Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

indy
13. jan 2011

@rancuzkaf prosim ta nepamatas si nahodou na ktorej strane si davala recept na ten fugas? 😉

rancuzkaf
13. jan 2011

@indy na str. 138
@kinsi len co budem mat viac casu, napisem ti moje skusenosti😉

kinsi
13. jan 2011

@rancuzkaf ďakujem, budem sa tešiť

marfuskaanjelik
13. jan 2011

@kinsi super otázka, aj ja som si to takto riešila pred pár dňami v hlave. Malý síce ešte nevníma rozdiel mäsko-nemäsko, ale ako mu neskôr vysvetliť, že okolie papá mŕtve zvieratká! A že tí ľudia sú v pohode aj keď sa stravujú inak ako my.
@rancuzkaf aj ja teda ďakujem 🙂

oscarka3
13. jan 2011

@marfuskaanjelik
@kinsi , my sme deťom povedali,že my jeme ovocie, zeleninu a pod. , a mäso jedia mačky a psy. tak, keď im niekto "dobrosrdečný" z rodiny núkal mäso a rozprával aký je dobrý rezeň, tak mu deti samé povedali,že to jedia mačky a psy a bol pokoj. videli, čo jeme my, nikdy ich nelákalo mäso. do 6-8 rokov nejedli ani čokolády a iné sladkosti a pritom videli,že to jedia iné deti, ale netrápilo ich to. mali veľa ovocia, čerstvého, sušeného , mrazeného, tak ich to nelákalo.

peya104
13. jan 2011

🙂 deti vnimaju rodičov ako autoritu a myslia si že čo robia rodičia je správne. neriešia to dáko generálne. aj moje deti povedia proste"my meso nejeme. niekto je, niekto neje 🙂"

anlu
13. jan 2011

@rancuzkaf tak ste nas dostali s tou slaninou 😀 😀 😀

vcera som robila prvy krat mlieko z vlasskych orechov a Oliv velmi chuti a zda sa ze ani alergiu na nich nema tak sa tesim, lebo zacinam mat pocit ze uz nemam tolko mliecka, alebo ze jej sa uz nechce tahat... no v kazdom pripade to nechavam na nu... a tu tuhu cast co mi ostala som dala do chlebika, chutovo je super len sa trosku rozpada, ale to nevadi 🙂

knihe sa manzel potesil, teraz uz len aby sa podla nej zacal aj stravovat 😕

zojec
13. jan 2011

@kinsi ja som velmi zvedava ako to bude u nas, lebo my sme "zmiesane" manzelstvo 😀 moj muz je masozravec, aj ked doma velmi masko nevarim, len ked tak v nedelu ak nejdeme k nasim na obed. ale ja tiez stale hovorim, ze deti maju priklad v nas 😉

@rancuzkaf dnes som zas robila ten fugas 🙂 s hrachovou polievkou.. mnam 😀
@anlu aku knihu si mi kupila? viem,ze si spominala, ale zabudla som.. hod link 😀

andrea76
13. jan 2011

@rancuzkaf
Ahoj francúzka 🙂 Ďakujem za príspevok, to som rada, že môj problém nie je spôsobený s vegetarianstvom. Práveže nemám nasadenú liečbu na štítnu žľazu, ale budem musieť žiadať liečbu na endokrinológii. Veľmi chutné recepty tu dávaš, musím ich niekedy vyskúšať.

kvetinka211
13. jan 2011

@kinsi Ahoj, ja som bola v detstve vegetarianka spolu s rodicmi, postupne sme sa vsetci nejako presunuli ciastocnemu vegetarianstvu, ale vtedy ked som mala tak 6-15 rokov som maso takmer vobec nejedla a vobec mi to neprislo divne. V skole to bol dost problem (hlavne vtedy zaciatkom 90 rokov), maso bolo treba schovavat pod omacku aby sa dala odniest tacka a ucitelky ma nevratili spat to dojest. Mne vtedy maso nechutilo a znechucovala som ho aj vsetkym spoluziakom okolo 🙂 Jedla som len prilohy a biedne oblohy/jedalnove salaty, co teda urcite nebola vhodna strava. Najhorsie to bolo na roznych skolskych akciach, ked bolo vydrzat aj tyzden na takejto strave bez moznosti dohnat to doma. Plus mimobratislavske kucharky mali este vacsi odpor a nepochopenie k vegetarianstvu .... ale niektore boli mile a davali mi obrovske porcie priloh, asi im ma bolo luto ... Rodina tiez najprv velmi nechapala a babicky krutili hlavou, ale postupne aj oni zmenili jedalnicek smerom k zdravsiemu. Takze najvacsi problem je asi ta skolka a skola ...

