Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
7. aug 2013

@macickarebeka ahoj, skús si pozrieť toto, dúfam, že sa to bude po zväčšeni dobre čítať (pyramída je univerzálna, čiže aj pre vegánov, vegetariánov i ľudí jediacich mäso)

zuzitko74
8. aug 2013

Ahojte všetci, ja osobne nie som vegetarián a ani to neplánujem. Reagujem len na vaše obavy ohľadom stravovania vašich detí v škôlke. To vám naozaj robia také problémy? Ja učím na prvom stupni a u nás ide všetko. Deti si dávajú nádobky s vlastnou stravou do našej učiteľskej chladničky, je to naša dobrá vôľa, že im to umožníme, ale nemáme dôvod neumožniť. V jedálni je mikrovlnka, pani družinárka to dieťaťu zohreje, tí väčší si zohrejú aj sami. Mali sme na škole aj židovského chlapčeka, keď bolo bravčové, tak jedol len prílohu, nikto to doňho nasilu netlačil. Moja mama varí v škôlke a tiež mi spomínala, že nejakému chlapčekovi u nich ocko nosil obedy. Ja viem, nasilu to nepretlačíte, je to o ochote personálu, len som vám chcela vyjadriť podporu a dodať odvahu, aby ste zabojovali.

jaron
9. aug 2013

Keď som bol na Európskej konferencii o zdraví v Prahe, prezentovala tam svoje veľmi zaujímavé štúdie MUDr. Kahleová z IKEM Praha (Institut Klinické a Experimentální Medicíny). Posielam odkaz na článok o jednej jej štúdii:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/309794-proc-p...
"Proč při cukrovce vadí konzumace masa"

Dr. Kahleová bude mať prednášku aj na Slovensku niekedy v priebehu októbra v Banskej Bystrici. Presný termín vám včas napíšem.
Prípadne je možné pozrieť si prezentovanie jej štúdie a diskusiu s jej účastníkmi na videu. Obraz je síce menej kvalitný, ale hlavný je zvuk:

https://www.youtube.com/watch?v=x6vvu4T2rPo


(Pod videom je aj sprievodný text)

zuzitko74
18. aug 2013

Aký máte názor na instantné ovsené kaše?

curly87
18. aug 2013

Ahojte! citam diskusiu, inak ak chcete nejake zdrave recepty, davam do pozornosti stranku www.fitrecepty.com 🙂 prestudujte, snad najdete nieco, co vas oslovi 🙂

lyby
23. aug 2013

Chcela by som pridat nieco k teme.sme dlhorocni vegetariani a zatial tak budeme viest aj nase deti,pokial sa same nerozhodnu inak.Problem s jedlom v skolke uz riesime aj my a je zarazajuce,ze nik neriesi rodicov,co krmia deti nezdravou stravou (je jedno ci masozruti alebo vege), ale ak niekto chce,aby sa mu dietatko dobre stravovalo aj mimo domu,je s tym problem,castokrat uz aj v rodine..My sme to zatial riesili sukromnou skolkou (nebola "az taka draha" a dcerku aj tak pre nedostatok miesta pred rokom nevzali do statnej), kde sami varia vegetariansku stravu pre vsetky deticky (desiate a olovrant jej vzdy balime my..olovrant sice ponukaju - chlebik s vege natierkou,tiez pripravovanou tam,ale dcerka chce radsej to,co jej nabalim..)Takych skolok je v Bratislave viac.Potom akcnejsi mozu sami zalozit taku skolku- v dnesnej dobe,ked je v BA akutny nedostatok miest v skolkach sa podla mna zide kazda dalsia a viem,ze aj nevegetariani davaju do takych svoje deti. Od septembra nastupujeme do statnej, tiez sme potrebovali papier,zatial stacil od pediatricky. Je to pravdive potvrdenie o tom,ze dcerka potrebuje specialnu dietu (nakolko sa stravou vyliecila zo zdrav problemov). Ak vam to nebude chciet pediater vydat, stoji za zvazenie zmena pediatra 🙂 Ak ani to nezaberie- znama v Pezinku to nakoniec riesila cez mesto (treba sa stazovat a skusit vsade) a po 3 mesiacoch bojov,jej aj napriek hygiene povolili vlastnu stravu..Mozno niekedy staci naozaj vypytat si aktualny jedalnicek zo skolky a doplnit nieco vyvazene miesto maska,nech zase dieta nie je uplne "ine" a odmietnut totalne nehodnotne a nezdrave casti,ktore v jedalnicku len lataju kaloricke hodnoty -kakavka,brumiky,cokolady atd. Ponuknut skolke, ze sa rodicia zlozite na nakup ovocia atd..ak nebudu ochotni trvat na vlastnej strave (niekedy sa snazia len odradit rodicov a potom sa to da..) ,vo vela skolkach dokazu riesit aj celiatikov a intoleranciu laktozy,tak preco nie vege "dietu"...snad existuje nejaka cesta,treba ale aby sa vsetci takito rodicia ozvali a bojovali za svoje prirodzene prava..iba tak sa snad nieco pohne dopredu...

zuzitko74
24. aug 2013

@lyby Vieš, pre niekoho je to jednoducho práca navyše, ktorou sa nechce zaťažovať, ale ver tomu, že keď sa chce, tak sa to dá vždy. Ja svojich vege žiakov a alergikov brávam úplne v pohode aj do ŠvP. Stačí si s rekreačným zariadením dopredu vydiskutovať jedálniček a ide to. Jedno dievčatko dokonca jedávalo počas doobedia iba ovocie, tak nám maminka nabalila a chystali sme jej to my, žiadny problém.

lyby
24. aug 2013

zuzitko,preto si myslim,ze rodicia by mali hladat (mozno to nebude skolka ci skola 5 min od domu...),lebo nastastie sa najdu aj taki ludia ako ty 🙂

zuzitko74
24. aug 2013

@lyby Ja mám aj to šťastie, že u nás na škole tak premýšľa väčšina učiteliek, nemusím to nasilu pretláčať a nikto ma kvôli tomu neohovára. Aspoň dúfam, že to tak bude, aj keď sa vrátim z materskej dovolenky.

luciauk
27. aug 2013

@lyby neviem prečo je s tým taký problém na Slovensku. my sme našli škôlku na druhom konci mesta /Košice/ a samozrejme nebol potom problém ani na lyžiarskom, v škole v prírode, na výletoch. tu v UK dajú v škôlke len bezmäsité a majú pokoj od vegetariánov, moslimov, alergikov atď. veď deti sa najedia mäsa dosť aj doma, tak načo si to komplikovať a chystať každému niečo iné.

rancuzkaf
28. aug 2013

@zuzitko74 si sa pytala na instantne ovsene kase......najlepsia a najvyzivnejsia kasa je domaca, vyrobena z ovsenych vlociek, instantnu by som pouzila v nudzi (na cestach, dovolenky a pod.)

@luciauk dalsi vege na ceste 😉 , blahozelam nech sa dari!

leishmania
28. aug 2013

@luciauk gratulujem 🙂 ti chybalo kojenie, priznaj ;-D

zuzitko74
28. aug 2013

@rancuzkaf Ako dlho sa to varí, taká ovsená kaša? Úplne domäkka, aby mi to zjedla aj dvojročná.

leishmania
28. aug 2013

@zuzitko74 ked si kupis jemne vlocky staci ked zejes vriacou vodou anechas par min sparit

luciauk
28. aug 2013

@rancuzkaf ďakujem
@leishmania ďakujem aj tebe, ale úprimne, nechýbalo 😝 on ma stále otravuje, tak či tak 🙂
@zuzitko74 pár minút, naozaj krátučko, a jemné pomleté vločky moji jedia aj so studeným mliekom zaliate, vyskúšajte viac variantov, čo malej zachutí. moji si to ochucujú kokosom, medom alebo len tak bez ničoho 🙂

včera som bola prvý raz u midwife a keď sme prišli k tomu, že mi išla vysvetľovať, čo by som v tehotenstve nemala jesť, čo je nebezpečné, tak som jej povedala, že som vegetarián, ona sa usmiala a povedala: tak túto časť môžeme preskočiť 🙂

rancuzkaf
28. aug 2013

@zuzitko74 presne ako baby pisu, vari sa ozaj velmi kratucko alebo vobec....najlepsie odskusat ako bude najviac chutit 😉

g0mbicka
30. aug 2013

Ahoj baby, dopredu sa ospravedlnujem, pretoze to tu uz urcite zaznelo, ale predsa diskusia uz ma 290 stran :D mohli by ste mi odporucit nejake ozaj dobre knihy o vegetarianstve?? Aby teda boli viac zamerane na vyzivove hodnoty, filozofiu vegetarianstva a nie len same recepty 🙂 dopredu dakujem 🙂

