Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

didulka85
27. mar 2012

@jaron diky za odpoved, niekedy som z tej stravy a informacii okolo nej jelen.
Ja som s pecivom zacala neskoro, asi v 14 mesiacoch. Piekla som ho sama, z celozrnnej spaldovej muky. Prevazne davam chlieb kvaskovy alebo spaldovy(ten obsahuje aj necelozrnnu muku). Ked sme niekde na navsteve a nechcem vyzerat ako totalny debil, tak povolim aj biele pecivo. Kolace peciem tiez celozrnne, cestoviny ine ako celozrnne nekupujem. Kase davam klasicke, ryzova, spaldova, psenova, pohankova, ovsena.
Travenie ma fakt dost rychle, ale zas na druhej strane nevyzera, ze by jej nieco chybalo, aj ked je skor z tych chudsich deti. Ak by mala s takou stravou problem, neprejavilo by sa to nejako na jej zdravotnom stave?

@rancuzkaf rapadura cukor mam doma a pouzivam ho. Len dcere este nesladim, ani nema rada sladku chut, oblubuje kysle. Este nemala agave ani med, raz som dala do bananoveho chlebicka ryzovy sirup. OK, vyskusam to s tahini, snad sa podari. Dam vediet.

sandracs
27. mar 2012

@lucia123 Ahoj Lucia, na Malej ulici v Bratislave je škôlka, ktorá síce nieje vegetariánska, ale nemajú s tým problém, boli ochotní jednej mamičke zohrievať zvlašť veg. stravu pre dieťa. Je to sice tiež komplikovane, ale ak nenajdeš škôlku kde varia veg. stravu tak doporučujem. Su tam veľmi fajn-aspoň teda keď naši chodili do škôlky boli🙂

jaron
27. mar 2012

@didulka85 myslím, že podľa opisu používač obilniny normálne a zdravo 🙂, tak ako väčšina z nás tu

sima.p
27. mar 2012

@didulka85 mohla by si, príp. aj niekto iný, dať recepty na koláče z celozrnnej múky? Ďakujem

zojec
27. mar 2012

@sima.p recepty su jednoduche 🙂 napisem do googlu co mam v chladnicke, vyhodi mi recept a potom ho zdravo upravujem :D muku menim na celozrnnu, redukujem vajicka, olej menim na maslo, alebo kvalitnejsi olej, mlieko na sojove, cukor na nejaky sirup, alebo hnedy cukor "zdravy".. a mas kolac 😀 😀 😀
tieto muffinky peciem casto a mame ich radi : http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=4803

sima.p
27. mar 2012

@zojec je zdravšie použiť maslo namiesto oleja? alebo ked olej, tak ktorý konkrétne odporúčaš? A ešte sa chcem spýtať, ked už margarín, tak ktorý by sa mal použiť? Bukovský v knihách spomína nizkotučný mäkký margarín, to je konkrétne aký? A stužený pokrmový tuk (ten zase vyslovene neodporúča) to je zase konkrétne čo? Aby som v tom mala jasno...

zojec
27. mar 2012

@sima.p margariny nepouzivam vobec.. take ako hera a palma (stuzene tuky) nahradzam maslom (popr. kokosovym olejom, ale tiez nie vsetku davku, tiez je dost "silny" , a olej nahradzam vacsinou oliv. olejom 😉 alebo aky mam prave po ruke.. dobry je aj repkovy.. slnecnicovy za studena lisovany je pre mna do kolaca velmi aromaticky, ten mi skor chuti v salate 😉 musis tie oleje vyskusat, kt. ti chuti viac 😉 samozrejme najlepsie su za studena lisovane, ale pokial na oleji upravujes na vysokych teplotach, tak tam nie je velmi vhodny. nizkotucny makky margarin nepoznam..

jaron
27. mar 2012

@sima.p @zojec neviem, čo myslí Dr. Bukovský pod pojmom nízkotučný mäkký margarín, keďže nejaké špeciálne margaríny bežne u nás nepredávajú, ale možno má na mysli aj také margaríny ako napr. flora light so zníženým obsahom tuku (30 %), je v porovnaní s niektorými margarínmi na pečenie zároveň mäkká, takže možno má na mysli niečo podobné.