anlu
13. jan 2011

@zojec aj my sme zmiesany a Olivku chcem vega stravovat kym sa len bude dat, doteraz lutujem ze s Claire sa mi to nepodarilo ☹ a tiez som nad tym casto uvazovala ako Claire vysvetlit ze tatko nieco je a ona nemoze... ale doteraz niektore veci neje aj ked si ich manzel da, vysvetlila som jej ze to nie je zdrave a kedze mi na nej zalezi nechcem aby to jedla a v pohode to pochopila, cize najvacsi problem asi bude naozaj skolka a skola...
a knihu som mu kupila od Bukovskeho "Navod na prezitie pre muza" najvacsia sranda bola ked predvcerom veceral oprazenu salamu s vajickom a pri tom si cital tu knihu, tak sa tvaril ze to asi tak skoro jest nebude 😀 😀 😀

adriana7
13. jan 2011

@rancuzkaf , veru, toto je iná laskomina 😉

@anlu @zojec @lanczi - vegetariánska slaninka:
údené tofu pokráhame na malé kocky, na malom množstve oleja popražíme s 1 čl solčanky, 1 čl sójovej omáčky a 1 čl tebi (inaktovované droždie v prášku), netreba tomu veľa 1-2 minúty. chutí ako popražená slaninka, ale veru zojec, dvojkilovú prerastenú oravskú vege verziu nepoznám 😉

ak použijete biele tofu s týmito prísadami, tak to vo finále zas chutí ako kačacia pečienka, ja to robím aj na cibuľke a potom popučím vidličkou a dávam ako paštétu deťom na chlebík

peya104
13. jan 2011

k tej slaninke, skušali ste roby??
, tjež na malinke kocenky pokrajať a opražit na oleji. dosť dobré, ochutit koreninamipodla vlastnej chuti pred opražením, prime to lahko akukolvek chut . ja ktomu používam prašok červenej repy, kurkumu a trošku červ.papriky a jasne že sol. 🙂

peya104
13. jan 2011

@kvetinka211 a prečo ste z veget. prešli na čiastočné??

kvetinka211
13. jan 2011

@peya104 ani neviem, nejako pozvolne sme si obcas dali kura, rybu a asi aj preto, ze mladsia sestra si zacala si od malicka vyslovene ziadat maso. Ja som potom chvilu ostala este ako posledny vegetarian v rodine 🙂 A teraz v tehotenstve jedavam viac masa/ryb nez predtym (1-2x tyzdenne), lebo som do seba v prvom trimestri nemohla dostat vobec potraviny, ktore mi predtym najviac chutili (strukoviny a pod.), takze by bolo velmi takze poskladat si nejaky rozumny jedalnicek bez kompenzovania umelymi vitaminmi. No a mala som obcas aj chut na maso, co som predtym nemavala, tak som si povedala ze si to telo asi pyta.

bianka234
13. jan 2011

ahojte, ani ma vo sne nenapadlo že raz zablúdim aj do tejto debaty. Môj drobec má ekzem a po roku som prišla na to, že maso je presne to, čo mu spôsobuje velký problém. Možno je to aj niečo iné, neviem, ťažko povedať, ale z masa má vždy reakciu. Takže moja otázka, je možné aby prežilo bez ujmy na zdraví 😀 dvojročné dieťa, bez masa, mlieka, vajec, ovocia a soju zatiaľ len testujeme, keby bola ok, tak to by ma netrápil jedálny lístok, viem že sojové výrobky nahradia maso, ale zatiaľ sa tvárme že ani soja, som veľmi zvedavá na odpoveď, poprípade aj nejaké recepty, lebo už mi šibe z vymýšlania kombinácii z tých pár potravín čo malý môže

zitaje
13. jan 2011

@bianka234 som zvedava co napisu ostatni, ale ja si myslim, ze ak moze strukoviny, orechy, obilniny a zeleninu, da sa to poskladat. To je vlastne veganska strava bez ovocia. Ovocie ziadne? 😕 ☹

bianka234
14. jan 2011

@zitaje ovocie absolutne žiadne, strukoviny tiež, len struková fazuľka a zelenina dosť veľké obmedzenia. Je mi to teraz ťažko povedať, lebo rok som vyraďovala postupne potraviny a ostalo nám strašne málo, lebo na všetko mal reakcie, ale je možné že za všetko môže to maso, pretože to nemal vyradené nikdy. A bolo jedno či to bolo doma zdravo chované zviera bez zmesky, alebo z obchodu, reakcie boli.

anlu
14. jan 2011

@bianka234 ja by som najprv skusila celkom vylucit maso a mlieko a otestovala ci naozaj bude mat znova reakciu na vsetku zeleninu, ovocie a strukoviny... lebo presne tak ako pises, ak nemal vylucene maso tak to bolo jedno co zjedol a na vsetko mal reakciu (ak maso je pricina). Bez masa, mlieka a vajec v pohode prezije bez ujmy 😉 Vela deti ktore maju neznasanlivost laktozy alebo alergiu na mliecnu bielkovinu, maju reakciu aj na maso....

