Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
3. sep 2009

Wanda,

nikto nič nepíše na tvoju fotku, asi všetkým došli slová 🙂 , tak musím pochváliť aspoň ja. Pekný deň ti želám. 🙂

lalitagopi
3. sep 2009

wanda, odpoved neviem ale fotka 😝
jaron, díkes za ten link, aj mna to zaujíma...idem teraz variť, ale tiez si to prečítam!

ináč náš lekar, obvodný, robí také vyšetrenie "kvapka krvy"...nejaký special pristroj, robi to rozbor krvy, človek si potom môže pozrieť svojich parazitíkov v ktorých v krvy má...no spomenula som to preto, bo tiež hovoril, že je obrovský rozdiel medzi vegetariánom a medzi tymy čo jedia mäso...(samozrejme vegetariáni majú ovela čistejšiu krv, čo je asi všetkým jasné)...on sám je vegetarián.

certica
4. sep 2009

ahojte,
niekto tu spominal hrasku (tofik tusim...). kde ju dostanem kupit? ja sice vyprazam velmi ojedinele, lebo neznasam uz len ten pach olejovy, ale teda ked uz, nech je to aspon o nieco zdravsia varianta.
dik

tofik
4. sep 2009

hrašku kupujem v obchode so zdravou výživou. Pred štvrťrokom otvorili konečne aj u nás. A pred mesiacom dokonca druhý. 🙂

Mňa by zaujímalo či niekto jedávate seitan alebo robi. Neviem či to mám kúpiť. Chutí vám to ?

lalitagopi
5. sep 2009

ozaj, a používate na varenie alebo na smaženie ghi? je to fakt vyborné a ono to nepáchne tak ako olej, ja tiež nerada smažím oleji...
tofik...ja nepoznám

indy
5. sep 2009

tofik my sme akurat mali seitan prvy x pred par dnami a veeelmi nam chutil Upiekla som ho spolu s dynou hokaido Vyborny moze byt aj na sposob omacky napr. uduseny so sampionmi a nejakou zeleninkou A robi maso som jedavala vo vege jedalni vegetka v BA pocas mojich studii a tiez mi chutilo, ale u nas v bio obchodoch som ho este nevidela predavat

tofik
5. sep 2009

seitan na mňa stále mrká v obchode. Asi ho skúsim kúpiť. Potom dám vedieť. 🙂

robi som nevidela, ale viem že je ... 🙂 Súsim sa spýtať v našom obchodíku, či ho vedia objednať. Ja len či ste to už jedli. Predsa len tie ceny nie sú najnižšie. ..

Asi sa musím dokopať trošku doma niečo vyrábať. Aspoň to sójové mlieko alebo konopné. . Aj na seitan som videla niekde recept, len sa mi to zdalo pracné. Vyrábate si niekto doma ten seitan. Koľko to trvá.

Práve obedujem tempeh. No proste závislák. 🙂 🙂

tofik
5. sep 2009

indy ďakujem . Skúsim ho s tou zeleninkou. Inak som trdlo. že pracné. 😠 Keď vyváram pre muža alebo deti, tak sa s tým viem dlho baviť. Ale na mňa mi neostáva čas a energia. Ja prídem na radu až po nich. Pardón. Ešte je predo mnou kocúr a pes. 😀

Budem musieť niečo s tým robiť. No najlepšie by bolo, keby sme sa všetci stravovali rovnako. Pochopiteľne podľa mňa. 😀 Verím, že časom.

marfigirl
5. sep 2009

tofik, ja pouzivam eko prostriedky zn Ecover. Som spokojna, ale musim povedat, ze nemam s cim porovnavat, nic ine som neskusala 🙂 A inak nepouzivam avivaz, davam ocot, octom aj umyvam casto umyvadlo a WC, da sa vela veci umyvat aj praskom do peciva alebo sodou bicarbonou...minule som mala z kniznice pozicanu knizku a tam boli taketo vselijake recepty na pripravu tychto prostriedkov, bola to fajn kniha, ale neviem ako sa volala ☹ ak by si mala zaujem, mozem nieco napisat, ak to nepoznas...
Inak teda maly ma tiez ekzem a ten prasok na pranie Ecover znasa dobre...

