Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lyongirl
27. okt 2009

Lucia a na surovej strave môžeš byť aj ako tehotná? Aj malej dávaš len urové, alebo ako?

Ale jedna vec na surovej strave sa dá závidieť, ušetríš kopu času s varením, umývaním tých hrncov a ušetríš hlavu rozmýšlaním nad tým, čo vôbec máš variť...

lucia123
autor
27. okt 2009

lyongirl, samozrejme, dokonca vyrazne prispieva k lahsiemu porodu 🙂 Aj malej davame surove, ideme prikladom, nie? To je fakt, usetrim kopec drahocenneho casu znehodnocovanim-varenim potravin, skoda ze som na to prisla az teraz, ale lepsie ako nikdy 😀

Nieco na precitanie z webu www.freshfood.sk krasne napisane:

Prirodzená strava - raw food je cestou životnej spokojnosti a vyrovnanosti. Prinášame Vám čánky, recepty a návody ako byť zdraví, vitálni a žiť v súlade s prírodou. Správnou životosprávou však nezaplatiteľne pomáhame svojmu zdraviu, blízkym, ľudstvu a celej našej planéte.

Surová strava je životý štýl a druh energie. Dodá Vám pocit vitality, väčšiu odolnosť proti stresu, únave a chorobám.

Konzumáciou 100% prirodzenej stravy, prijímame každým sústom potravy plnohodnotné zastúpenie vitamínov, enzýmov a prvkov bez negatívneho pôsobenia, takže sa dá povedať, že sa vlastne celú dobu takéhoto nášho stravovania naše telo lieči a regeneruje. Môžeme smelo povedať, že dochádza k bunkovej premene v organizme, čím je samozrejme ovplyvnená aj zmena nášho myslenia a teda aj konania. Telo i myseľ zostávajú vitálnymi.

Sme takí živí a zdraví ako je živá a zdravá strava, ktorou sa živíme a uzdravujeme, pretože naše fyzické telá pozostávajú z toho, čo dýchame, pijeme a jeme - z ničoho iného.

Zmenou stravy sa dá dosiahnuť značné zlepšenie zdravotného stavu. Surová strava má na náš organizmus výrazné ozdravujúce účinky. Práve z tohto dôvodu sa ľudia rozhodnú stravovať sa týmto spôsobom a vyliečiť si tak rôzne druhy chorôb spôsobené zlou životosprávou v predošlých rokoch. Odľahčené telo sa začne zbavovať toxínov a hlienov nahromadených v tele za dlhý čas, a tým sa lieči. Ľudia, ktorí sa stravujú surovou stravou, sa cítia čerství, plní energie a sú aj psychicky vyrovnanejší. Takáto strava môže pomôcť každému človeku docieliť rovnováhu a produkovať menej kyslosti a viac zásaditosti v krvi. Pomáha dokonca aj znižovať stres.

lucia123
autor
27. okt 2009

Co tak premenovat temu na Vitarianske dieta? 😉

lyongirl
27. okt 2009

poviem ti pravdu, že ťa poriadne obdivujem, ja som práve dojedla pečené kura s pečenými zemiakmi 😀 ...
neviem si predstaviť život bez vareného, ja potrebujem denne teplé jedlo, hlavne polievku...
no a to keď sa je surová strava, tak to neješ ani ryžu, zemiaky, šošovicu, fazuľu, atď, alebo ako?

t_i_n_a
27. okt 2009

ahojte
viete mi poradit nejake vhodne recepty pre rocne dietatko??? co davat na ranajky, desiatu, obed, vecceru???

jaron
27. okt 2009

Ahojte,
ja som bol na surovej strave asi pred 15 rokmi priblížne rok alebo dva.

