Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

leishmania
4. feb 2013

@jedna_mamina ja prave riesim skolku a stravoanie.....asi mu budem vyberat jedla ktore moze z jedalne a zvysok asi budem nosit ja 😒

jedna_mamina
5. feb 2013

vo velkych metanalyzach sa nepreukazali tie negativne vplyvy soje na repordukcny system muza ani jeho vyvoj u deti:
neither soy foods nor isoflavone supplements alter measures of bioavailable testosterone concentrations in men
Hamilton-Reeves JM, Vazquez G, Duval SJ, Phipps WR, Kurzer MS, Messina MJ (2010). "Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men: results of a meta-analysis". Fertil Steril. 94 (3): 997–1007. doi:10.1016/j.fertnstert.2009.04.038. PMID 1952422

a babatka: "Comprehensive literature reviews and clinical studies of infants fed SBIFs [soy-based infant formulas] have resolved questions or raise no clinical concerns with respect to nutritional adequacy, sexual development, neurobehavioral development, immune development, or thyroid disease. SBIFs provide complete nutrition that adequately supports normal infant growth and development. FDA has accepted SBIFs as safe for use as the sole source of nutrition"
# ^ a b Strom BL, Schinnar R, Ziegler EE, Barnhart KT, Sammel MD, Macones GA, Stallings VA, Drulis JM, Nelson SE, Hanson SA (August 2001). "Exposure to soy-based formula in infancy and endocrinological and reproductive outcomes in young adulthood". JAMA 286 (7): 807–814. doi:10.1001/jama.286.7.807. PMID 11497534. http://jama.ama-assn.org/cgi/pmidlookup?view=lo....
# ^ Giampietro PG, Bruno G, Furcolo G, Casati A, Brunetti E, Spadoni GL, Galli E (February 2004). "Soy protein formulas in children: no hormonal effects in long-term feeding". J. Pediatr. Endocrinol. Metab. 17 (2): 191–196. doi:10.1515/JPEM.2004.17.2.191. PMID 15055353.
# ^ a b Merritt RJ, Jenks BH (May 2004). "Safety of soy-based infant formulas containing isoflavones: the clinical evidence". J. Nutr. 134 (5): 1220S–1224S. PMID 15113975. http://jn.nutrition.org/cgi/pmidlookup?view=lon....

jedna_mamina
5. feb 2013

@leishmania priekak je, ze hygienici Ti nedovolia do skolky nosit jedlo ak na to nemal dieta zdravotny dovod vraj. no skusame najst skolku, ktora by tieto ich haluzne pravidla ignorovala.
hm, alebo si skusime vypytat papier od lekara, ze je alergicky na maso? 😀
ps. aj tie v skolkach podavane jedla, ktore vegetarianske dieta teoreticky moze su podla mna vyzivovo o nicom - malo bielkovin, samy cukor a sacharidy, malo mineralov... och.

leishmania
5. feb 2013

@jedna_mamina ja mu nechcem davat ani tavenaky, margariny, kakao, maso...takze pomaly vsetky natierky skolkarske pdaju, z obedovtiez vacsina, takze mozno si vypytam od dr diagnozu HIT alebo nieco take co nebudu protestovat, s dr mam dobry vztah, tak hadam mi to da, aj ked dr mam este v bernolakove, a mysa tento mesiac stahujeme a skolku uz budeme navstevovat inde, a tam si budem muset hladat aj novu detskarku, takze bysom ale skusla toto este vybavit od mojej starej dr...no uvidim....

jedna_mamina
5. feb 2013

@leishmania drzim palce, nech Ti to vyde. tiez nedavam malemu tie potraviny, co spominas.

leishmania
5. feb 2013

@jedna_mamina a kde ste v, v BA? tam sa daju najst skolky s vhodnou stravou, my sa zial na par rokov stahujeme do starej lubovne, a tam su len 3 ci 4 statne skolky a ta strava taka typicka.... sunkova pena, tekovska pomazanka, bravcove stehno na obed atd 😒

jedna_mamina
5. feb 2013

@leishmania my sme mino SK ale stahujeme sa niekde v okoli Myjavy.. takze nic moc

leishmania
5. feb 2013

@jedna_mamina my sme boli Ba, ptoom sme boli v zahranici a teraz sme prisli naspat na sk. par rokov budeme kvoli praci v okoli starej lubovne a potom sa chceme obaja vratit casom do Ba. v okoli myjavy budes asi aj ty varit jedlo do skolky 😀

martina1305
5. feb 2013

stravovanie v skôlkach, cista katastrofa. 4x tyzdenne mäso a v piatok presladeny obed..

