Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

demo
9. nov 2013

@adriana7 rastie to aj na strednom slovensku? Tam zvykneme hubarcit. Toto mi miestni nikdy nespominali!
A aky pac? napis prosim nieco blizsie.

adriana7
9. nov 2013

@demo , ja som to jedla naozaj prvý raz v živote, ja si hríby ani nekupujem, ani od hocikoho nevezmem, len od našich...ale tento môj sused mal veľa a dával mi to s takou vážnosťou, ako tisíeurovku 🙂 , že okoštujte, urodilo sa nám viac
a tento pác používam aj na sójové plátky, rozšľahám 3 vajíčka s 2 pl maizeny, pridám rozpučené 3 strúčiky cesnaku, mletý kmín, ml.č. korenie, mletú červenú papriku a pl sójovej omáčky. do toho ponorím, plátky aj na 24 hodín do chladu a potom to už len pečiem na papieri v rúre, my to máme radi, je to také "šnicloidné", lebo aj na také občas dostaneme chuť 😉
jo...a vraj sa vyskytujú na miestach, kde sa pasú kravy, alebo boli v minulosti kravíny

demo
9. nov 2013

@adriana7 dakujem za ten pac.a na vatovec sa budem v lete informovat, tam kde mame chalupu sa to len tak hemzi kravami, takze by sa to tam mohlo vyskytovat. ani ja nejem nic, co nemam overene. na huby chodime uz sto rokov, ale vzdy to dam zkontrolovat susedom, ktorym doverujem. a to zbierame iba dubaky a tie suchohriby.
este raz vdaka, ten pac sa mi hodi,lebo vobec neviem uz,co mam varit.

demo
9. nov 2013

@adriana7 a tie sojove platky tam namocis uz povarene alebo v suchom stave?

adriana7
9. nov 2013

@demo , aj ja mám niekedy takú krízu, preto mám veľa kuchárskych kníh...a potom je opačný extrém, varím aj tri chody, lebo by som si dala aj to, aj to 😀

adriana7
9. nov 2013

@demo , áno, uvarené, som rozmýšľala, koľko by bobtnali tie sucháre 😀

demo
9. nov 2013

@adriana7 u nas je navyse niekolko dietnych obmedzeni a taketo napacovane sojove platky by som urobit mohla. preto som po tom tak skocila 🙂.

adriana7
9. nov 2013

@demo , ešte robím verziu med, karí a cesnak, tiež dobré, ale je to taká exotika, to prvé je taká slovenská klobásová klasika

demo
9. nov 2013

@adriana7 my sme milovnici exotickej kuchyne. Zajtra bude napr. marocky tajine s kuskusom. Kuraci, ale dal by sa urobit aj zo soje 🙂.

adriana7
9. nov 2013

@demo , tak daj aj ty mne recept, vyskúšam

demo
9. nov 2013

@adriana7 dam, snad mozem, ked je to zo zvierata 😅 , hadam nebude niekto protestovat:

1. Cibulu, cesnak a postruhany zazvor osmazit na oleji
2. Pridat dve konzervy drvenych rajcin a po cajovej lyzicke skorice, koriandru drveneho, celeho indickeho kminu (rimsky kmin), 2 pl medu, sol, cierne korenie a 20 min dusit
3. potom prilozit kuracie stehna alebo prsia (asi 3/4 kg) a dusit.

Ked dam stehna, tak ich po dokonceni povyberam, a tycovym mixerom tu hmotu rozmixujem -- rozhodne je lepsia, chute sa uzasne rozvinu a vratim maso spat.

Kuskus podla navodu na obale.

adriana7
9. nov 2013

@demo , určite vyskúšam, len rímsky kmín nemám, myslíš, že môže byť klasický, lebo zajtra by som to urobila

demo
9. nov 2013

@adriana7 vyskusaj aj s obycajnym. Dokonca v povodnom recepte bola aj lyzicka obycajneho. Ale ked kupis rimsky, ucitis ten rozdiel 🙂

adriana7
9. nov 2013

@demo , to viem, len zajtra také čudo u nás nekúpim, v bioobchodíku som ho videla, ale to zajtra nie je otvorené

siska53
9. nov 2013

@demo rimsky kmin? Ten,je nejaky aromatickejsi? Alebo,aky je tam rozdiel,oproti klasickemu?

