Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

luciauk
28. sep 2013

@kacenkaharris ja som len povedala, že "také nepapame " . Zasa tých príležitostí toľko nie je. A dieťa väčšinou dá na matku, zo skúseností. Keď nepocuvlo predtým a niečo bolo horúce alebo stiplave. A okolie si treba naučiť rešpektovať a potom je aj na oslavách a návštevách dosť bezmasiteho. Keď to deťom nedalo tak som im povedala že to je z prasiatka, malej ovečky alebo kuriatka a opýtala, či chce naozaj jesť kuriatko, tak sa hneď odtiahli. Samozrejme, keď boli malí, tak bolo plno otázok, teraz to už neriešime. Najhoršie si zvykali svokrovci. Klamali dlho, čo je a nie je v jedle. Dokym nepochopila svokra že po prvé to odhalim a po druhé to preventívne jesť nebudeme, tak ju to po rokoch prešlo. Môj manžel je štíhly, vysportovany, čo v ich ponímaní, znamenalo chudacik vyhladovany. Svokor má teraz vážne zdravotné problémy a má zakázané od lekárov mäso 🙂

adriana7
28. sep 2013

@kacenkaharris , to je dobrý nápad do kaší rozmixnuté sušené, alebo asi aj marhuľová presnidávka, len my sme takí trochu vita a tie mrazené uprednostňujeme...
...a tomu ochutnávaniu sa nevyhneš, naše tiež na oslavách ochutnávajú, potom mi prídu pošepkať, či to môžu na tajnáša zaniesť psovi, tak ich tá chuť prekvapí, proste oči by jedli, ale nechutí im to. raz robila sestra kuracie prsia nakladané v páci, to jediné, že môže byť, ale také ikea guľky, to najstaršia mala takú story, to viem, že už nikdy nedá do pusy...strašne to chcela, pol dňa nás ukecávala, tak my že daj si, a potom kôli nám sbskári nepostíhali zatvárať, lebo my jediní sme boli na wc a dcéry trúbila ako ten sibírsky los ☹

rancuzkaf
28. sep 2013

@kacenkaharris takemu este mensiemu dietatku je najjednoduchsie vysvetlit, ze toto nepapame a rychlo sa nauci vysvetlovanim na konkretnych prikladoch: toto je salama z masa, klobasa a pod.....v tomto su male deti velmi pekna kopia rodicov, lebo su naucene na svoju stravu z domu.....cim viac rastu, tym su z nich rozne osobnosti a kazdy sa s tymto faktom nejedenia masa vysporiadava sam (velku ulohu zohravaju kamarati a pod. )moji chalani su teraz asi v takejto faze: ak je na vyber vege jedlo, daju si, ak nie, ako druhy vyber je ryba a nakoniec kuracina.....cervene druhy masa su pre nich nechutne 😝 ....inac sa u nas doma vari vegetarianske jedlo kazdy den, len niekedy su situacie ked sa treba najest mimo domu.

rancuzkaf
28. sep 2013

@adriana7 vitaj spat 🙂 a pekne docitavanie

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kacenkaharris
28. sep 2013

@luciauk
@adriana7 A ako reagujete na otazku: "A preco moja kamaratka/kamarat papa to kuriatko, prasiatko, atd.?" Nechcem v dietati vzbudit pocit, ze je lepsie, mudrejsie ci sucitnejsie ako jej rovesnici. Nemozem jej predsa povedat, ze IM predsa nevadi jest tie nevinne tvory...
Presviedcaju vase deti rovesnikov ci rodinu tiez nejest maso? 😕 Boze, mna by svagrina asi zabila, keby moje dieta davalo taketo rozumy sesternici 😀 😀 (co by bolo super z mojho pohladu)

kacenkaharris
28. sep 2013

@fidka79 Ahoj, tebe sa zda vegetarianstvo a veganstvo extrem? Len sa pytam.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciauk
28. sep 2013

@fidka79 hlavny dôvod prečo som pred dvadsiatimi rokmi prestala jesť mäso bol ten, že mi niekto otvoril oči a ukázal čo sa deje so zvieratami pred tým ako sa dostanú na tanier v peknej forme. Odmietam zatvárať oči pred tým ako trpia kvôli doslovnemu obzerstvu ľudstva. Podla mna sú extrémy úplne inde .

@kacenkaharris presne to im ja poviem, keď sa pýtajú prečo. Že im to nevadí alebo nie sú dosť informovaní alebo pred tým zatvárajú oči. Také hlbšie myšlienky prichádzajú až z vyšším vekom a často si sami rozumne odpovedali. Dokonca jedna dcerina kamarátka sa sama rozhodla byť vegetariankou keď mala. 9 rokov. O čom sa tie dve rozprávali....?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciauk
28. sep 2013

Ako úzkostlivo som vyberala slová a zbytočne ☹ este ma obvinili, že z nich robím ludozrutov... 😖
@fidka79 ja hovorim o milionoch trpiacich zvierat. Dúfam že si sa dobre pobavila a môžeš ísť rýpať inde.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciauk
28. sep 2013

