Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

pallacinka
20. apr 2012

Dnes som na trhu kupila portulak, mne doposial neznamu rastlinku. Mali by z nej byt dobre stavy a napoje, mate niekto skusenost?

oscarka3
20. apr 2012

@pallacinka nemám skúsenosť s portulakou, raz som si ju vysiala a nevyšla mi, takže som ju ešte nekonzumovala

pallacinka
20. apr 2012

@oscarka3 Nevadi, dakujem aj tak 🙂 Takze je to ta portulaka? Nevedela som sa dopatrat slovenskeho nazvu, tu sa to vola postelein.

rancuzkaf
20. apr 2012

@pallacinka aj u nas to vela predavaju medzi salatmi, ale este ma nenapadlo to kupit, viem ze je to bohate na omega3 kyseliny, musim to vyskusat hodit do salatu alebo nejakej kremovej polievky 😉

pallacinka
20. apr 2012

@rancuzkaf Presne tak, tie omega3 kyseliny mali napisane na tabulke, preto ma zaujal 🙂 Ja planujem ho pomixovat s ovocim a vypit, mal by sa dat pouzit podobne ako spenat.

oscarka3
20. apr 2012

@pallacinka mne sa to páčilo lebo to má rôznofarebné kvety 🙂

jaron
23. apr 2012

Ahojte,

dnes sme robili dva recepty zo žihľavy. Keď spracujem fotky, potom dám aj recepty. Teraz som chcel len, čo ma zaujalo a prekvapilo, keď sme žihľavu sparili, odkrojili hrubšie stonky, chcel som ich potom zahodiť a ochutnal som jednu a to bolo také dobré, mňam 🙂. Šťavnaté, chrumkavé, ešte by som si to pokvapkal citrónovou šťavou. 😀

lucia31
23. apr 2012

@jaron,my ich jeme cerstve🙂 necham ich len ovädnut,teda celu vnat a potom len jemne prejdem valcekom po rastlinkach,aby sa pripadne chlpky o nic nepokusili..ale to je len preventivne,lebo ked postoji,je pekne zamatova a neskodna...a takto ju potrham na jemnejsie casti a zamiesavam do salatu..my uz mame na zahradke stavel,to je vynikajuca mnamka v kombinacii so zihlavou...

jaron
23. apr 2012

@lucia31 tá naša bola super čerstvá, takže radšej to obarenie, chvíľu pred "podávaním" sme si ju boli natrhať, to bolo aj príjemné spojenie prípravy večere s pohybom a prechádzkou celej rodiny v prírode 🙂

začíname v konzumácii konkurovať sliepkam a iným tvorom 😀

lucia31
23. apr 2012

...tak o mne je zname,ze sa bezne na luke pasiem...naposledy som natrafila na nadhernu potocnicu (zeruchu) a uz som bola vo svojom zivle🙂 ..mojou nerestou je ale presso,tak keby som ho mala niekde na luke,nic k stastiu nepotrebujem🙂 .... zajtra budeme mat "spenatik" z lipkavca...vyborna bylinka...

didulka85
23. apr 2012

Nasi maju kopec stavelu v zahrade... Co s nim?

Dnes som robila polievku z ciceru a medvedieho cesnaku. Recept mam z Bukovskeho knihy. Mlieko som nahradila ryzovym a namiesto vyvaru som dala len vodu.
Na oleji opecies nadrobno nakrajanu cibulku a pridas na pasiky pokrajany medvedi cesnak. 2 minutky podusis. Pridas k tomu uvareny cicer a zalejes vodou. Od zovretia varis asi 3 minutky, pridas ryzove mlieko a nechas zovriet. Zase varis take 3 minutky. Odstavis z ohna a rozmixujes. Osolis, trosku okorenis a mozes podavat. Trosku ciceru si mozes nechat na ozdobenie polievky.

lucia31
23. apr 2012

...stavel najlepsie cerstvy do salatov alebo potom robim ako prilohu ku grilov. cukete,tofu,baklaz.....na oliv. oleji spenim cibulu,pridam nahrubo nasekane stav. listy,osolim,zalejem soj.smotanou..ja zahustujem aj trochou celozrnnej struhanky..je to skvele aj teple aj studene...

kacenkaharris
23. apr 2012

@zuzanaam Trosicku od temy, ale ja ako profesionalna nanny som odchovala uz vela deticiek, ktore nemali problem pit cez den z flase (MM alebo sunar) a vecer a v noci z prsnika. Skor ide asi o to, aby si zvykli na flasu skoro (vraj 2-3.mesiac je najlepsi, vtedy uz maju prs profesionalne zmaknuty 😎 , ale este sa daju nahovorit na flasu).

didulka85
23. apr 2012

@kacenkaharris len take deti sa potom predcasne odstavia prave v dosledku chyby v dojceni, pouzivani flase atd atd. Predsa len to z tej flase ide lahsie ako z prsa, technika satia je uplne ina. Dieta nie je hlupe. Nebude sa predsa namahat pri prse, ked to z flase ide ovela lahsie. 😉
Dieta sa do 2 rokov pri spravnom dojceni same dobrovolne neodstavi.
Laktacne by to vedeli lepsie vysvetlit.

kacenkaharris
23. apr 2012

@didulka85 Ved to som prave pisala, ze tieto deticky NEZACALI odmietat prs, dokazali striedat flasu i prs velmi dlhu dobu, vacsinou kym sa mamicky samy nerozhodli prestat s kojenim.

pallacinka
24. apr 2012

@kacenkaharris Nas pripad ti dava za pravdu, mala zacala s flaskou ako 2 a pol mesacna a nemala s dojcenim ziadny problem. UM nemala do teraz ani raz, aj ked som skusala, odmieta ho 🙂

pallacinka
25. apr 2012

Vcera som vyskusala tento kolac, je uzasny, len je velmi syty a je ho strasne vela, pozyvam vas k nam 🙂 http://vitakucharka.blog.cz/1109/dynovy-kolac#k...
A namiesto kokosoveho oleja som omylom kupila tuk, neviete co s nim?

indy
26. apr 2012

kokosovy tuk je to iste co olej 😉 Tuk sa meni na olej pri teplote asi 25 °C

pallacinka
26. apr 2012

@indy Naozaj? Lebo 25 je skoro izbova teplota a je riadne tuhy, a v obchode maju aj olej aj tuk. Asi ho budem pouzivat iba na vysmazanie ako na nom pisu, aj ked toho normalne vela nenavysmazam.

andrea76
26. apr 2012

@pallacinka
Ahoj pallacinka. Ten koláč vyzerá veľmi chutne. Chcela som sa spýtať, tá dyňa je klasická hokaido alebo tekvicové semienka? Prišla by som na ten koláčik 🙂

pallacinka
26. apr 2012

@andrea76 Ahoj, velmi rada by som ta u nas privitala, no za tu cestu by ti asi nestal 🙂 Myslim, ze v recepte je hokkaido, no ja som robila z bielej maslovej dyne. Na obrazku je kolacik do oranzova kym ten moj je skor hnedy. Chuti ale vyborne aj tak 🙂

jaron
27. apr 2012

Ahojte,
šľúbil som recepty s fotkami na žihľavové špeciality. Mali sme valstne dá sa povedať priam "žihľavovú part" 🙂.

Tu je Tofu žihľavová praženica (že by som to nazval "Žihľavnica"?🙂):
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

A tu Žihľavová nátierka s Tavenýrom:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

jaron
27. apr 2012

Neviem, či poznáte Tavenýr? Je to akoby „sójový syr“, avšak nie prírodný produkt ako tofu. Je to výrobok zo sóje, oleja, vody, kuk. škrobu, soli a korenín. Dá sa z toho urobiť výborná a jednoduchá nátierka:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

Čo ma ale zaujalo – dal som to na panvicu, že si to opečiem a ono sa to začalo roztápať ako syr. To som využil aj v tom recepte so žihľavou. Na budúce to chcem otestovať na pizzi, že by sa to roztápalo ako syr a pritom by to bolo vegánske, som zvedavý, ako sa nám to osvedčí.

jaron
27. apr 2012

Dnes odchádzam na školenie do L. Mikuláša, sem:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/skolenie-...

Teším sa z počasia. Tam býva vždy trochu chladnejšie ako u nás, takže každý "stupeň" je dobrý. Bude aj chvíľka na výlet niekde do prírody.

jaron
27. apr 2012

A ak by ste náhodou stretli niekde niekoho zeleného, tak to som ja, po tej žihľavovej party. 😀

oscarka3
27. apr 2012

@jaron a máme sa ti vyhnúť? aby si nás nepopŕhlil 😀

tortelinka
27. apr 2012

@jaron kde sa to da zohnat?poradis? 😅

zuzanaam
27. apr 2012

@jaron dúfam, že ti neostalo z tej žihľavy zle, keď si zelený 😲 školenie si uži a dúfam, že nezabudneš zreferovať, čo nového si sa dozvedel. tavenýr poznáme, ale moc nás neoslnil, zostávame verní tofu 😉 Mimochodom, tip na leto sa píše s mäkkým i, recepty vyzerajú zaujímavo, nechám sa inšpirovať, vďaka za ne

lucia31
27. apr 2012

@jaron, tavenyr pozname,super na natierky..ja ho pridavam k avokadu...tiez som dnes bola v Lipt.Mikulasi,kedze byvame nedaleko a bolo naozaj horuco....skvele recepty,ta zihlavova natierka vypada perfektne.....

rancuzkaf
27. apr 2012

@jaron som sa inspirovala zihlavovou party 😎 ....nedalo mi a trochu som tym mojim zihlavam v zahrade skosila hlavy....urobila som si "aperitivovu" natierku na fr sposob, oni takto robievaju aj z morskych rias, cesnaku medvedieho, oliv, susenych paradajok a pod. a potom to podavaju na chutovkach, malych toastikoch v malych mnozstvach ako kaviar ......

ZIHLAVADA

100 cerstvej zihlavy
1 PL kapar
2-3 kysle uhorky
1 cibula
1kl horcice
niekolko kvapiek citronu
olivovy olej
nepovinne ingrediencie: cesnak, piniove oriesky alebo ine orechy

- zihlavu som si sparila horucou vodou, osusila a spolu s ingredienciami vymixovala do pozadovanej konzistencie a nakoniec som pridala olej, dochutila solou (pripadne tamari)

......dala som si to na 3 obrovske hrianky a bola som tiez prekvapena ake je to dobre a to som si dnes do natierky nedavala ani kysle uhorky, kapary a horcicu (najvacsie ochucovadla v recepte)
......ja som to skusila dat aj do cestovin ako bazalkove pesto spolu s nakrajanou cerstvou paradajkou (nebola ziadna reakcia na divnu ingredienciu od stravnika 😀 )