Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

martina1305
1. máj 2013

@jaron dakujeme za online info z Prahy

zfidorka
1. máj 2013

@leishmania a je dobra? ale asi uplne bez oleja nefunguje, ci ano? resp. len trosinku oleja...

zfidorka
1. máj 2013

@leishmania a vnutro je co? vsade pisu len ze non-stick 😒

leishmania
1. máj 2013

@zfidorka je to pfoa free, pravdepodobne ako o tom citam je to daku "zdravsi" teflon. Ale neviem presne. Vari sa na tom ako na teflone ked to porovnam.

jaron
4. máj 2013

pekný a zaujímavý rozhovor s MUDr. Čupkom, ktorý je pôvodom slovák:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/225378-...

jaron
6. máj 2013

-

jaron
6. máj 2013

Ahojte,

mám informáciu o akcii, ktorá vás bude určite veľmi zaujímať, i keď nie každý sa jej (hlavne kvôli vzdialenosti) bude môcť zúčastniť:
kompletné informácie s programom na odkaze:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/seminar-s...

Základné informácie:
Koncom marca Ministerstvo školstva predložilo Správu o stave školstva v Slovenskej republike na verejnú diskusiu. Spomína sa v nej aj školské stravovanie. Toto podujatie chce byť pozitívnym vkladom do tejto diskusie, krokom k dobrým zmenám, ktoré, verme, budú nasledovať, a priateľským stretnutím na povzbudenie všetkých, ktorých táto téma zaujíma.

Cieľ: Priblížiť aktuálnu situáciu v školskom, ale aj verejnom či domácom stravovaní (na Slovensku i vo svete), vzájomne sa informovať, inšpirovať, predstaviť nové trendy a možno aj netradičné pohľady na stravu a stravovanie, ich vplyv na naše zdravie a životné prostredie.

Miesto: Konferenčná sála Slovenskej národnej knižnice
Termín: štvrtok 30. máj 2013 (9.00 - 14.00)

Účastníci: Ide o otvorené stretnutie, určené ľubovoľným záujemcom, širokej verejnosti, predsa len však prednostne pani vedúcim a pani kuchárkam zo školských jedální, mamám, otcom a starým mamám, ktorým záleží na tom, čo naše deti jedia, starším žiakom základných a študentom stredných škôl, ktorých to zaujíma - z Martina, okolia, ostatných častí Slovenska i zahraničia.

Organizátori (+ spolupracovníci): Martinská iniciatíva za kvalitné školské stravovanie v spolupráci s Mestom Martin - Kanceláriou Zdravé mesto Martin, Slovenskou národnou knižnicou, Územným koordinačným centrom Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností v Banskej Bystrici, s podporou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine, Spoločnosti Joga v dennom živote, pobočka Martin, občianskeho združenia Život a zdravie a ďalších.

martina1305
7. máj 2013

ak mi nic neplanovane nepride do cesty, tak pridem

actimelka
10. máj 2013

@jaron ahoj zaujima ma prijem tej B12 v strave ty o tom pises...zacali mi vypadavat vlasy...ale ja neviem ci je to jar alebo aj kojenie...kojim uz pol roka...podiela sa nedostatok B12 na tomto problem alebo mate niekto aj ine skusenosti? Kde mam ziskat pripadne vitaminy vo vacsom mnozstve? Dakujem za radu.

actimelka
10. máj 2013

A ozaj nemate nejake dobre recepty na salaty?

actimelka
10. máj 2013

A este jednu otazocku...nepoznate dobreho homeopata alebo akupunkturistu v BA?

jaron
10. máj 2013

Ahoj @actimelka príčiny vypadávania vlasov môžu byť tak obsiahle, že je veľmi ťažko povedať jasný dôvod možno aj po niektorých vyšetreniach:

- hormonálne zmeny
- emocionálne príčiny (vzťahy, stres...)
- príčiny vo výžive
- rôzne vonkajšie faktory (prostredie, chemické, nevhodné ošetrenie a pod.)
- dôsledok niektorých liekov
- atď.

