Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zuzana76
9. okt 2010

@rancuzkaf niekedy tu riadne slintam 😀 , mam svagrinu vegetarianku, ktora navyse nemoze ani mlieko, tak ked pridu na navstevu, tak musim uvarit aj pre nu. Tento kel vyzera naozaj lakavo.

zuzana76
9. okt 2010

a este sa chcem spytat, co robievate na Vianoce?

rancuzkaf
9. okt 2010

@anlu ja som ti este neodpovedala na tvoje otazky ku piskote.....delila som 4, lebo som mala malu formu a chcela som mat piskotu nie velmi vysoku (myslim, ze preto bola aj vysusena) ked by si urobila presne podla receptu do velkej formy, bude vysoka a myslim, ze sa nevysusi!...... muku som pouzila len celozrnnu, ale tu dostat taku jemnu celozrnnu, uplne ako hladka........na sk by som si asi zmiesala s bielou😉
a receptik na tu prvonarodeninovu tortu bude coskoro!

rancuzkaf
9. okt 2010

@zuzana76 ako myslis na Vianoce? kolaciky, hlavny chod?

rancuzkaf
9. okt 2010

@zojec susene huby tiez dobry napad! mnam!

zojec
9. okt 2010

@rancuzkaf inak ja ked peciem nahodou sladke tak pouzivam spaldovu muku... zvyknem robievat mrkvovy kolac http://www.mimibazar.sk/recepty.php?user=
@zuzana76 bezmasovu kapustnicu s hubami aa slivkami a ja sem tam zjem rybu... robievam si lososa s bananom a jahodami 🙂

zuzana76
9. okt 2010

@rancuzkaf myslela som hlavny chod, polievku

zuzana76
9. okt 2010

@zojec a kapustnicu budes robit, aj ked dojcis? ja sa bojim jest teraz taketo veci, hoci mam taku chut aj na kapustu, kel, sosovicu.

Ako to pripravujete v pripade,ze dojcite dieta? nevadi mu takato strava?

zojec
9. okt 2010

@zuzana76 jasne... ja kapustu aj vsetko ostatne jem uz od malej 6teho tyzdna... ked jej nieco vadi tak prestanem...zatial len kukurica..inak jem uz aj strukoviny.. je to somarina sa obmadzovat..lebo vlastne nemozes nic zdrave... potom clovek je same somariny...pomalicky si zavadzaj aj tieto veci do jedalnicka.. a na vianoce uz zacneme s prikrmami...

zuzana76
9. okt 2010

@zojec ved ano, je to velmi obmedzujuce, nasmu zase nevadi kukurica, teda zatial som jedla len tak v salate, nie ze cely klasok varenej kukurice, ale na Vianoce si uz urcite dam sosovicovu polievku. ked dovrsi 3 mesiace vyskusam asi aj kel a kapustu.

zuzana76
9. okt 2010

ale velmi mu vadila surova cibula, tak tu som nahradila zatial porom

zojec
9. okt 2010

@zuzana76 inak ak sa bojis existuje tzv cervena sosovica a z tej vobec nenafukuje... alebo treba strukoviny namocit na noc ,potom vodu zliat, a po prvom prevareni zase zliat.. tiez nenaduva.. 😉 http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio..., dostat ju kupit aj v DMku..

zuzana76
9. okt 2010

@zojec ano, tu cervenu poznam, to som robievala aj synovi medzi prvymi prikrmami, lebo nema supku, tu si dam aj pred Vianocami iste, ta mi velmi chuti

zuzana76
9. okt 2010

@zojec som si to precitala a asi z nej urobim pomazanku, okrem polievky, vraj obsahuje aj vela zeleza a vapnika, to teraz potrebujem 🙂

marfuskaanjelik
9. okt 2010

Jáááj, babenky, zložil ma nejaký vírus-bacilus. Nefungujú ani megadávky vitamínu C ani cesnak a zeleninová polievočka. Bolí ma celý človek,každá sval i kosť. A teplotka tiež pekne stúpa.
Decko moje radostné nerozumie, že mamka nevládze a len ma ťahá hrať sa 😒
Nemáte niekto nejaký dobrý a rýchly recept, prosím?

oscarka3
9. okt 2010

@marfuskaanjelik ,okrem céčka si daj aj déčko a ak máš echinaceu,tak aj tú. keď som ešte bývala chorá tak som mávala zápal priedušiek 2 týždne s atb.potom som začala používať echinaceu-čaj a zápal prešiel bez atb za 3-4 dni.ale aspoň 1-2 litre denne +med som vtedy pila.

oscarka3
9. okt 2010

mala by som už teraz znova začať variť ten čaj, preventívne.hneď idem uvariť 😉

anlu
9. okt 2010

tak ja som dnes zistila ze s mliecnymi vyrobkami na dobro koncime... teda este syr ostava... dali sme si dnes acidofilne mlieko a je mi hroooooozne zle ☹ ☹ ☹

rancuzkaf
9. okt 2010

@marfuskaanjelik na teplotu je dobry bazovy, lipovy caj a citrusy, ktore ochladzuju organizmus.....a dobre to vsetko vylezat a o 3 dni si ani nespomenies, ze ti nieco bolo, drz sa!

