Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

hiromi
10. aug 2008

jaro, a to dcerka, ked uz nepila materske mlieko, pila to sojove, do flasky alebo hrnceka?

jaron
10. aug 2008

Dcérka asi do 5 - 6. mesiacov len kojila, potom kojila asi do dvoch rokov a k tomu mala postupne "normálnu" stravu. Mlieko z flašky nepila vôbec (len z maminej "bandasky" 🙂 ako to ona nazvala). Už si presne nepamätám postupné zavádzanie potravín, mali sme to starostlivo napísané a niekde sa to stratilo, čo mi je veľmi ľúto. Mliečne výrobky (biele jogurty a tvaroh) začala snáď okolo 1,5 roku, rôzne rastlinné mlieka sme používali bežne v rôznych jedlách alebo trochu z pohára.

magda22
11. aug 2008

ahoj jaro,
dakujem, ze si reagoval..my tiez kupujeme take to SOYA DRINK obohatene o B12 co dostat aj v jednote, ak si to myslel, niekedy kupim aj ryzove alebo ovsene, nevies mi povedat, ze odkedy by som mohla tieto mlieka davam synovi, ryzove by som uz asi mohla a tie ostatne?
jogurty ake pouzivate?
dak.

emogeon
11. aug 2008

ahojte, tak sa nam tu nasa diskusia pomalicky ozivila 😎

magdi davas tie tekvicove semiacka? my zatial nie,oni sa asi dobre nepomelu co ?

magda22
11. aug 2008

ahoj,
ale pomelu pomelu..
ja som chcela vyskusat taku pomazanku, z tofu, z tych semiacok a pazitky, ale asi este musim pockat, ale ty mozes vyskusat...

jaron
11. aug 2008

Ahoj Magda a ďalší, najskôr som rozmíšľal, čo je to za mlieko z Jednoty "SOYA DRINK obohatene o B12" až mi to došlo, veď takmer denne sa naň pozerám - z jednej strany je "Sójový nápoj" a z druhej Soya drink. Býva natural a čokoládový, ale mi kupujeme len natural a používame ho na varenie (ovsené, pšenové, kukuričné, pohánkové... kaše, tofu krém atď.)
10 mesačné dieťa by už mohlo ochutnať takýto sójový nápoj, (samozrejme vždy ako každá nova potravina opatrne - sledovať reakcie). Záleží však na tom, či to má byť ako úplná náhrada za materské mlieko alebo jednoducho ako súčasť stravy. Ako úplná náhrada za materské mlieko by to zrejme nestačilo, na to by malo byť určené špeciálne mlieko pre kojencov (a to môže byť buď na báze kravského mlieka alebo aj zo sóje).
(viď citát zo Stanoviska Americkej dietetickej asociácie a dietetikov Kanady k vegetariánskej strave)

"Během prvního roku života dítěte by nemělo být používáno kravské, kozí ani jiné domácí mléko či sójový nebo rýžový nápoj jako náhražka za mateřské mléko či speciální stravu pro kojence, protože tato mléka neobsahují vhodný poměr makronutrientů a nezajišťují ani vhodnou hladinu mikronutrientů pro vývoj dítěte."
Jaro

jaron
11. aug 2008

Jogurty používame zásadne biele. A často si z nich robíme vanilkové pridaním vanilkového cukru (nehovorím, že cukor a umelý vanilín su zdravé) ale je to vždy lepšie ako všeliake tie farbené a ochutené a ešte aj so želatinou.
Všeobecne sa odporúčajú nízkotučné mliečne výrobky a je to tak správne, ale tiež je rozdiel aj v tom, ako sa človek stravuje celkovo. Ak je v jeho strave už beztak veľa tuku a hlavne živočíšného, tak každá "kvapka" navyše môže spôsobiť, že pohár pretečie. Pri našej strave sa však nebojíme, keď si občas dáme aj smotanový jogurt.
Samozrejme najlepšie by bolo kupovať jogurty BIO (veď vieme, ake je dôležité, čo je matka, keď kojí a to isté platí aj keď "ciciame" my z "matky" kravy) ale nie vždy kupujeme BIO, záleží na tom, či je cena primeraná a nie napríklad 2 x vyššia. Dnes sme si kúpili kilové balenie jahodového BIO jogurtu (biely už nebol) z Billy. Je dobrý a verím, že aj relatívne zdravý.
(Inak čo sa týka BIO - NEBIO nie som zástanca "BIO náboženstva" aj na základe informácií, ktoré mám, by som to jednoducho vyjadril asi takto: lepšie BIO tofu ako bežné tofu, ALE lepšie bežné tofu ako BIO saláma a lepšia BIO zelenina ako bežná zelenina, ALE lepšia bežná zelenina ako žiadna, ale to už som odbočil do inej témy o tom teraz nechcem).
Jaro

