Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
5. mar 2013

@rancuzkaf tie normy som skôr myslel v praxi, že či musí pri varení - výbere jedál sa dodoržať niečo ako u nás, kde normy, predpisy a pod. určujú, že mäso "musí" (koľko, ako a pod.)

keď nenájdeš nevadí, nemusíš sa trápiť s tým

takže do škôlky sa nemôže nosiť, ale je z čoho vybrať, si to ešte všetko lepšie prečítam, len už sa ponáhlam, lebo musím ísť

jedna_mamina
5. mar 2013

@luciauk Luci podla mna aj keby si tam nechodila do diskusie, ta stranka ma dobre infosky na chudnutie. zrozumitelne podane, dobry plan: jes 5-6 krat denne, vyvazene jedla s urcitym pomerom bielkovin, sacharidov a tukov. konzumuje sa vela zeleniny . teda mne to zabralo 🙂 ale mozno si chudla podla toho isteho tak co Ti budem hovorit 🙂

jedna_mamina
5. mar 2013

Jaron. Portugalsko, mam zase skusenosti iba zo skuromnych skolok. ale moj maly sa tam este neintegroval. Jedna skolka mu ponukla bud si nosit so sebou alebo aspon niekolko krat tyzdenne dat recept a uvari mu to tam kucharka.
druha skolka - tam deti dostavaju iba desiate a to je ok pre vege a obed si vsetky nosia so sebou. inac v tej druhej skolke ho snad coskoro integrujeme. tam je aj riaditelka, jej sestra a ucitelka deti v skupine (4-5 deti) kde by nas maly chodil, tiez vegetarianka!

jaron
5. mar 2013

@rancuzkaf ešte som sa chcel spýtať, písala si, že "jeden deň do týždňa si musia doniesť 1 mliečny výrobok" atď., a keď je dieťa vegán a mlieko nepije, neje, nie je s tým problém?

jaron
5. mar 2013

@jedna_mamina ďakujem za informácie z ďalšej oblasti

leishmania
5. mar 2013

@jaron v IL skolkach co som pozeralaa ked sme tam boli (maly ale este nestihol chodit) tak jedlo tam v skolkach je samozrejme koser cize niektore druhy masa nie, po mase sa 6 hod neje mliecne, takze vacsino byva mliecne ked tak rano, a na obed-veceru masove, v niekotrych skolkac je to lepsie s tou stravou v niekotrych horsie, moze sa stat v niekotrych horsich ze dieta bude mat na obed pitu s nuteou. celkovo sa tam ale je ovela viac surovej zleeniny a ovocia, salatov, a smazrejme kazdy den hummus :D cize je lahsie vylucit zo stravy maso a poprosit nech mu dau ine. poievok ovela menej sa je. plus si myslim, ze by tam nerobili problem ani s dovazanou stravou, iste by sa dalo lahsie dohodnut ako tu. tu je dohoda viacmenej nemozna, len ked si clovek najde dg. nevyhoda ale ze IL viac pouziva GMO potraviny ako v EU a taktiez strasne vela hnoja ovocie zeleninu.

jaron
5. mar 2013

@leishmania ďakujem za informácie

jaron
5. mar 2013

Klub zdravia konečne znova v akcii, ak to mate blízko, odporúčam:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/kz-bratis...

luciauk
5. mar 2013

@rancuzkaf si mi pripomenula, že aj ja som bola na sk v takejto komisii a pravidelne kontrolovať čistotu kuchyne a celkové služby a písať o tom žvásty, robila som to ako protislužbu vedúcej jedálne za to, žo na robila pre nás 🙂

rancuzkaf
5. mar 2013

@jaron toto nie je problem, veganske dieta by si donieslo sojovy jogurt alebo tofu (to sa tiez podoba na syr)....ide o to aby to bolo podobneho charakteru, aby sa deti necudovali, ze druhi maju nieco, co nemoze byt😉 ........a kto ten mliecny vyrobok nema rad, jednoducho si donesie len ovocie alebo zeleninu, nerobi sa z toho ziadna drama.

rolla20
5. mar 2013

pekny vecer, prosim vas, mate nejake tipy na grilovacku?? Zn.: nelubim ani cuketu, ani baklazan 😅 dakujem

pallacinka
6. mar 2013

@rolla20 Napriklad feta s cibulkou, paradajkami a peperonmi, alebo tofu spizy, alebo potom samozrejme vsetky sojove klobasky 🙂

simonka16
6. mar 2013

@rolla20 tak ak piše pallacinka ! alebo normalne napicahne paradajky striedane s tofu a šampionmyi na špizi to je vyborné ... s roznymi zalievkami s olivoveho oleja .. ptom samozrejme zemiačiky v pahrebe 🙂 alebo zemiakovo cibulkovo - tofu živánska ... 🙂 na grilovačke robia chuť hlavne koreniny ... jogurtovo cenakový dip milujem tiež 🙂 aj doma :D Ps: Cuketka je lepšia ako baklažan a hkavne v kombinácii s paradajkami ! 🙂 a vegetarianske parky a klobasky normalne narež ako mäsko a opekaj 🙂 mňam aj na el.grile 🙂

zojec
6. mar 2013

@jaron prosim ta, vsak si niekedy daval recept na vege francuzske zemiaky? na tvojej stranke z klubov zdravia ich nevidim.. nehodis potom recept? som sa spolahla, ze tam nakuknem :D no nic.. idem zapojit fantaziu 😀 😉

jaron
6. mar 2013
zojec
6. mar 2013

@jaron supeeeer, este som to stihla 😀 dakujem 😉 asi by som sa mala pozriet po nejakych okuliaroch 🙂

jaron
6. mar 2013

@zojec na prvý krát som ich ani ja nenašiel, a to už okuliare mám 😀

adriana7
6. mar 2013

@kuratko , ja som mala od 14 rokov až do prvého tehotenstva 48 kg, výšku mám 170, a to som bola ešte čistý mäsožravec, aj som sa tým veľmi trápila, lebo za mojich mladých čias nebolo v móde mať vychudnuté dieťa, ale také fajn ucápané. iné deti chodili na indiánske tábory, ja do teroristickej organizácie zvanej "Výkrmná diéta", mesiac mimo domu, malá, uplakaná.dodnes nechápem prečo som nepribrala ani tam, teda ja som si to tak odôvodnila, že to je moja ideálna váha. tak to nerieš a nestresuj sa tým, ak vieš, že sa správne stravuješ, tak je to o.k.

kuratko
6. mar 2013

@adriana7 to ja prave ale neviem. ci sa spravne stravujem. ja som bola sice vzdy chuda, ale nie az takto. na strednej som mavala aj 55-6 kg. a citila som sa tak lepsie. citim ze pribrat musim. proste trcia zo mna kosti a je to nepohodlne a znizuje mi to sebadoveru. ale pre zatial si to odovodnim kojenim a behanim okolo deti a nedostatkom pohybu, co myslim je naozaj ten pravy dovod. ale k tej strave. ja som nikdy nemala problem jest maso, moja mama ho jest nechcela ale kvoli nam ho musela varit lebo sme ho vyzadovali. no vekom sa mi nejak sprotivilo. neviem vsak este stale, napriek tomu ze ho nejem a ani nechcem, ci je to pre moje telo spravne. preto sa snazim o tom stale citat, ale cim viac citam tym viac som ako medzi dvoma mlynskymi kamenmi. nebudem vsak zatial nic menit, potom sa uvidi. ..

luciauk
6. mar 2013

@adriana7 to fakt? to ťa tam poslal doktor či rodičia? ach jaj ☹
@rolla20 my opekáme čo príde pod ruku. šampióny, papriku, to čo si napísala, že nemáš rada, sójové výrobky, jablká, deti odkukali od iných marshmallows ...
@zojec predvarené zemiaky, sójové párky, alebo aj bez toho, vajce, zaliať gréckym jogurtom rozmiešaným so sójovým mliekom. alebo hocičo čo nádem v kuchyni /paprika, syr, hrášok, huby, mrkva, cuketa/ okoreniť podla chuti.

