Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

danulik
30. nov 2010

baby, dik za ten cicer (davnejsie som sa pytala) a dnes som tu nasla dalsie tipy, vdaka 😉

@jaron - ja nakyp z pohanky milujem, ale takto na sladko som ho este nejedla.. ja ho robim so syrom a k tomu zemiaky a kyslu smotanu 😉

jaron
30. nov 2010

a toto Cicburger

adriana7
30. nov 2010

@zojec , s tým olejom, moje deti dodnes bojkotujú za studena lisované oleje, jediný zjedia olivový, ale k tomu čerstvú bazalku, rajčiny, olivy a cesnakové hrianky, vo varenom jedle ani náhodou...
myslím, ešte sezamový mi zjedli, ale najviac používam slnečnicový a repkový
...ja ale topím aj kravské maslo, myslím, že indovia to volajú ghí, čím sa oddelí mliečna bielkovina a potom je vhodné aj pre 6 mesační dieťa, moja svokra má suseda "jogína", ten mi to poradil...

@marfuskaanjelik , a nechceš skúsiť robiť si vlastný jogurt, dajú sa kúpiť vcelku hygienické jogurtovače (v elektre, cca 30 eur), je to myslím na 6 decilitrových jogurtov, prvý raz kúp ten drahý v biokvalite a z neho už budeš vyrábať svoj, myslím, že v princípe to funguje tak, že baktérie mliečneho kvasenia z jednej dávky rozmiešaš v klasickom mlieku a pri istej teplote sa pomnožia a zároveň to mlieko aj zahustia...
... a myslím, že som niekde čítala, že takto sa dá robiť probio jogurt aj zo sójového mlieka, pohľadám to, a potom napíšem

zojec
1. dec 2010

@jaron krasne burgery.. na tie by som aj mm nahovorila.. 🙂
@adriana7 skusim ten repkovy niekde zaobstarat... ja inak pouzivam v kuchyni viacmenej olivovy.. na ten jogurtovac som uplne zabudla.. aj my ho mame doma.. 🙂 niekedy sme na nom dost ficali.. mala ma este na jogurty casu dost, ale ja urcite vyskusam.. 😉 hm.. a ten zo sojoveho mlieka by ma dost zaujimal 😀

jaron
1. dec 2010

@adriana7
@zojec

my máme funkciu jogurtovača na domácej pekárničke, robievali sme sójový jogurt, písal som tu niekde podrobnosti, škoda len, že sójové mlieko Alfa Bio, ktoré sa nám pri tom najviac osvedčilo sa dočasne nevyrába, ale bude sa, dúfam, že to z neho znova pôjde.

Našiel som ten príspevok o výrobe toho jogurtu, tak ho sem znova kopírujem:

- Stačí dať 1 liter sójového nápoja ALFA BIO,
- asi 1 lyžicu bieleho jogurtu danone s "bifidobacteriami",
- zapnúť program na výrobu jogurtu a asi za 4 hodiny je jogurt hotový.
- Potom ho dáme do sklených pohárov, uzavrieme a dáme do chladničky.
Asi do 5 - 7 dní ho treba zjesť (možno vydrží aj dlhšie, ale to sme neskúšali, tých 5 - 7 dní bude asi bezpečná hranica). Pred naplnením pohárov ho ešte premixujeme ponorným mixérom, lebo len zamiešaním lyžicou je trochu nekompaktný, trochu sa oddeluje voda od pevnej hmoty, po rozmixovaní má už trvalo konzistenciu ako bežný jogurt.

