Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lanczi
8. nov 2012

@rancuzkaf .prosim ta kde vsade sa Tebi este moze pouzit? dakujem

rancuzkaf
8. nov 2012

@adelajda2012 ak dovolis, ti odpoviem........nemusis zhanat ziadnu nahradu za maso, v materskom mliecku mas kvalitne bielkoviny pre tvoje dieta 😉 .....postupne ako bude bude vacsia, budes davat strukoviny, orechy - bielkovinove zdroje - nemusis sa vobec bat, strava bude taka pestra, ze o bielkoviny nudza nebude!

rancuzkaf
8. nov 2012

@lanczi tebi je dobre pouzit ako dochucovadlo, najlepsie nevarit.....napr. do pomazaniek, posypat salat......minule koli chuti som to prisypala do polievkovych halusiek, akoze na sposob drozdove halusky 😉

erique12
8. nov 2012

@rancuzkaf
ako robis sosovicove pyre? mala ho rada z cervenej aj s mrkvou a nejakymi cerstvymi bylinkami....
inak ma tiez strasne rada chlieb, to je pravda, vcera som teda spravila co dom dal, brokolicovo cukinovu polievku, namacala som jej do toho chlieb.. islo aj dnu ale aj von... 😅 😅

rancuzkaf
8. nov 2012

@erique12 das rozvarit sosovicu na hustejsiu kasu, ano, s mrkvou to je tiez dobre alebo s tekvicou hokkaido, trosku oleja bylinky.. ......pre deti, ktore pyre nemusia, by sa dali z cervenej sosovice urobit take gulicky do ruky (ked nechas postat sosovicovu kasu, ona tak "sadne" a budu sa z nej dobre formovat gulky)

adelajda2012
8. nov 2012

@rancuzkaf dakujem za rady. to susene ovocie aj mna uz napadlo 🙂 a cervena sosovica je super tip. Neskor, ked uz bude mala jest vsetko, to uz sa nebojim. Len do toho roka som na pochybach. Hlavne ked opora okolia velmi nie je. Pre vsetkych sme nezodpovedni rodicia. Viem si predstavit, ze aj ked bude mat modrinu na lakti, tak to preto ze jej nedavame maso.

jaron
8. nov 2012

Pridávam nový recept. Už dlhšie som o ňom sníval - keď nám niekde dávali pirohy s bryndzou - mrazený polotovar z bieleho cesta, rozmýšľal som, ako to trochu ozdraviť a konečne som manželku nahovoril, aby sa do toho so mnou pustila, pretože priznám sa, že to miesenie predsa len až tak neovládam 🙂, keď som ich robil prvý krát bez nej, dalo sa to síce jesť, ale... 🙂 no bol to iba taký náčrt receptu 😀.
Ale teraz s ňou sú už pirohy dokonalé a dajú sa plniť hocičím (špenát...) aj na sladko (sušené ovocie, lekvár, tofu plnka na sladko... posypané orechami alebo makom), fantázii sa medze nekladú, tu je celý recept aj s fotkami:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

a dve fotky ako lákadlo dávam aj sem

rancuzkaf
8. nov 2012

@jaron aj u nas su take pirohy oblubene 🙂 , len ich robim z klasickeho cesta na rezance (muka+voda) a plnim bud spenatom (toto su mi chalani ochotni zjest, lebo privarok nehrozi) alebo plnkou z kyslej kapusty a zemiakov.........navrch polievam zalievkou zo sojovej smotany s cesnakom a bylinkami.

silviaa
8. nov 2012

@jaron mnaaaaaaaaaaaaaaaaaaam 🙂

kattrinnka
9. nov 2012

Potrebujem od Vás radu.... manžel je vegetarián, a vždy po jedle dostane strašnú chut na sladke. Vraví že je to závislost, ale podla mna mu nieco chýba - vitamíny . Možno sa mýlim..... Ďakujem za vaše rady 🙂

didulka85
9. nov 2012

Mozno sa to tu uz niekedy riesilo. Ale na jednom fore je teraz taka otazka...
. . najdu zde ženy, které si prošli celé těhotenství na bezmasé, veganské či vitariánské stravě a jejich plod byl naprosto bez poškození a vychovávají od prvního dne své děti na bezmasé stravě ? Jsou zde takové které si tím prošli a mají dostatečné zkušenosti k motivaci jiných žen. Není to trochu pro plod riskantní ? Ptám se jen výhledově, do budoucna. Potřebuji zkušené ženy, co ví o čem mluví.

