Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

pallacinka
13. jún 2012

@zfidorka Fiha, ten kolacik znie naozaj fajne, ja som kokosovy aj smotanovy maniak 🙂 Musim pre nas velkych vyskusat 🙂

kacenkaharris
13. jún 2012

@monr Ja by som to asi zmiesala s medom alebo melasou a zjedla. My ked robime rastl. mlieko (mandlove, konopne, slnecnicove), tak to necedime, pijeme to i s tym "sajrajtom", manzel teda priamo z mixera 😀

monr
13. jún 2012

@kacenkaharris dakujem za tip. Priznam, ze u nás to pijem len ja a mám radsej ked je to čisté, tak mám teraz kopec inspiracii. Dakujem.

rancuzkaf
13. jún 2012

@miri.b to bude nejaky omyl, ja nerobim cestoviny v odstavovaci 😉 .......ty mas taky odstavovac, na ktorom mozes robit cestoviny?...to znie zaujimavo, viem si predstavit, ze na ten moj champion by bolo dostat specialnu nasadu na cestoviny!

pallacinka
13. jún 2012

@zfidorka Necakala som, ze to bude tak skoro, no uz som ten kolac upiekla, pre nas podla povodneho receptu a pre malu som vsetko nezdrave ponahradzala zdravsim, a je ozaj uzasny 🙂 Len ten nas je prilis sladky, polovica cukru uplne bude stacit.

rancuzkaf
13. jún 2012

@monr este ma napada jeden tip na pouzitie zvyskov....urob si z toho masku na tvar a potom budes taka mnam na zjedenie 🙂

vavrenka
13. jún 2012

kocky, ako robievate tie rastlinne mlieka?

rancuzkaf
14. jún 2012

@vavrenka

orechove alebo semienkove mlieko: namocit na noc 100g orechov alebo inych semien a rano vymixovat s 1l vody, precedit a mlieko je hotove!......moze sa este prisladit podla chuti konzumenta (bud to mixujes s hrozienkami alebo datlami, pripadne mixujes len orechy a potom hotove mlieko prisladis napr. medom, agavou

rancuzkaf
14. jún 2012

.....trochu iny postup je pri sojovom a ryzovom.....tie sa varia, neviem ci aj to ta zaujima? @vavrenka

vavrenka
14. jún 2012

@rancuzkaf ano zaujimaaaa.....plis, napis. v nasej domacnosti mliecne vyrobky velmi nejeme, zistila som, ze sa podla meradiel slovenskej spolocnosti alternativne stravujeme 😀 , tak nech to aj tak pokracueje. a malu chcem co najskor naucit na taketo jedla, nech sa potom vie dobre stravovat..

pallacinka
14. jún 2012

@vavrenka Ja som prave dnes pryvkrat robila ovsene: pol salky ovsenych vlociek som cez noc namocila v 2 salkach horucej vody, rozmixovala a precedila.

blovitc120
14. jún 2012

@rancuzkaf prosim ta, mohla by si mi napisat do IP ten recept na musli tycinky, myslim, ze ty si ho davala. Ja som si ho vytlacila, ale dcera mi z neho nastrihala rezance 😅

rancuzkaf
14. jún 2012

@blovitc120 str.240 a na 250 som dala dalsi recept 😉

rancuzkaf
14. jún 2012

@vavrenka ja ryzove nerobievam doma, kupujem hotove, ale mozem ti napisat dva fr recepty na jeho vyrobu:

RYZOVE MLIEKO (1 liter)

umyt 40g ryze (najlepsie natural, moze byt aj biela) a namocit do vody, nechat postat aspon 4hod (najlepsie by bolo celu noc v chlade), vodu zliat, pridat 1,340 litra vody a varit ryzu asi 10 min za obcasneho miesania, potom nechat stvrt hodky odpocinut a zmixovat, prefiltrovat a mas 1 l mlieka, ak sa zda byt huste, pridat vody a premixovat

RYZOVE MLIEKO Z RYZOVEJ MUKY

4PL ryzovej muky (natural alebo bielej)
1200ml vody
stipku soli (nie je povinne)
pol balicku vanilkoveho cukru alebo samu vanilku
1kl oleja (nie je povinne)

muku rozmiesat v asi 10PL vody z tych 1200ml, zvysnu vodu priviest do varu a pridat vymiesanu muku, dobre premiesat a varit 3 minutky za obcasneho miesania, dochutit a mlieko je hotove, neuvadza sa ci treba cedit, zrejme asi nebude co, ale ak by tam boli nejake zvysky (zalezi od muky ako je pomleta), tak by som si to precedila

rancuzkaf
14. jún 2012

@vavrenka

SOJOVE MLIEKO (asi 1,5l)

-300g sojovych bobov zaliat 2 l vody a nechat na noc v chlade (12hod)
-premyt, scedit a zaliat cistou vodou (2l) a ponornym mixerom vsetko zmixovat
- dat varit, po zovreti sa odporuca varit zmes (na malom ohni) asi 30 min za obcasneho miesania (to je bezpecna dlzka varenia na odburanie toxicity soje), treba zbierat penu a strazit aby mlieko nevykypelo
-uvarene mlieko precedit (napr. cez gazu, dobre vyzmykat) a skladovat v chlade, do 48 hod treba skonzumovat

vseobecne je davkovanie na sojove mlieko taketo: 1 diel napucanej soje na 5 dielov vody

vavrenka
14. jún 2012

@rancuzkaf daakujem, a ryzove? na podobnom principe?

jaron
14. jún 2012

Ahojte,
písal som sem o akciách s prof. Scharffenbergom na Slovensku (na organizácii niektorých z nich sa podielam).
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-scha...
Je možné si pozrieť video záznam s jeho príspevkom (21 minút) zo 4. medzinárodnej vedeckej konferencie na Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku
(je to úplne zrozumiteľné aj laikom - jeho prejav je jednoduchý, ale energický )

http://tv.t2.sk/load.php?lang=sk&year=2012&serv...

Podľa názvov sa dá pustiť video, samozrejme vás môžu zaujať aj iné vstupy. On je na čísle 10.:
"John SCHARFFENBERG, Janka NOSKOVÁ"
MUDr. Janka Nosková, ktorá ho tlmočí, je detská lekárka.

vavrenka
14. jún 2012

kocky,nemamte niektora obilne mlynceky? premyslam nad nejakym sikovnym, ale je to dost penazi.. zatial meliem proso, pohanku, ryzu atd na starom mlynceku na kavu, sle rychlo je citit motor a je hlinikovy 😝 😝

miri.b
14. jún 2012

@rancuzkaf prepac, necitam poriadne, ano mame odstavovac, ktory ma nadstavec aj na cestoviny a na prezentacnom videu to funguje, tak len musim skusat. dakujem 😉

miri.b
14. jún 2012

a este ma napadlo mam aj tento rucny, tan vsak uz nepouzivam, ak by mal niekto zaujem, predam, viac cez IP, http://www.mojiroboti.sk/zdravy-zivotny-styl/ru...

monr
14. jún 2012

@rancuzkaf ty máš ale nápady 😉 ale za vyskúšanie to stojí, asi zajtra urobím makové a večer môžem strašiť manžela 😀

alelea
18. jún 2012

Ahojte,našla som dnes článok o pesticídoch v zelovo, chcela by som vedieť, riešite nejako kvalitu zelovo, a či sa vôbec dá v dnešnej dobe?
Zelenina + ovocie a pesticídy: http://aktualne.atlas.sk/zelenina-a-ovocie-su-p...

zuzanaam
18. jún 2012

@alelea jasné, že riešime, najlepšia je vlastná produkcia a podpora biopestovateľov. Práve v dnešnej dobe je to potrebné, pretože terajší stav môžu zmeniť len spotrebitelia preferovaním čistých potravín, a to sme my všetci.

lanczi
22. jún 2012

Ahojte babule,nemate navod ako zavarat cviklu prosim vas? Lebo všade sa pise varit ju najprv kym nezmakne potom nalev a sterilizacia. No ale chcem aby zachovala co najviac zivin a ked ju budem varit 45 minut uz asi ziadne mat nebude..vlani som skusala nevarit len som ju pokrajala surovu,dala nalev a sterilizovala som ju 20min,len sa mi to vsetko pokazilo..neviete mi poradit? dakujem

emily_666
22. jún 2012

@lanczi preto sa ti to pokazilo, lebo nebola vopred uvarená. v tvojej otázke ti nepomôžem, tiež robím len klasickým spôsobom. 😀

zojec
22. jún 2012

@lanczi skus cviklu kvasit podobne ako kapustu, aleb aj spolu s kapustou, nie zavarat. http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio... .inak cvikla pri spravnom skladovani vydrzi skoro celu zimu v dobrom stave 😉

jaron
25. jún 2012

Ahojte,

máme za sebou super akciu s prof. Scharffenbergom. Posielam odkaz na krátku (5 min.) reportáž (rozhovor s ním):
http://www.zlatemoravce.info/2012/06/ako-sa-doz...

a pridávam zopár fotiek z ochutnávky 🙂, mali sme:

Tofu grécky šalát
Vegetariánske sushi
Zemiakovú klobásu
Zdravý vlašský šalát
Drakove keksy
a 3 hotové nátierky (francúzska, mexická, goralská)

adriana7
25. jún 2012

zdravím vás všetkých 🙂
konečne, po takmer mesiaci nám telekom opravil poruchu na pevnej linke, tak vás idem pomaličky dočítať... 😉

adriana7
25. jún 2012

@alelea , jasné, aj my to riešime (ale vo februári už radšej ani neriešim 😀 )...ja dosť dopestujem a na zimné uskladnenie sa snažím kúpiť od známych, babiek z dediny, od rodičov, svokrovcov a ich známych...je to hotová pátračka ála colombo, ale na tej chuti je to poznať...ale hlavne je to makačka....niekedy prídem zo záhrady o pol jedenástej večer (lebo malá je dosť akčná a cez deň tohjo s ňou veľa neurobím)

luciauk
25. jún 2012

@jaron ja som taká hladná a ty také fajnové fotky tu dáš 🙂 mňaaam