skoda, ze sa mi teraz v piatok neda ist do Martina na to stretnutie ohladom stravovania deti, co tu @jaron spominal ☹

mimi21mimi
6. feb 2013

@leishmania
@martina1305 Babule, citam, ze riesite stravu v skolke, ja som tiez vegetarianka (sem tam jem ryby). Dcera papa maso stylom, ked si vezme od otca, co je malokedy.
Ona ma ale intoleranciu laktozy, tak som zistovala, ako je to so stravou. Na zapis treba priniest papier od odborneho lekara, vraj nestaci od pediatra (povedali mi to vo viacerych skolkach, vraj je to dane) a na zaklade toho sa posle nejaka ziadost na hygienu, aby dali povolenie na nosenie vlastnej stravy. V tomto pripade som velmi rada, ze mozem nosit jedlo, lebo ta strava je nieco strasne. Ked nemaju nahodou maso, tak maju masovu polievku a natierku z kuracieho masa alebo pod.....

leishmania
6. feb 2013

@mimi21mimi a od akeho lekara si si vybavila diagnozu a aku?

barcelona94901
6. feb 2013

@martina1305
tak už možem povedať ,po pol roku v v škole,že to isté ,moj neje maso,podotýkam dobrovoľne, ,nie sme vegetariani ,ale ked to maso nechce,ja ho nenutim ...niektore kočky tu vedia ako to s nami je ,najradšej má cestoviny ,ktoré su v školskej jedálni fakt minimálne,v školke to stravovanie bolo lepšie.. ☹ v podstate teraz platím zbytočne obedy ,je polievky a prílohy ,pokial tam nemá maso,no ...ale kedže chodí do družiny ,ten obed potrebuje a som prekvapená ako často to maso maju ,ešte som dostala aj pucing,že čo moj syn doma je,či vobec je??? 😕 kedže obedy su problém

mimi21mimi
6. feb 2013

@leishmania My sme boli na gastro, ale mala ma naozaj Intoleranciu laktozy, takze to nebolo len "vybavene" 🙂 a uz mala crievka take znicene (predtym som nevedela, tak jedla syry a jogurty, mliecne polievky atd), ze mala hranicnu celiakiu, co si vycitam doteraz, ze som na to neprisla skor.
Ale myslim, ze bud gastroenterolog alebo alergolog mozu dat ten papier na zaklade potvrdenej alergie.
Viem vsak o pripade, aj ked to bol jeden pracujuci chlap, co si vybavil za 10 euro papier z gastra, ze ma nejaku dietu, a dostal miesto obedov v zavodnej jedalni stravne listky.
Moj otec ma zasa papier, lebo ma cukrovku....

leishmania
6. feb 2013

@mimi21mimi aha... no neviem co robit ked nebudu ustretovi ☹

jaron
6. feb 2013

Ahojte,

dnes mám prednášku o orechoch v Žiline (Makovického dom, 2. posch.), ak by niekto bol blízko a mal čas, rád vás uvidím 🙂.

(vstup je samozrejme voľný, stretnutie bez predaja nejakých výž. doplnkov a pod., toto nie je komerčný inzerát 🙂)

viac:
http://www.zivotazdravie.sk/kz-zilina/

jaron
6. feb 2013

a ešte niečo pekné na pohľad k téme 🙂 (z vlastnej tvorby)

mimi21mimi
6. feb 2013

@leishmania Presvedcit dr. ze jej ozaj skodi mlieko, maso alebo cosi podobne 😀 aj tak to nie vzdy vyjde z krvi. 🙂

leishmania
6. feb 2013

@mimi21mimi len ci nepovedia v skolke ze ved mu mliecne nedaju....a s tym masom je to take trocha priehladne myslim... maly ani nema vsetky ockovania a to v prihlaske maju tiez....tak dufam, ze budu ustretovi 😒 plus dr pozna krpca, vie ze je zdravy ako buk....