@fidka79 keby si sa unuvala aspoň niečo sa o problematike dozvedieť tak by si pochopila že vegetarianstvo okrem iného napomáha zbavit sa celosvetového hladu. Jaj že sa ja unúvam... Ako som ti ja padla do rany? A ako vieš že som nebola v Afrike? Ze sú mi ľudia ukradnuti? Hm...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
warholette
29. sep 2013

@fidka79 chod trollovat niekde inde. Nikto sa ta na nazor nepytal, si dost mimo temu a toto sem rozhodne nepatri. Dost uz rypes v inej teme, tak sa tam prosim ta vrat a toto nechaj na pokoji 😠

luciauk
29. sep 2013

@warholette to si mi nemohla prísť skôr povedať, že robím zo seba debila? 😀 😀 😀

demo
29. sep 2013

@fidka79 myslim, ze nikto tu nema ambiciu zachranovat svet. ale urobit nieco dobre, hoci aj male a z tvojho pohladu bezvyznamne. ak to tak necitis, tak sed so zalozenymi rukami alebo vypisuj nenavistne prispevky. ak ti to staci 🙂 .

adriana7
29. sep 2013

@fidka79 , aj neliečené psychozy mnohých, neraz vplyvných ľudí, menili svet k horšiemu, našťastie sa dajú liečiť, farmakologicky, ale aj stravou...a potom... tolerancia a pokora ti chýba, devčico!
....a zabudla som....už ti na nič iné neodpíšem, význam to nemá žiaden
...a milé vegetariánky, už chápete, prečo sem chodím tak málo? už som strašne stará na to, aby som svoj drahocenný čas trávila s ľuďmi, s ktorými ho tráviť nechcem...ja asi čosi priťahujem, vždy, keď sem zavítam, pritiahnem dajakú takúto zblúdilú dušičku

luciauk
29. sep 2013

@adriana7 veď aj ja som si dala záväzok, že už len do svojich uzavretých skupín a zasa som sa nechala vyprovokovať 😀 keby to aspoň nebolo adresované mne menovite... nikdy nevieš, či chce niekto diskutovať alebo len zapárať...a presne aj mňa to napadlo, že prečo si vybrala práve mňa, ja taká úbohá staršia osoba, potrebujem kľud 😀

adriana7
29. sep 2013

@luciauk , veru, moja, ty si v očakávaní, tak kľud... 🙂
ja sa ešte stále neviem na koníku zorientovať, vošla som sem, lebo to tu poznám a zrazu aj skupinky, mám z toho chaos

tatko_bebe
29. sep 2013

vegetarianske dieta Boze Vam fakt sibe....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oscarka3
29. sep 2013

@luciauk
@adriana7 fíha, to čo tu? 😉

rancuzkaf
29. sep 2013

@oscarka3 zase sem niekto zavital, co nema paru o com to tu vlastne cele je......

kacenkaharris
30. sep 2013

@fidka79 Tak toto je sila. Preco sa vzdy do vegetarianov pustia s tymi detmi v Afrike? 🙄 A ze zvierat nam je luto a ludi nie, ze nespasime svet... Napadaju ma dva pekne citaty: "Vyspelost naroda sa da posudzovat podla jeho zaobchadzania so zvieratami." "Nikto nema schopnost urobit vsetko na zachranu tohto sveta, ale kazdy ma schopnost urobit nieco." Zaujima ta, ako vegetarianstvo pomaha ludstvu predchadzat hladu: keby sa urodna poda, na ktorej sa pestuje krmivo pre zvierata (hlavne dobytok), a na ktorej su pasienky, pouzila na pestovanie potravy pre ludi, tak by viac tych deti v Afrike malo co jest. Keby sa krmivom pre zvierata (kukurica, obilniny, repa atd.) nakrmili ludia, tak sa uslo i tym detom v Afrike. Porataj si, kolko kil potravy prasa zozerie za svoj zivot a kolko kil masa z toho prasata budes mat. Uz ti to dochadza? Kazdy vegetarian ROCNE zachrani 7 ludi od umrtia hladom. U veganov bolo to cislo nesmierne vyssie, neviem ci nie 34.
No a na zaver by ma velmi zaujimalo, co si ty osobne urobila pre zachranu deti v Afrike.

warholette
30. sep 2013

@fidka79 takze vegetarianstvo je tyranie, ale dve flase plne mlieka alebo kakaa dat dietatu v noci do ust ti uz ako tyranie nepride?
pridavam sa ku @kacenkaharris. vies o tom, ze tolko vody, ktoru treba na vyprodukovanie 1 kg hovadzieho masa, minie priemerny clovek za rok sprchovania? predstav si, kolko vody sa usetri na vyrobe masa a moze sa pouzit napriklad na pitie, umyvanie, zavlazovanie rastlin, ak sa najde tolko vegetarianov, ze zachrania len jednu jedinu kravu.

kacenkaharris
30. sep 2013

Mna by zaujimalo, kedy je vhodne zaviest miminku lepok. Bola som pozriet v teme Lepok, ale tam sa nazory desne lisia. Moj manzel je na lepok citlivy, nie sice alergicky, ale niekedy mu nerobi dobre. Je lepsie dat lepok po trosicke prvych par tyzdnov?

luciauk
30. sep 2013

@kacenkaharris este by sa hodilo vysvetliť pojem "ludozrut " 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz