Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

adriana7
14. jan 2011

@indy , ja som robila pol na pol, klasická hladká biela s celozrnnou jemnou výberovou ovsenou (pohronský ruskov), s tou mám dobré skúsenosti, že pekne vykysne, lebo biomila mi nekysne 😒
... a ja som ho nemala taký pekný nadýchaný ako @rancuzkaf , lebo som ho piekla rýchlo a tak som si z postupu prečítala všetky suroviny zmiešame" a tak som razom do múky fúkla aj tie paradajky, olivy a olej(mala som z tých nakladaných paradajok), preto to asi ťažšie kyslo, ale aj tak to bolo super (a v rýchlosti som ani zárezy neporobila 😀 , lebo sme leteli na tréning
...ale po tréningu sme sa nadlábli 😉
...inak ani mne nechutia tie obilné "mäsá"

bianka234
14. jan 2011

@anlu no ved to aj tak spravím, ale testy budú výsledky za 2 mesiace takže zasa strácať čas nebudem čakaním. asi prečítam trochu strán dozadu že čo tu píšete

adriana7
14. jan 2011

@andrea76 ,
ja by som to tiež tipovala na štítnu žľažu, v sedmičke som sa liečila, dostala som pomerne neskoro menzes. pamätám si, že sa ma dr. vždy na kontrole pýtal, či už mám...
a tiež som bola strašne štíhla, až kým som 1.x neotehotnela mala som 48 kíl, a to som bola čistý mäsožravec, túžila som pribrať a byť "za normálnu", a tiež som mala problémy otehotnieť ☹
...takže s vegetariánstvom to určite nesúvisí...to by už niektoré kultúry a národy boli na vymretie 😉

anlu
15. jan 2011

@kinsi ano sama som si robila prvy krat mi to trvalo snad hodinu ale casom som to zvladla za par minut, treba sa naucite ten spravny hmat ako udrzat cesto v miske aby neodplavalo 😀
@indy dakujem za info... a tiez gratulujem k babatku 😉

anlu
15. jan 2011

@bianka234 tak to naozaj tak dlho necakaj... precitaj si aj celu temu, je tu vela dobrych receptov aj rad 😉

kinsi
15. jan 2011

@anlu nemohla by si prosím Ťa napísať recept?

andrea76
15. jan 2011

@adriana7
Ahoj Adriana. Ďakujem za tvoj príspevok. To ma teší, že vegetarianstvo nesúvisí s mojími zdravotnými problémami. Vieš, mala som aj depku z toho, pretože každý mi hovoril, že to mám z toho, že nejem mäso, že som veľmi schudla a atď. Tiež mám problém s intoleránciou laktózy, takže nemôžem kravské mlieko ani kyslomliečne výrobky. Ale mne veľmi chutí vegetarianska strava. Ja sa neviem donútiť jesť mäso, ani ma neláka mäso. Trpela som tým, keď som bola mladšia a som bola nútená jesť mäso. To som nevedela, že pri intoleráncii laktózy je reakcia aj na mäso.