jaron
11. aug 2008

Ešte by som rád pridal jeden osvedčený, jednoduchý, rýchly, zdravý a chutný recept na tofu krém:

Jemný tofu krém
• ½ litra sójového nápoja ALFA BIO (nechcem, aby to vyzeralo ako reklama, môžete skúsiť aj iný sój. nápoj, ale ja mám vyskúšaný len tento)
• 1 biele tofu
• 1 sáčik vanilkového cukru
Všetky suroviny spolu najemno vymixujeme. (Niekedy sa vymixuje takmer až do akejsi peny, je to super, ale záleží na type mixéra a možno aj kedy je aké tofu).

Obmeny: Krém má množstvo variácií. Hustotu môžeme meniť upravením množstva základných surovín. Riedky krém je vhodný na zaliatie cereálií alebo ako ovocný koktail, hustejší na ovocný pohár (namiesto šľahačky) a veľmi hustý môžeme použiť do palaciniek.

Môžeme pridať banán alebo jahody, ochutiť podľa vlastnej fantázie (carobový prášok, škorica…), osladiť viac alebo menej. Namiesto cukru môžeme osladiť rozmixovaním sušeného ovocia (datle…).

Krém je dobrým zdrojom vápnika, kvalitných bielkovín, vďaka obohatenému sójovému nápoju tiež vitamínu B12 a ďalších vitamínov, minerálov a iných dôležitých látok pre zdravie.

emogeon
11. aug 2008

jaron no super, inac ako keby toto pisal moj manzel 😀

my kupujeme len bio vyrobky to co dostat v obchodoch ale casto sa stava ze su fakt vypredane...
ozaj kde vy kupujete bio vyrobky a ake ?

magda22
11. aug 2008

niekto sa tu rozpisal juchuu dakujeem

chcela by som povedat, ze ja to s bio produktami tiez asi tak ako jaro beriem, nerada to prehanam, teda hlavne kvoli tej cene, to ocko je skor na bio...
a dakujem aj za recept, urcite vyskusame, dobra vec..

magda22
11. aug 2008

a co je carobovy prasok?

magda22
11. aug 2008

jaro chcela som sa este spytat ci jete ryby, ak ano, mohla by som uz nejake tie nase sladkovodne?

jaron
12. aug 2008

Carobový prášok možno poznáte pod menom svätojanský chlieb. Sú to plody nejakého druhu agátu - akési struky, z ktorých sa robí prášok. Je dobrou alternatívou kakaa. (Výhody: viac vápnika, menej tuku, neobsahuje rôzne kofeínu podobné látky, ktoré sú v kakau, dokonca môže byť niekedy aj lacnejší ako kakao - samozrejme to je relatívne).