Tu je niečo od MUDr. Pribiša (V roce 1988 promoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1996 získal též doktorát v oboru preventivního lékařství a výživy (Doctor of Public Health) na School of Public Health na Loma Linda University ve Spojených státech. Tam také pracoval jako nutriční epidemiolog v Centru zdravotního výzkumu, kde statisticky zpracovával údaje známé Adventist Health Study, sledující zdravotní stav více než 34 000 jižních Kaliforňanů - jedna z najdlhšie žijúcich skupín ľudí na svete. Je spoluautorom knihy Dynamický život o zdravom životnom štýle, jedno z jeho stanovísk má tiež Dr. Bukovský na svojej stránke)

Stravovací systém MUDr. Kristiny Nolfiové

Se jménem MUDr. Kristiny Nolfiové (14. Dubna 1881-30. Dubna 1957) jste se možná nikdy nesetkali, ale systém stravování který propagovala jste možná pod různým názvem a v různě modifikované formě zajisté potkali. Tato dánská lékařka totiž propagovala pouze a výhradně syrovou, nevařenou stravu.
Kristina Nolfiová se narodila v době kdy jakožto dcera z „dobrého domu“ jí bylo předurčeno, že se má vdát, mít děti a celý život zůstat doma. Mladá Kristina se ovšem rozhodla vzít svůj osud do vlastních rukou, a „místo čekání na muže“ se rozhodla splnit svůj životní sen - studovat medicínu a stát se lékařkou.
Po ukončení studia pracovala dvanáct let v nemocnici. K zásadní změně jejího dosavadního života došlo, když onemocněla na žaludeční vředy. Kolem roku 1926 se staly v Dánsku známé výsledky práce MUDr. Birchera-Bennera (Prameny 1, 1998) a jeho výživového systému. Dr. Nolfiová nabyla přesvědčení, že příčinou jejího onemocnění je to, že po léta jedla „mrtvou (vařenou) stravu“ a tak se rozhodla výrazně zvýšit konzumaci syrové, nevařené stravy. Všechno se ale radikálně změnilo, když si nahmatala ve svém prsu tvrdé, bolestivé zduření. Klinické vyšetření potvrdilo podezření, že se jedná o rakovinové bujení. Paní doktorka se odmítla nechat operovat nebo ozařovat a rozhodla se, že jejím jediným léčebným prostředkem bude strava. Přešla na výhradně syrovou, nevařenou, „živou“ stravu. Zduření v prsou se začalo zmenšovat až téměř zmizelo.Tato příhoda udělala z dr. Nolfiové přesvědčenou zastánkyni syrové stavy. Otevřela si vlastní kliniku v Humelsgaardene kde léčila různé choroby tímto způsobem stravování.

Základní principy výživového systému

MUDr. Nolfiová zastávala názor, že rostlinná strava by se měla konzumovat v co nejméně denaturované (znehodnocené) formě, to znamená nevařená, syrová. Vařením dochází ke znehodnocování slunečné energie která je uchována v rostlinách. Dalším důležitým aspektem bylo dodržování správné acidobazické (kyselo-zásadité) rovnováhy organismu. Přibližně 20% konzumovaných potravin mělo být kyselé povahy (jako vejce, obilniny, ořechy) a 80% zásadité povahy (jako mléko, ovoce a zelenina). Konzumace masa je zcela zakázána. Tvrdila, že nemoce nevznikají a neudrží se v mírně zásaditém prostředí organismu. Velice si vážila syrových brambor, pro jejich zásaditou povahu a vysoký obsah vitamínů A, B a C. Cibule, česnek, listová zelenina, ovoce mohou být konzumovány v neomezených množstvích. Obiloviny se konzumovaly vždy jemně namleté. Také mléko a vejce se konzumovali syrové. Cukr byl nahrazen medem. Doporučovala konzumovat ráno a večer ovoce a obiloviny, a na oběd zeleninu. Ke všem jídlům doporučovala pít syrové mléko, až do množství 1.5 l denně.

