Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lalus
12. aug 2010

@mukky my máme intoleranciu laktozy od malička, takže viem, ako to vyzerá s výberom vecí. A vy to máte ešte ťažšie. tu je perfektná stránka: http://www.setriacadieta.estranky.sk/
vľavo, pod menu sú už otestované výrobky, ktoré podľa tej, ktorej choroby môžeš zaradiť...sú tam maslá a pod., ktoré sú vhodné pri alergii na BKM+kde ich dostať....polistuj, určite Ti niečo padne do oka. My dávame na chlebík Perlu - viem, je to rastlinné maslo, ale je to pre nás OK. No a potom sojové nátierky Alfa Bio - podľa mňa sa sóje nemusíš až tak báť, je pravda, že je tam nejaké riziko, že bude alergický i na to, no skús sa opýtať doktorky, prípadne vyskúšať...ak by ste ju mohli, tak to stojí za to. Ja som zaradila krátko po prvom roku, takže papáme na chlebík tie nátierky, prípadne tofu...do varenia používam sojové mlieko (vieš aké vynikajúce francúzske zemiaky a žemľovka je z toho? 😀 ), kakavko mu robím z pohánkového mlieka 😉, na večeru občas kašičky - pohánková, kukuričná, ryžová...kupované v bio obchode, väčšinou instatné..nie vždy sa mi chce variť. No a na desiatu papáme občas ryžové a sojové dezerty - mne moc neberú, no malému fakt chutia...sú síce sladké, ale raz za čas si myslím, že mu neublížia, veď okrem toho neje takmer nič iné sladké.

mukky
12. aug 2010

@oscarka3
@katka.carska
@lalus dakujem Vám,stavím sa ale až vecer,popozerám spatne a precitam,uz som co to pocitala,vzdy tak postupne..
ja som tu uz par krat písala..nie som vegertarianka,ani malý a ani nebudem myslím ale stravujem maleho zdravo

no soju by som nerada zaviedla,uz som v bio obchodiku nasla vselico od natierok,tofu,sojovych mliecok,ryzovych...ale ja som alergička a predsa som len opatrnejsia...takze vela toho papat na vyber nemame.. ☹
tie rastlinne masla by som nevelmi chcela davat,musim nahradit vapnik vhodnou zeleninou...a inymi potravinbami
my sme este nikdy nemali ani kupovanu vyzivu alebo poharik 🤐 😀
ale 2 rozne dr.na gastre nas pekne pochvalili ako stravujeme malého,ze len tak dalej,tak som rada...

mukky
12. aug 2010

@katka.carska musim si kupit parny hrniec,uz davno som ho chcela a nekupila som a buchty na pare nejeme tak nemam ani ten parak

mukky
12. aug 2010

@lalus aj ja mu robim pohankove,ryzove,celozrne,kukuricne kase...aj kuskus som vcera chcela kupit ale som zabudla,robievate?
a tym ze nepoznal doteraz poriadne ani chut sladkeho/okrem ovocia/ mu chutia tie kase aj neochutené,pripadne mu tam davam ovocie..

vy ste vsetci vegetariani?/nemam docitane este/

mukky
12. aug 2010

dakujem za stranky,vecer popozeram,ahojte

penny13
12. aug 2010

@mukky - ☹ Držíme mu s Luckou palce. Čo nepíšeš do témy?

Inak, my tiež nie sme vegetariáni, ale tiež strafujem F zdravo. len sem tam dostane bebe brumíka.

marfuskaanjelik
12. aug 2010

Ľudkovia, viete mi niekto prosím poradiť, od kedy môžem dávať drobcovi pohánku a amarant.
Ďakujem

jaron
12. aug 2010

@mukky myslím, že dvojročné dieťa už takú sušienku ako si opisovala môže, predpokladám, že občas a v malom množstve, nie celé balenie namiesto jedla 🙂

@marfuskaanjelik pohanka a amarant sú bezlepkové obilniny a tie sa postupne dávajú deťom od 6 mesiacov, keď sa začína s príkrmami, takže tvoj maličký už môže

mukky
12. aug 2010

@jaron dakujem ti za odpoved,ale radsej mu dám asi pohánkové chrumky nesolené ,tie má rad 😉 a tie čo som spomínala ostanu nám..