peya104
15. jan 2011

@anlu http://www.biopark.sk/robi-maso... no smojou gramatickou chybou 😀

rancuzkaf
15. jan 2011

ahoj @kinsi,moje deti su od narodenia na vege strave. Starym rodicom a ostatnej rodine sme vysvetlili, ze si nezelame, aby im ponukali maso, cukriky, cokolady a ine nezdrave sladkosti...takze s tymto nebol problem, vysli nam v ustrety. Deti dostali vysvetlene, ze maso a pod. je nezdrave a ze my ho nejeme a v tomto mali doma pekny priklad (hoci aj videli na prazdninach u babky ako sa tam veselo laduje slanina, klobasy... nelakalo ich to)....toto bolo take krasne obdobie skolkarske🙂
Prisla skola, tam uz kadejake viacdnove vylety, vtedy sme to riesili tak, ze do papierov o zdravotnom stave ziaka sa napisalo, ze maju vegetariansku stravu a viacmenej, boli kuchari ustretovi.
Este musim doplnit, ze obaja chodili na obedy domov.....a pytas sa na socialnu izolaciu....toto urcite male deti neriesia, mozno neskor az predpubertalny a pubertalny vek a tiez velmi zalezi na povahe dietata a aki kamarati ho obklopuju...napr. moj stredny skoncil s vege pred nedavnom a uz si nechce nikde uvadzat vege stravu, no som zvedava maju ist na jazykovy pobyt do Spanielska, co za specialitky budu jedavat...a pritom on bol pysny na to ked bol vegetarian, vsade sa tym chvalil a vyhlasoval, ze bude dlho zit😀 (raz v telke videl Vilmu Jamnicku ako rozprava, ze je vegetarianka a preto sa doziva krasneho veku😉)... asi ho ovplyvnila skolska jedalen, kde minuly rok musel obcas chodit, okostoval vselico☹
Starsi syn je taky introvert a neraz musel celit hlupym poznamkam od spoluziakov...to je ako medzi dospelymi, tiez je vege niekomu proti srsti, niekomu nie....a trochu citi urcitu socialnu izolaciu
Citala som vela nazorov typu: hoci obaja rodicia su vegetariani svoje dieta k tomu nebudu viest, aby nebolo "vylucene" z kolektivu.......ale ja si toto dost dobre neviem predstavit, ze by som doma varila koli detom maso, ved ked chcu, mozu si to dat inde.....a vegetarianska strava nam ponuka tolko moznosti, variacii a pestrosti, co u masa si neviem predstavit a ani ho neviem pripravovat🙂
Zaver je u nas taky, ze doma sa urcite zostavame stravovat vegetariansky😉
Dufam, ze som vas neunudila k smrti a vam nase skusenosti aspon trochu pomozu @kinsi a @marfuskaanjelik🙂.....snazila som sa to napisat co najkratsie, lebo dali by sa pisat litanie😀

rancuzkaf
15. jan 2011

@kinsi nasla som o seitane pekny recept aj fotopostupom

http://www.bio-life.cz/bio-vyrobky/seitan.html

@anlu nebude musiet pisat recept🙂.....alebo mas iny?

anlu
16. jan 2011

@kinsi @rancuzkaf recept je podobny... tiez si urobim cest z hladkej muky ale nezalievam ho horucou vodou, len necham hodinu postat. Potom ho premyvam pod tecucou vodou (tak slabo pustenej, lebo ked je silno tak mi odplavaju kusky cesta) Cesto treba stala stlacat k sebe, a robit to kym nebude voda takmer cira. Hotove cest sa vari v ochutenej vode asi 25 min. Moze sa dat sojova omacka, cesnak, sol, zazvor alebo podla toho co ti chuti a aku chut chces dosiahnut...

anlu
16. jan 2011

@peya104 dakujem 🙂 vem ze by som si to mohla aj sama vyhladat ale fakt nestiham, preto som vam vsetkym velmi vdacna ze tu davate aj linky 😀

kinsi
16. jan 2011

@rancuzkaf Moc ďakujem. Ono u nás bude situácia ešte komplikovanejšia tým, že sa skoro budem vracať do práce. Malá sa veľmi pravdepodobne nevyhne ani školke, nieto ešte obedom v škole. Navyše sa mi zdá, že v Čechách (žijeme v Brne) je vegetariánstvo ešte oveľa menej akceptované ako v SR. Žijem tu už 6 rokov a pravdu povediac stretla som len dvoch - jeden bol ind z IBM a druhá taká veľmi zvláštna staršia pani. Inak fakt nikoho. Trošku sa toho obávam.
Ďaľší problém bude rodina, myslím, že nás celkom akceptujú, malej asi aktívne ani nič núkať nebudú, ale aj tak asi bude popletená, keď uvidí ako všetci okolo konzumujú maso. Tvoji chlapci nechceli jesť maso, keď videli napríklad starých rodičov? Musela si im to niekedy vyložene zakázať, alebo to tak ďaleko nikdy nedošlo?
A to už ani nevravím, že ja absolútne neviem variť, doteraz som varila možno 10-20x, keď tak, len pomáham priateľovi, jemu to celkom ide. Bežne ale popri práci aj tak moc nemáme čas, obaja sme lekári, podchvíľou nejaké nočné...
@anlu @rancuzkaf Ďakujeme za receptík, prekvapuje ma , ako to vypadá jednoducho, my sme si seitan doteraz vždy kupovali v obchode. Vyzerá to tak, že by sme to mohli skúsiť a mohlo by sa to i vydariť.