Ešte som bol zvedavý, či je to naozaj jogurt a nerobí si zo mňa to sójové mlieko len srandu tým, že pod vplyvom tepla sa len zrazilo, tak som skúsil dať raz aj samotné mlieko bez jogurtu, zapol program a bol som zvedavý, či sa tiež neurobí "jogurt". Manželka si síce ťukala po čele, ale ja som chcel mať istotu. 😀 Po ukončení programu som vylial stále len obyčajné mlieko, takže teraz už celkom verím, že naozaj pridaním len lyžice jogurtu do litra sójového mlieka naozaj vzniká jogurt. 🙂

Aby som bol úplný, tu sú ešte naše experimenty:
sójové mlieko Alnatura + lyžica jogurtu (2 druhy sme skúšali) = jogurt sa nepodaril
sójové mlieko Alfa Bio + BIO jogurt s "bifido" a inými baktérimi (už som zabudol aké) = slabý jogurt (riedky)
sójové mlieko Alfa Bio + Danone biely jogurt s "bifido" = najlepší výsledok

Z toho sme usúdili, že tá posledná kombinácia bude najlepšia a tú aj používame. (Ešte sme teraz niekedy mali iné sójové mlieko menej známej značky, len škoda, že si nepamätám, akej, s tým bol výsledok tiež dobrý.) Skúste však svoje varianty, možno budete mať iné výsledky (neskúšali sme napr. mlieko zn. Provamel).

Kdesi som aj čítal, že sójovému mlieku vraj najviac "chutia" práve tie "bifido". Hustota jogurtu je taká stredná, nie je zase taký "tvrdý" ako niektoré klasické smotanové, ale je asi trochu hustejší ako tie riedke níkotučné. Čudoval som sa, že našej malej veľmi chutí (nie preto, že by bol jogurt zlý, ale Natálka vo svojich necelých 8. rokoch akoby niekedy chytala už prvú pubertu a človek nikdy nevie, na čo povie mňam a na čo fuj 🙂 , teraz hovorí mňam. Samozrejme ho treba vhodne ochutiť (vanilkový cukor, domáci lekvár, med a carob atď.). Používame ho napr. na lupienky, musli a pod.

Je to možno výborná vec tiež pre niektoých, ktorí nemôžu klasické mliečne výrobky (pokiaľ im teda organizmus nereaguje negatívne aj na to malé množstvo klasického jogurtu, ktoré sa v tom sójovom nachádza). Inak vraj niekde v špecializovaných obchodoch majú aj špeciálny prípravok na prípravu sójového jogurtu bez kravského prídavku, neviem, či to dostať aj na Slovensku, nám ale to malé množstvo jogurtu nevadí, lebo používame aj bežné jogurty.

anlu
1. dec 2010

@jaron to som nevedela ze aj taka funkcia na pekarnicke je 😲

ja som dnes dostala veeeelku chut na hummus tak som v tej fujavici isla kupit tahiny, ked ze som si nebola ista ci som minule urobila dobre, lebo prvy krat mi natierka nejako nechutila a mala som podozrenie ze prave v tahini bol problem... a teraz je fantasticka mnam a aj Olivke chuti 😀 no ked som bola v tom obchodiku tak tam mali aj sojovu smotanu a slahacku, tak smotanu urcite vyskusam 🙂

jaron
1. dec 2010

@anlu sójová smotana je vraj veľmi dobrá, ale žiaľ aj drahá ☹

jaron
1. dec 2010

keď sme boli na školení, veľmi mi tam chutil hummus, čo robil šéfkuchár na ochutnávku, nedával tahiny ale mierne opražený a pomletý sezam a bolo to veľmi dobré, musíme si to niekedy tak vyskúšať

rancuzkaf
1. dec 2010

@anlu ja robievam aj polievky s cicerom, bud taku na sposob gulasu, alebo prisypem do nejakej zeleninovej a napr. v takej paradajkovej je tiez vyborny (v lete z cerstvych paradajok urobit polievku a do hotovej pridat uvareny cicer alebo kliceny, velka mnmka)

robievam aj tieto FALAFEL

- na noc namocit 400g cicera, potom scedit, preplachnut vodou a pomliet na mlynceku spolu s 1 cibulou, 2 str. cesnaku, zvazkom petrz. vnate a starsej zemle alebo rozka
- zmes ochutit stavou z jedneho citrona, pol caj. lyz. rasce, stvrt c.l. mleteho chili, solou
- zamiesat 8PL hladkej muky, pol c.l. prasku do peciva
- urobit zo zmesi gulocky a upiect v rure na 200 stupnou asi 15 min
- podavat zabalene do arabskeho chleba s majonezou

ked som ich prvy krat robila, nevsimla som si, ze cicer ma byt surovy a tak boli z uvareneho, ale tiez vyborne mnam

rancuzkaf
1. dec 2010

@jaron ako si to myslel s nezvycajnostou bazalkoveho pesta?.....akoze slovacisko nie je na take nieco zvyknuty?😀...presne taketo aj my jedavame na cestovinach, som sa strasne tesila, ze deckam chuti aj nieco ine na cestovinach ako kecup
....este ma napadol jeden recept ako ho vyuzit (sice bude tepelne spracovane, ale koli chuti sa oplati)

vyvalkane listkove cesto nakrajat na stvorce, kazdy potriet pestom, na to dat koliesko paradajky a na vrch kozi syr alebo feta pomrvit, upiect a skvela chutovka na svete!

anlu
1. dec 2010

@jaron no cenu som si pre istotu nevsimla 😀 ale urcite neodolam a aspon ochutnam... mne ten hummusco som dnes robila velmi chutil
@rancuzkaf jaaaj take chute mi robis 😀 zase sa mi zacina vracat fantazia na varenie, par dni si dala volno a ja som ani za svet nevedela vymysliet co varit 🙄 asi mi trebalo prevetrat hlavu vo fujavici 😀 ja som povodne chcela robit polievku s cicerom ale nakoniec skoncil v natierke... a vies ze pesto som este nejedla? nejako som sa k nemu nedostala 😅 to kolko ho davas napr. na cestoviny?

anlu
1. dec 2010

@jaron ten recept na pesto je uplne jednoduchy, len skoda ze nemam teraz bazalku, budem musiet si nejaku vypestovat, lebo vyzera to byt velmo dobre 🙂 aj tie burgery

rancuzkaf
1. dec 2010

@anlu to musis odskusat ako ti bude chutit, ja radsej menej a decka si toho daju dvojnasobok🙂

anlu
1. dec 2010

@rancuzkaf aha no uz len tu bazalku niekde najst... pojdem ako Maruska do hory... pocasie na to je, len ma nema kto vyhnat 😀 a mrazena by mohla byt?

zojec
2. dec 2010

@anlu mnaaam pesto 🙂 ja pestujem bazalku v zime na okne 🙂 ale ked mam len jednu, tak mi je luto ju osvacat celu do pesta... setrim na salaty 🙂 na jar bazalku presadim do zahrady.. ale uz som aj kupovala bazalku v crepniku, tuto zimu napr .. nejak sa mi nechytila :( ale mam zeler 😀 kazdy rok nieco ine

jaron
2. dec 2010

@rancuzkaf veru na Slovensku to asi nie je celkom rozšírená chuť (bazalkové pesto), hlavne ak je niekto prísne konzervatívny (rezeň, zemiakový šalát, cestoviny, syr, kečup...) 🙂
@anlu mrazená bazalka by možno mohla tiež byť, sušená asi nie, my sme kúpili čerstvú v Bille a tešíme sa na leto na vlastnú

jaron
2. dec 2010

lacnejšie by to bolo z petržlenovej vňate i keď je to zase aj iná chuť, neviem, ako by to chutilo z čerstvého oregana, to nám rastie ako zelina, aj mäta alebo medovka, bazalku máme radi na cestoviny s ol. olejom, cesnakom, rajčinami, tofu, olivami a pod. , tam sa ale nedáva celý koreň, takže to pesto si urobíme iba raz za čas

zojec
2. dec 2010

@jaron ja mam tiez vela oregana.. ale ono je lepsie susene.. ta vona je vyraznejsia ako pri cerstvom oregane.. v peste by to nevyniklo.. :( a petrzlenove pesto ala pesto je vyborne na ryby... ale to asi nepapate.. ja ano, z casu na cas.. 😉

anlu
2. dec 2010

@jaron no maty a pepermintu mame tiez dost... to by bola zaujimava chut 😕 a presne ved v bille zvyknu mat cerstve bylinky, len ci ma slak netrafi z tej ceny 😀
z maty mam rada v lete taku rychlu omacku: postruhana uhorka, posekana mata, sol biely jogurt... to vsetko zmiesat a moze sa jest s cim kolvek (zemiaky, pecivo, cestovina...)
@zojec ja som tiez niekedy mala v kvetinaci ale nebolo jej az tak vela... no skusim ju znova vypestovat, lebo aj ja mam rada bazalku

peya104
2. dec 2010

a ako sa starate o bazalku v byte? mne vždy zdechne ☹

zojec
2. dec 2010

@peya104 nijak specialne.. mam ju v kuchyni na okne .. polievam kazdy 2-3 den.. ale zas veky nevydrzi..
@anlu dnes som bola v kauflande, videla som, ze tam mali bazalku, oregano aj medovku.. myslim ze ccca 1,50 stal crepnik.. 😉 ale dnes asi zas zacali akcie, ludi tam bolo neurekom tak som nepozrela presne.. :( kupila som slnecnicovy olej v bio kvalite potom mali len olivovy (nemala som cas ist do zdravej vyzivy :( ), myslite, ze mozem malej pridavat do prikrmov? inak som sa dnes zastavila pri Hippkach, nech kuknem ake maju zlozenie... hipp odporucane od 4mesiaca zlozenie ryzova muka , spenat, smotana... hmmm 125g za 1,10.. :( kupila som ale broskynu a marhulu.. ked niekam pojdeme ... podla zlozenia tam je len ryza a marhula..

peya104
3. dec 2010

@zojec teda. tak som fukt unlucky..aj ja ju mam vždy na okne a finito rychlo je fuč

lalitagopi
4. dec 2010

ahojte dievčatá a chlapci 😎 ak by ste ešte nemali knižku Bukovského Vegetarianske dieťa, tak si ju môžte stiahnuť tu
http://gopal.home.sk/subor/bk_veget_dieta.pdf
😵

anlu
4. dec 2010

@zojec dnes som bola v tescu a presne aj tam mali za podobnu cenu, a vyzerala dost pekne... tak asi kupim tam ale az v januari lebo na dlhsie pojdeme prec tak aby mi neskapala za ten cas 😀

marfuskaanjelik
5. dec 2010

Jojojóóój, dostali sme horúčky zo zúbkov. ☹ Potvory maličké rozhodli sa rásť 4 naraz
Nič nechce papať len mamu, vodičku a strúhané jabĺčko. S mrazenou žemľou sa trošku pohral, ale papať ju nechcel.
Nemáte niekto prosím nejakú dobrú radu?

oscarka3
5. dec 2010

@marfuskaanjelik ,vydržať a trpezlivosť.chúďa malé , mne mladšia mala horúčky a hnačky, čo trvali aj mesiac,dcéra strašne schudla,vyzerala strašne.staršia úplne bez problémov.daj mu to čo chce.on vie najlepšie 😉 .neboj sa.ponúkaj mu rôzne jedlá on si vyberie.neboj sa, to prejde. 😉

oscarka3
5. dec 2010

@rancuzkaf ,ja robím tiež cícer na spôsob gulášu, je to super.ja časť z neho rozmixujem ponorným mixérom. 🙂

lussy23
6. dec 2010

@marfuskaanjelik - prajem synčekovi čo najskoršie uzdravenie. Chudáčik.

matova
6. dec 2010

marfuskaanjelik: neboj sa, po horúčkach sa zas rozpapká. Hlavne nech má teraz tekutiny. Náš malý jedol mizerne celý čas kým mu všetky zúbky nevyšli.

marfuskaanjelik
6. dec 2010

@oscarka3, @lussy23,@matova ďakujem, horúčky už našťastie prešli, ale s papaním je to stále slabé.Dnes len trošku kaše z vločiek a jablková šťava. Jeden zúbok už vyšiel, tak dúfam, že to bude len lepšie a lepšie.