havino
12. aug 2010

@mukky , ja som tiež alergička, aj Jakubov otec, takže tiež dávam pozor, ako malý reaguje na jednotlivé alergény. Ako 1-ročný napríklad nezniesol vaječný bielok (doteraz sa z neho vyhadzuje), ale sóju som zaradila hneď po prvom roku a v pohode 🙂 Myslím, že skúsiť by si to mohla, za to nič nedáš a malému neublížiš. Uvidíš reakciu. Možno práve sója mu dobre padne.
My sme napríklad orechy vlašské zvládli s prehľadom hneď po roku, ale na mandle reagoval dosť prudko. Teraz už môže aj tie. Čiže je to individuálne u každého dieťaťa.

@marfuskaanjelik , ja som Jakubovi dávala pohánku od 7.mesiaca vo forme vločiek a amarant, myslím, od 8.mesiaca (amarantové perličky)

mukky
12. aug 2010

@havino skusim po konzultacii s dr./gastro/ a po dovolenke,kedze teraz nechcem nič nove zavadadaz ked budeme mimo sk...
ja som este bielok nedavala,dokonca nic z vajec celých,len teraz tie ovsené piskoty co mal tak tam boli celé vajicka,sice ina forma ale nic sa nestalo...

mukky
12. aug 2010

@havino a ak mozem vediet ty malinkému nedavas masko?

havino
12. aug 2010

@mukky , nie nedávam. Dávala som rybu nejaký čas, ale vždy mal po nej tvrdú stolicu, len také bobky, tak som vypustila aj to.

havino
12. aug 2010

Inak, chcem sa vám všetkým pochváliť, že od nového roka som sa k malému pridala a 1.1. som jedla mäso posledný krát 🙂 A na moje prekvapenie, zbavila som sa mojej závislosti na sladkom!! 😎
Od nového roka som úplne vypustila biely cukor a všetky kupované sladkosti. Spočiatku ma chytali také stavy, že by som kvôli sladkému aj vraždila, vtedy som si dala horkú čokoládu z Lidla, natlačila sa sušenými hrozienkami alebo upiekla koláčik alebo sušienky z celozrnnej múky. Asi pred 3.mesiacmi to vrcholilo - každý večer som si urobila takú akoby čokoládu (trstinový cukor, trochu masla, kakaový prášok) - rozpustila a týmto som sa tlačila 😅 Navyše, vôbec som z toho nepriberala....
Toto trvalo asi týždeň a potom akoby uťal 😕 Odvtedy mám pokoj, klop-klop. Keď dostanem chuť na sladké (nebýva to často), upečiem koláč a stačí to. Tak som rada, že som zabila "dve muchy jednou ranou" 🙂

havino
12. aug 2010

@rancuzkaf , krásne si to napísala pre neverendinglove... Ja som chcela na začiatku reagovať tiež, lenže ja som taký prudší človek a to by bolo podstatne drsnejšie 😒
Inak, možno si jej bábo vyberie vegetariánstvo samo 🙂 Deti si vraj intuitívne vedia vybrať, čo ich telíčko potrebuje. Veď koľko detí nechce papať mäso. Už len dúfam, že ak jej ho malý bude odmietať, že mu ho nebude dávať nasilu... 😔

adriana7
12. aug 2010

@klementina ,
ak malá nemusí paradajky, tak jej ich nedávaj, naša laura dodnes najradšej chrúme pri telke ako zajac, sa jej smejeme, lebo to, čo zanesie zoji (našej zajačici), to potom chrúme - mrkvu a kaleráb - to je víkendový dopoludňajší rituál... 🙂 som sa zasmiala nad žofkou, že bleble, malý zasa čo mu nešlo, pasíroval cez 4 vrchné zuby... 😀
ak sa mi zadarí, tak v sobotu pôjdem na trh a skúsim aj tú kvasenú zeleninku, inak recept dávala indy, tak sa jej opýtaj na tú životnosť...
@mukky ,
to s mliekom máme aj my, kravské mlieko ani výrobky vôbec nepijeme a nejeme a vápnik jeme v rastlinnej strave, deckám nič nechýba - dokonca "vedľajším produktom" našej dospeláckej "spolupatričnosti" s malou je, že už 2 roky nemám alergiu a astmu... 😉
... a stým pečivom máš pravdu, dnes sa všade pchá srvátka, laktóza a z niektorých názvov sa ani nevysomáriš, kolega robil v pekárni, tak nám ukazoval stránky, kde si pekári objednávajú chlebové a iné zmesi, tak to je "sila", ja pečiem chleba doma ale poslednú dobu dom už fakt strááášne lenivá a flákam to... 😒

