väčšinou keď je zľava) kúpime kysl. ml. ochutený nápoj Bio z Billy.

Nepamätám sa kedy sme začali dávať mliečne výrobky (biley jogurt), ale určite to nebolo skôr ako od 1 roka.

Namiesto kravského m. používame sójové (na varenie, na krémy a pod.), vápnik okrem mliečnych výrobkov máme z tofu, zo sój. mlieka obohateného o Ca, zeleniny (brokolica...), strukovín, obohatených cereálii (lupienky...), orechov a semien (sezam, mak...)....

B 12 okrem ml. výrobkov máme z tabletiek, obohateného sój. mlieka, obohatených cereálii, občas z obohateného margarínu s minimálnym množstvom transtukov (napr. flora)...

O bielkovinách škoda písať, keď človek je, to znamená, že nehladuje, nedostatok bielkovín je prakticky nemožný.

Vitamín D máme v zime hlavne z doplnkov, v lete tiež slnenie

Atď.

Tým som chcel napísať, že mliečne výrobky síce nejeme každý deň, ale to, čo by nám mohli dať získavame aj iným spôsobom.

adriana7
5. júl 2010

@didi35
naše decká pijú len 2x v týždni pohár čerstvo nadojeného kozieho nepasterizovaného mlieka, inak nepijeme žiadne pasterizované mlieko a ani žiadne ml. výrobky a máme na to veľa dobrých dôvodov...

chcem sa vám pochváliť so super chutnou a rýchlou VEGE VEČEROU (čo som dnes skomolila):

celozrnné bagety som zvrchu ponarezávala nožom a do zárezov som natrela zmes olivového oleja s pretlačeným cesnakom, dala som ich na 5 min. zapiecť do rúry

zatiaľ som spravila rajčinový šalát:
2 mladé cibuľky aj s cíbikmi (nakrájané)
10 rajčín (nakrájané)
100 gr rucoly
1 kocka údeného tofu (nastrúhané na veľké slzičky)
v mise som to zaliala zvyškom toho cesnakového oleja, posypala podravkou natur a vyžmýkala šťavu z 1/2 citróna.

A bolo to super, zbľajzli sme to "na šupu"

matova
5. júl 2010

didi: ja som malému začala dávať sem-tam jogurt Sabi (-novský)- bez konzervantov asi od 11 mes. Mlieko by som ani nedávala, keby sa mi neodstavil keď som otehotnela a plakal a plakal a zaspávať bez toho mlieka nevedel ale moje už nechcel, vodu ani čaj vo fľaši tiež nie, tak je na umelom 😢. A pravda je taká, že ani cez deň mi nechce nič piť iné než mlieko, môžeme byť vonku celé poobedie, beriem vždy vodu so sebou, ale on vypije max. 10ml, čaká radšej do večera na tú svoju večernú dávku... 😒
Inak som tiež toho názoru, že živiny v ňom sa dajú nahradiť inak.

adriana: a teraz musím ísť dať si druhú večeru, také chute si mi narobila 😀

mukky
6. júl 2010

@jaron ahoj 😎

nemám skoro nič dočítané ale musím to napraviť,čo si myslíš o UM?

mukky
6. júl 2010

ja dávam zatial iba neochutený biely jogurt 9-10% tuku,do toho banán,jablcko,hrušku,kedy čo máme,pridávam niekedy jemné ryžové,alebo jemné pohánkové vločky,alebo jemné ovsené s klíčkami

13,5 mesiaca som kojila aj UM som dávala,plne som kojila iba prvý mesiac ☹ ,ale je to zázrak ze poznal od mesiaca flašu a aj tak chcel aj prsník 😵 ,sám sa potom odstavil

jogurt som dala po roku,sme na UM

pijeme iba čistu vodu,len posledné 2 týzdne sme mali aj pomarančový 100% džus a slivkovy nektár koli zápche 😔 ,dalej pije plnotučné neochutené acidko

je a pije velmi rád 😀 😀 ,este nikdy nič neodmietol co som mu dala jesť 😀

oscarka3
6. júl 2010

u nás doma momentálne letí:celozrnný chlieb alebo bagetu/prekrojenú/ opiecť v hriankovači,natrieť olivovým olejom,poukladať na to grécky alebo balkánsky syr/Lidl/, posypať bazalkou a na to ešte paradajky nakrájané na krúžky