To, čo je najviac rozhodujúce (určite aj podľa Dr. Bukovského), je obsah transmastných kyselín, pri tej flóre je to napr. menej ako 0,5 %, čo je dobré, podobne je to ešte u Hery. Pokiaľ tento údaj chýba, určite by som ho nekupoval. Takisto je problém z hladiska trans tukov rôzne keksíky, slané tyčinky, sladké pečivo, lacné čokolády, sladkosti, bežné lístkové cesta, niektoré pekárenské výrobky atď. - čiže výrobky, kde sú použité stužené tuky, ale nevieme aké.

Margaríny s nízkym obsahom transtukov sú relatívne bezpečné. Samozrejme ako píše Zojec oleje sú lepšie, za studena lisované najlepšie a orechy a semená úplne najlepšie (len tie sa dosť ťažko natierajú na chlieb 🙂).

zitaje
27. mar 2012

a ako je to s tymi za studena lisovanymi olejmi a tepelnou upravou? Napr. pri peceni kolaca je vhodny za studena lisovany olej, ked je zahriaty na 180 C?
Margariny nekupujeme ani my, mne to ani nechuti 😅 , ale tym ze u nas sa aj chleba je tak 1x za dva dni, tak ani masla tolko nezjeme.
Zato orechy ano 😎

jaron
27. mar 2012

@zitaje počul som protichodné názory (1. názor: za studena lisovaný na pečeníe je najzdravší, ale aj najdrahší 2. názor na tepelnú úpravu sú zdravšie nie za studena lisované, lebo sú upravené tak, aby boli stabilnejšie pri tep. príprave)

Tak neviem. Na tep. úpravu nie sú vhodné za studena lisované lebo 1. nie sú zdravé alebo preto, že 2. sú drahé alebo 3. oboje? 🙂

My to riešime tak, že na tep. úpravu nepoužívame za studena lisované, ale oleje určené na tep. úpravu. Najčastejšie repkový.

S margarínom to je u mňa podobne ako s mliekom - nemám rád nič, čo mlieko len pripomína, ani nič, čo pripomína maslo (a už vôbec nie maslo) 🙂 Ak, tak používame veľmi málokedy flóru (keď máme sój. salámu, ja si dávam takmer "homeopatickú" 🙂 dávku, manželka s dcérou tak normálne)

leishmania
27. mar 2012

@jaron nas ucili na skole na fyzike ze ked sa zahrievaju za studena lisovane oleje na vysoke teploty ze vznika viac volnych radikalov ako ked sa na tu teplotu zahreje "bezny" olej

leishmania
28. mar 2012

mate overeny recpt na rizoto z antur ryze? dakujem 🙂

ikulik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kacenkaharris
28. mar 2012

Co ja o tom viem, tak najlepsi olej z hladiska pouzivania pri vysokych teplotach je olej z hroznovych jadierok (grape seed oil), chuti vyborne (trochu orieskovo), da sa zohnat u nas v USA rafinovany i nerafinovany. V podstate iny na pecenie ci oprazenie cibule nepouzivam (okrem kokosoveho na indicke jedla). Jaron ma pravdu, ze na tepelnu upravu su vhodnejsie oleje urcene na tepelnu pripravu, ale niektori maju nazor, ze ta uprava nie je prirodzena, resp. zahrna v sebe pouzivanie istych skodlivych latok.

Este ma zaujalo, ale zlozite recepty vsetci zverejnujete 😀 Ja povazujem varenie, ktore trva viac ako pol hodiny, za stratu casu 😀 Hocikedy si vystacim s quinou pokvapkanou tamari a k tomu daka udusena/cerstva zelenina.