Keď som pred nejakým časom asi rok chodil pravidelne do Čiech, mal som možnosť kupovať BIO výrobky priamo vo veľkosklade jedného z najväčších distribútorov zdravých potravín v ČR a to ešte dokonca aj s malou zľavou. Napríklad keď som si kúpil BIO slnečnicu alebo nelúpaný sezam a vyšlo ma to lacnejšie ako u nás "NEBIO", tak nebolo čo riešiť. Teraz kupujeme BIO potraviny menej a u nás ich máme v Jednote, v Bille, v DM drogérii a hlavne doma alebo u rodičov v záhrade 🙂.

jaron
12. aug 2008

My ryby nejeme a kedy možno dávať ryby deťom v tom už som si nebol celkom istý, ale pýtal som sa svojej známej - detskej lekárky, vegetariánky - propagujúcej rastlinnú stravu, ktorá je naozaj aj dobrou, aktívnou odborníčkou na výživu (to zdôrazňujem, lebo myslím, že aby bol človek odborník na výživu nestačí byť iba MUDr.,). Takže ryby by deti nemali skôr ako od 1 roka.
/dôvody - alergie, rôzne toxické látky... (samozrejme aj "NEBIO" rastlinná potrava môže obsahovať určité neželané látky, ale pri rybách je to "vďaka" bioobohacovaniu - voda - rastliny - bylinožravé ryby - mäsožravé ryby - človek - oveľa koncentrovanejšie)./

jaron
12. aug 2008

V poslednom čase máme doma trochu iný problém ako samotné zloženie stravy. Vieme, čo by sme asi mali dcérke dávať, ale je problém, aby to aj zjedla. Už som niekde na inej diskusii čítal, že čo bolo eštelen včera mňam, je zrazu dnes fuj 🙂. Zdá sa mi akoby dcérka (o mesiac šesťročná) dostávala svoju prvú pubertu. Kedysi sme mali ideály, napr. sladkosti len raz týždenne a dnes je to skoro každý deň, raz v škôlke, inokedy na návšteve atď. M yslím, že je to obdobie, keď sa zrazu dostáva do kontaktu s "inou" civilizáciou 🙂, keď sa viac stretáva s deťmi s iným životným štylom a je vystavená otázkam, prečo oni to maju tak a ja inak... Prečo tá a tá kamarátka môže jesť sladkosti kedy sa jej zachce a ja nie... Je to naozaj "sila", ako často deti jedia, tak napr. ráno nejaké kakaové guličky s mliekom, na obed chrumky, na večeru biele cestoviny s omáčkou, žiadna zelenina, žiadne ovocie, žiadne orechy....

Ale neberiem to zase s našou Natálkou tak tragicky, skôr je to také obdobie skúšok a rastu aj pre nás samých. Je to v podstate už nie záležitosť výživy ale záležitosť psychiky - vzťahu. Učíme sa milovať ju skutočnou láskou, prijímať ju ako osobnosť s vlastnými názormi atď. Bol by som rád, keby sa naučila sama vyberať si pre seba to najlepšie, nielen pod dohľadom rodičov. Ale veľmi nás potešila napríklad, keď je teraz cez prázdniny aj v iných ako svojej škôlke a manželka ráno v novej škôlke zabudla povedať, že neje mäso, tak to pekne pred desiatou povedala učitelke ona sama odseba. To je super.

Neviem, či aj vy už máte také "problémy", s malými deťmi ešte asi nie, ale už možno od tých 4 - 6 rokov áno (?)

famfrla
13. aug 2008

luci dobra tema.... ale je smutne ako niektore maminky reaguju.... ☹ z tychto prispevkov je zrejme ze vacsia cast prispievateliek nema dostatocne informacie aby sa mohli vyjadrit k danej teme...a k tym biopotravinam asi by bolo dobre podotknut, ze kazdy vyrobok, ktory je oznaceny ako bio nie je tak oznaceny zo zabavy... musi splnat prisne kriteria, aby mu bol udeleny titul bio... ale to niektorym asi uplne uslo.... mamicky viete ze na svete zije kmen, ktoreho cleni sa zivia vyhradne rastlinou stravou? .... takze nekritizovat ked nie je su dostatocne infor...