ja som sklamana, lebo so skolkou som samozrejme nepochodila (pred obedom si ho brat domov nemozem). Este by bolo riesenie, ak by bola nasa dr ochotna mu napisat listok, ze ma nejaku alergiu a nesmie jest to co tam varia, mozem mu nosit jedlo vsetko ja. Ale trocha ma to desi, ci to budem zvladat a obed mu zohreju v mikrovlnke ☹ co mam robit?

tofik
5. sep 2009

merfigirl ďakujem. Záujem mám. 😉

s tou škôlkou ma to mrzí. Možno bude lepšie to nosenie jedla do škôlky. Neviem. Moje sa stravujú v škôlke, ja som to vzdala, ale aj preto , že naše mäso jedia. Ja mám aj tak problém dosiahnuť aspoň to, aby im v škôlke nedávali duplu. Nevedia pochopiť, že naše detičky potrebujú čas. Veď z DD sú u nás iba od apríla. Ale to ostatne nechápe ani moja mama. 😒

V škôlke našich detí je dosť detičiek, čo si nosia jedlá z domu./ Majú rôzne alergie/Nie sú s tým problémy. Ale asi im to ozaj zhrievajú v mikrovlnke. Inak jedlá tam majú dosť sladké a tiež dosť mäsa a podľa mňa k zdravej strave to má ďaleko. Ale majú zrejme niake tabuľky, podľa ktorých musia variť.

tofik
5. sep 2009

🙂 🙂 🙂 marfigirl prepáč. Sa mi proste mýlia písmená. Ale inak som v poriadku. 😕 Aspoň dúfam. 😉

gabika11
5. sep 2009

lalitagopi, prosim ta, co je to to ghi na smazenie? Kde sa to da kupit?

indy
5. sep 2009

tofik tak som zvedava ci ti seitan zachuti 😉Ja som sa mu dlho branila, ze ved nam staci z polotovarov tofu a tempeh, ale po otestovani som bola spokojna nad ocakavania a tiez aj manzel so synom🙂 A ja som velmi rada, ze existuju tieto polotovary, s ktorymi si mozme ulahcit zivot, urcite by sa mi nechcelo to pracne vyrabat Ja si teraz v obchodoch pripadam ako v peknom sne co sa tyka zasobovania zdravymi potravinami, pretoze ked si to porovnam co bolo v. r. 1993 ked som so zdravym stravovanim zacinala tak to je paradaaa 🙂
A mas moj obdiv, ze zvladas varit zvlast pre vsetkych clenov rodinky.

tofik
5. sep 2009

indy si zlatá , ďakujem. Až sa červenám 😉

Našla som si recept a zajtra keď budem mať viacej času idem seitan sama robiť. Tiež chcem spraviť sójové mlieko, recept bol na začiatku /tuším strana 3/. Teda nie že by som si ho nemohla kúpiť, ale ide mi hlavne o okaru. Som zvedavá čo z toho nakoniec bude. Žeby len pletová maska .... 😅

A v obchodoch je to teraz naozaj výborné. Mne sa páči aj to , že je net.Všetko sa dá na ňom nájsť. Aj podobne postihnutí 😀