mima777
2. sep 2013

Ahojte, tak ako ste dopadli ti, co ste dnes davali prvykrat svoje dieta do skolky? My sme oznamili ucitelke, nech malemu nedava kravske mlieko..nasledovalo zdesenie z jej strany, ci ani kakao atd, lebo vraj v skolke byva aj 2x denne mlieko/!/ a maly sa jej dnes pochvalil, ze ani maso nepapa na co mu vraj ucitelka povedala, ze maso papat musi, aby narastol velky. Dala som ho len na doobedu, aj ked sme ho povodne prihlasovali na cely den, len kvoli strave. Maly po prvom dni by v skolke rad spinkal, ale neviem co spravit...Po pristupe ucitelky pochybujem, zeby mu maso nenalozili a keby videl jest ostatne deti, mozno by jedola j on:(. Dnes mal na desiatu puding s ovocim 200g, plny tanier:( z krabicoveho kravskeho mlieka plny bieleho cukru:(. Poradte co robit..Jedalny listok na tento tyzden v style karbonatok, bravcovy rezen a podobne veci:(

luciauk
2. sep 2013

@mima777 ach jaj. myslím, že tvoje podozrenie je namieste. ak necítiš ani štipku pochopenia. prvá škôlka, kde som dala najstaršiu dcéru mi pritakala, že hej hej, nedáme mäso. prvý deň jej naložili nejaký bravčový guláš či čo. na druhý deň nás tam už nevideli. moja mama sa na mňa za to hnevala, lebo mi vybavila škôlku po známostiach. teraz si uvedomujem, aké to bolo úbohé, taká netolerantná škôlka po známostiach. taký výraz v angličtine hádam ani neexistuje 😀 😀 😀 hľadali sme až sme našli. popri hľadaní ho skús nosiť na to doobedie a kamarátskym, milým prístupom dať najavo ako si to predstavuješ, možno nakoniec pochopia a možno sa pošťastí inde. silno držím palce.

@g0mbicka ja som začínala a bola som spokojná s Bukovského "Vegetariánske dieťa", ale hádam ti niekto poradí aj niečo z tohto tisícročia 😀

jaron
3. sep 2013

@g0mbicka @luciauk
Keď už z tohto tisícročia, tak určite Bukovský - Návod na prežitie pre bejby. Síce to nie je vyslovene o veg. dieťati, ale stojí za to (je aj pre vegetariánov, dokonca, niektorí kritici s predsudkom ju automaticky radia, že je to kniha iba pre veg. 🙂)
je obsiahla, vyvážená, podľa mňa dnes naj na túto tému

jaron
3. sep 2013

@mima777 to je smutné, tie skúsenosti
My sme mali s MŠ veľmi dobré skúsenosti, dcéra chodila iba na doobeda bez obeda, desiatu sme poprosili dávať bez mäsa, vyšli nám v ústrety.
Včera išla prvý krát do tej istej MŠ za tých istých podmienok mladšia dcéra. Trochu sme sa báli, ale znova boli veľmi ústretoví, už automaticky si písali požiadavky rodičov, kto čo nemôže, nechce atď., dúfam, že im takýto postoj vydrží čo najdlhšie a nejaký byrokratický "dobrák" im to nepokazí...
Kiež by to takto mohlo byť aj u vás a v ďalších MŠ.

jaron
3. sep 2013

jeden jednoduchý článok s jednoduchými radami pre všetkých, ktorí sa takto tešia do školy 🙂 (i školy života 🙂), aby im to lepšie "pálilo" (učilo sa):
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2256994...

(dúfam, že ten odkaz pôjde, malo by to ísť aj bez prihlásenia sa na FB, ak by bol problém, tak tento odkaz by bol istejší a potom článok nájsť: https://www.facebook.com/zivotazdravie.sk )

alex31
3. sep 2013

ahoj ...je tu niekto kto mi poradi cim nahradit mäso u 4 rocneho dietata ? Ja osobne vegetarianka nie som, teda aspon sa za nu nepovazujem aj ked mäso nejem uz niekolko rokov ale nie z nejakeho presvedcenia , jednoducho som mäso prestala jest ked som byvala v zahranici kde mi teda vobec nechutilo a naspet som sa k nemu uz nevratila nakolko mi z neho bolo stale zle, akoby si moj zaludok uz nechcel na neho privyknut 🙂 No a aj ked som svojmu synovi mäsko davala v poslednom case (uz takmer) pol roka mi mäso odmieta jest. A pre tie co by sa do mna chceli hned "navazat" musim vysvetlit ze reci typu "mäso nie je zdrave" alebo "mäsko nesmies jest" u nas nikto nikdy nevyslovil. Moj muz nadalej je mäso uplne v pohode aj kazdy den. Ale syn ho odmieta. Neviem vsak cim by som mu mala mäso nahradit kedze zo strukovn mi zje tak akurat sosovicu, na soju sa ani nepozrie a cerealie pripadne ovsene vlocky znesie akurat tak v mojej ranajkovej miske ale on sa ich ani nedotkne. Zatial je uplne zdravy, nema ziadne zdravotne problemy, napriek tomu sa bojim aby mu casom nezacali chybat nejake latky ktore sa v mäse nachadzaju. Je dost aktivny, rozmyslame ho dokonca prihlasit na futbal kedze tento sport uzj v takom malom veku "miluje" a vtedy uz urcite niecim mäsko podla musime nahradit, Ak by ste mali nejake dobre rady a napady z vlastnych skusenosti budem rada ak sa s nimi podelite.