adriana7
6. júl 2010

@mukky ,

treba si úprimne odpovedať na otázku PREČO PIJEM MLIEKO ( pre chuť, pretože to robí každý, lebo je to prospešné pre moje telo)?
s konzumáciou mlieka je to "veľmi zlé", aj ja pijem mlieko v káve, ale neodôvodňujem si to tým, že je zdravé, ale že káva bez mlieka mi proste nechutí, naozaj občas dám lyžicu bieleho jogurtu do dresingu, lebo bez neho to nie je ono, ale viem, že telo "nie je nadšené". MM napríklad uhorkový šalát nezje, ale s dresingom zaziky aj za lavór, tak mu ho občas urobím.

Ide ale o to, aby si pasterizované kravské mlieko (PKM)ako aj všetky výrobky z neho nedávala do malého telíčka svojho dieťatka pravidelne, nedajbože denne, lebo mu tým, možno nevediac, ubližuješ. Ostatní to asi máte už dávno naštudované, tak ak sa budem opakovať, prepáčte:

- všetky prospešné látky v mlieku sa zničia alebo sa stanú nevstrebateľnými pri teplote nad 40 st.C, tým sa stáva PKM mŕtvou potravou
- pasteriácia je zahriatie mlieka na 60-80 st.C
- pasterizácia nezničí tuberkulózu, ktorou kravy často "trpia", u kôz je to neznáme ochorenie, preto to očkovanie
- pasterizáciou sa mlieko nestane čistým, nachádzajú sa vňom chlpy, prach, špina, trus, pot či drobný hmyz
- surové mlieko sa rýchlo kazí, začne na druhý deň kysnúť, PKM sa takisto kazí, ale nekysne - HNIJE, je skazené omnoho skôr ako začne zapáchať
- PKM sa priamo podieľa na všetkých srdcových ochoreniach (10 ročná štúdia)
- PKM je hlavnou príčinou osteoporózy, mnohí ľudia jedia mliečne výrobky len pre vápnik, ale aj to, ktoré človek v tele má sa vylučuje z kostí pri trávení mliečnych výrobkov ( PKM je v tele kyselinou, na ktorého neutralizáciu naše múdre telo vylúči z kostí vápnik), je to akoby ste chceli alkoholika vyliečiť vodkou
- najvyšší výskyt osteoporózy je v krajinách s najvyššou konzumáciou mlieka (USA, VB, Švédsko, Fínsko),
- najnižší v Ázii a Afrike (pritom ženy v týchto krajinách konzumujú polovičné doporučené dávky živočíčnych bielkovín a vynosia a vykoja v priemere 2x toľko detí)
- vápnik do tela dostanete len v kombinácii s organickým fluórom a horčíkom, posledné 2 v PKM nenájdete
- mlieko je pre človeka nestráviteľné - v mlieku sú 2 látky, ktoré sa musia rozkladať telovými enzýmami: laktóza a kazeín. Laktóza sa rozkladá enzýmom laktázou a kazeín enzýmom renínom. Vo veku max. 4 rokov prestávajú byť renín a laktáza prítomné v ľudskom tráviacom trakte
- kazeín je okrem toho hustá, drsná látka, produkty jeho rozkladu končia v tele ako hustý hlien, ktorý sa prilepí na slizničné membrány, upcháva telo a zabraňuje tak vstrebávaniu živín do tela, výsledkom je chronická únava,
- kazeín je hlavná zložka na výrobu lepidiel,
- kazeín je najdôležitejší faktor zapríčiňujúci ochorenia štítnej žľazy
- žiadne jedlo nevyvoláva také kompletné zahlienenie organizmu ako PKM
- v Číne sa PKM nekonzumuje, číňania nemajú radi mliečne výrobky, prídu im nechutné a divne páchnuce, v čínskom jazyku nie je výraz pre rednutie kostí, toto ochorenie sa tam vôbec nevyskytuje
(toto vštko sú výsledky serióznych, aj niekoľkoročných odborných štúdií)