anlu
14. jan 2011

@adriana7 dakujem za receptik 🙂 a tak ti poviem ze ja ani neviem ako slanina chuti 😀 ale toto bue urcite fajne 😉
@peya104 co je to roby?

adriana7
14. jan 2011

@indy , ja som do toho fugasu ešte do sypkej múky pridala 1 čl sušeného polievkového základu od alnatury (dm) pre vylepšenie chuti 😉
...a mm to premenoval na funes, ale dobré je to rovnako ako funes v telke 😀

@bianka234 , moja najstaršia tiež nevie tráviť živočíšne bielkoviny, práve kôli nej sme vegetariáni, a ak tvoj syn môže fazuľu a hrach, môže aj sóju, ja mám teraz klíčky sóje aj mungo fazule, aj klasického hrachu (klíčim si doma), ak sa bojíš používať kupované sójové mlieko, tak si môžeš doma urobiť svoje, za pír korún a vieš, čo si tam dáš, alebo ovsené, akékoľvek obilné 😉
...a ak si nájdeš hodinu čas, pozri si film foodmatters, ak budeš chcieť, pošlem ti link

indy
14. jan 2011

@adriana7 diky 😉Ja uz skoro ani sol nepouzivam a davam tento alnat. bujon. A z akej muky si robila, len z celozrn, ci si miesala aj z bielej? Lebo ja peciem uz len z celozrn. spaldovej a ten recept na fugas je v podstate rovnaky ako moj na klasicke zemle, tak asi skusim pouzit aj spaldovu bielu nech je citit ta zmena 🙂 .
A ozaj este k tym fotkam. No ja som od prirody taky trochu nedovercivy tvor, takze foto davam, ale len v sukromnych temach 😉

Robi mne osobne moc nechuti a v podstate celkovo tieto psenicne nahrady, ani seitan. Robi som si obcas davala v BA este ked existovala vegetka a teraz naposledy v ZA vo vege restike som ho mala v svieckovej. Domov by som si ho ale nekupila, u nas vedie tempeh

bianka234
14. jan 2011

@anlu ano to je pravda, zaujímavé je ale, že môj malý mal krvné testy na 99% v poriadku, jediné čo mal boli hraničné plesne a jablko tesne pod hranicou, o mlieku, lepku a ostatné čo sa z krvi testuje ani zmienka, všetko v poriadku. Pôjdeme na nové testy, ale neverím im moc, len kôli tým plesniam a keby niečo vyskočilo tak to potrebujem vedieť, nech sa zbytočne netrápime, takže nám vlastne ostáva len ryža cestoviny, zemiaky, brokol.,kaleráb,por,ov.vločky,čučoriedkový džem, perla maslo, struk.fazuľka, no moc toho nie je , pomoooc. A ešte aj kvasnice nejedáva, robím mu kváskový chlieb.
@adriana7 fazuľku ale len strukovú, to je iné ako normálna a hrášok zbožňoval ale aj s tým sme museli prestať, ten link mi pošli, díky, no a to sojové mlieko sa ako robí, lebo jemu vadí aj keď je niekde čo len jedno éčko

oscarka3
14. jan 2011

teraz som našla tento recept na chlieb, vyzerá dobre: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=100367

anlu
14. jan 2011

@kinsi a to je z coho vyrobene? ja som si robievala seitan, je to nieco podobne?
@bianka234 tak toho naozaj nie je vela co moze... skor by trebalo zistit co z tychto potravin mu vadi, myslim aka latka, musi to byt nieco spolocne co sa nachadza vo vsetkom co nemoze... urcite pockaj na testy a ja by som potom asi postupne zase skusila testovat to co uz dlho nejedol alebo to co malo najmiernejsiu reakciu

zojec
14. jan 2011

@oscarka3 jeeeeeeeeej ten vyzera ako z obchodu 😉
@adriana7 xi xi funesa som dnes dotlacila ... skusim s tym bujonom z dm, ja som vcera dala oprazenu cibulku.. mnam.

indy
14. jan 2011

@anlu robi sa vyraba zo zmesi rastlinnych bielkovin, hlavne psenicnych ryzovych a psenicnych klickov a farbu mu prepoziciava cervena repa

@zojec z akej muky si robila funesa 😀

zojec
14. jan 2011

@indy jeej ja som si az teraz vsimla ze cakas babatko 🙂 tak gratulujem.. 😉 funesa som robila 300g spaldova hladka a 200 psenicna celozrnna 1x a vcera som robila 300 obycajna hladka a 200g psenicna celozrnna.. lebo som minula spaldovu 😉 ale ten prvy sa mi lepsie vydaril.. teraz som mala take hutne cesto.. asi som dala menej vody.. ale zjedli sa oba 😉

kinsi
14. jan 2011

@anlu a ako si si robievala seitan?Sama doma?