Samozrejme čo sa týka výživy, tak či už to je alebo nie je príčina, potrebné je mať zabezpečený príjem B12, ale i železa atď. Zdroje B12 zrejme poznáš, iba opakujem (pre vegetariána + okrem prvých dvoch aj pre vegána):
- mlieko a mliečne výrobky
- vajcia
- obohatené potraviny (sójové a iné rastlinné mlieka, margarín ako napr. flóra, cereálie...)
- B12 ako výživový doplnok (je lepšie užívať menšie dávky, my si napr. 100 mikrogramovú tabletku delíme ešte na 4 kúsky a po jedle užívame zhruba každý druhý deň)
- v prípade zistenia nedostatku vyšetrením tiež injekčne (lekárom)

Nespoľahlivé zdroje B12:
- všetky rastlinné zdroje ako kvasené produkty, tempeh, morské riasy a pod. - obsahujú buď tzv. analógy B12 (po chem. stránke iný druh) alebo iba neoverené, otázne množstvo B12

jaron
10. máj 2013
actimelka
10. máj 2013

@jaron si zlaty dakujem...ja neviem ci je to zo stravy to si nie som ista ale ked uz ma okolie nabada..ze to musi byt zo stravy tak si veci radsej znovu opakujem 😉 jasne ze ked to poviem mojej mame masozrutke tak je problem v mojej strave 😀 a kedze som len od januara pre nich ina (taka divna 😀 ) tak sa pre istotu pytam 😉 . Aj za recepty dakujem.

actimelka
10. máj 2013

Jaj a este som chcela ...nepijete tu niekto nahodou kavu Cigoria...to je kava z cakanky tej modrej rastlinky...ona sa da jest aj v salate ale ja potrebujem zohnat tu kavu z nej...a neviem kde...nestretli ste sa s nou?

jaron
10. máj 2013

@actimelka jasné, že keď niečo je vegetariánovi, tak všetci sú zrazu odborníci a hneď poznajú príčinu a dôsledok 😀...

moja manželka ma redšie vlasy ale ešte z obdobia keď ani nechýrovala, že existuje aj nejaká veg. strava, príčiny mala skôr tie iné vyššie menované alebo ak to bol problém výživy, tak nie problém veg. (keďže to nebola), ale jednoducho nedostatok niečoho a to môže mať vegetarián i nevegetarián

jaron
10. máj 2013

@actimelka občas si dáme Inku, tiež obsahuje aj čakanku. Maju ju napr. v Tescu, skús aj Cigóriu popozerať v Tescu, Jednote atď.

llejdy
12. máj 2013

..moja znama bola vegetarianka asi sedem rokov, no počas tehotenstva sa tak " zmäsila", že jedla chlieb s pečeňovkou a obložený salámou... 😀

emogeon
12. máj 2013

@zfidorka ahoj teflonovu som davno vyhodila ale keramicku si neviem vynachvalit momentalne 🙂 .. vobec sa nepripaluje

emogeon
12. máj 2013

@actimelka aj ja kojim a vypadavanie zacalo v 3m,pocitam ze tak do 6m potrva.... uzivam pangamin tam su vsetky B vitaminy a aj mineraly, v lekarni bezne dostanes

zfidorka
12. máj 2013

@emogeon a aku mas znacku?