mimi21mimi
6. feb 2013

@leishmania Ale oni tam maju mliecne natierky kazdy den, v obedoch mlieko.... v pudnigoch, krupicnej kasi... stale cosi, oni nebudu davat pozor.

jaron
10. feb 2013

video reportáž STV z 1. stretnutia iniciatívy za ozdravenie šk. stravovania v Martine:
http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv?date...

jaron
10. feb 2013

skoro som zabudol, na jedných dverách MsÚ Martin bol aj tento plagát:
http://www.martin.sk/finale/index.php?clanok=13...

pre Martin a okolie
Dr. Bukovský už tento piatok o 18.00

luciauk
11. feb 2013

@jaron ten obrázok mi pripomenul moju dcéru. včera niečo hľadala, tak som sa opýtala a ona že hľadá ten orech-mozog 😀
a to si ty fotil?

jaron
11. feb 2013

@luciauk fotky sú moje, aj keď som si všimol, že po technickej stránke je napr. na tom orechu tzv. "prepal", príliš presvetlené miesto (takmer biele miesto) na reze v hornej polovici

adriana7
11. feb 2013

@leishmania , ja najmenšej denne pripravujem do škôlky komplet stravu, pretože má alergiu na bkm. potvrdenie stačilo od pediatra, malá nemá tiež žiadne očko, škôlka je klasická štátna...mne práveže kuchárka povedala, že mlieko a mliečne výrobky dávajú aj keď v malom množstve všade, tak, že ak mi to nevadí, nech nosím, lebo nevedia, čo by jej dali...z hygieny sme žiadne povolenie nepotrebovali...asi každá krajská hygiena - ruvz - je iná...žiaľ, na trnavskú som nič dobré nepočula ( čo tu píšu maminky, ktoré odmietajú očko)...

adriana7
11. feb 2013

@rancuzkaf , k tým fytoestrogénom...a tá "prdelkovská" pleť, ako bonus.. 😀 , známa mi ponúkala z oriflame super vyhladzujúci krém s výťažkami zo sóje, zlatá 😀 ....jej vravím, že už viac vyžehlenia by bolo pod zákon 😀

jaron
11. feb 2013

Chcem vás poprosiť o spoluprácu na niečom užitočnom, čo verím, že vás zaujme a radi sa zapojíte.

Chcem vás poprosiť o pomoc pri návrhoch na zdravé bezmäsité recepty pre školské stravovanie. Pokiaľ máte overené recepty, ktoré chutia deťom a dali by sa použiť v školskom stravovaní (podrobnosti nižšie), môžete mi ich poslať. Poslúžili by ako inšpirácia jednej veľmi šikovnej pani vedúcej, ktorá by z nich niektoré vybrala, upravila, nanormovala a pod., aby potom tieto recepty sa navrhli na schválenie pre školské stravovanie (v rámci snahy o ozdravenie šk. stravovania a možnosť zavedenia viacerých zdravých bezmäsitých jedál).

Nasledujúce rady majú slúžiť ako sprievodca pri výbere vhodných receptov, nezľaknite sa ich, určite veľa vašich receptov uvedeným odporúčaniam vyhovuje. Ak si v niečom nebudete istí, nevadí, pani vedúca si už sama vyberie čo áno a čo nie.

Podrobnosti pre výber receptov:
- môžu to byť jedlá vegánske i vegetariánske (s primeraným použitým ml. výrobkov alebo vajec), taktiež jedlá bezlepkové
- kategórie môžu byť: hlavné jedlá i jednoduché jedlá vhodné napr. na desiatu (nátierky...)
- pri hlavných jedlách je ideálne, ak zašlete návrh na komplet jedlo (aj s prílohou, vhodný šalát k tomu...)
- vítané suroviny sú obilniny, strukoviny, tofu, striedmo orechy a semená, samozrejme ovocie a zelenina
- náročnosť prípravy jedál by mala byť bežná, čiže nie obzvlášť komplikované jedlá (treba brať do úvahy pripravovanie napr. aj 1 000 porcií naraz)
- podľa možnosti by bolo dobré, napísať k receptom aj množstvo porcií z dávky, hmotnosť hotového jedla, porcií, časti jedla a pod.