Hodnocení

Syrová strava představuje extrémní formu stravování která je povětšině adoptována pro léčebné účely. Největším problémem syrové stravy je zajistit dostatečný příjem energie, protože s výjimkou ořechů a olejnatých semen všeobecně obiloviny, ovoce či zelenina obsahují relativně málo energie. K dosažení vybalancované stravy je nutné proto průměrně denně zkonzumovat přibližně 3 kg potravin 1. Takové množství zeleniny, ovoce, obilovin obsahuje velké kvantum vlákniny která vyvolá pocit sytosti a na kterou si musí trávící ustrojí „zvyknout“. Doporučená konzumace syrových vajec a mléka měla své opodstatnění v době kdy dr. Nolfiová žila, v současnosti a ve světle dnešních poznatků ji rozhodně nelze doporučovat.
Zastánců „živé stravy“ byla celá řada jako např. Němec Werner Kollath, Rus Ilya Mechnikov, Ital Sirtori, Německý zubař J. Snitzer a další, i když je pravdou, že mnozí propagovali pouze vysoký podíl syrové stravy, ne výlučně syrovou stravu. I v součastnosti je možné se setkat se zastánci „živé stravy“ (Litevka Ann Wigmore), kteří dnes zdůrazňují důležitost zachování enzymů v potravě z důvodu zdraví a správného trávení 2-3. Neexistují ovšem vědecké publikace, které by tuto nezbytnost podpořily. „Živá strava“ se skládá z naklíčených zrn či luštěnin, klíčků, ovoce, zeleniny, ořechů. Používá se hodně kvašených potravin (zelí, červená řepa atd.). Žádná potravina není zahřátá nad 45 °C, aby nedošlo ke zničení životaschopných baktérií, aktivních enzymů a enzymových inhibitorů. Většina dnešních zastánců na rozdíl od dr. Nolfiové jsou vegani - odmítají konzumaci vajec a mléčných výrobků.

K dodržování tohoto typu stravování je třeba silné motivace. V roce 1995 publikoval Nenonen1 studii o positivních účincích syrové stavy na artritidu. Přitom odhadnul, že např. v pěti miliónovém Finsku se takto stravuje přibližně 100 až 200 lidí kteří se soustředí kolem dvou restaurací „živé stravy“ které v krajině existují. Je bez jakýchkoliv diskusí, že vaření ničí veškeré enzymy přítomné v potravinách a také některé vitamíny. Na druhé straně je pravdou, že právě vaření či jiná tepelná úprava umožnila začlenění některých velice hodnotných potravin do jídelníčku. Příprava jídla, i při značné míře šikovnosti zabere hodně času a tak se možná člověk dostane až do úrovně filozofické, péče o zdraví je správná ale: jíme proto abychom žili, nežijeme pouze proto abychom jedli, třeba i zdravě. Tento typ stravování rozhodně není vhodný pro děti.
Léčebný účinek krátkodobých kúr syrové stravy (od několika dnů až po několik týdnů) byl opakovaně potvrzen u mnoha onemocnění jako např. artritida, onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak, nadváha4 . Pro praktický život se jeví, že plně stačí když „živá stava“ představuje 25 až 50 % celkového podílu konzumované stravy.

MUDr.Peter Pribiš, Dr.P.H.

1 Nenonen M: Vegan diet, rich in lactobacili („living food“): metabolic and subjective responses in healthy subjects and in patients with rheumatoid arthritisKuopio University Publications, Medical Sciences, 1995
2 Howel D: Enzyme nutrition. The food enzyme concept. Avery Publishing Group, 1985
3 Santilo H: Food Enzymes. The mising link to radiant health, Hohm Press, Prescott Vallez, 1987
4 Schneider E: Nütze die Heilkraft unsrer Nahrung, Saatkorn, 1985

indy
27. okt 2009

Ahojte dlho som tu nebola a kukam, ze som skoro v inej teme 😎 Mne vyhovuje tema vegetarianske dieta, do vyssieho levelu sa uz nechystam 😉 😀

tofik
28. okt 2009

Jaron mňa by zaujímalo prečo si prešiel z vita späť na vegetariánsku stravu. Teda ak by ti to nevadilo 😉

certica
28. okt 2009

osobne si myslim, ze je rozdiel vege a vita, cize rozhodne ak uz, tak zalozit novu temu - vitarianske dieta (alebo ako to lucia chcela) - a povodnu, teda vegetarianske dieta ponechat, pripadne doplnit nazov tejto temy o vita

ja som svojho casu v minulosti tiez bola ciste na surovej strave, no a co som vnimala ako negativum, ze som sa citila stale podchladena 😉 . tot len taky mensi postreh, lebo viem, ze nie som jedina.
a tiez by ma zaujimalo jaron, preco si zmenil, resp. si sa vratil k varenej 🙂

certica
28. okt 2009

co sa mne napr. osvedcilo, davat si 1 den v tyzdni postny (ja zvyknem piatky), resp. len pit ovo-zel stavy, prip. jeden druh ovocia (napr. jablka) a veeela pit, ja preferujem cistu vodu.

emogeon
28. okt 2009

jaron to by ma veru tiez zaujimalo... 😉
lucia preco premenovat, aj tak tu prispieva viac vegetarianov
a certica to vystihla presne...
certica ty si tiez vegetarianka ?

lucia123
autor
28. okt 2009

S tym premenovanim som to nemyslela vazne 😀 Ked budem 100% vitarianka, tak zalozim novu temu "vitarianske dieta, alebo ludia" ? 🙂
Musim este kupit ten lis na zeleninu, a klicidlo, aby som si sama mohla dopestovat klicky a tie potom papkat v salatoch, no a ziskat viac receptov. Najviac mi vsak budu chybat zemiaky 🙂 ale prezijem aj bez nich. Najhorsie dni su prec (detoxikacia organizmu) a teraz svita na krasne casy 😀 Skutocne kazdemu vrelo doporucujem aspon vyskusat surovu stravu, LEN surovu stravu, no nie vsak "bezhlavo", ale podla receptov. Kombinacii je neskutocne vela, a otvara sa viac moznosti pokrmov.
Tak ako vegetariana uz nelaka zjest zvieratko, tak vraj skutocny vitariani uz neprejdu spat na varenu stravu.

Ja este aj pre psa (RTW) kupujem vegetable granule bez masa, davame mrkvu, banany, jablka a ine, a ma krasnu srst, je zdravy a vitalny 🙂 pred tym ked zral maso tomu tak nebolo, ktovie asi aj na neho to ma pozitivne "ucinky"

lyongirl: "fajn obed" 😀 😝 Jasne ze fazulu, ryzu uvaris 🙂 Pijeme LEN cistu vodu a zeleninovo-ovocne stavy, z koly by ma teraz uz asi vykotilo 😀

emogeon
28. okt 2009

lucia a ty si preco presla na vita ?

lucia123
autor
28. okt 2009

emogeon: Precitala som si knihu od Ernesta Guntera, a hned na to dalsich 5 knih tykajucich sa tejto stravy. Nasi znami sa takto stravuju uz niekolko rokov, takze nieco o tom uz viem, ale po precitani som zostala prekvapena, ze aky velky vplyv to ma na zdravie, no a rozhodla som sa, ze chcem ist este vyssie 🙂 No a ked to bude mat vplyv (ako sa pise) aj na porod, tak je najvyssi cas! 🙂 Potom napisem, ci malo 😀
Ja nerada len o veciach hovorim, hned konam 😉

jaron
29. okt 2009

Ahojte,

Lucka len žartvovala s tým premenovaním témy 🙂.

Aká bola tá moja skúsenosť so surovou stravou?
Je dôležité oddeliť v nej veci, ktoré sú objektívne a týkajú sa celkovo tohto spôsobu stravovania a subjektívne, ktoré sa týkali iba mňa a nie všetkých „vitariánov“ alebo Lucky. Bolo to už možno viac ako 15 rokov dozadu a vtedy bola moja životná filozofia úplne iná. To sme ešte chodili po diskotékach, pili a tak. Ale s kamarátom sme sa nejako začali aj akože zdravšie stravovať (cez deň vegetariáni v noci alkohol, to sme boli ako nejakí upíry alebo vlkolaci, čo sa v noci menili na iné bytosti 😀).