mukky
12. aug 2010

@adriana7 ahoj,
a čo vsetko papáte aby deticky dostali vápnik?mali ste tiež alergiu alebo si len chcela mliecne vyluciť?a moj tak lubil acidofilne mliečko neochutené,biele jogurty,maslo,lucinu ☹

adriana7
12. aug 2010

@mukky ,
ešte ma napadlo, že pokiaľ dieťa má akútne problámy s črievkami (hnačky...) klasické pasterizované džúsy nie sú vhodné, dokonca predlžujú liečenie ( je to pre tráviaci trakt malého dieťaťa dosť silná kyselina), radšej skús do vody vyžmýkať napr. pomarančovú šťavu, tá je v surovom stave zásaditá...

@oscarka3, no vidíš, my levice sme ľahko vznetlivé, asi pôjdeme k jaronovi na školenie 😉

@zojec , gratulujem, tak vidíš, mliečka máš haaabakuk, to je super, a bude, uvidíš, kojenie je v hlave (vlastná skúsenosť) 😵

ešte chcem vysvetliť, čo je jesť "piate cez deviate", ak by si túto diskusiu @neverendinglove prečítala aspoň sčasti, nielen prvú stranu z roku 1,2, vedela by, že napríklad už len kombinácia živočíšnej bielkoviny a škrobu (mäso so zemiakmi) je náročná na enzymatický "výdaj", a preto nevhodná, ďalej kombinácia rafinovaný biely cukor - biela múka a pasterizované kravské mlieko - teda aj napr.klasická krupicová kaša - je pre bábätko "zabetónovacia", čiže tak, len by to naozaj chcelo trošku to tu prelistovať, ja keď som sa rozhodovala o moderných látkových plienkach, tiež som prelúskala takmer 400 strán, čo tam holky popísali...

mukky
12. aug 2010

@adriana7 no nevieme este presne ci nám je este nieco iného 😔 ,malému robili kolonoskopiu a vysledky z črievka budu cca o par týzdnov...zistili tu alergiu a trošku aj hormopny štítnej zlazy su nad normou 😔
inak pije iby čistu vodicku,pred tým to acidko biele a um,dr som vravela o riedení stavou,ale aj ja by som veru radsej bila za stavu z ovocia,máme aj odstavnovač,nenapadlo ma to 😔

mukky
12. aug 2010

@adriana7 a ty prečo nespíš? 😕

mukky
12. aug 2010

@adriana7 budeš mať 3 detičky 😵 ,to je krásne,všetko naj prajem...

mukky
12. aug 2010

@adriana7 veru, krupicovu kašu by som ani skor ako v 3 rokoch nezaviedla,je ťazko strávitelná 😔 ,no my sme ju jedavali hadam aj na 6 mesiacov ako deti 😒 ,nebolo tolko informacii ako dnes,bohužial....

adriana7
12. aug 2010

@katka.carska , aj všetci, čo chcete vyskúšať, posielam recept na VEGE PAŠTÉTU - dávka je na 20 - 24 presnidávkových pohárikov, takže:
500 gr cícera, 500 gr obyčajnej šošovice a 200 gr veľkej hnedej fazule (váha v suchom stave) cez noc namočíme a potom poriadne uvaríme (bez soli), po častiach rozmixujeme ponorným mixérom (cícer a fazuľu s trochou vody v ktorej sa varili - konzistencia hustej kaše),
ja som to všetko postupne dávala do veľkej misy, zaliala 4 dcl oleja a zmes dochutila :
1 PL soli (alebo viac podľa chuti)
4 PL horčice
1 PL mletej červenej papriky
2 PL sójovej omáčky
2 PL sušeného lahôdkového droždia
1/2 ČL mletého čierneho/ nového korenia
2 ČL mletej rasce
2 veľké cibule, 1 celú hlávku cesnaku a 2 hrste zelerovej vňate som tiež rozmixovala ponorným mixérom

