Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
24. máj 2013

@jedna_mamina som najskôr čítal, že "tuniak na iberskom polostrove" 😀

martina1305
25. máj 2013

Jarko, nepodari sa mi prist vo stvrtok do Martina, tak som sa tesila, ze sa zucastnim. Prelina sa mi to ale terminovo s jednym certifikatom, takze mi to nevyjde...Nebudu k dispozicii nejake videonahravky? Zaujimaju ma najmä prakticke skusenosti zo škôlok

jaron
25. máj 2013

@martina1305 škoda, je mi to ľúto, vôbec netuším, aké budú výstupy, ani kto z masmédii prijal pozvanie a pod.,
ak sa mi podarí aspoň niečo zohnať, zistiť..., budem ťa informovať

martina1305
25. máj 2013

@jaron dakujem pekne, budem rada za kazdu info

eniii
26. máj 2013

ahojte, pridavam sa k vam, zacali sme doma objavovat krasy veganstva 😉 a idem si k vam po radu. Dcerka sa od kojenia odstavila po 9.mesiaci a zacala som jej davat susene kozie mlieko. Dnes ma skoro 15mesiacov a uz pozna doma robene rastlinne mlieka, zatial jej chutilo pohankove, ryzove a makove. Co ma vsak zaujima, ci a kolko z tychto rastlinnych mliek moze vypit denne. Je zvyknuta pit 240ml kratko pred spanim. Mozem jej davat tolko toho rastlinneho kazdy den? A je jedno ake? Napriklad ci je rozdiel ak mi vypije 240ml orechoveho alebo 240ml ovseneho?
Velmi pekne dakujem za kazdu odpoved 🙂

dorota23
28. máj 2013

Zaznelo tu v diskusii, ze ludia casto na vege reaguju, ze aj rastliny su plne postrekov, toto je asi casta reakcia. Lenze treba brat do ulohy potravovu pyramidu (nespravne nazyvanu potravinova) - dole su rastliny a ako sa pyramida smerom nahor zuzuje, idu zivocichy ziviace sa rastlinami, nad nimi zivocichy ziviace sa vsezravo a nad nimi dravce - ziviace sa prevazne masom. Tymto smerom sa postupne kontaminuje potravovy retazec a najhorsie su na tom ti na vrchole pyramidy. Cize ti, co jedia maso a hlavne take z velkochovu, o ktorom nevedia, cim bol zivocich krmeny, v principe prijimaju viac skodlivych latok.

rancuzkaf
28. máj 2013

@eniii ahoj, vitaj v skupine 😉 ja nevidim nic zle na rastlinnych mliekach, ak si dieta da kolko ma chut 🙂 dolezite ale je ich striedat, aby to nebolo stale len to iste (ine vitaminy, mineraly a pod).....napriklad orechove su vyzivnejsie ako obilninove

rancuzkaf
28. máj 2013

@dorota23 skoda, ze niektori ludia nie su schopni toto pochopit

rancuzkaf
28. máj 2013

mozno sa podaktori pamatate, ked vychadzal pred 20 rokmi vege casopis......nieco na temu vegetarianskych skolok 😉

rancuzkaf
28. máj 2013

a este nieco z martinskej MS

natty53
29. máj 2013

ahojte,poradite mi prosim vy alebo su nejake stranky kde by som mohla si nastudovat ako vyvazit u mojej 3 rocnej dcery pestru stravu,uz dlhsi cas mi odmieta maso...iba ryby chce..co sa tyka orechov a maku,ma alergiu(iba lan,sezam,tekvica,slnecnica moze) a soju jej nechcem davat prilis casto... Na co by som sa mala zamerat hlavne? Ovocie a zeleninu papa pomerne dost hlavne surovej. a ma rada aj take ze pseno,quinoa a pod...Strukoviny jeme dost,ale tiez nie vzdy ma chut..Dakujem.

jaron
29. máj 2013

Ahojte,

pridávam informáciu, že profesor Scharffenberg bude mať teraz prednášky aj v B. Bystrici, tu je celý jeho program:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-j-sc...

od 1.6. má za sebou B. Bystrica, Zvolen, B. Bystrica, Zvolen.