lanczi
16. jan 2011

@kinsi ,tak to si na tom este lepsie ako ja,vmojom okoli nepoznam niakeho vegetariana,ani takeho cloveka kt.sa aj ked nieje vegatarian aspon sa akotak snazi zdravo stravovat. Zaraza aj mna ako vie strava rozdelit ludi,pritom to je kazdeho osobna vec,vzdy je mi tak ztoho tak nejak na nic,ked vidim ako ludia nadokazu akceptovat odlisnost,a nie len v strave..ja som si tiez vypocula dost ohladne mojej dcery ze ako ju stravujem,najvacsia kovbojka bola ked mi tvrdili ze jej uz konecne mam davat sldkosti lebo dieta cukor potrebuje 😕,a ze ci nemam na malinovku ked jej davam pit cistu vodu
..jaj ten clovek cloveku vie dat naozaj zabrat 😝

oscarka3
16. jan 2011

@kinsi , my sme žili s mojím otcom, ktorý ani nebol všežravec ale doslova masožravec a nebol problém, my sme jedávali v inej miestnosti ako on -zo začiatku, do škôlky sme stravu nosili. a to deti boli zo začiatku vitariánky. čo sme nechceli aby jedli a my sme sa toho ešte nevedli vzdať, tak sme to nejedli pred nimi. peya má pravdu, že rodičia sú autorita.treba to vždy deťom vysvetliť, ja som to tak robila. rozprávala som sa s nimi ako s rovnocennými, u nás ani to šušlanie ako vo vačšine domácností nebolo. ja som bola s prvým dieťaťom 2roky bez muža ale on s mojou výchovou súhlasil. občas som sa pohádala s otcom ale dieťa bolo v izbe so mnou nie s otcom, tak som si to zariadila ako som ja chcela. 😉

oscarka3
16. jan 2011

@kinsi , my nepoznáme v okolí žiadnych vegetariánov, teda staršie dieťa má spolužiaka vegetariána ale ten jedáva kopu sladkostí a to sa mne nepáči 😠

zojec
16. jan 2011

@kinsi ani ja nepoznam ziadneho vegetariana tu v okoli. na vyske som mala spoluziaka vegetariana on mal vzdy rad,ked som ho pozvala na obed 😀 a ja som sa tiez cez tehu riadne popsula :( :( :( masko som teda nespapala, ale sladkosti neurekom.. ani mne sa nepaci, ked deti laduju sladkosti a piju malinovky.. alebo dokonca kolu 😕 😕 inak baby a ako riesite, ked k vam pride nejaka masozrava navsteva na obed? lebo ja dost casto pozyvam hosti rovno na obed, alebo veceru, je mi pohodlnejsie uvarit nejaky chod, ako robit chlebicky a ine pohostenie.. ale cisto vege som este nerobila.. vzdy samozrejme uvarim aj pre seba, a urobim trosku viac ak by niekto chcel okostovat.. su taki, co si s radostou vezmu a chvalia..ale aj taki strikni, co vraj travu jest nebudu..