marfuskaanjelik
6. júl 2010

@adriana7 aj ja ďakujem, mnoho vecí som vedela, ale je dobré mať to takto "na hromádke".
Ľudkovia poraďte mi prosím. Asi som včera urobila blbosť. 😒 Jedla som červený melón a určite poznáte ten psí pohľad: "mama ti máš niečo fajné a mne nedáš!" Tak drobec dostal kocku melónu. Bála som sa, že mi ju zhltne celú, alebo si odhryzne veľký kus a začne sa mi dusiť, tak som mu to zabalila do čistej gázy (nechala som sa inšpirovať hryzátkami, ktoré sa tu spomínali) Mali ste vidieť ten blažený výraz 😎
Spomínam si, že moja mamka vravievala, že mi melónom vyliečila aftu, keď som bola malá.
Drobec nemal žiadnu reakciu ani včera ani dnes, tak som mu asi neublížila.
Inak sa mi nikde v knihách ani na nete nepodarilo násť, od kedy môžu červený melón.
Ako to bolo u vás?

oscarka3
6. júl 2010

@marfuskaanjelik ,zatiaľ som ešte nepočula,že by bol niekto alergický na melon 😉 .tak sa neboj,veď nezjedol celý 🙂 .

didi35
6. júl 2010

Dakujem za reakcie. Uz davnejsie som citala o tom mlieku napr. toto:

http://www.darius.cz/archeus/ZP_mleko.html
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=200...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

Tak som rada, ze to pojde aj bez neho. Mna samu mliecne vyrobky zahlienuju, ale parmezanu sa neviem vzdat.🙂

A este by som sa chcela spytat, dokedy sa Vam podarilo deticky ochranit pred sladkostami - do akeho veku? A ake zdrave alternativy sladkosti detom davate?

Vdaka

oscarka3
6. júl 2010

@didi35 ,moja staršia nejedla sladkosti /čokoládu,keksíky/ do 8 rokov,mladšia do 6 rokov.jedli občas musli tyčinky,sušené ovocie a občas nejaký "zdravší" koláč /doma pečený/

adriana7
6. júl 2010

@marfuskaanjelik ,
ta si neurobila blbosť, ale tú najlepšiu vec, od polroka by sa ako prvé príkrmy mali dávať pyré s čerstvého ovocia, lebo aj materské mlieko je surová, nespracovaná potravina, pre bábätko je práveže šok rožok, pribinák, presnidávka.
a stou gázou si to tiež super vymyslela...
@didi35
našim deckám chutí toto (ešte viac, keď si to robia sami):
1. banán sa nakrája na kolieska a na každé koliesko sa zvrchu aj zospodu nalepí okrúhla piškóta, prepichne sa to špáradlom, namáča do čokolády, na chvíľu do chladničky, potom do pusy
2. do sušenej bio slivky sa vloží vlašský orech (1/4 - 1/2), prepichne špáradlom, namáča do čoklády, stuhne v chladničke
v teréne majú radi sušené brusnice, koko, hrozienka v čokoláde...
a tiež ako oscarka3 - pečiem doma, niečo na plech, ovocné, bez krémov, len s 1 vajíčkom (aby to držalo), puding zo sójového mlieka, kysnutý koláč na plech (kombinácia celozrnnej a pohánkovej múky je sladká sama osebe, potom netreba sladiť cukrom, na vrch ovocie...

... ale hlavne u nás fakt platí, že čím viac surového ovocia počas dňa zjedia, tým menej majú chuť na sladkosti...

adriana7
6. júl 2010

ešte k tomu mlieku ma napadlo, že už dávnejšie v USA robili výskum s deťmi, ktorých matky nemohli kojiť, od 4. mesiaca im ako náhradu ponúkali čerstvú pomarančovú šťavu a deti mali perfektný príjem vápnika (aj s horčíkom a fluórom)
organický vápnik pre celkom malé detičky:
- čerstvá karotková šťava
- čerstvá pomarančová šťava
- mandľové mlieko (mandle bez šupiek, surové, rozmixované)
- pyré z čerstvého jabĺčka a marhule (alebo šťava)...

adriana7
6. júl 2010

@didi35
prečítala som teraz všetky tvoje odkazy, ale posledný je fakt super, aj tie "perly ducha" slečny Uhríkovej som si "užila" (chichichi)
prajem jej len, aby žiadne z jej budúcich detí nezažilo to, čo my , potom možno prehodnotí postoje, veď názorovo sa vyvíjame v podstate celý život...

