Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
13. feb 2013

@blovitc120 škoda, ďalšie stretnutie by malo byť 8.3., možno sa ti podarí, aj mne

barcelona94901
13. feb 2013

@kadea a spol.nie su niekde zvlášť,tie recepty?

blovitc120
13. feb 2013

@jaron no pekny datum na MDZ, to snad vyjde 😀

adriana7
13. feb 2013

@leishmania , na desiatu alebo olovrant robievam väčšinou chlebík s nejakou nátierkou, lebo to majú v škôlke najčastejšie, tak ma pani učiteľka prosila, aby sa to vizuálne aspoň trošku podobalo, aby deti moc nezávideli, a tak...väčšinou sú to nátierky zo strukovín, klasického aj údeného tofu s cibuľkou, cesnakom, orechami, mrkvová (maslo, údené tofu, nastrúhaná surová mrkva), zeleninové (na drobno nastrúhaná mrkva a celer s domácou tatarkou), vajíčková (klasika vajíčko na tvrdo, maslo, cibuľka, trochu horčice), cícerová (s cesnakom a olejom, také domáce tahini), rajčinová (do masla rozmixujem sušené rajčiny v oleji), fazuľová (uvarená tmavá fazuľa, cibuľka, olej, petržlenová vňať), hrášková (naparený zelený hrášok, olej, muškátový oriešok) - teraz ma viac nenapadá, ale vždy to mixnem ponorným mixérom, lebo metličkový sa mi pokazil 😒 ...no a k tomu vždy surovú zeleninku, teraz v zime veru aj tú kapustu, tá je sladká, a malá to ľúbi, ďalej uhorky, papriku, mrkvu (tú papá denne)...niekedy puding, krupicu, sojáčik, a ovocie - vždy nabalím jeden obal chlebík s nátierkou a zeleninou a druhý ovocie a napr. sojáčik a oni jej to už podľa potreby dajú.
a áno, obed dávam aj polievku, aj druhé - varím denne, je to o držku, ale berie si aj staršia, aj muž do práce
...ostatným sa omlúvam za dlhý príspevok 😵

tomasko27
13. feb 2013

Ahojte mozem podla stravovania svojho dietata,zistit ci bude alebbo uz je vegetarian?podla coho to zistim.Dakujem

adriana7
13. feb 2013

@martina1305 , ja tiež všetkým návštevám hovorím, že deťom ovocie, nie gumové cukríky 🙂

rancuzkaf
13. feb 2013

@luciauk ziadny z tychto nazvov v UK nepoznate pre polnicek? 🙂

Common names include corn salad[3] (or cornsalad), lamb's lettuce,[3] mâche,[3] fetticus,[3] feldsalat,[3] nut lettuce, [3] field salad and rapunzel. In restaurants that feature French cooking, this salad green may be called doucette or raiponce, as an alternative to mâche, by which it is best known.[4]

.......my mame ten mâche, to fr. nazov

martina1305
13. feb 2013

@adriana7 ja tiez tak. aj dnes tu bola teta a doniesla banany 🙂

jaron
13. feb 2013

@tomasko27 to záleží od teba, či je alebo bude vegetarián, ak neje mäso, tak už asi je, len samozrejme, aby bol zdravo sa stravujúci vegetarián, nie iba bez mäsa sa stravujúci "vegetarián" 🙂

jaron
13. feb 2013

Fazuľový šalát Ironia je už hotový 🙂
(zameraný na obsah železa a jeho využiteľnosť)

zdraviezprirody
13. feb 2013

@jaron vyzerá lákavo...mňam 🙂

tomasko27
13. feb 2013

@jaron Ma 6r a mäso jedol naposledy ked mal 3r,on mäso vsetkeho druhu neje,salamu,sunku tiez nie,ani vajicka ale zemiaky,ryza,polievky,zelenina,ovocie,cestoviny a syry to vsetko ma rad.ked sme boli pred 2tyzdnami u jeho lekarky,tak povedala ze moze byt vegetarian a aby sme sa zamerali na mliecne produkty ked nezje mäso.

silviaa
13. feb 2013

@jaron salat vyzera vyborne. co vsetko si tam dal?

didulka85
13. feb 2013

@jaron to mas asi konzervove fazule, ze?

jedna_mamina
13. feb 2013

@jaron aj podla toho co viem ja to nie je to iste. mne sa zda watercress hnusny, detom by som to asi nedavala. ale valerianka je taka jemna.
jaron skusal si ten cornsalad ako jedno slovo? amici to mali na nutritiondata tak. sak som aj dala link. inac by som sa ale divila keby nutritiondata nepracovali podla USDA ci jak sa to pise len to nemam cas overit

jedna_mamina
13. feb 2013

@adriana7 vdaka za uzitocne napady! no mne definitivne jedlo do skolky nosit nedovolia. takze max skolka na pol dna na zadubenom SK, ine nehrozi..

