Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

palomka
16. jan 2011

@bianka234 aj my mame reakciu ma maso. ci na kuracie-ale hlavne to, ale aj na bravcove a ostatne....
niekedy nie, niekedy hned. a este sa lekarky nevedia rozhodnut ci ma intoleranciu laktozy alebo alergiu na BKM...
takze neje mliecne vyrobky a maso niekedy aj 2 mesiace...a v poho. krvny obraz ma super aj bez tych potravin 😉
a tie ma alergiu aj na soju a soj, vyrobky...
nevadi, hlavne, ze je inak zdrava, s tymto sa da pekne zit, len niekdy treba straaasne vela rozmyslat co moze, co nahradit cim.....

adriana7
16. jan 2011

@oscarka3 , sa tu smejem, že popis fotky: cibuľa je grilovaná a trenírky mužove 😀 😀 😀
ale veď sú vegetariánske, nie si mimo tému... 😉
my sme mali so sladkosťami veeeľký problém dovtedy, kým sme návštevám nepovedali, nech ich nenosia, že radšej nech donesú dva banány alebo balíček hrozienok, že to bude hodnejšie
mne sa napríklad pred dvoma rokmi pred vianocami stalo, že keď som si kúpila oriešky a sušené ovocie na koláčiky, tak už som nemohla ani zavrieť šuflík, tak som tých 100 balíkov gumených somarín a horaliek zbalila do igelitky a doniesla našim chlapom do roboty - bola som najlepšia kolegyňa na svete (deti to už nejedávali)
...a pohostenie pre návštevy robím už druhým rokom vyslovene vegetariánske, najprv som mala traumu z toho, aby som každému ulahodila, ale potom mi mm povedal, že nás si tiež nikto neuctí vege stravou a musíme si dávať dole salámu z chlebíkov 😒
...ja si vždy dám záležať na tom, aby som urobila chutné, skvelé vege veci a často sa mi stáva, že si švagriné pýtajú recept a chlapi často ani netušia, že je to bez mäsa, každý vychvaľuje a všetko sa spráska 😅

kinsi
16. jan 2011

@zojec No čo sa týka návštev, vždy jedia niečo vegetariánske. V našej kuchyni sa maso varilo len párkrát,ale vždy len psom 🙂 To si asi fakt neviem ani predstaviť, že by sme my, s priateľom, chystali nejaké maso pre hostí.
No ale pre úplnost, ešte takých 5-6 rokov dozadu sme jedavali ryby a to sme tradične hosťom piekli lososa z Penny Marktu.
Počas gravidity, ale i teraz tiež teda pojem plno sladkosti, ako šťastie v nešťasti sa da označiť fakt, že malá mala ekzém a tak som aspoň prestala jesť čokoládu.

@lanczi a aku velku máš dcérku?No ani mna moc neteší, ked počúvam mamu ako sa už teraz teší, ako bude malej kupovať koláčiky, sladkosti a my pritom tak trošku dúfame, že aspoň kým bude malá tak sa budeme snažiť živiť ju zdravo.

zojec
16. jan 2011

@adriana7 @oskarka3, ste ma navnadili.. od dnes navstevy budu papat len vege 😀 lebo fakt ked pridem na navstevu ja, tak jem vacsinou len prilohu aby som neohrdla.. aj ked najblizsia rodina vie ze som vege a aj sa snazia.. no ale viete, ake to je ked masozravec vari vege kuchynu.. 😀 ja inak sem tam zjem ryby, co tiez niekedy zachrani situaciu 😉
@kinsi co tvoja mama sa tesi na sladkosti.. moja dnes vyhlasila, ze uz sa nevie dockat ako bude b. papat klobasu.. tak som zazrela

anlu
17. jan 2011

@oscarka3 mnaaaam ale chute robis 😀 ja presne to iste v lete grilujem a este tofu, a tak vsetci masozravci pozeraju zavistlivo ze co mam dobre 😝
@zojec ja stale varim vege tak ak k nam niekto pride musi jest take, pred tym som sem tam varila aj maso ale teraz uz nie. Super ze Barborke vsetko chuti, ja som s Oliv mala zo zaciatku problem lebo chcela len ovocie ale teraz uz tiez spapa vsetko.