rancuzkaf
6. júl 2010

@didi35 u nas bolo skolkarske obdobie uplne v pohode, potom v skole este ten prvy stupen bol uspesny....narodeninova party sem, party tam, no nevyskusaj aj nieco ine ako doma davaju?...ale, ked ich niekto ponukol niecim nezdravym predo mnou, tak pekne odmietali🙂...ktovie ci by aj bezo mna?

inac chalani vyrastli na tycinkach fit, susenom ovoci, orechoch....teraz su to aj rozne celozrnne keksy, sojove dezery, obcas tmava cokolada s orieskami a momentalne ficime na ovocnych maskrtach, co su na obrazkoch...kedysi davno bolo dostat nieco velmi podobne aj na SK (1995), odvtedy som to uz nevidela a poviem vam je to velka mnamka!!!!.....som rada, ze sa tu u nas nieco take objavilo aj mala je za tym zblaznena!

taktiez robievam kolace z celoz. muky s ovocim, ako narodeninovu tortu mame velmi oblubenu: piskotovu s bielym jogurtom a ovocim

adriana7
6. júl 2010

@rancuzkaf
aj naša malá začína byť pod vplyvom partie v škole, tiež je to občas "boj"...
tí, čo sú cool, vypijú v škole za dopoludnie 2l coly, na desiatu jedia čipsy a nie trapné desiate od mamy, 4 jej spolužiačky už diétujú a jedia len jogurty a tvarohové krémy...
... raz si "hubu" zoderiem, uf...

marfuskaanjelik
6. júl 2010

@adriana7 vyzerá to, že Hektor je múdrejší ako mama 😉 Zatiaľ sme len na čerstvých šťavičkách z ovocia a zeleniny a na prosovej kašičke s hrozienkami, sezamom a kvapkou olivového oleja. Aj keď šťava z broskyne a marhule je skôr pyré. Všetko varené, teda vlastne udusené v pare, čo som mu doteraz ponúkla, mu bolo bléééé

matova
7. júl 2010

rancuzaf: to sú kúsky sušeného ovocia? A ako to vyzeralo - tie maškrty v tom 1995 na SK?

rancuzkaf
7. júl 2010

@adriana7 to je fakt sila s tou colou, to si decka vlecu z domu do skoly?....a tie diety, to tiez nema chybu...tu decka nosievaju prevazne cukriky alebo nic. Starsi, ten uz asi tak zo 5 rokov nenosi desiaty, vraj vyzeral trapne pred spoluziakmi, ani to jablko mu nenanutim....poriadne sa naje na ranajky a do pol jednej vydrzi (skola zacina o pol deviatej)....jedina vynimka ,kedy si zoberie nieco so sebou, je vtedy, ked ide do skoly na bicykli, trva mu to 20 minut a uznal, ze by nieco aj desiatoval. Mladsi si este pyta do skoly desiaty, casto brava spominane ovocne platky, ktore mu aj tak zjedia kamarati🙂

...tiez si idem hubu zodrat pri argumentovani o sladkostiach a pomaly ma to prestava bavit, ved ani " bu, bu, bu" o zubnych kazoch nepomaha, ked ich maju stale zdrave (chi,chi,chi)

rancuzkaf
7. júl 2010

@matova to nie je susene ovocie☹, aspon si myslim, lebo v zlozeni je okrem ovocia, jablkova stava a pektin na zahustenie, tak si myslim, ze uvarili nejaku hmotu, vylisovali, vysusili a narobili platky

...v tom 1995 to boli presne taketo platky, len boli tusim dovezene z Ameriky...este mame aj pamatnu fotku skoro dvojrocneho syna ako si pochutnava🙂

rancuzkaf
7. júl 2010

neviem, ci ste niekto skusali ten cicerovy panisse (cita sa to panis)....da sa v pohode zohnat muka aj na SK?...videla som ju aj u Maleho princa v Trencine

http://www.bio-obchod.sk/bioprodukt.php?product...

ja som ho dnes skusala a chutil presne tak ako ten z obchodu, u nas to predavaju v takych hrubych crievkach

http://www.toutelabio.com/produit-bio-panisse-4...

co sa potom kraja na asi 1 cm kolieska a opeka na oleji a toto sa da sikovne vyrobit tak, ze to jednoducho z vychladnutej rozotrenej hmoty povykrajujete uzsim poharom a ten zvysok pokrajate na vselijake tvary a opeciete take kusky
...a este jedna rada, cim dlhsie to nechate v chladnicke tuhnut, tym to bude pevnejsie a lepsie sa s tym pracuje na panvici (ja nedockava som to vytiahla este pred uplynutim 2 hodin a sa mi to lepilo na panvici, dobre ze sa mi to nerozpadlo ☹, druha varka bola omnoho lepsia😉)

didi35
7. júl 2010

@adriana7 dakujem za reakcie (aj ostatnym).