dorota23
29. máj 2013

@natty53 ahoj, za mna je super tato dvojkniha, druha je kucharka s prehladom podla veku deti, co maju jest, ak nejedia maso: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&... na predoslych strankach tejto diskusie obdobne otazky podrobne odpovedal @jaron 🙂

jaron
29. máj 2013

@natty53
aj ja by som čo sa týka kníh odporúčal ako píše @dorota23
Návod na prežitie... + Hneď to bude...
to sú asi v súčasnosti naj knihy na túto tému na Slovensku.

natty53
29. máj 2013

@dorota23 @jaron mam ju doma,dakujem 😉

jaron
31. máj 2013

Ahojte,

zajtra je MDD a symbolicky k tomu je už zverejnený prvý výstup z "Martinskej iniciatívy za kvalitné školské stravovanie":

Stanovisko slovenských/zahraničných odborníkov a verejnosti k strave a stravovaniu

Prosím, ak sa s ním stotožňujete a chcete, vyjadrite svoj súhlas na stránke v časti "Podporte túto kampaň!",
tiež pošlite odkaz svojim ďalším známym, aby sa informácia rozšírila.

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=721912

stanovisko podporili napr.:
- Prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., poslanec Národnej rady SR a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, vedec, geograf, krajinný ekológ a environmentalista, Bratislava, SK
- Fredy Ayisi, choreograf, Bratislava, SK
- MUDr. Igor Bukovský, PhD., lekár, popularizátor zdravej výživy a zdravia, bývalý prezident Európskej vegetariánskej únie, Bratislava, SK
- Doc. Ing. Kamil Cejpek, CSc., vedec, potravinársky chemik, vysokoškolský pedagóg, Banská Bystrica, SK
- Jaroslav Škvařil, výživový poradca, člen pracovnej skupiny pre rozvoj školského stravovania Ministerstva školstva, mládeže a telesnej výchovy Českej republiky, Brno, ČR
- MUDr. Janka Nosková, detská lekárka, Ružomberok, SK
atď.

Čestní priaznivci:
- Prof. John Scharffenberg, MD, MPH, vedec, odborník na výživu, vysokoškolský pedagóg, Loma Linda University, Loma Linda, CA, USA
- Doc. MUDr. Peter Pribiš, DrPH, RD, dietológ, vedec, vysokoškolský pedagóg, Andrews University, Berrien Springs, Michigan, USA
atď.

dorota23
31. máj 2013

@jaron Inak vas takto pekne aj Buky podporil 😀 http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&... asi vsak vies...

jaron
31. máj 2013

@dorota23 áno, 🙂

jaron
1. jún 2013
jaron
5. jún 2013

@martina1305
pridávam odkazy na aspoň priblíženie stretnutia o školskom stravovaní v Martine:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/stretnuti...

http://www.istp.sk/clanok_detail.php?clanok=656

martina1305
5. jún 2013

dakujem krasne, idem si to prestudovat.

erique12
6. jún 2013

@dorota23
hej, hovoria, ze najlepsie je hovadzie maso lebo krava zije na trave.... ale prdlajz... v dnesnej industrialnej dobe sa taka krava co sa pasie na travicke davno nezabija na maso, ale to nikto nevie a ani nechce vediet.
lebo tu je vela takych krav, uplne idylka.... lenze tie davaju len mlieko.... tie co maju na maso krmia kukuricnym srotom a ten je absolutne nevhodna na travenie kravy...
ak ste volakedy videli dokument Food Inc. tak to je ako sa kravy chovaju.... 😢 😢

jaron
7. jún 2013

zaujímavý článok z National Geographic o štúdii na vegetariánoch v USA
http://www.national-geographic.cz/detail/pesco-...