Luci je to skoda ze na Slovensku nie su take moznosti... Ja teda vegetarianka nie som... ale podporujem takychto ludi... Ked sme u tej soje tiez sa snazim ju davat malej a jej chuti dokonca pijeme sojove mliecko....ale bohuzial nemam vela receptov na pripravu jedla zo soje ☹

Tak luci drz sa a nedaj sa 😀 😎

jaron
14. aug 2008

Ahoj famfrla,

musím povedať, že si tvoj prípevok veľmi vážim, pretože si už druhá v tejto diskusii, ktorá napriek tomu, že sama nie je vegetariánka, namiesto soptenia, kritizovania atď. píše o podpore a povzbudení tých, ktorí vegetariáni sú. Páči sa mi tvoj postoj.

Jaro

verusamarusa
16. aug 2008

moj nazor na vec ktoru tu preberate je taky ,ze budte radi ze mate zdrave dieta,ktore moze konzumovat vsetko ako clovek vsezravec.pokial dieta nie je alergicke na vybrane druhy jedla,alebo nedajboze trpi nejakym syndromom pre ktory neje atd.... preco zdrave dieta obmedzovat ,co sa tyka rozmanitosti pokrmov ci uz su take alebo onake....nie neodsudzujem vase vegetarianske presvedcenie a ani sa nezastavam masozravcov ,len budte radi ze mate zdrave deti netrpiace alergiou na potraviny . Je to len moj nazor,tak sa nerozculte po jeho precitani 😅

emogeon
16. aug 2008

verusa to budme radi vsetci ze mame zdrave deti, takto by som to nazvala 😉

nemyslim ze my tu nase deti obmedzujeme od rozmanitosti pokrmov prave naopak jedia take dobroty
ktore sa niektorym detom ani nedostanu 😖

jaron
17. aug 2008

Ahoj Verusamarusa,

(píšeš, že píšeš len svoj názor, tak dúfam, že nevadí keď k tomu budem písať tiež svoj názor.)
Myslím, že všetci tu (alebo aspoň ja určite) sme radi, že naše dieťa je zdravé (samozrejme relatívne zdravé, nemyslíš asi na občasné soplíky alebo hrdielko... ale predpokladám, že všetci máme na mysli to, že nemajú nejaku rakovinu, ťažkú alergiu, celiakiu, postihnutie mentálne či fyzicke....) Som rád, že je zdravé, a som rád, že večer si môžeme ľahnuť do postele, ráno keď vstaneme máme čo jesť, že v noci sa nemusíme báť možného bombardovania atď. Ale určite nezaškodí si to občas pripomenúť, ako to píšeš ty. (Mimochodom pocit vďačnosti je jeden z duševných faktorov pozitívne vplývajúcich na zdravie a dĺžku života).

Čo sa týka toho "obmedzovania", je to asi tak: Absolútna väčšina ľudí, chodí napríklad z 13. poschodia domu po schodoch alebo výťahom, môže sa občas nájsť niekto, kto sa nechce "obmedzovať" a chce zletieť cez okno. Chvíľku je možno aj "slobodný" ale dlho mu to asi nevydrží 🙂.
Inými slovami sa to "obmedzovanie" zdravých ľudí nazýva PREVENCIA. (A verím, že ju uznávaš aj ty a nejde teraz o to ako by u koho mala vyzerať, nebudeme jeden druhého presviedčať čo má a nemá robiť...)
A v prevencii nejde len o jedlo a už vôbec nie iba o jedenie či nejedenie mäsa (aj ľudia jediaci mäso sa môžu správať relatívne preventívne).

A ako je to s tvojími deťmi, dúfam, že ich netrápi niečo vážnejšie (pýtam sa úprimne, keď píšeš aby sme boli radi, že máme zdravé dieťa, v žiadnom prípade nie preto, aby som ti potom napísal, že to máš zato, že nie si to alebo ono...)

Nech sa ti darí.

Jaro

emogeon
17. aug 2008

jaron velmi pekne napisane 🙂 🙂

ssissi
17. aug 2008

Jaron, krásne si to vystihol, tú prevenciu.
Som tiež vegetariánka a občas sem zájdem, pozerám čo je nové. Veľmi fandím tomu, ako vedieš svoju dcérku k zdravému životnému štýlu. Dať deťom bez "obmedzovania" rozmanitú stravu, teda všetko, alebo takmer všetko, čo je prístupné, je predsa len jednoduchšia cesta. Ale zvážiť čo áno, a čo nie a v akej forme, študovať literatúru.... myslím, že za stojí za to.