Dostali sa nám však do rúk knihy od Guntera, od Normana Walkera a + od Diamondovcov Ako si ovládať svoje telo (o správnej kombinácii potravín). Všetky bestsellery sme nekriticky hltali a zo všetkého sme si vytiahli podľa nás to najlepšie alebo dnes by som skôr povedal ten najväčší extrém. Naša strava bola „absolútne dokonalá“, dosiahli sme špičku v tejto sfére, predstihli sme aj samotných autorov týchto kníh.😀

Jedli sme všetko surové, ale to nestačilo, ešte sme jedli aj všetko správne kombinované, ale ešte aj to nestačilo, jedli sme maximálne 100 g pevnej tzv. „koncentrovanej“ stravy (orechy, obilniny...) na porciu, ostatné muselo byť len vo forme potravín, ktoré obsahovali väčšinu vody (ovocie, zelenina, šťavy...), ale aj to nestačilo, potraviny sme mali aj „správne“ rozložené v priebehu dňa. Doobeda sme jedli iba ovocie alebo zeleninové šťavy. Pamätám si, ako som si nosil do práce litrovú fľašu s rôznymi šťavami napr. aj lucernovú.
Schudli sme asi 10 kg, problém bol len v tom, že ja som to určite nepotreboval, mával som 65 kg, potom asi 55, dokonca i 50. Myslím, že došlo tiež k úbytku svalovej hmoty, čo sa pri takom spôsobe stravovania samozrejme dalo aj čakať. Keď sme boli na „čundri“, najskôr bolo vidieť len klobúky, potom dlho dlho nič a až potom my. (Už nedávam smailov, lebo neviem či mám dať plačka alebo smejka, ono to bola taká tragikomédia, tak si dajte sami, čo chcete 🙂)

Ale my sme tomu tááák veľmi verili, že ešte chvíľu vydržať, ešte chvíľočku a potom to bude vidieť, budeme veľmi zdravý, budeme mať krásnu postavu, krásnu pokožku, psychiku.... , veď teraz je len „fáza očisťovania“, ale potom to príde. Bolo to skoro ako v tom vtipe: „Istý sedliak sa rozhodol, že svojho koňa odnaučí žrať. Už sa mu to takmer podarilo, keď mu tá pľuha ne- vďačná zrazu len tak zdochla.“
Ani si neviete predstaviť, keď sme si občas výnimočne dali jeden grahamový rohlík, to bola lahôdka neopísateľná, alebo obyčajné biele tofu (ono je tepelné upravené, preto sme ho brali len ako výnimku, kým si odvykneme).

Pre nás to bola úplne životná filozofia, skutočné náboženstvo. Nesmierne nás to delilo od ľudí, samozrejme aj s vegetariánskou stravou sú v tomto problémy – nejaké nezhody s rodinou a pod. ale to je v rámci normy, lenže toto bolo niečo extra extrémne.

Dnes sa už len na tom zasmejem, ale som rád, vďaka Bohu, že to už mám za sebou. Myslím, že Dr. Pribiš v tom článku, čo som poslal, má pravdu, keď hovorí, že k dodržiavaniu tejto stravy musí mať človek silnú motiváciu. A myslím, že to často už potom prechádza do nejakej životnej filozofie. Tiež súhlasím, keď píše, že: Starostlivosť o zdravie je správna vec, ale jeme preto, aby sme žili, nežijeme iba preto, aby sme jedli, hoci aj zdravo. Pre nás to v tej dobe bol najhlavnejší námet na rozhovory, zaberalo to väčšinu našich myšlienok, uvedomovali sme si to a ospravedlňovali, že veď to je len dočasne, kým si zvykneme... už viete ako to skončilo s tým sedliakovým koňom 🙂.
Tiež sa stotožňujem s Pribišovým názorom, že pre zdravie nie je treba ísť až na tento typ stravovania. Samozrejme je dôležité, aby v našej strave bol dostatok aj surových potravín – ovocie, zelenina, orechy.... Na to ľudia často zabúdajú. Tiež táto strava má veľký význam ako dočasná preliečovacia dieta, tiež ak si jeden deň v týždni dáme „surový“, alebo ľahkú večeru s ovocia, orechov alebo zeleninového šalátu a pod. ale nepokladám to dobré ako na celoživotné stravovanie.