vera21
5. sep 2009

Ahojte 🙂
tak konecne som sa po 29tich stranach citania tejto diskusie rozhodla sem napisat aj ja 😉
Hlavne reagujem kvoli Tofikovi a seitanu 🙂 🙂 samozrejme, ze najskor kvoli Tofikovi, aby si sa necitila po tom kocurovi a psovi az za tym seitanom......
Ja tiez podobne ako ty varim ako uplny pako - sebe zvlast, donedavna dietatu zvlast a spolubyvajucemu zvlast 🙂 Len uz ma poslednu dobu uplne, ale uplne opusta energia a chut, lebo ma to fakt nebavi takto....no a najviac ma stve, ze ja sa zacinam priklanat k tej jednoduchsej variante - to je pre mna ta, ze niekedy zdlabnem aj maso a potom ma to stve.....kym som nemala malu, celkom dobre mi to vegetarianstvo slo, ale akosi to uz ide dole vodou......Moj partner to moje jedlo nazyva "jadrovy vybuch" 🙂 no, nezabili by ste ho ??? malej cez tyzden moc masa nedavam, len tiez nezje hocico....Takze Tofik, napis mi nejake slova povzbudenia, lebo o chvilku uz prestanem citat aj tuto diskusiu ☹
No a ten seitan - mala som kamarata, ktory to doma robil vo velkom mnozstve, taz za cas, hovoril, ze je to pracne, ale vzdy mi nachystal do takych malych igelitovych sackov, mala som to v mraziaku a vytahovala a jedla na vsakovake sposoby....mne to teda velmi chuti....no, lenze kamarat byva teraz inde ako ja, takze moj pridel seitanu je obmedzeny...ja by som si ho aj vyrobila, len neviem ako? ak mate, dajte recept...a kde ste to videli v obchode ??? U nas je Planeta Food, ale ja som to tam nevidela, ani v Raciolke ani nikde teda.....
Jaron, a ty pis, lebo tvoje recepty a prispevky mam prekopirovane v mojom PC v zvlast priecinku 😀 😀 😀

indy
5. sep 2009

marfigrl tak u nas to so skolkou bude tiez problem Najhorsie na tom je, ze stravovacie normy podla ktorych varia v skolskych jedalnach su vypracovavane a schvalene ministerstvom skolstva, takze sa tym musia riadit vsetky skolske zariadenia A prave tieto zastarale normy by sa mali uz konecne prevetrat a prisposobit sucasnym vyzivovym odporucaniam. Prave som nasla aj novu vyhlasku č. 330/2009 Z. z., o zariadení školského stravovania http://www.jedalne.sk/sk/index.asp

a este co sa tyka zohrievania v mikrovlnke tak ja by som to riesila termoskou resp. termoskami My sme prave teraz jednu kupili a uz sa tesim, ze bude o jeden problem menej co sa tyka stravovania na vyletoch 🙂

indy
5. sep 2009

vera21 vitaj medzi nami 😉
to je zvlastne ze si ho v planete food nezohnala ja som ho kupila prave tam a na stranke ho tiez uvadzaju http://www.planetafood.sk/catalog/index.php?cPa..., mozno ho prave mali vypredany

a ja som fakt velmi vdacna, ze zijem s clovekom rovnako postihnutym 😀 a ze mame vsetci v nasej rodine rovnake chute. Nechcem sa chvalit, ale u nas je to uplne dokonale, pretoze moj manzel vyhlasuje ze az pri mne ked som mu zacala varit sa konecne vyborne z chuti napapa On od detstva neznasal maso hlavne v roznych mastnych podobach a cele detstvo trpel tym ako mu ho v jednom kuse vnucovali Jedine co mal rad boli strukoviny v roznych privarkoch (to bolo v podstate jedine bezmasite jedlo co mu bolo dopriate)No a ked sme zacali spolu zit tak som aj bola ochotna varit pre neho zvlast, ale on bol z tych mojich receptov uplne nadseny a o masitej kuchyni uz viac nechcel ani pocut Dodnes castokrat povie, ze vdaka mne konecne objavil uzasne chute a konecne nasiel svoj smer v stravovani Takze u nas nehrozia zname vyhlasenia typu "moja mama to vie uvarit lepsie" 😀

jaron
6. sep 2009

Ahojte,

to je super, že ste sa viac rozhovorili, teda rozpísali. 🙂

Jednu dobrú správu mám, asi poznáte, že existuje Stanovisko Americkej dietetickej asociácie a Kanadských dietológov k vegetariánskej strave, samozrejme pozitívne, kde sa hovorí aj o vhodnosti vegetariánskej (nepíšem zámerne, že správne zostavenej, lebo to je nám verím všetkým jasné) pre všetky vekové kategórie a životné cykly (od narodenia, teenegeri, starí, mladí, tehotné, dojčiace...). Toto stanovisko sa však vydáva vždy na nejaké obdobie, toto vyšlo v roku 2003 a platilo do neviem či 2007, alebo tak nejako (nechce sa mi to teraz hladať).