demo
10. nov 2013

@siska53 je uplne iny, ma inu chut. Typicky indicku a vraj aj vmexickej kuchyni sa pouziva. To som nevedela, mexicku vobec nepoznam.

oscarka3
10. nov 2013

@demo rastie aj na strednom Slovensku 🙂

zojec
10. nov 2013

no mne vatovec az tak neucaroval, bol na mna strasne aromaticky.. co som navarila, som vyhodila.. takyto doniesol mm asi pred 2ma mesiacmi :D

oscarka3
10. nov 2013

@zojec supééér 😕

luciauk
13. nov 2013

@zojec odpadnem! 😀

inak mne syn v nedeľu pojedol v lese nejaké huby a ani nezvracal, nič, nezmar malý

adriana7
13. nov 2013

@luciauk , by som sa pototo od strachu...ale ty sa teraz musíš krotiť v prehnaných emóciách, že?

luciauk
23. nov 2013

ahojte, vyzerá to tu, ako keby všetci vegetariáni vymreli 😀

jaron
23. nov 2013

@luciauk Ahoj,
tak aspoň niečo 🙂

Konečne som urobil fašírky, ktoré boli vegánske, držali pokope, boli dobré a nevyprážali sa v kope oleja, ale piekli v rúre. S chlebom sú príliš suché, ale so zemiakovým pyré a zeleninovým šalátom mňam.
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

demo
23. nov 2013

dobre tak aj ja pridam vegetariansky recept a neskromne sa pochvalim, ze z vlastnej dielne 🙂
Osmazit cibulku na oliv. alebo kokos.oleji plus mlety koriander, rimsky kmin cely, pridat uvareny cicer a kurkumu.par minut osmazit a zaliat kokosovym mliekom z plechovice, desat minut dusit/varit, sol,cierne korenie. potom cast odobrat a dohladka rozmixovat, zmiesat hladku rozmixovanu cicerovu hmotu so zvyskom v hrnci. podavat s ryzou basmati a extra dobre sa k tomu hodi uvarena cvikla.
kto ma rad pikantne,po dovareni poprasit chilly paprickami praskovymi

luciauk
24. nov 2013

@demo super. Ja podobne varím, čo má svagrina naučila nejaké pakistanske veci variť. Len ja to nevarim ako oni, 3 hodiny, ale rychlo a tiez koreninami viac setrim ako oni plus ryže fajnovo ochutené. Sa mi zdá že som tu dávala recepty, len na ktorej strane, to je záhada 😀

demo
24. nov 2013

@luciauk hmmm tie recepty by ma zaujimali. najma recepty na ryzu, lebo tu iba neochutenu varim alebo dusim, ale mozno by to chcelo zmenu. ked si najdes cas tak by si sem mohla dat nejaku inspiraciu. este to skusim cez vyhladavac nejako najst, ale neviem ci sa mi to podari.

siska53
25. nov 2013

@demo a co pouzit namiesto kokosoveho mlieka? Lebo mala ma iba 19 mesiacov, tak ja koreniny vynechavam a kokos tusim tiez este nemoze, ani som jej nic take nedavala...
Ale tiez to vyzera super, urcite vyskusam!

demo
25. nov 2013

pouzit sa da urcite aj obycajna kravska smotana. ale inak kokos som davala synovi do kase ked este nemal ani rok. bukovsky pise, ze v tomto veku mozu deti koriander, kokos aj kurkumu. rimsky kmin nespomina, ale urcite ho mozu tiez, ved je taky prospesny. navyse tato trojkombinacia korenin je vyborna na dobre travenie, co moze pri strukovinach iba prospiet. ak sa rozhodnes nekorenit, mozes to urobit tak, ze si v malom kastroliku narychlo oprazis na oleji koreniny a nalejes to do casti urcenej pre dospelych.

siska53
25. nov 2013

@demo dik.ja zatial pouzivam len,bylinky,kmin a horalku (nie ten,keks ;)) ). Ale ved hadam,ked dam,trosku,tak to nebude prekazat, alebo cast odlozim a do,zvysku dam okorenene,zas ona,toho vela nespapka. A ja som si tiez zvykla nie vyprazar,radsej piect v trube.
dakujem,este raz.

komisakpd
26. nov 2013

@briketa mozem recept na tie tortilly dakujem