To fandenie platí samozrejme aj pre maminy, čo sú tu 🙂.

lentalka
19. aug 2008

Ahojte,
som rada ze som narazila na toto forum, som vege uz 13 rokov a moj maly bude mat pol roka a prave zvazujem ako ho budem prikrmovat.

lentalka
19. aug 2008

Snazila som sa prispiet do tohto fora uz pred par tyzdnami ale nejako sa mi to nepodarilo. Chcela som sa spytat ako ste sa maminy vege stravovali pocas dojcenia, pretoze moj maly je dost haklivy na to co zjem (do troch mesiacov maval koliky a teraz ma bolave prdiky a vyraznu plynnatost) hoci ma uz 5 mesiacov. Obmedzila som strukoviny, kel kapustu.... Niekedy sa mi zda ze mu vadi vsetko co zjem a uz neviem co robit aby som sa aj ja najedla aj on bol spokojny. Za kazdu radu budem vdacna.
A ohlandne vege na zaciatku som to mala dost tazke, nebolo to rozsirene ked som s tym zacala, rodicia sa s tym postupne zmierili mama mi varievala oddelene menu, no otec mi este donedavna ponukal vege zajaca 🙂. Nastastie sa stali vege aj moje naj kamosky a tak som na to nebola sama a ked som niekde v spolocnosti povedala ze nejem maso nemola som osamotena. Aj na mojej svatbe sme maly special vege menu 😀 no musim sa priznat ze sliziky zo slepacej polievky som zjedla. Manzel to akceptuje hoci on vege nie je, co to z mojej stravy ma rad ale robim pre neho aj maso aj ked nekostujem.
Musim sa vsak priznat ze pocas tehotenstava a teraz ked dojcim zjem obcas aj ryby ☹ asi som podlahla tlaku nevege okolia, skoda ze som nenarazila na toto forum skor.

emogeon
19. aug 2008

ahoj lentalka a vitaj medzi nami 🙂
my jeme ryby skoro kazdy den ale to uz asi nie sme vegosi by poniektori komentovali 😝

ja som strukoviny zacala jest ked mala mala asi 3 mesiace a postupne vsetko, co do dnes nemusim je citrusove ovocie a to este stale kojim...
s prikrmami sme my zacali az v 8 mesiaci...

lentalka ak nieco budes mat na srdci tak sa kludne pytaj ohladom stravy... 😉 aj ine samozrejme 😀

ssissi
20. aug 2008

Ahoj lentalka, neviem, ci si veganka, alebo vegetarianka.
Ja som vegetarianka, teda lakto-ovo-vegetarianka.
Bola som aj pocas tehotenstva, aj teraz, pocas dojcenia a nad poznamkou nasej pediatricky "no, tej malickej nic nechyba" sa vzdy len pousmejem... 😅 . Konzumujem mliecne vyrobky... vlastne vsetko okrem akehokolvek masa. Na ziadnej preventivke som nemala problem s nedostatkom niecoho, cholesterol.... vsetko ukazkove, dokonca raz, ked mi robili KO po sestonedeli, som bola na hornej hranici zeleza (mnohi nie celkom spravne chapajuci princip vegetarianstva, vratane mojho gynekologa, hovoria o chybajucom zeleze u vegetarianov), ostatne ukazkove.

Dojcim 8 mesiac, zacali sme aj prikrmovat a nikdy sme nemali problem s bruskom. Ani jedna hnacka, kolika, bolave prdiky... Niektore babatka si, zial, svoje s bruskom uziju. Nejem kapustu radsej dodnes, ani strukoviny este stale, ale zeleninu ako karfiol, brokolica... uz ano, nerobi ziaden problem. A vela mliecnych vyrobkov.