marfuskaanjelik
9. okt 2010

@rancuzkaf ďakujem za tip, ale nemám šancu to vyležať. 😖

matova
9. okt 2010

marfuskaanjelik. joj, to je mi ľúto, moze to byt aj chripka ked ta svaly bolia+teplota...ci aj hrdlo a nadcha?
na to prechladnutie napr. aj cibula piosekana na drobno, zmiesat s medom alebo cukrom- nechat stat a pusti taku stavu- to sa uziva potom ako sirup po lyzickach.

adriana7
9. okt 2010

@marfuskaanjelik ,
je mi to ľúto, ale naozaj to treba vyležať, skús dať bobáčikovi hračky vedľa teba do manželskej postele a ty ležkaj a jedným očkom ho sleduj 😵
a tie megadávky céčka mi v pondelok tiež zabrali, ja som jedla 250 mg, po 2 ks každé 2 hodiny a na druhý deň mi nič nebolo...
ale bála som sa, že keď kojím, nakazím miušku ☹
a dala som si aj surovú cibuľu a cesnak, a bola som nemilo prekvapená, že na druhý deň moje mliečko bolo riadne cítiť...
echinecea - výborná, manžel mal dlhotrvajúci vysiľujúci kašeľ, a po 3 mesačnej klasickej liečbe, ktorá samozrejme vôbec nezaberala ho svokra vyliečila echinaceou (bolo to pred 5 rokmi)

@zojec , si to zakríkla s tou kukuricou, včera som robila omáčku na špagety, dala som tam aj celú konzervu kukurice a malá sa dnes príšerne pučákovala,takže tiež pauzička mesiac - dva

@zuzana76 , my varíme na vianoce kapustnicu so sušenými hríbami, najprv povarím hríby, pridám kyslú kapustu a na koniec dávam maslovú zásmažku, to je celé, decká si do nej do taniera dávajú ešte sójovú smotanu

matova
9. okt 2010

ja som dnes robila jablkové knedličky, recept som náhodou našla v letáku z Kauflandu-nemám ho teraz však tu, takžen neviem presné dávkovanie, ale ja som to robila len tak od oka, lebo nemám nové baterky do váhy 😀 .

postrúhané jablká (šťavu nevytláčať) zmiesime s hrubou múkou- dala som však hrubú pšeničnú aj sójovú. Necháme v chladničke 2h (stálo mi to tam zhodou okolností pol dňa 😀 ), tvarujeme potom knedličky (robila som tak v priemere okolo 2cm, aby sa povrch nelepil tak sa obalí trošku v hladkej múke (aby sa fdali vyformovať). Hádžu sa do vriacej vody, majú sa variť 10 min, ja som varila 15. Recept udáva že sa k tomu dáva jogurt a škorica či škoricový cukor- neviem presne. Skúsilasom dve verzie: 1. omastené klasickým maslom+ posypať škoricou a hnedým cukrom, 2. poliate javorovým sirupom + posypané škoricou. Druhá mi chutila ešte viac.
A vôbec sa mi nerozpadli, ani vajce tam neide, zdá sa mi to rýchle nenáročné a chutilo aj šimonkovi 🙂

anlu: ja fičím na hrozienka a orechy 😀 . Ale nie, to vieš. tehotenská nespavosť ma trápi 🙄 😉

adriana7
9. okt 2010

@anlu ,
keď našej blške zistili, že má alergiu na laktózu a bkm, nevedela som si predstaviť, čo jej budem dávať jesť, dnes už viem, z čoho bola neustále zahlienená a chorá aj 11x do roka ☹
niekomu to možno nič nerobí, ale alergickým deťom to podľa mňa vyslovene ubližuje, ale je to teda len môj súkromný názor 😉

adriana7
9. okt 2010

@matova , sa smejem, mm sa ma pýta, čo čítam...
... čítam tvoj super presný recept, ktorý stál pol dňa v chladničke (nie si ty bohdalkina vnučka? dobrééé!!!)

rancuzkaf
9. okt 2010

@adriana7 @marfuskaanjelik vobec sa netreba bat, ze babo ochorie.......tym, ze ste chore, mu poskytnete protilatky a nic mu nebude, treba praveze kojit a kojit......ja som to tiez zazila, podobne ako marfuska, lezala som na zemi pri malej a cakala, kedy ma pride mm zachranit....jedina nevyhoda toho vsetkeho bola, ze mi klesla produkcia mliecka, ale to sme dohnali castym prikladanim 😉

rancuzkaf
9. okt 2010

@zuzana76 na Vianoce robime 2 kapustnice: jednu bielu s hribami a kyslou smotanou a druhu cervenu s hribami, udenym tofu a paprikovou zaprazkou (kazdy si priniesol z domu tu svoju oblubenu, tak nech su vsetci spokojni). Druhy chod je zemiakovy salat so sojovou majonezou a seitan v cesticku.

matova
9. okt 2010

adriana: 😀

matova
9. okt 2010

jablkové knedličky: presné dávkovanie podľa receptu 😉 : 1kg nastrúhaných jabĺk+ 280-300g hrubej múky+štipka soli

adriana7: ani tú soľ som nedala, som si povedala že soliť nieje zdravé 😀

zitaje
9. okt 2010

@matova jej, tie jablkove knedlicky sme robievali aj my, musim zase skusit.
Inak tie pomery vobec nemusia byt presne, treba brat ohlad na vodnatost jablk, podla toho dosypat muku. 😉
A su vyborne aj s makom.