Volala mi známa (detská lekárka), že Americká dietetická asociácia vyhlásila (už som zabudol, či v júny, alebo kedy presne, ale to je jedno) znova vhodnosť vegetariánskej stravy pre deti, je platné do roku 2013. (Samozrejme ono to bude vhodné aj po tom roku, a aj keby to náhodou zabudli vyhlásiť 🙂, ale sú to také oficiality, ktoré potešia a sa zídu, je dobre o nich vedieť.)

jaron
6. sep 2009

Vera, to je super, že si sa konečne pridala.

Naozaj nezávidím, keď sa musí v rodine variť na dvojo. Je to fuška. Nielen fyzicky, ale asi by mi to išlo aj na nervy. ☹

jaron
6. sep 2009

Ešte som si pozrel, Vera, že malá je strašne zlatunká. Tie fotky z vody Na Rybickach...(a ten prst v uchu 😀) sú perfektné, ale všetky sú dobré.

tofik
6. sep 2009

Vera , ďakujem 🙂 Hned sa cítim lepšie. No treba nám vytrvať. 😉
Seitan práve robím a keď bude dobrý tak hodím recept. Zatiaľ to pripomína lepidlo 😀

No myslím , že to treba iba vydržať s tým varením. Ja keby som sa vykašľala na vegetariánstvo, určite by sme sa stravovali dosť nezdravo. Takto jedia deti 1/3 môjho jedla a muž asi 1/4. čo je dobré už aj preto, že si postupne zvykajú na určité chute a jedlá. Mne muž napríklad zje teraz veci, ktoré by predtým ani nevložil do úst. Ale ide to tak pomaličky a postupne.

Moje super kolegyňka varí tiež dva až tri druhy jedál denne a to sa všetci stravujú klasicky. Len ich má tak naučených.

Ja takto nevarím dlho. Musím si ešte nájsť systém. Ale keď robím šalát, ja ho mám ako hlavné jedlo, deti a muž ako prílohu k hlavnému. Alebo keď varím šošovicu, tak ja ju mám uvarenú s cesnakom / takú brču / a zeleninovým šalátom, deti a muž ako šošovicový prívarok . Zbytok šošovice zmrazím a neskôr použijem na šošovicové fašírky či placky.

tofik
6. sep 2009

tak sa to varí v hrnci. Vyzerá to ako mozoček 😕

tofik
6. sep 2009

tak seitan uvarený, namarinovaný , niečo nechám v chladničke a niečo zmrazím 🙂 Je to celkom chutné. 🙂

jaron
6. sep 2009

Posielam odkaz na zaujímavý rozhovor s Dr. Scharffenbergom z Loma Linda University, ktorý bol v Mestskej televízii Ružomberok. Prekladá ho MUDr. Janka Nosková (detská lekárka, zároveň odborníčka na výživu a zdravý životný štýl, tiež moja veľmi dobrá známa 🙂). Pán Scharffenberg bol hlavným prednášateľom na dovolenke, kde som bol (spomínal som ho tušim na 26. strane).

http://www.mtr.sk/videoarchiv/

Treba si nastaviť v kolonke "Vyberte si reláciu" položku - "Téma".
Potom si nastaviť v položke "Dátum vysielania" - "31.8.2009 (Zdravá výživa)