Ale podelim sa s vami o jeden, ktory trva trochu dlhsie ako pol hodinu, ale kedze to "vari" pec, tak to este respektujem 😉 :

Mrkvy nakrajam na stvrtiny po dlzke, koren bodliaka (UZ STE HO JEDLI???) na kolieska, dam do odokryteho pekaca s trochou toho oleja z hroznovych jadierok a trochou tamari. Pomiesam, dam piect. Premiesam tak po 10 minutach, potom znovu po dakych 10 minutach. Ked mrkva zacne makknut, pridam lyzicku nastruhaneho dumbiera, mlete cierne korenie a necham este 10 minut piect. Na poslednych par minut peciem posypane sezamovymi semienkami. Podavam ako prilohu ku quinoi (aka sa tam dava koncovka? 😅 ), ryzi, pecenemu tofu atd. (Ak v strede pecenia zacne "stava" vysychat, podlejem troskou vody.) MNAM.

zitaje
28. mar 2012

@kacenkaharris koren bodliaka??? 😕 😅 😀 nie ze som ho nejedla, ale ani som o tom nepocula, ze by sa to jedlo 😀 Ja som jedla len lotosovy koren 😝

@jaron alebo este tepelna uprava na bravcovej masti, vsak? 😀 😎
A aky repkovy olej pouzivate, nejaky klasicky, co sa da kupit vsade v beznych obchodoch, ci nejaky speci?
Ja davam na salat olivac, varim na slnecnicovom ci repkovom, ale na takom najsamobyc z Billy. Jaj a palacinky peciem na kokosaku, aj do kolacov davam, ak sa hodi.

zfidorka
28. mar 2012

@rancuzkaf dnes som vyskusala tie musli tycinky, co si davala nedavno recept... to bol aky vtip ze pockat 2 hodiny kym stuhnu, ja som ich ochutnavala hned ako som vybrala z rury 😝 😉 mm predchvilou s tycinkou ruke skonstatoval ze su vyborne 🙂
este mi napadlo ze miesto arasidove masla by sa dalo pouzit tahiny...

zfidorka
28. mar 2012

ste ma trosku nalakali, lebo ja som zvykla niekedy restovat zeleninu aj na panenskom oleji... aj napr. do funesa som davala panensky olivovy, aj ked som piekla zeleninu v rure... no ale uz radsej nebudem davat 😅

sima.p
28. mar 2012

@zitaje no aj ja by som privítala konkrétne ktoré oleje sú tie kvalitnejšie... A ešte poradte, moje baby ľúbia maslový chlebík (naštastie ten chlebík je celozrnný). Tak ked už pýtajú to maslo, čo im dať, radšej kravské alebo rastlinné? Ak rastlinné, tak asi tá Flora by bola také menšie zlo?

zitaje
28. mar 2012

@sima.p my pouzivame prave iba maslo, mne su tie margariny nesympaticke, ja si neviem pomoct, mne to pride strasne umele vsetko 😖

sima.p
28. mar 2012

@zitaje mne maslo nechutí žiadne, jedine ak v pomazánke, ale baby majú rady maslový chlebík

rancuzkaf
28. mar 2012

o olejoch je velmi pekne vysvetlene na tejto stranke: http://en.wikipedia.org/wiki/Cooking_oil, ide o to, ze kazdy z olejov ma akysi teplotny bod, kedy sa prepaluje "hori" smoke point a ten netreba prekrocit a z toho mi vychadza, ze vela panenskych olejov sa kludne moze pouzit aj na varenie pri nizssich teplotach (nie na pecenie)........aj mi to sedi podla tej tabulky, ktoru si tam naklikate, lebo u nas vo fr, byva na flasi vzdy piktogram na co vsetko to mozem pouzit.......ako pisala kacenkaharis vyssie olej z hroznovych jadierok tam urcite patri, dalej sezamovy, avokadovy a aj olivovy, sojovy, arasidovy, slnecnicovy......takze si myslim, ze to nebude az take zle, moze sa ich vela pouzit na varenie a na pecenie potom radsej specialny pre vysoke teploty😉