Tak som sa dala trosku do debaty. Najde sa tu nejaka, co nejedla cez tehu maso?

jaron
9. nov 2012

@didulka85 moja manželka nejedla mäso niekoľko rokov pred tehotenstvom, ani počas tehotenstva, ani počas dojčenia (do 2 rokov dieťaťa), ani teraz
Dcéra (10 ročná) nejedla mäso nikdy (nie celkom, raz v škôlke omylom zahrýzla do mäsového párku 🙂)

jaron
9. nov 2012

@kattrinnka ja osobne neuznávam príliš také teórie, že keď niekomu niečo chutí, tak mu asi niečo chýba (alebo niečo potrebuje). To by všetci ľudia jedli zdravo, lebo by nám chutilo len to, čo telo potrebuje... 🙂

Ale aj ja mám občas chuť po jedle na sladkosť a keby som sa niekedy nekrotil, raz dva by som si vytvoril taký zvyk. Skôr si myslím, že je to o zvykoch a psychike.
Naozaj je zrejme potrebné si jednoducho pomali odvyknúť, prestať s tým
- dať si to iba občas (pomaly znižovať počet zakončení jedla sladkosťami),
- orientovať sa na relatívne zdravšie (alebo menej škodlivé sladkosti) - sušené ovocie, kúsok kvalitnej horkej čokolády, ovocný rez (Tekmar a iné), mandle, kešu orechy, jablko, banán...
- jesť aspoň jedno jedlo denne sladké, ale zdravé (celozrnné rezance s makom, medom a ovocím; celozrnné vafle s lekvárom a bielym jogurtom, ovocím; pšenový nákyp s ovocím a orechami; žemlovka s celozrnných rožkov a tofu, ovsená kaša s ovocím a orechami - sladená medom alebo hnedým cukrom atď.) Mať denne kúsok sladidla pri zdravo zostavenom jedálničku neuškodí (lyžica cukru v kaši na raňajky, lekvár na vafle a pod.)
To by mohlo pomôcť znížiť chuť mať ešte ďalšiu sladkosť po jedle.

Samozrejme nevylučujem, že manželovi naozaj nejaký vitamín chýba, ale nie preto, že mu chutia sladkosti. To záleží od toho, aká je celková jeho strava.

kattrinnka
9. nov 2012

@jaron no manžel je už vyše 10 rokov vegos, jedava zdravo, dáva si pošty, no vetko zdravé. Len ma hnevá ked si dá po poste a jedle čokoládu, chipsi a iné soma...y. V obchode so zdravou vyzivou mi vrveli že mu asi niečo chýba ☹

luciauk
9. nov 2012

@anduk @didulka85 všetky tehotenstvá som nejedla mäso, ani ma to nenapadlo. dojčím. moje deti nikdy nejedli mäso. myslím, že väčšina z nás tu "prežila" tehotenstvo bez mäsa. teda okrem jarona hehe. ale vážne. ja si neviem predstaviť dať mäso takému polročnému - ročnému dieťaťu, je to tak neprirodzené...