vera21
6. sep 2009

pekny vecer vam prajem 🙂
dakujem za privitanie aj za povzbudive slova...indy, dakujem za link na ten seitan ! - ja myslim, ze ho v tej PF aj maju, len tam rbi take dievca, co sa mi zda, ze tam pracuje tak dva dni a nikdy nic nevie, ked sa nieco pytam, takze po predchadzajucich skusenostiach sa jej uz nic nepytam, lebo viem, ze najskor to bude hladat po vsetkych regaloch a potom povie, ze to nemaju. Tak som si vytlacila obrazok seitanu z tej stranky a ukazem jej to, nech to nema tazke 😀 😀 Tempeh som tiez este neskusala, tak kupim aj ten, som zvedava, ako chuti.....
Inak Tofik, ty mas fakt uzasny nick do tejto diskusie 😀 😀 No a hod mi uz konecne link na ten seitan, nech sa aj ja potrapim....Mas pravdu s tou zdlhavostou - ja som to tiez skonstatovala, ze sa mi to asi nebude chciet, lebo je to zdlhave, ale ked robim malej alebo MM, tak stojim v tej kuchyni vecnost a to sa mi zdlhave nezda 🙂 je ale pravda, ze teraz, ako som doma, tak mi vsetky veci trvaju dlhsie, ako kedysi - mam nejaku nizsiu rychlost zaradenu, ci co 😒
Ozaj, preberali ste tu kozmetiku eko a cistiace prostriedky, tak pisem aj ja moju skusenost - ja som objavila pred casom Dedru - je to ceska firma, nechcem tu vkladat link, ale staci, ked date ten nazov a cz 🙂 Maju vsetko bez fosfatov, ziadna chemia, este mi to aj pekne vonia 🙂 pouzivam ich avivaze, jar na riad, cistiace prostriedky do kuchyne, kupelne - super odmastuju, prach na pranie, aj do umyvacky a zatial som spokojna. Da sa to kupit iba cez net alebo cez nejakeho distibutora...ale ja som sa tam zaregistrovala, urobila objednavku a uz to mam za tie lepsie ceny 😉 Vsetky tie vyrobky su koncentraty, takze je to pouzivanie aj celkom setrne....

tofik
7. sep 2009

tak skús napr. tuto. A dole pod článkom je odkaz aj na zjednodušený postup . Ten som nerobila.

http://ivanbella.blog.sme.sk/clanok-39600.html

tofik
7. sep 2009

tak nie ten vylepšený je tu http://ivanbella.blog.sme.sk/clanok-72931.html

ja som bola lenivá, marinovala som v sojovej omáčke.

lalitagopi
7. sep 2009

Ahojte všetci!
Tiež som rada, že nejako nás sem pribúda :o)
GABIKA...pýtala si sa na to GHI

je to vlastne prečistené maslo...my si to vyrábame sami...(ked maju niekde zlacnené maslo)
maslo sa na malom plameni prihrieva...kým sa uplne neroztopí a odobera sa pena pokial ti neostane uplne číra tekutina....to je vlastne ghi..vydrži ti to velmi dlho, nemusí sa to davať ani do chladničky a jedlo je neporovnatelne lepšie a aj zdravšie ked sa smaží v ghí..
vlastne z masla sa odstranili tie sajrajty...
tá pena sa dá teiž využiť, ale treba rychlo spotrebovať..je super do ryže, alebo ked si pečiete sami pečivo...

dá sa to aj kupiť aj v takých bio shopoch, alebo orientálnych predajniach s potravinami...ja som si ju jeden čas kupovala z Govindy, to je take indická restauracia tu v BA (a je aj v Košiciach..ale neviem zrovna či predávaju aj tam ghi)

agalia
7. sep 2009

ahojte
jaron, dakujem pekne za ochotu!
zelezo je uz v poriadku - boli sme na odbere a dnes sme dostali vysledky - takze je to OK!!!! velmi sa tesim
maly ma 10mesiacov, tak strukoviny som zatial nedavala - viem, ze sa moze zacat s cervenou sosovicou ale zatial som neskusala, ako sa to pripravuje? klasicky uvarit? ja vela pouzivam parny hrniec ale v tom by sa to asi nedalo 🙂
este sa chcem spytat - mamicky co mate take male drobce do 1roka (a este kojite) co davate drobcom na veceru? A ci ste uz zacali s mliecnymi vyrobkami?
DIK

lalitagopi
7. sep 2009

Agalia, naša dcerka má 11 mesiacov a tiež ešte kojím....strukoviny dávame normálne ..šošovicová polievka. žltý hrach...a uplne v pohode..ja sama som žiadnu dietu nedržala ani počas šestonedelia a nikdy sme problém s tým nemali...
večer papáme zvyčajne polievku...alebo ryžu s polievkou....
mliečne výrobky jedine joghurty..vraj aktivia je ok, ja tiež kupujem ten...