a nakoniec "slaninka" :
1 biele a 1 údené tofu som nakrájala na malé kocky, dochutila 1 ČL solčanky, 1 PL sójovej omáčky a 2 PL sušeného lahôdkového droždia, a na oleji pomaličky popražila na panvici do zhnednutia (cca 5 min.), po vychladnutí som tiež rozmixovala a zamiešala do paštétovej zmesi

potom som všetko ešte raz dobre rozmiešala v mise (ale už len klasickým šľahačom s metličkami), naplnila do pohárikov a sterilizovala 30 minút - neviem, ale myslím, že to stačí, všetky suroviny už boli uvarené a nejde tam ani vajce

...tak vyskúšajte, nám to chutilo veľmi, dajte potom vedieť, či aj vám 😵

mukky
12. aug 2010

@lalus dakujem za stranku,idem ju este rýchlo preluskať a kym dočítam celu temu mám co po nociach robiť 😀
majte sa pekne

adriana7
13. aug 2010

@mukky ,
je mi ľúto, že malému robili kolonoskopiu, to mi príde hrozne invazívne pre takého drobčeka ☹
a ja nespím preto, že už to mám "za pár" a nedá sa mi v noci spať, tvrdne mi brucho, vkuse chodím na vecko a tak, veď asi vieš... 😵
my pijeme ovocné šťavy každé ráno od jesene do jari, len teraz v lete je toľko dobrého ovocia na trhu, že to jeme celé,
mlieko pijeme sójové, ale zas nie často, deťom moc nechutí, ako náhradu jogurtov decká ľúbia sojáčik - ten robí tuším sojaprodukt drietoma, alebo teraz v terne som kúpila Joya soyagurt erdbeere - výrobca rakúsko - je perfektný...
syry jeme tofu - biele, údené, lahôdkové, robím z nich aj pomazánky...
a maslo používame kravské, ale ja ho odhrievam, potom sa ti oddelí bielkovina, sú to také vlásočnice - tak to vyhodím a ostatné malá toleruje dobre..., majonézu a tatarku robím sójovú alebo mandľovú, neviem, napíš, čo ešte ti chýba ako náhrada, ak budem vedieť recept, napíšem 🙂

oscarka3
13. aug 2010

@mukky ,moje deti v živote nejedli krupicu klasickú, len kukuričnú. mäso tiež v živote nemali v ústach iba ryby občas. prvé roky života boli vitariánky neskôr vegetariánky a teraz sa vraciame znova k vitariánstvu. už sú puberťáčky 🙂 , rastú a vyvíjajú sa normálne 😉 . naša pediatrička, keď sa dozvedela ako sa stravujú, len povedala,že takéto deti ešte nemala a iba sa povypytovala čo jedia.nemala žiadne námietky, videla, že deti sú zdravé. ja sa viac prikláňam k vitariánstvu. keď boli deti vitariánky tak neboli vôbec choré, keď už vege tak už nejaké choroby z prechladnutia občas boli ale nie často.

marfuskaanjelik
13. aug 2010

@jaron
@havino Ďakujem

adriana7
13. aug 2010

@havino ,
ťa idem pochváliť s tými sladkosťami, super 😉
aj my to máme vyskúšané, že čím viac ovocia, tým menej sladkostí, mm vždy večer "vyžiera" sladké, tak som takticky na stôl do obývačky dala velikú dózu so sušeným ovocím, orieškami, a keď nenájde klasické sladkosti, potom chrúme toto (a zajedá banánom 🙂 )

ja ešte vyskúšam jeden recept, čo som našla u vegánov, také domáce bombóny, ak to vyjde, napíšem recept, držte sa

penny13
13. aug 2010

@mukky to mi je veľmi ľúto, že taký malý drobček musí tak trpieť 😢 Akú alergiu vám zistili?
@oscarka3 - Vitariánstvo je čo za štýl?

perla200
13. aug 2010

ahojte....viete mi poradit ako pripravím malej špaldovú krupicu? dkaujem