@yummy_mummy jeeej čaf, vy ste tiež vegoši? som nevedela 😉

yummy_mummy
10. nov 2012

@luciauk ahoj,nie nie sme 😉 len mam zaujem aj o vegos jedla,spestrit jedalnicek 🙂 🙂

luba41
10. nov 2012

@kattrinnka moj muž ani nie je vegetarian / síce nepohrdne hocijakým vege jedlom,lebo ja sa snažím doma variť mäso minimálne / ale sladké si dáva takmer po každom jedle 😒 Aj po ranajkách, po obede, po večeri. Momentálne fičí na čistej 70% čokoláde a na Bebe keksoch. Tie si nosí aj do práce každý deň. Čokoládu hocijakú vie zjesť skoro "na posedenie", váži 68 kg aj s botami pri výške 183cm . Aj ked niekedy neschvaluje moje inovácie v stravovaní, už som ho napr. naučila, že treba čítať etikety so zložením potravín a nekupovať všetko za radom.

zuzanaam
10. nov 2012

nemáte niekto dobrý recept na špagetovú tekvicu ?

oscarka3
11. nov 2012

@zuzanaam myslíš urobiť z tekvice alebo cukety špagety a k tomu omáčku napr. sušené paradajky, čerstvé paradajky, bazalka, oregano,cesnak.+ môžeš ešte morské riasy

rolla20
11. nov 2012

ahojte... ak mozem, tiez sa pridam. Uz vo velkej miere obmedzujem maso, pri synovi sa tiez o to pokusam, ale babky .. - ved viete, pre vnukov to najlepsie (?) a muzicek tiez je vsezravec 😅 pred par rokmi by som nato ani nepomyslela, ze sa bude zo mna stavat vegetarianka, ale nutia ma k tomu zdravotne problemy, i ked mame na vyber, no ja som si uz vybrala, citim sa pri takejto strave lepsie a co i len trosku zhresim, hned toho velmi banujem, ked mi je zle 🙂
A som nesmierne stastna, ked hocikde doma polozime jablcko, syn ho ma hned v pusinke a obhryza ako mala myska, cez leto to boli slivky, marhulky, zo zeleniny ma najradsej spenat, kel

adelajda2012
11. nov 2012

@didulka85 ja som nejedla maso cele tehu a dlho pred tehu, stale ho nejem a ani sa nechystam...vsetko prebehlo v pohode, malá ma 6 mesiacov a je zdrava.

zuzanaam
11. nov 2012

@oscarka3 myslím odrodu tekvice, ktorej dužina sa po tepelnej úprave rozpadá na "špagety", robím ich presne tak, s paradajkovou omáčkou ako na cestoviny 🙂 , len ich máme tohto roku celkom dosť a rada by som poznala aj nejaký iný recept

oscarka3
11. nov 2012

@zuzanaam takú tekvicu nepoznám, daj foto prosím ;)

rancuzkaf
11. nov 2012

@oscarka3 tu je foto

oscarka3
11. nov 2012

@rancuzkaf nooo, jasné, že @rancuzkaf to má :DDD. ty máš asi všetko 😉

rancuzkaf
11. nov 2012

@zuzanaam aky by si chcela recept? vegetariansky alebo vegansky?........len tak narychlo: mozes ju pripravit gratinovanu v rure alebo tie spagety pouzijes ako plnku do nejakej inej zeleniny (pripadne priamo tej tekvice)......nejake ti pohladam, francuzi toto robievaju 😉

rancuzkaf
11. nov 2012

@oscarka3 😀 😀 😀 😀 jasne ja mam prehlad o vsetkom, i ked som to este nekupila, ale viem ze to predavaju......no najvyssi cas to vyskusat, ze?

oscarka3
11. nov 2012

@rancuzkaf ty mičurin ;) 😀

zuzanaam
11. nov 2012

@rancuzkaf vďaka, radšej vegánsky, ale ani vegetariánsky si nemám problém prispôsobiť 😀 , špagetová tekvica je fajn, má trochu inú chuť ako ostatné tekvice, nie veľmi výraznú, takú jemne pikantnú (neviem ako tú chuť lepšie nazvať). Zvyknem ju prepoliť, vydlabať a upiecť v rúre (potešil by aj raw recept ak by dakto o takom vedel 😉 ) a zalievam tou omáčkou, len sa nám to už prejedlo