sima.p
28. mar 2012

niečo vyše roka bola moja najoblúbenejšia téma o látkových plienkach, tuším začínam mať novú favoritku tému 😀

rancuzkaf
28. mar 2012

@kacenkaharris no zlozite recepty (asi myslis tie moje), sa ti smeje ked ty asi varis len pre seba 😀 , ze?......ja si robit len pre seba, tak sa unudim k smrti 😀 😀 😀 .....sa vyzivam v tom procese tvorby jedla, jednoducho ma to bavi, ale nesmie byt zas casto take zlozite jedlo ....napr. ked je nejaka navsteva alebo oslava a pod.

zuzanaam
30. mar 2012

@rancuzkaf vďaka za tú tabuľku, ja na tepelnú úpravu používam ten ryžový olej, tak si ma ukľudnila. rafinované oleje som zrušila už dávno, pretože obsahujú rezíduá chemikálií použitých na ich rafináciu a okrem toho sa zahrievajú, aby bola vyššia výťažnosť a to potom v nich vzniknú rovnaké škodliviny ako pri tepelnej úprave, či nie? Ja tomu rozumiem tak, že pri zahrievaní panenských olejov v nich vznikajú nasýtené väzby z nenasýtených a tým sa znehodnocujú, preto sú oleje s prirodzeným väčším podielom nasýtených mastných kyselín (napr. kokosový olej) odolnejšie voči teplu. No a v rafinovaných olejoch tento proces už prebehol pri rafinácii, tak sa potom už toľko nemenia. Stále mi to ale vychádza tak, že je jedno či sa tie väzby nasýtia pri výrobe, alebo v hrnci, akurát to mám bez tých chemikálií. Ak sa mýlim, tak ma prosím niekto opravte.

jaron
30. mar 2012

@zuzanaam je pravda, že teplom sa oleje menia, ale nemenia sa nenasýtené na nasýtené ani naopak.

Napr. ryby sú z hladiska tukov lepšie, ako iné druhy mäsa, je to preto, že mnohé z nich obsahujú Omega 3 a preto, že v nich na rozdiel od mäsa prevažujú nenasýtené mastné kyseliny (podobne ako vo väčšine rastlín). Ryby sa však v absolútnej väčšine jedávajú tepelne upravené (pečené, varené, dusené...), napriek tomu pozitívny účinok nenasýtených MK zostáva, inak by to bolo jedno, či bravčové, či ryby... ale ono to nie je jedno.

Problém olejov je, že pri vyšších teplotách (to môže byť rôzne) sa "prepaľujú" a môžu vznikať karcinogénné látky, preto je napr. najlepšie nevyprážať vôbec, alebo iba výnimočne. Riešenie nie je ani bravčová masť, čo sa snažia tvrdiť niektorí slovenský lekári. Ona síce je stabilnejšia, ale nasýtené MK sú zase rizikové napr. pre srdcové ochorenia. WHO pre stravu detí jednoznačne uprednostňuje nenasýtené tuky - oleje a dokonca i margaríny (s nízkym obsahom trans tukov). Do úvahy je dôležité brať vždy komplexný vplyv potraviny, čiže nielen riziko rakoviny z prepaľovania tukov, ale aj riziko srdcových ochorený z nasýtených tukov. To znamená napr.:

- všetky oleje (aj tie dobré) používať striedmo (predsa len je to koncentrát, výťažok.... z komplexnej potraviny)
- nevyprážať, alebo vyprážať iba minimálne, príležitostne
- vyvarovať sa používania nasýtených tukov (bravčová masť...) a transmastných kyselín (margaríny v potravinách z výroby, margaríny neznámeho zloženia a kvality bez udania obsahu transtukov)
- používať rastlinné za studena lisované oleje na pridanie do jedál po ich tepelnej úprave
- pri použití tepelne spracovaných olejov ich používať striedmo, dbať na neprekročenie určitej teploty (napr. nevadí, ak sú v polievke)
- maslo kvôli vysokému obsahu nasýtených tukov používať tiež striedmo (samozrejme závisí od celkového zloženia stravy, koľko ďalších zdrojov nasýtených tukov sa v strave nachádza)
- najzdravšie tuky sú tuky prirodzene v potravinách ako: avokádo, orechy, sója, olejnaté semená...

Názvy druhu mastných kyselín v tabuľke od @rancuzkaf:

- saturated - nasýtené - vhodné obmedzovať (palmový a kokosový tuk, bravčová masť, všetky ostatné živočíšne tuky vrátane kravského masla okrem rýb)

- monounsaturated - mononenasýtené - vhodné uprednostňovať (napr. avokádo a olivový olej, v menšej miere repkový olej)

- polyunsaturated - polynenasýtené - niečo medzi nasýtenými a mono nenasýtenými tukmi, zdroje sú napr. slnečnicový, kukuričný, sójový olej, ryby. Súčasťou polynenasýtených MK sú aj omega 3 MK, ale iba v niektorých potravinách (ryby, repkový olej, vlašské orechy, veľa ľan, trochu sója), odporúčanie množstva konzumácie tiež záleží od konkrétnej potraviny, napr. vlašské orechy obsahujú veľa polynenasýtených MK a pritom patria medzi najzdravšie zdroje tuku vôbec, v niektorých pozitívnych účinkoch dokonca mierne prevýšili olivový olej, napriek tomu, že ten má veľa mono a orechy poly nenasýtených MK.

skolara
30. mar 2012

@sima.p co tak margariny z bio obchodov? Ja tiez nemam po ruke bio obchod s chladnickou tak si kupujem do zasoby z Kosic tak 2 a mam to na dlho.

jaron
30. mar 2012

"Carobky" - inšpirácia na Veľkú noc:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

barracudablur
30. mar 2012

Ahojte, deti by nemali drzat dietu, najnovsie som si precitala tu http://www.topdieta.sk/dieta-pre-deti/ ze by malo ist iba o male zmeny jedalnicka... urcite nie ziadne vegetarianske hluposti, to nech sa dieta same rozhodne ked bude vacsie...

jaron
30. mar 2012

@barracudablur máš pravdu, že dieťa by určite nemalo držať žiadnu diétu. Dokonca ani pre dospelých sa diéty neodporúčajú. Iba celoživotné zdravé vyvážené stravovanie, pre deti, aj pre dospelých 🙂.

Čo sa týka rozhodovania detí pre nejaký štýl stravovania, ešte som nevidel (teda aspoň u normálnych rodičov), že by nechali malé dieťa plne rozhodovať sa o tom, čo bude a nebude jesť. Za stravu dieťaťa je zodpovedný rodič a určuje podľa najlepšieho vedomia a svedomia, čo je pre dieťa dobré a čo nie. Áno, je pravda, že v neskoršom veku sa dieťa môže rozhodnúť pre veg. stravu, ale rovnako sa až v neskoršom veku môže rozhodnúť pre neveg. stravu.

Alebo inak povedané: dieťa nech je veg. stravu a jesť neveg. stravu nech sa rozhodne samé, až keď bude väčšie 🙂 Aj takto sa to dá otočiť a nie je to o nič horšia ani lepšia myšlienka ako keby sme to povedali naopak... 🙂.

rancuzkaf
30. mar 2012

@jaron nieco podobne som tu uz raz davala (v mojom bol aj sezam a nebolo to obalene v kokose), mozno si sa inspiroval 😀 (nic v zlom 😉 )........ale je to strasne dobre a energeticke, mnam!