zojec
6. mar 2013

@luciauk ja tiez robievam aj s vajkom, aj s jogurtom, so syrom, vselijako, ale chcela som prave ten nalev, co robil jaron a nevedela som si presne spomenut co tam islo 😉 ale jaron to stihol v hodine 12tej :D tak uz su na svete 😉

jaron
6. mar 2013

@kuratko aj ja by som chcel pribrať, ale myslím si, že nie je pribrať ako pribrať, jednoducho pribrať za každú cenu sa nevypláca, preto jedinou cestou zrejme je zdravé cvičenie - posilňovanie, aby sme nepribrali iba tukom a tam, kde to nechceme... 🙂, samozrejme k tomu aj primeranú stravu

jedna_mamina
7. mar 2013

@kuratko len tak vseobecne - neviem, ci samotne vegetarianstvo moze byt chudobne na kalorie, podla mna to v nejedeni masa nebude. mala som dokonca kamarata 120kg vegana. no stravu by si vyzivnu urcite mohla mat, papas orechy? olivovy olej? dost sacharidov?
joj ale vam stihlemu komandu celkom zavidim, ja som sa teda namakala nez som schudla z tych 86kg co som mala po materskej a veru stale mam trapnych 64kg 🙂

jaron
7. mar 2013

Zaujímavý článok z bežných masmédií – o riziku spracovaného mäsa:

http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/desive-vysle...

Informácie sedia aj s tým, čo hovoril prof. Scharffenberg (viac o ňom http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-scha...) keď bol minulý rok na Slovensku (aj v našom meste mal prednášku) – za jednu z najrizikovejších vecí vo výžive považuje (podľa mnohých výskumov) spracované mäso (salámy, párky...) a odporúčal dávku 0 g denne.

jajuska121
7. mar 2013

@jaron nasla som tvoj starsi prispevok o tom, ze mas k dispozicii nejake odborne clanky o soji, ktore by si mohol poslat v pripade zaujmu mailom. Ak je to este stale aktualne chcela by som ta poprosit o ich zaslanie na mail jana.jurgova@gmail.com =) Dakujem =)

jaron
7. mar 2013

@jajuska121 áno, pošlem ti niečo

jedna_mamina
8. mar 2013

@jajuska121 inac wikipedia ma myslim velmi pekne a podla mna reprezetnativne (vyrovane z hladiska vedy) spracovanu temu o soji, najma o fytoestrogenoch

lipsa
9. mar 2013

ahojte, dnes som objavila tuto temu a som velmi stastna 🙂 na uvod musim napisat, ze ani ja a ani moj manzel nie sme vegetariani. Snazime sa zit zdravo takze ziadne klobasy apod u nas nehrozi. Mame 17m dievcatko a ona uplne odmieta akekolvek maso. Obcas zje rybu, ale to len kusok. Chcela by som vas poprosit o rady. Aky prijem potravin by som mala zvysit, aby bola zdrava? Miluje zeleninu a ovocie. Na ranajky jedavame chlebik (spravidla slatinsky celozrnny) s maslom, syrom a zelenina, desiata ovocie, obedy zeleninove alebo strukovinove polievky a druhe tepelne upravena zelenina s ryzou/zemiakmi/psenom, 1-2x tyzdenne s tofu, olovrant jogurt a vecera kase (spaldova/ kukuricna ...). Dakujem za kazdu radu ci postreh. Krasny den 🙂

zfidorka
10. mar 2013

dotaznik pre vege mamicky, @jaron moze posunut manzelke 🙂
http://www.dieta.sk/index.php?page=3&type=blogg...

rancuzkaf
11. mar 2013

@lipsa ahoj, podla toho co pises o svojej dcerke, mozes byt spokojna.....ak ti papava strukoviny (mozes kludne aj nejake natierky, ci ku hlavnemu jedlu ako bielkovinova cast) to je velmi dobre, ja by som jej pridala aj nejake orechy vo forme vhodnej pre nu (mliecko, struhane, orechove masla a pod). ....hlavu hore, aj bez masa ona instinktivne vie, co jej treba! 😉