dorota23
12. máj 2013

@actimelka ahoj, aj mne zacali vypadavat vlasy po porode, jasne ze okolie z manzelovej strany hned reakcia, lebo nejem maso. Tak som to konzultovala s lekarkou, je to normalny jav po porode nezavisle od toho, ci kojis, plus kojenie este mozno prida. Je to vplyvom hormonov, atd., proste zmena po tehotenstve. Moja kadernicka (isla som sa ostrihat na kratko 🙂 mi povedala, ze s tymto sa stale stretava a ze sa ti vlasy obnovia. Po case ked ma znova strihala, tak mi ukazovala dorastajuce vlasy vo velkom mnozstve, mali tak vtedy 1cm - az 2 cm. Inak manzelova kolegyna je neustale maso a ma uplne riedke vlasy. Ja to volam DG 365 - diagnoza vegetarian 365 dni v roku 😀 🙂 Vsetko sa da casom do poriadku, aj ked budes nadalej kojit.

actimelka
12. máj 2013

@emogeon
@dorota23 baby jasne aj ja si myslim ze je to normalka...idem jest kokosy...citala som ze pomahaju pri vypadavani z roznych pricin tak si dam bastu 😉

emogeon
13. máj 2013

@zfidorka Tescomu
@actimelka nastruhany ci aky?... ja jem aj tekvicove semiacka,orechy a pod. ale teraz vidim ze nezabera..

actimelka
13. máj 2013

@emogeon ahoj vraj to mlieko alebo vodu z toho a tiez tu duzinu pravidelne a vraj to zabera... 😉

dorota23
13. máj 2013

ahojte, chcela by som sa opytat - teda ani presne neviem, ako sformulovat otazku, ale predpokladam, ze tu uz taka davnejsie mozno padla. Ako slusnym sposobom riesite navstevy deti u "netolerantnych" nevegetarianov? U nas moji rodicia v pohode, ale v jednej casti rodiny zle. Napriklad na stole je cokolvek, jedlo Vase dieta sunku a pod.? Kebyze maso ochutna, nechcem vystrajat a tahat jej to z ruky, uz maso jedla a teraz jej davam obcas ryby, ale nie udeniny. Ale tiez nechcem, aby maso zatial jedla. A tiez si tak nejako myslim, ze male deti do 3 rokov nemaju mat pristup ku vsetkemu jedlu na stole, vratane slanych blbosti, coly a pod. Dohovarania nepomahaju, caka nas dalsia oslava a vobec sa mi tam nechce... Mali ste s takym niecim skusenosti? Vdaka za odpoved. 🙂

jaja2155
14. máj 2013

@dorota23 ahoj,chcem sa opytat tvoja mala je vegetarianka??

dorota23
14. máj 2013

@jaja2155 nie je uplna vegetarianka, na zaciatku jedla maso v kupovanych HIPPkach, Alnaturach a pod. pretoze som chcela, aby sa s tym do 1 roku stretla - s takouto zlozkou potravy. Tiez vtedy nechcela jest strukoviny. Tie uz je a to co zje, je vacsinou super - ine zdroje zeleza a atd. Jedava rybu, ale musi to byt male mnozstvo v niecom, inak to nechce vobec a rozne maso jej kamaratka ponukala vcelku viac krat a vzdy to nechcela. Len urcite nechcem, aby jedla sunku, klobasu a pod. a vobec aby jedla cokolvek zo stola (slane, sladke), potom ju boli brusko. 🙂

jaja2155
14. máj 2013

@dorota23 ale jest maso by mala,kvoli spravnemu vyvoju...ja som mojmu malemu masko vyvarala,nekupovala som hotove produkty....podla mna je dolezita domaca strava hlavne pestra strava....a s tymy sunkami a klobaskami suhlasim,dieta by nemalo aspon do 3 rokov jedavat...ako aj sladkosti,slanosti....snazila som sa mu kupit kvalitnejsie sladkosti 🙂 ako cokoladku kinderko za odmenu...a slane tomu som sa vyhybala...ochutnat ano...ale jest nie...

jaja2155
14. máj 2013

@dorota23 a este som zabudla dodat,ze ja som vegetarianka uz pomaly 10 rokov a s tymi "nevegeterianmi" som mala aj ja na zaciatku problem 🙂 aj tu na sk aj v zahranici....ale casom si zvykli