Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

delli2
3. feb 2012

@anlu , ďakujem, budem netrpezlivo čakať. 🙂

anlu
3. feb 2012

@barborka08 ano, snazim sa 😀
@leishmania posli mi tvoj mail. Ja som tiez jeden cas zhanala to struhadlo ale nikde som ho nenasla tak som kupila plastove

luciauk
3. feb 2012

anlu to sú aké snekové? musím poštudírovať. ale nejako sa tým nechcem extra zapodievať, len kúpiť a hotovo 🙂 ale zasa nie za 100 funtov...
ty si bývala na mieri, nie? stále hovorím mužovi aj dcéram, že potom pôjdeme za jednou mojou kamarátkou, môžeme sa pešo prejsť he he no do vranova asi nie 😀

delli, ja tiež asi tak 🙂

ivava
3. feb 2012

@rancuzkaf poprosím tiež o pridanie do skupiny ak Vám to nevadí, radami asi moc zatiaľ neprispejem, ale veľmi rada si prečítam Vaše rady, ktoré mi už veľakrát pomohli pri stravovaní, som vegetariánka aj s deťmi, mäso nevarím ani nekupujem, pretože ani manžel ho moc nemusí a keď chce dá si ho v práci. V lete som skúsila na takom malom kúsku záhradky niečo zasadiť, no do "jediteľnosti" vyrástla len cuketa a zelená fazuľka - ostatné bieda. Preto by som bola veľmi potešená pridaním do skupiny pestovateliek. Ďakujem

anlu
5. feb 2012

@luciauk no to by bola riadna prechadzka 😀 ja stale verim ze sa vratime do KE, neviem kedy ale raz urcite. Ja sa tam citim doma. Snekove su take co maju taku akoby spiralu, nie su rychlootackove, napr.
http://www.obchodobchodov.sk/produkty/Snekove_o...
http://www.obchodobchodov.sk/produkty/Snekove_o...
alebo ten rucny co som minule davala link.

leishmania
5. feb 2012

@anlu asi kupim aj ja plastak, vitamino od tescoma som nasla, aj ked som nechcela plast ale co uz...

luciauk
5. feb 2012

ja som včera kúpila, dnes vyskúšala 🙂

anlu
5. feb 2012

@leishmania ked ja tescome nedoverujem, mam s ich vyrobkami zle skusenosti 😒 ale mozno som mala len take stastie, alebo som prilis narocna... neviem. Ja zatial nemam peniaze na taky aky by som chcela tak preto idem aspon ten rucny kupit, aby som mohla salaty, spenat a bylinky odstavovat...
@luciauk a ako si spokojna?

leishmania
5. feb 2012

@anlu len som zatial ine nenasla okrem tohoto 😒

anlu
5. feb 2012

@leishmania mas nejaky link? o odstavovaci je rec, ze? 😀

leishmania
5. feb 2012

@anlu nee 😀 struhadlo hladam nekovove, idealne sklenene, alebo keramicke, ale aj s plastom sa uspokojim ked uz nic, take co struha nahrubo aj najemno

anlu
5. feb 2012

@leishmania jaaaaj no este ze som sa spytala 😀 ja mam take stvojhranne, je tam na take hrube struhanie, potom na take ako ked zemiaky na placky struhas, dalsie take zvlastne, netusim ake utvary to ma struhat, asi zajtra vyskusam aby som vedela a dalsie na platky, co velmi nefunguje lebo to nie je ostre a take kopceky na rozotrenie. Ja som to sklenene hladala dost dlho a nic. No ked nahodou najdem dam ti vediet, mame tu take super domace potreby kde aj objednaju ked nieco nemaju. Mozem sa popytat.

leishmania
5. feb 2012

@anlu dakujeeeeem 🙂

danabel
5. feb 2012

Ahojte, trošku vám sem vpadnem 🙂 Chcela by som sa spýtať odkedy môžu drobci arašidové maslo? Ďakujem

jaron
5. feb 2012

@danabel ahoj,

- výživová hodnota je výborná (veľa energie, zdravých tukov, minerálov, vitamínov...)
- spôsob úpravy by sa dal tiež vyriešiť - rozmixovať s kašou, ovocím a pod.
- pravdepodobne jedným rizikom zostáva alergia, Dr. I. Bukovský vo svojej najnovšej knihe z tohto pohľadu radí vziať do úvahy, či u rodičov je nejaký výskyt alergií (celiakia, senná nádcha, konkrétne potraviny...), ak áno, tak zaradenie niektorých potravín posunúť vyššie, môže to byť až po 2. - 3. roku, inak by to mohlo byť aj skôr - od 1 roka (samozrejme sledovať reakciu ako pri každej novej potravine)
- ešte je otázka aflatoxínov - ak je to kupované ar. maslo, ťažko zistíme kvalitu arašidov, ale malo by byť kontrolované (dúfajme), ak si ho robíme doma, trochu aspoň podľa chuti môžeme čiastočne vylúčiť nekvalitné arašidy (potuchnutá chuť...)