Ten kolac bez cukru ma zaujal. Prosim, mohla b si sem hodit podrobnejsi recept na to cesto? Dakujem

didi35
7. júl 2010

@adriana7 Tie vyjadrenia sl. Uhrikovej boli fakt mimo...🙂 A vy ste mali nejake nepriaznive dosledky konzumacie mlieka? Preco pijete kozie mlieko? Ja to chapem tak, ze kazde mlieko zahlienuje, aj kozie.

adriana7
7. júl 2010

@rancuzkaf ,
na SK v školách je to na zaplakanie, v našej je bufet, ráno sa predávajú len sladkosti typu všelijaké farebné gumové sprostosti a trvanlivé croasanty (hotová chemická továreň)- to je stolík pri vchode do budovy a cez prestávky funguje klasický školský bufet, kekesy, horalky, čokolády, čipsy, farbené a sýtené nápoje

ale zase nemôžem viniť bufet, plné regále tejto "akože stravy" sú v každých potravinách a zeberajú véééééľa miesta...
doteraz malá odolávala, aj bola dostatočne vyzbrojená argumentami, ale teraz tak 2-3 mesiace máme problém, že názor kamarátov a spolužiakov je dôležitejší ako názor rodičov (veď vieš o čom hovorím), proste ide do puberty a to je len začiatok

tie ovocné plátky, čo popisuješ, aj ja kupujem v našom bioobchodíku, ale plátky sú zvinuté a konce namočené v čokoláde - volá sa to "Jablečné trubičky" - zloženie jeblčná dreň s kokosom a čokoládová poleva, kupujem to v kruhovej krabičke, 45 ks (450 gr) za 5,95 eura, mm to je schopný zbľajznúť za večer pri telke...

certica
7. júl 2010

@rancuzkaf ja mam zrovna cicerovu muku doma (presne tu, co si hodila link) a kupovala som ju v bio bio. akurat som rozmyslala, na co by bola vhodna a ma napadlo prave ako alternativa na obalovanie alebo zahustenie.

a ten recept by aj mna zaujimal, pohankovu aj celozr. muku mam, ale uplne bez cukru som zatial piect neskusala. zrovna som dnes vytiahla z mrazaku jahody, ze upeciem nieco lahke bublaninove ...

adriana7
7. júl 2010

@didi35
kozie mlieko sa zložením najviac približuje materskému mlieku a pijeme ho preto, že ho máme možnosť piť surové, naša suseda ho nadojí, ešte teplé donesie a decká ho hneď vypijú, defacto majú "dojku" susedkynu kozu (chichi)...
keby bolo pasterizované alebo prevarené, tak im ani to nedávam, len máme tú možnosť...

zahlieňuje vraj len "mŕtve" mlieko (pasterizované, homogenizované, prevarené), to nie som taká múdra, len mi dnes prišla objednaná kniha od mudr. nolfi: léčení stravou, čo mi poradila lucia123, tam to píše...

adriana7
7. júl 2010

@didi35,
pridala som do môjho fotobloku 2 obrázky našej malej, pre ilustráciu, ak chceete, pozrite si
...keď u nej choroba prepukla v 3 rokoch, nemali sme ešte foťák, ani mobily s foťákom ešte neboli. Táto recidíva bola v 6 rokoch, odvtedy nedávame už žiadne spracované živočíšne produkty, ani odvtedy nebola očkovaná (ale podvedomý strach mám stále)
takto sa to prejavovalo na koži, ale takéto priesaky mala aj na stenách žíla a ciev (ktoré sa rozpadávali), na vnútorných orgánoch, ktoré jej postupne zlyhávali alebo sa zväčšovali na veľkosť dospelého človeka, bolo by to na dlhšie a nebolo to len stravou, ale aj v kombinácii s očkovaním počas choroby a tak...
odvtedy klop, klop, (nechcem zakríknuť)