mima777
3. sep 2013

@luciauk ahoj, momentalne byvame v malom meste a toto je to najlepsie, co sa tu dalo najst- dokonca je to skolka "podporujuca zdravie", akoze asi len tym, ze jeden tyzden v roku robia "ovocne hostinky" 😒 .

mima777
3. sep 2013

Myslite si, ze vase deti by podlahli kolektivu, ked by ich videli jest maso a jedli by aj oni, hoc vedia, ze maso nejeme?

Sestrinej dcere (byvaju ale v inom meste) v skolke maso na obed na tanier nenalozia, zje len prilohu, aj je potom hladna...Maly dnes zase, ze chcel ostat dlhsie sa este hrat v skolke, ale ja ho tam jednoducho kvoli tej strave nemozem nechat 😔 .Zajtra maju mat makovnik a kakao 🙄 , tak mu nesiem vlastne ryzove mlieko do skolky a som zedava, ci mu to kravske nedaju. Dnes bola paprika, vraj maly pasik na chlebe s tuniakovou natierkou. Doma mi zje zeleniny na posedenie za tanier, ale v skolke uz je uspech asi aj ten maly kusok zeleniny raz do tyzdna...

mima777
3. sep 2013

Vypisujem este dotazniky, co nam dali zo skolky a je tam kolonka, ci ma vase dieta na nieco alergiu a aku...Uviedli by ste tam napriklad mlieko, aj ked v rpihlaske sme od doktorky nemali potvrdene ziadne alrgie a maly ani alergie nema?

vavrenka
4. sep 2013

@mima777 ja by som bez mihnutia oka uviedla - laktozova intolerancia. a mam to vybavene, i ked to nemate oficialne potvrdene od doki, vsak ty najlepsie vies, ako tvoje dietatko reaguje na mliecne vyrobky - laktozu v nich 😉

rancuzkaf
4. sep 2013

@alex31 a syn ti jedava mliecne vyrobky a vajcia?....lebo ak ano, mozes byt pokojna, aj ked to neznamena, ze pri cisto rastlinnej strave dostatok bielkovin nemame 😉 .....tie strukoviny su fakt dobrym zdrojom bielkovin, co tak skusit nejake ine formy: natierky, klicene strukoviny, fasirky a placky....dalej pridala by som orechy, urcite si najde tie oblubene a zvlast pri sporte spolu so susenym ovocim velmi dobry zdroj energie.....moznosti je vela, aj obilniny maju v priemere okolo 12-13g/100g, ked ich pekne skombinujes so strukovinou dostanes vsetky es. aminokyseliny......v dnesnej dobe mame skor nadbytok bielkovin 🙂

marfigirl
6. sep 2013

@mima777 Ahoj, moj maly je predskolak, chodi do skolky od 3 rokov a hned nazaciatku som isla za veducou jedalne a povedala, ze nechcem, aby mu davali maso a kazdy rok, ked sa im meni jedna ucitelka, poviem, ze maso nejedava(aby ho nenutili). Vyhoveli.
Som tomu velmi rada, lebo pred tym, mi chodil druhy syn do inej skolky a tam boli totalne neochotny.

Ine ako malinovky, kakavka a kavicky uz neriesiem, lebo to by bolo uz vela ziadat po jednej skolke. Ale nesmierne sa tesim, ze uz pojde do skoly a budem mu ja chystat jedlo a obedy tiez doma.

marfigirl
6. sep 2013

@mima777 a na to podstatne som zabudla, vobec ho nenapadne jest maso. Jednoducho on vie, ze to nejeme, aj ked nieco niekde papa a vidi tam nieco nezvycajne, pyta sa ma, ci to nie je maso, ci to moze jest....
jedine co ochutnal je sunka na jednej oslave, zjedol chlebicek, ze on to nevedel 🙂