danabel
5. feb 2012

@jaron Ďakujem za odpoveď...no, tak budeme musieť počkať ☹ moja mama má celiakiu

leishmania
5. feb 2012

@danabel ja arasidy kvoli toxinom nejem vobec

jaron
5. feb 2012

@danabel to najvyššie riziko je až keď obaja rodičia majú nejakú alergiu, dieťa má vážne alergické problémy a pod., čiže v tom tvojom prípade by tá hranica nemusela byť až 2 - 3 roky, len treba byť opatrný

luciauk
5. feb 2012

@anlu je super 🙂

rancuzkaf
5. feb 2012

mnam arsidove pyre.....

pridala som dalsiu knizku do clankov 😉 HALIEROVA KUCHYNA

anlu
5. feb 2012

@danabel moja mala reakciu na arasidove maslo ale to taku ze este ked bola malinka a ja som zjedla tak sa vyhadzala cela. Myslim ze od vtedy sme ho neskusali ale teraz uz papala cele arasidy a nic jej nebolo. No tiez ich uz koli toxinom velmi nejeme.
@luciauk no hlavne ze si spokojna a ze je dobry 😀
@rancuzkaf stiahnute... dakujem 😉

danabel
6. feb 2012

@leishmania @jaron @anlu ďakujem za názory, ale maslo z kešu by už asi mohla, nie?

leishmania
6. feb 2012

@danabel arasidy a kesu su vraj "najtoxickejsie: 😀

briketa
6. feb 2012

@danabel najlepsie mandlove

danabel
6. feb 2012

@leishmania aha 😀

danabel
6. feb 2012

@briketa Ok, skúsime

jaron
6. feb 2012

@danabel kešu a arašidy sú z tohto pohľadu viac menej jedno,
Dr. Bukovský ako prvé odporúča možno skôr začať so slenčnicou, ľanom, tekvicovými semienkami, ale to nemusí byť nemenné

čo sa týka toxínov, tie môžu byť aj v jablku, chlebe, pečive... (zle skladované, plesne a pod.) a samozrejme pritom ich kvôli tomu nevyraďujeme z jedálnička. Nemyslím (aj na základe veľkej štúdie) že by samotná konzumácia napr. arašidov ako takých mala zvyšovať kvôli aflatoxínom riziko pečene. Hlavná príčina rakoviny pečene kvôli toxínom (tiež hepatitíde) je hlavne v rozvojových krajinách, čo súvisí so všeobecne zlými podmienkami skladovania potravín, s hygienou, s chudodbou a tým používaním potravín, ktoré by sme u nás vyhodili a pod. U nás je pri rakovine pečene hlavnou príčinou alkohol.
Žiaľ často som videl práve domáce vlašské orechy s plesňou, musíme dávať pozor, či nenavlhli pri zbere, starostlivo ich triediť pod lampou 🙂 a pod.

Jedna perlička: pri niektorých druhoch rakoviny (pravdepodobne žalúdka a pečene) sú aj tzv. "éčka" ochranným faktorom, čo súvisí s už spomínaným skladovaním v chudobných krajinách, "éčka", chladničky a pod. niekedy chránia potraviny pred skazením a pod. samozrejme tým nechcem všeobecne propagovať používanie chémie v potravinách.

jaron
6. feb 2012

pozerám, že som napísal "slenčnica", možno som chcel povedať "slečna slnečnica" = slečnica 😀

anlu
6. feb 2012

@danabel ja som sa stale riadila intuiciou, ak som to niekde v hlbke seba vedela ze danu potravinu moze jest tak som jej ju dala. Neviem ci chapes 🙂 Ja som sa tabulkami nikdy neriadila a priznam sa ze ani neviem co v akom veku sa ma zavadzat. Inak @jaron dobre pise ze slecna slnecnica je tiez super. Da sa z nej robit natierka alebo nieco ako syr. Ak najdem ten recept tak ho sem napisem 😉

anlu
6. feb 2012

@danabel nasla som ten recept, len je v cestine, dufam ze nevadi. Nechce sa mi to prepisovat 😉

SLNECNICOVA NATIERKA:

Slunečnicová pomazánka je zdravá náhražka sýru ze syrové rostlinné stravy: nasypeme 0.75kg slunečnice do misky a zalijeme studenou vodou 3cm nad povrch, aby slunečnice nasákla hodně vodou. Za cca 5 hodin rozmixujeme slunečnici na kaši společně s dužninou ze 2 celých citrónů a solí. Potom k tomuto základu ručně přimícháme nakrájenou např. cibulku, česnek, syrový nebo mražený hrášek, fermentované olivy, nebo papriku, pepř a pod. podle požadované příchuti. Tuto směs vylijeme do děrované misky s propustným plátýnkem a za cca 8 hodin můžeme pomazánku podávat. V lednici to vydrží i měsíc, pokud se odebírá pomazánka od vrchu. Pomazánku přikládáme k listové zelenině, cuketě, okurce, sušeným vitaplacka a pod.