Jedlá by mali byť v súlade s odporúčaniami WHO pre šk. stravovanie:
- prevažujú rastlinné potraviny (1. bod)
- v hlavných jedlách by nemala chýbať klasická príloha ako celozrnný chlieb, obilniny, cestoviny, ryža, zemiaky a pod., prevažovať by mali ich celozrnné varianty (2. bod)
- pri použití ml. výrobkov, by to mali byť výrobky s nízkym obsahom tuku (preferované sú nízkotučné mlieko, nízkotučné mliečne výrobky s nízkym obsahom soli - kefír, kyslé mlieko, jogurt a syr... (5. bod)).
- jedlá by nemali obsahovať veľa tuku (max. 30 % celkovej energie jedla, v prípade pochybností môžem pomôcť a poradiť, pri striedmom používaní koncentrovaných tukov, by táto podmienka väčšinou mala byť splnená), občas môžu byť výnimky – napr. celozrnné rezance s makom (6. bod)
- druh tukov použitých pri príprave by mal byť prevažne nenasýtený, čiže by sa mali používať rastlinné oleje prípadne margaríny s nízkym obsahom transmastných kyselín – do 0,5 % (6. bod)
- dbať na striedmosť v používaní cukru a soli (7. a 8. bod)
- používať zdravé spôsoby prípravy – varenie, pečenie, dusenie, parenie... nie vyprážanie (8. bod)

Vopred ďakujem za vaše recepty, možno sa stane, že práve ten váš bude zaradený do zoznamu schválených receptov pre školy na celom Slovensku.

moja adresa: novota zavináč zivotazdravie.sk
v predmete môžete uviesť:
recepty pre šk. stravovanie

adriana7
11. feb 2013

@jaron , skvelý nápad, čosi ti napíšem....
ale aj ja som dostala v mš poklonu, panie učiteľky mi v piatok vraveli, že do kapsičky by som okrem obedárika mohla dávať aj recepty k tým jedlám, lebo to krásne vonia a ostatné deti to chcú tiež 😉
...a teraz v škôlke kde učím majú lacný a jednoduchý zlepšovák vrámci desiaty...okrem chlebíka s nátierkou je k dispozícii ako bonus veľká misa surovej cibule a jabĺčka na osminky....a veru málokedy zostane

jaron
11. feb 2013

uvedomil som si, že recepty sa dajú poslať aj cez IP, ak by vám email nevyhovoval, i keď emailom sú väčšie možnosti formatovania, prílohy Word, Pdf a pod.

luciauk
11. feb 2013

@adriana7 ja mám tiež takú skúsenosť ešte zo slovenskej škôlky. dcére som vždy nabalila orechy a surové aj sušené ovocie ked mala narodeniny, namiesto sladkostí. učitelka to naservírovala na stôl a všetko sa zjedlo. doma by sa tie deti orechov, kyslého alebo sušeného ovocia nedotkli, ale ked to bolo na párty, tak zjedli. učitelky v škôlke sa mi občas priznali, že Juliankine jedlo vyzeralo a voňalo lepšie ako ich 🙂 tak isto ked som strážila niekomu deti. väčšinou sa tie mamičky sťažovali, že im nechcú jesť ovocie a zeleninu. u mňa jedli všetko. jedna kamarátka mi neverila, čo jej dcéra jedla, až kým ju nevidela jesť kapustový list. taký fajný hrubý, štipľavý, ani ja by som ho nezjedla 😀

vo všeobecnosti platí, že keď dieťa nevidí dospelého ohŕňať nosom nad nejakým jedlom, nemá prečo ho odmietať. ja sa tým riadim. nenútim, ale stále servírujem aj to, čo odmietajú a po čase to zasa skúsia. pamätám si, ako kamarátkin syn chcel cesnak, lebo to niekde videl a ona pred ním povedala, že fúúúúj cesnak. v tom momente povedal, že ho nechce a tak začal vymýšlať, že mal na večeru lekvároš ☹

@jaron hej, vidím to ,ale na prvý pohľad si človek nevšimne 😉 pekné fotky. ja jedlo moc nefotím, takže nemôžem pridať 😝

martina1305
11. feb 2013

@adriana7 waw, ze surova cibula, to je perfektne! ja som v januari, ked mala dcerka 4 roky, doniesla na jej "oslavu" banany a jablka + babovku zo spaldovej celozrnnej muky...