Pesco vegetariáni, lakto-ovo-vegetariáni, vegáni... možno sa zdá, že raz je lepšie jedno, inokedy to druhé, správny smer je však jasne naznačený a vládne v ňom zhoda...

dorota23
7. jún 2013

@erique12 najhorsi je cely ten cyklus - casto na miestach byvalych pralesov, ale i inde sa pestuje geneticky modifikovana kukurica a soja, kt. sa cez pol kontinentu privezie do Europy, kde ju nik nechce jest. Medzitym sa zlikviduje xx farmarov v USA, ciste osivo tychto plodin (nekontaminovane) tam uz snad ani nie je. Potom tym krmia zivocichy, ktore povlacia pred smrtou zase kde-kade a potom zabalene maso zase kde kade. Kde je ta chuda Malina, co ju chovali nasi stari rodicia, spravali sa k nej s uctou, pasla sa vonku a maso jedli raz za tyzden? Inak v Nemecku som videla take chovy, kde boli kravy (iba na maso) cely rok vonku. Mali aj pristresok, najprv ichh chceli v zime ustajnit, ale kravy to nechceli a normalne zistili, ze boli zdravsie ako tie, co boli na zimu ustajnene 🙂 A kravy si pekne robili "svoju pracu" - spasali cenne luky a presuvali ich pocas roka v ramci ohrad.

dorota23
7. jún 2013

@jaron vdaka za link, posuvam dalej v ramci rodiny 🙂

jaron
11. jún 2013

o šk. stravovaní znova v článku:
http://aktualne.atlas.sk/kvalitnejsie-jedlo-na-...

zaujímavé by bolo poznať vyjadrenie ministerstva k stanovisku ADA k veg. strave, keď pokladajú MI za "nevedeckú"

jedna_mamina
12. jún 2013

to je slovensko veru... :(
vidi sa mi to skoro ako nenavist voci inakosti - napr vegetarianom
ale celiatikov a diabetikov je podla ministerstva asi viac ako vegetarianov ktori podla toho skaredaka maju zdravotne rizika v mladom veku. idiot.

barcelona94901
12. jún 2013

@jaron tá maková nátierka vyzerá zaujímavo ,píšem si

agalia
20. jún 2013

ahojte, vy uz tu vediete ake fundovane debaty - a ja idem opat s prosbou o radu - mame 4,5roc.syna - mal podozrenie na alergiu (detska alergologicka mu bez testov hned nasadila 5 druhov liekov medziinym aj kortikoid...☹ ). Tak som s nim absolvovala diagnostiku na TCM a tam nam povedlai, ze je uplne zdravy, len by bolo vylucit mlieko a mliecne vyrobky a zaviest teple ranajky-kase.
Tak sme sa dali na to, znizujeme mlieko - chcem sa spytat - kto s tym mate skusenosti - je efektivne ak by sme vyrazne znizili spotrebu mliecnych vyrobkov, ale obcas by sme dali napr.syr, maslo - malo by to efekt? Alebo radsej uplne prestat-to je tazke...
A este cim nahradit to mlieko? Soji by som sa zatial vyhla -
A tie kase - na sladko mu ide kukuricna, ovsena - ale este by som chcela pohankovu, psenovu zaradit - a aj na slano, no len ci mi to zje - poradite nejaky recept?
VELMI PEKNE VOPRED DAKUJEM - zelam krasny den

jedna_mamina
20. jún 2013

@agalia agalia, soju nemusis vylucit, jedine ak by si mala podozrenie z alergie. tie reci o fytoestrogenoch sa nepotvrdili.
kasu je aj dostat super celozrnnu spaldovu na Slovensku (to je druh psenice). ja robim vsetky na sladko, s cerstvym ovocim a orechami pomletymi, vzdy inymi, aby to malo nutricny efekt. do psenovej a kukuricnej davam aj susene slivky lebo inak moze byt dost tvrda stolica 🙂
ak ma alregiu na mlieko, samozrejme syr nebude dobry napad. maslo si mozes kupit pretopene, ghi, alebo urobit doma a to by nemalo mat ziadny efekt (lebo mlieko zvykne sposobovat problemy bud cez latkozu ako intolerancia alebo cez mliecnu bielkovinu ako alergia a v pretopenom masle neni ani jedno z toho, pokial viem).
preco nahradzovat mlieko? uplne tomu nerozumiem. ale mozes davat (ak moze soju) sojove jogurty a vyrabat si orechove mlieka (ak nema alergiu na orechy). proste orechy na noc namocis a rano rozmixujes a je to tiez super a vyzivne. to si viem tiez predstavit teple na ranajky s domacou granolou. mnam.
to len trosku, ini Ti iste poradia lepsie ako ja 🙂