adriana7
13. feb 2013

@jedna_mamina , to je smutné, ja učím v škôlke a viem, že obmedzovať navštevovanie škôlky z akéhokoľvek dôvodu je protiprávne a aj fúha diskriminačné... 😖 , skúste nájsť v meste aj inú škôlku, určite nájdeš...ono je to ako všade, nájdeš aj milú, aj blbú predavačku, úradníčku, aj učiteľku...neboj, aj ja poznám persóny, ktorým by som moju malú nezverila ani na to dopoludnie (našťastie nie sú v našej skôlke), ale poznám, vystačilo by na román 😉

adriana7
13. feb 2013

...a ešte opravujem môj preklep, z cícera robím hummus, tahini (sezamovú pastu) len pridávam za kávovú lyžičku do jedál, ale nátierku neviem, ak by mal niekto dobrý recept, napíšte 🙂

barcelona94901
13. feb 2013

@tomasko27 nám mliečné naša ani nespomenula ,haluz,koľko doktorov,toľko názorov 😀

leishmania
13. feb 2013

@adriana7 dakujem za napady a za odpoved 🙂 este ako prosim a nosis to jedlo do skolky, v com? a AKO JEJ TO OHRIEVAJU? ja davam dost tahini do hummusu. potom robim s tahini baklazanovy dip a cisty tahinovy (tahini, cesnak, voda, sol, citron - toto je v IL v kazdej restauracii)

adriana7
13. feb 2013

@leishmania , ja mám taký obedárik, z ktorého sa nič nevyleje...ako jej to ohrievajú neviem, opýtam sa...dúfam, že v kastróliku...zrejme ti vadí, ak by to bolo v mikro, že?
u nás v nmnv je v každej reštaurácii tak akurát ovarové koleno 😀 , kde je IL (asi som za blondínu, že?)

luciauk
13. feb 2013

@rancuzkaf ja nepoznám teda 😖

@tomasko27 hlavne aby mal všetky vitamíny, mliečne výrobky nie sú podstatné 😉

@adriana7 spomínaš údené tofu. nás tak štve, že už nikde nevieme zohnať ani údené ani marinované tofu. jediný výrobca čo je teraz na trhu, tak za hrsť marinovaného tofu predáva asi za 3 libry 😠 a nakŕm z toho 5 ľudí 😠 ledva zoženiem čerstvé biele tofu, normálne ma začínajú sr.ť 🙄

adriana7
13. feb 2013

@luciauk , tak to je sila...a ja som si myslela, že v uk je podstatne lepší výber....teraz začal nejaký maďarský dovozca voziť aj také perfektné salámy, že nechápem...perfektne chutia, decká by zjedli za vagón...sú nakrájané, vákuované, no super...a údené a lahôdkové tofu má až v našej chladničke "sektor a5" 😀 , mám ho stále

leishmania
13. feb 2013

@adriana7 hej nechcela by som aby v mikrovlnke, tak som bolazvedava ci boliochotni to normalne. kde si kupia obedar? plastovy? sorry za tolko otazok. (IL-izrael)

adriana7
13. feb 2013

@leishmania , nechcem robiť reklamu, preto som to nenapísala...je to značka tupperware, sú to praktické vecičky, len mm sa mi vždy vyhráža, že raz tie "plastové haraburdy" povyhadzuje...zlatý...do čoho mu potom budem baliť jedlo, to mi nepovedal...

adriana7
13. feb 2013

@leishmania , a vôbec mi tie otázky nevadia...práve naopak...vieš, koľko som ja mala kedysi otázok...jedným zo znakov vegeteriánov (aspoň v tejto téme) je, že sú to trpezliví, milí a zdieľajúci ľudia...rada chodím do takejto spoločnosti (v iných témach tu na koňovi som teda aj virtuálne "po papuli " dostala, ale tu sa ti to nestane 😉 )

luciauk
13. feb 2013

@adriana7 predávali všelijaké tofu, ale posledné mesiace je to slabota. aj sme sa sťažovali niektorým hypermarketom. ja si myslím, že sa im to neoplatilo vyrábať, lebo angličania sú dosť leniví na varenie a kúpia si skôr hotové veci alebo polotovary. takže polotovarov je naozaj široký výber. my sme tiež zleniveli 😀 ale to tofu ma mrzí, lebo z toho sa dá tooolko vecí pripraviť. takže ked niekde majú, tak tiež nakúpim a zamrazím 🙂 ale videla som v poľských obchodoch rôzne druhy, len zasa tam nechodím tak často.

leishmania
13. feb 2013

@adriana7 Ja som akurat nasla nerezovy obedar, chcela som skor nerez, a tam je aj mensia sanca ze to zohreju v mikro 🙂 A dik za vsetky odpovede 🙂

martina1305
13. feb 2013

ja som v tychto dnoch prisla na chut lahôdkovemu tofu. predtym som kupovala len ciste, lahodkove som si nejako v obchode nevsimla...a aj dcerke chuti, som jej to nakrajala na male kocky a jedla to ako "syrík" a dnes som ho tiez pridala do granatiru, mnam.

jedna_mamina
14. feb 2013

@adriana7 adrianka vdaka za podporu. Ty si v Novom Meste? wow, to my mame blizko! ktora skolka Ti tam dovoli nosit obedy? zapisala by som maleho teda asi tam!