A k tomu natlaku, o ktorom pises - osobne ryby nezem a neviem si predstavit ako by musel vyzerat ten natlak, aby som ju zjedla. Teda cokolvek aby som zjedla pod natlakom.. Ak to citis ako OK a chutia ti, tak ich jedz a nelam si nad tym hlavu.

lubii
21. aug 2008

Lentalka,skúšala si malého nosiť v klbôčku? Alebo ho podržať holého v klbôčku nad nočníkom alebo lavórom? Vtedy sa detičkám ľahšie kaká a aj sa dobre vyprdkajú. 😉

lentalka
21. aug 2008

Ahoj, som lakto-ovo-vegetarianka.
Mama podotykam odjakziva problemy so zelezom a nevedela som, ci zvladnem tehotenstvo (mala som znizene Fe a brala som aj vitaminove doplnky) a obdobie pocas dojcenia, a preto som sa dala asi lahsie ovplyvnit muzom a svokrickou... a zacala som jest ryby (a este aby ich nemusela pocuvat, ze ci bude male zdrave ked nejem maso).
U mna nejde o chut alebo nechut k masu ale vege som z presvedcenia, je mi luto zvierat, a ked ich neviem zabit tak ich nemam pravo jest. A dalej si myslim, ze vege je zdravsia forma stravovania

lentalka
21. aug 2008

Pred porodom boli velku sucastou mojej stravy strukoviny, kel, kapusta,brokolica,.... (vsetky potraviny co sa maju kvoli kolikam vylucit) tak po porode som nevedela co jest. Kedze som vsetku zeleninu a ovocie vylucit z jedalnicka nemohla jem soju (aj ked moze sposobit alergicku reakciu) brokolicu (potom mame horsi den), vsetko supem. Uz som sa tesila ze po 3 mesiacoch to bude lepsie a konecne sa najem ale smola. Doktorka mi odporucila zacat skor s prikrmami - s mrkovu, ze vraj by to mohlo pomoct a ak nie pojdeme na vysetrenia. Od buduceho tyzdna chcem zacat.
Citala som viacero nazorov nato s cim zacat - s ovocim, resp. so zelenimou aby si nezvyklo babo na sladkost. Ako ste zacinali vy?
Mam aj knizku od bukovskeho uz par rokov, ale nie vsetko sa mi v nej zda aktulane. Co z nej vyuzivate?
A co ta druha knizka, je lepsia?

kangaroo
21. aug 2008

jáááj tak ete raz, 😝 /šééécko mi zmizlo/
ahoj lentalka: to čo si tu písala mi pripomenulo moje prvé mamičkovanie, malý mal koliky a stále sa budil na kojenie, mala som pocit že nejem nič iné len zemiaky a mrkvu 😝, mliečne výrobky som tiež obmedzovala na minimum, pretože mám astmu a počas dojčenia lieky nemôžem,tak som sa musela v stravovaní správať slušne.., no vtedy som ešte nepreferovala celozrnnú ryzu, múku, prírodný cukor a všetko to lepšie čo sa dá v strave vege zvoliť, a akoby toho nebolo dosť malý odmietal príkrmy, za pol hodku sme doňho s cirkusom tlačili 3 lyžičky, skrátka sa chcel len kojiť, ale taká hruška, sladučká a šťavnatá mu išla, a v 8 mesiacoch mal aj asi 5 ks čučoriedok po ceste lesom, piškotky a podobné hovadinky sme mu nedávali, maximálne grahamové tycinky na masírovanie zubíkov, a v podstate aj doteraz zje všetko, samozrejme, že ak sa dieťa dostane k sladkostiam, tak im dá prednosť, najlepšie je ich doma nemať 😎 😝
a k tomu obmedzovaniu: ja sa práveže bojím chorôb ako čert svätenej vody a práve preto sa snažím ovplyvniť to čo môžem, do čoho mi žiadne zákony nekecajú, a to je strava, dávam sebe aj svojim blízkym to o čom viem že je lepšie a čo má aj nejakú hodnotu, pre mna je strava liek,nepoznám chorobu na ktorú by sa predpisovalo ako liek mäso, že niekomu chutí, to sa hádať nebudem 😎 ale inak....