kinsi
17. jan 2011

@zojec Tak to je fakt radosť! Inak máme skoro úplne rovnako staré babatká.

zojec
17. jan 2011

@kinsi 🙂 ja som si to tiez vcera vsimla 😉

marfuskaanjelik
17. jan 2011

@rancuzkaf mne kľudne môžeš napísať "litánie" do internej, veľmi rada si to prečítam
Ďakujem

marfuskaanjelik
17. jan 2011

@zojec Pýtaš sa ako je to s "mäsožravými" návštevami. My máme mnoho priateľov, ktorí nie sú vegetariáni. Ak ich pozývame, vedia, že u nás mäsko nebude a mnohí sa aj tešia, že vyskúšajú niečo, čo doma nerobia. Jednoznačne hviezdi seitan, halušky s bryndzou alebo kyslou kapustou, bryndzová nátierka (pre vysvetlenie- žijeme v Chorvátsku 😉 ) a lasagne s mrkvou, hubami a cuketou.
Možno sa to môže zdať príliš radikálne a bezohľadné, ale nikdy som ani neuvažovala, že by som pre nich servírovala mäso, nedajbože pre nich varila. Sú to moji priatelia a mám ich rada, tak sa ich snažím aj touto cestou málo "informovať" o zdravšom papaní. Je to ako keď fajčiar príde na návštevu do rodiny, kde sa nefajčí. Tiež mu asi ťažko dovolíte zapáliť si v obývačke!
Iné je to keď prídu moji rodičia- bez klobásky je to ťažké, ale vždy si ju "importujú". ☹

zojec
17. jan 2011

@marfuskaanjelik kebyze sme obaja s muzom vegosi, tak o mase ani nerozmyslam 😉 ale inspirovali ste ma.. odteraz budem varit vege navstevam 😀

marfuskaanjelik
17. jan 2011

@zojec Super, je toľko úžasných jedál a jednohubiek, ktoré možno ponúknuť 😉

petal
17. jan 2011

Ahojte. Chcela by som sa s vami poradit. Moje dve deti 3,5 a 1,5 rocne nie su nejaki mäsozravci, no maju to po mne. Nie som vegetarian, obcas si dam hydinu alebo ryby, ale chcem sa spytat, ako casto davate detom strukoviny? Kazdy den? Myslim ako zdroj bielkovin. Zhanala som aj knihu od Bukovskeho ale nepodarilo sa a v tych najnovsich sa az tak podrobne veget, nevenuje. Alebo co ine pouzivate ako zdroj bielkovin. Mladsi zje ako tak iba cervenu sosovicu, v ostatnych strukovinach mu prekazaju supky. No jedol by iba chlieb a ovocie. Stale rozmyslam, cim by som mu to spestrila.

jaron
17. jan 2011

Ahoj @petal,

my nejeme strukoviny každý deň, i keď určite by nezaškodilo jesť ich aj každý deň, práve naopak, je to veľmi prospešné (nielen kvôli bielkovinám). Ale keď by sme rátali aj výrobky zo strukovín (hlavne zo sóje), tak máme strukoviny skoro každý deň (napr. včera sme mali v rôznych jedlách tofu, strukovú fazuľku, dnes sójové párky a sójové mlieko, zajtra to bude tofu a fazuľa...). Okrem toho tiež orechy, slnečnicu, jogurt, trochu syra... čiže bielkovín určite až až. Je pravda, že naša má už 8 rokov, ale tvoje staršie už môže takmer všetko a mladšie postupne tiež už môže mať stravu pestrejšiu, takže pri dostatočnej pestrosti a množstve jedál sa určite o bielkoviny báť nemusíš.

Pre ilustráciu, potreba bielkovín pre deti od 1 do 3 rokov je 16 g. Pre deti od 4 do 6 rokov 24 gramov. (Podľa Národnej akadémie vied USA, rôzne tabuľky samozrejme dávajú iné hodnoty, ale to je jedno, len teraz uvádzam príklad, túto tabuľku mám po ruke a nechce sa mi hladať iné). Strava obsahujúca:

2 krajce chleba (odkrojené "cez celý")
1 jogurt
80 g vareného špenátu
50 g tofu
1 rožok

dodá priblížne 22 g bielkovín

25 g vločiek (hmotnosť v suchom stave)
90 g zemiakov (varené)
50 g šošovice
80 g varenej mrkvy
50 g varenej ryže
20 g mletého sezamu
1 malý rožok

dodá priblížne 22 g bielkovín

anlu
17. jan 2011

@petal aj mojej Oliv (ma 21 mesiacov) prekazaju supky na strukovinach, ale ked urobim napr. natierku zo strukovin tam jej to nevadi alebo teraz som robila polievku a jej som dala vela cestovin aby ju mala hustu tak si to ani nevsimla. Skus strukoviny nejako zamaskovat do jedla 😉 My niekedy mame kazdy den a niekedy nie...

anlu
17. jan 2011

a som zabudla napisat ze Oliv mlieko z vlasskych orechov velmi chuti a nema ziadnu reakciu, uz ho pije 4 dni 🙂 ale este vzdy popri tom aj dojcim

zitaje
17. jan 2011

@petal moja mladsia miluje riasy, vola ich igelitka 😀 . Len tak ich chrume. Je v nich plno bielkovin.
Neviem, ci jete mliecne vyrobky - tvaroh, jogury, syry?
Moje starsie dieta neje strukoviny takmer vobec, tiez asi hlavne kvoli supkam. Je ale zopar jedal, kde jej strukoviny nevadia:
- tofu ma rada
- gazdovska pomazanka (alfabio)
- ked robim psenovy nakyp, zavarim do psena aj trocha cervenej sosovice, tak cca. 1/5, strati sa tam 😅
- kupovane mungo klicky (na takej tacke) - ja nedokazem naklicit take dlhe biele klicky doma, a kratke nechce, tak tieto obcas kupujem 😖

petal
18. jan 2011

ahojte dakujem za rady. Deti piju mlieko, dcera tak max. 2 deci za den a syn viac. Z mliecnych maju radi jogurt, cotteg cheese, obcas syr. Nechcu napr. acidko, ani bryndzu. To zas ja mozem. Pytala som sa hlavne preto, lebo skoro vsade sa zdoraznuje dolezitost bielkovin z mäsa a ako hovorim hlavne syn tomu moc neda. Dcera chodi do skolky, takze tam maju aj mäso, kolko zje, to neviem. Ale podla toho, co napisal Jaron a mnozstve bielkovin v tych potravinach by ich mali mat dost. Alebo vlastne kvoli comu okrem bielkovin maju deti jest mäso? Nieco sa mi mari s vit.B12, ale netyka sa to len veganov? A vela sa pytam aj kvoli tomu, ze som bola isty cas vegetarianka ale vegetarianka bez vedomosti a potom som mala zdravot. problemy. Tomu by som sa chcela vyhnut..

petal
18. jan 2011

Inac Jaron, tvoja dcera velmi pekne kresli, to ja ako absolutny neschopak v tomto smere velmi obdivujem.

petal
18. jan 2011

a este sa vas opytam ci nahodou niekto z vas nepecie doma celozrnny chlieb, alebo aspon s prevahou celozrnnej muky. Snazim sa snazim a nedari sa upiect podla predstav. Mam pekaren a stale mi to splasne, proste nie je to ono. V obchodoch u nas neviem natrafit na nieco naozaj celozrnee, nie iba tmave.

jaron
18. jan 2011

@petal Ahoj, ďakujem za pochvalu (v mene dcéry).

My robíme chlieb v pekárničke, buď vlastnú zmes, alebo kupovanú, veľmi sa nám páči z Billy, je takmer 100 % celozrnná a ešte k tomu obohatená o kyselinu listovú

čisto domáci robíme tento (fotky sú naše):

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

jaron
18. jan 2011

@petal s tými bielkovinami a mäsom, áno najčastejšie sa zdôrazňuje potreba živočíšnych bielkovín, (okrem B12 a iné...), čo je však jedna z najväčších fám vo výžive, pretože rastlinné potraviny dokážu bez problémov naplniť požiadavky na bielkoviny. Vegetariáni používajú tiež mlieko alebo mliečne výrobky prípadne vajcia, čiže používajú aj živočíšne bielkoviny, vegáni nie, ale aj u tých na zvládnutie zabezpečenia dostatku bielkovín nie je treba vyštudovať vysokú 🙂

pýtaj sa na čokoľvek, ženy alebo ja ti určite poradia

zitaje
18. jan 2011

@petal my kupujeme slatinsky chlieb, baleny krajany, vraj je jediny uplne celozrnny na trhu. Ale nie vzdy ho maju.

oscarka3
19. jan 2011

@jaron , dobre vyzerá ten chlieb 🙂 . ináč mňa až skrúca na stoličke pri vyjadrení o dôležitosti živ. bielkovín a o potrebe ich nahrádzať / už by mohol nejaký, ale skutočný odborník na výživu inovovať tie skriptá pre budúcich lekárov/

zojec
19. jan 2011

@petal tak ako
@zitaje tiez kupujem len tento chlieb http://www.celozrnnychlieb.sk/, je vybirny, drzim ho len v chladnicke vydrzi tam aj 2 tyzdne. pekarnicku nemam,lebo by som potom len vypekala a tie kila potom😀 😀
@oscarka3 bola som vcera v poradni, dokoina sa ma pytala ci uz mala papa masko...som nevedela zaklamat, som povedala ze este nie.. tak povedala ze jej uz mam davat , ale ze 3x denne staci, lebo zelezo jej bude chybat.. nic som nevravela, len prikyvovala.. ale aspon nekazala davat 6x do tyzdna, co je tiez plus 😉

zojec
19. jan 2011

@jaron ten chlieb naozaj vyzera famozne 😉 to ale asi nie je z pekarnicky, vsak? super .. a ako dlho vam tie 4 bohcniky vydrzia? lebo ja by som to mala na min. dva tyzdne

oscarka3
19. jan 2011

@zojec , a okrem iného by deti mali jesť to, čo vedia požuť, a niektoré ešte 7-mesačné nemajú zuby!!!!!!!!! či jej ho máš odšťaviť? 😀

petal
19. jan 2011

dik za tip na chlieb. slatinsky som objavila v bille, vyrobca je z mojho rodneho kraja, pozdravujem zojec. a ten jaron skusim tiez, mam pekaren. dnes som robila z tej tvojej stranky recept roladu s bielym tofu, mne chutila, uvidim, co povedia deti. tie by jedli len spenatove halusky furt. 🙂

petal
19. jan 2011

inac mne tiez dr. napr. odporucila zacat davat mäso uz v neukoncenom 6 mesiaci napriek tomu, ze som kojila, tiez kvoli anemii. ale zacala som s mäsom az niekedy v 9 mesiaci, po odskusani cistej zeleniny a ovocia. a anemicky syn urcite nebol, lebo mu v 9 mesiaci robila krvny obraz a mal ho dobry.

zojec
19. jan 2011

@oscarka3 😀 😀 moja nechce nic co ma vacsie kusky.. ona len rozmixovane uplne najemno a tekute ... inak ju furt napina..
@petal ja si tiez myslim,ze na maso ma este kopu casu.. ak vobec.. no mojmu masozravemu muzovi sa nepozdava, ze nebudu bastit spolu slaninu

petal
19. jan 2011

zojec, aj moj muz ma rad mäso, ale nastastie sa prisposobi. hlavne, ze je daco navarene. 🙂 mna len stve, ze ked aj to mäso uvarim, deti a ja zjeme trochu a potom uz nic, tak hladam nieco ine, co by im , aj mne mohlo viac chutit. Ja osobne mam vsak problem s cibulou a cesnakom, nejako ich nemozem a skoro vo vsetkych receptoch npr. v bukovskeho knihe su, snazim sa premahat svoju nechut ale nejak to nejde. A tiez paprika, tu mame aj s manzelom velm radi, ja som vyrastla na paprike ale ked si ju dam, tak mi travi aj 3 dni, dokonce ju nemozem dat ani do privarku, lebo aj to mi robi problem. Neviete, co s tym?