oscarka3
16. jan 2011

@zojec ,keď pozvem niekoho napr. na grilovačku, tak kúpim aj kuracie maso. ale to je tak 2x ročne. ináč jedia vegetariánsky 😀 , spravím niečo sladké / buchty parené/-to švajčiarom, s makom, oni tam také nejedia, tak sú prekvapkaný. zatiaľ sa u nás nikto nesťažoval, práveže si obľúbili naše recepty: rôzne šaláty a baklažán 🙂

zojec
16. jan 2011

@oscarka3 kebyze je aj muz vegetarian, tak to neriesim, sak nech vsetci jedia to co im dam.. 🙂 inak ja uz som asi mesiac nevarila maso.. cez sviatky muzovi nosila moja mama .. a aj teraz sme sa vratili od nasich z obeda 😀 inak ja neviem robit tieto kysnute cesta.. buchty na pare som len raz skusila, nevydarili sa o knedli ani nehovorim.. pecene tiez nic moc.. :( aspon ze ten francuzkyn funes je nenarocny na fazonu 😀

oscarka3
16. jan 2011

@zojec , môj muž zje, čo je doma 😀 , ak je kuracie, tak zje to, ak nie je tak je zeleninu a ovocie 😀 , nesťažuje sa , je spokojný 🙂

oscarka3
16. jan 2011

@zojec , taký pozvoľný prechod na vege a potom na vita treba 😉 , ale môj vie, že vita je najlepšie, len je zvyknutý na to bežné. mne sa kysnuté celkom darí, tak to tak miešam podľa zásob 😉/niekedy varené, niekedy vita/ . v lete, keď sme griovali som myslela,že šalát ostane pre nás, lebo kamoš veľmi zeleninu neje, ale tak mu chutil, že jeho žena pýtala recept a zjedol sa skôr ako kuracina.

zojec
16. jan 2011

@oscarka3 aj moj muz zje vsetko.. ja varim maso malo.. on ho je dost v robote, ale slanina u nas v chladnicke musi byt.. bez toho by nebol vecer, aspon jeden maly kusocek 🙂 cize v pohode sa naveceria so mnou vege a zeleno.. a potom si dopraje slaninovy "dezert" a mozem sa aj rozkrajat 😀 a moja mala vyzera ze bude tiez žruťocha a bude jest vsetko co jej budu davat.. mne este nic neodmietla veru..

oscarka3
16. jan 2011
oscarka3
16. jan 2011

@zojec , tak musíš zabrániť aby bola sama s iniciatívnymi starými rodičmi-masožravcami, u nás som tiež moju starkú musela naučiť, že nemá nosiť piškoty ale mrkvu 😀. ale potom bola rada, keď videla ako jej chutí mrkvová šťava. ja som bola vačšinou s malou sama, do 2 rokov, tak to bolo ok, návštevy som naučila, čo majú nosiť 😉

zojec
16. jan 2011

@oscarka3 mnam 🙂 ja lubim baklazan, cikonui a paradajku s cesnakovym olejom

oscarka3
16. jan 2011

@zojec mňam, aj ja, aj sušené paradajky ale sú drahé a sušičku nemám. na fotke sú baklažán, paradajky, šampiňony, cukiny, cibuľa- tá je super grilovaná. a biele trenírky sú mužove a čierne elasťaky moje, riflové kraťasy dcérine 😀 😀 , keď už všetko opisujem

zojec
16. jan 2011

@oscarka3 😀 😀 😀 grilisko ako na pol svine 😀 😀 hej cibulka grilovana je super.. len mna z nej trosku nafukuje.. paradajky som este neskusala susit, ale jabko a slivky ano.. ale za pomoci rury..

oscarka3
16. jan 2011

@zojec , ale nieeeee, nám je malý.mne sa to v rúre nejako veľmi zosušilo 😠

peya104
16. jan 2011

@anlu s milostivou radosťou 🙂

zojec
16. jan 2011

@oscarka3 jablka som susila dva dni normalne na vzduchu na pekaci, a pred odlozenim som este fukla na dve hodky na 30stupnov do teplovzdusnej rury aby som neodlozila nahodou nejaky mokry kusok.. tak isto susim aj huby... slivky schli o nieco dlhsie.. ale velmi sa mi nevydarili.. to este musim preluskat, ze ako to spravit.. a slivky ani nie su kazdy rok..u nas tak kazdy 4ty.. tak to mam este dva roky cas 😀