Zaujímavé je tiež to, že v histórii nie je známe, že by sa surovou stravou živili dlhodobo celé národy. Vegetariánsky alebo takmer vegetariánsky áno. Je pravda, že Biblia hovorí o surovej rastlinnej strave ako o ideáli pri stvorení človeka a tiež potom na „novej zemi“, kde nebude smrti, zla a pod. Ale to sa vždy týkalo života bez zla, keď človek bol alebo bude v dokonalom spojení s Bohom a tým nesmrteľný, pred tým ako prestal Bohu dôverovať alebo potom, keď znova bude žiť navždy s ním. To je už ale otázka filozofie a náboženstva.

Takže ešte raz, sami si urobte úsudok, čo z tohto všetkého bol len môj subjektívny prípad a čo sa môže týkať tohto stravovania všeobecne. Neprisudzujte, prosím, všetky tie veci v mojej skúsenosti všetkým vitariánom a Lucke i keď niečo z toho sa ich týkať môže.

Keby dačo k tomu, môžete sa ešte spýtať.
Jaro

lucia123
autor
29. okt 2009

jaron: kraaasne napisane, hlavne s tymi klobukmi, to si viem zivo predstavit, lebo aj ja som velmi casto chodila na cunder 🙂
Mna by zaujimalo, ze ako ste s tym kamaratom zacali, ci ste zacali detoxikaciou, hladovkou, alebo z cista jasna? No o tej motivacii co hovoris, tak moja motivacia je len ciste zdravie, pekna pokozka a mozno ten bezproblemovy porod, o ktorom sa tak vsade pise 🙂 Nehovorim, ze ked sa mi nieco z toho nesplni prestanem, ale rada by som uz nepresla na inu stravu.

lucia123
autor
29. okt 2009

a koooonecne som nasla ten odstavovac! 🙂 tesiiiim sa 😎

http://www.suncity.sk/green-star-special-p-6.html

marfigirl
29. okt 2009

ahojte🙂
jeeej, kolko ste popisali. Super!
Ja som k tomu vitarianstvu tiez uz pisala, ja by som strasne schudla, co tiez nepotrebujem.Lucia, ty si na tom ako s chudnutim?
Jaron si ma prekvapil, ze ty si az takto "na stravu" alebo aspon bol 🙂
Joj ja sa tak tesim ked dokojim, na tie moje ocisty 🙂

Tina, moj maly ma rok a pol. Na ranajky mavame kase, nie tie krabicove kupove, ale doma riadne varene. S ovocim a nejakymi semiackami(tekvica,slnecnica, lanove a sezam).
Na obed mava, aspon sa snazim dodrzat,aby mal: obilninu+zeleninu(varenu)+strukoviny a niekedy aj nieco surove k tomu. Ale s tou surovou je to tazsie, zatial iba redkovky, uhorky a salaty. Rajciny sa bojim, lebo je atopik. S tymi este trochu pockam, lebo som mu zaviedla vela alergenov od roka. Nerobim mu nejake special recepty, iba dam varit tu obilninu a zeleninu k tomu. Snazim sa to obmienat.
Vecera vascinou pecivo alebo chlieb so zeleninou, uz davam aj tofu alebo cottage biely, lucinu. Alebo aj suche.
Medzi jedlami mava ovocie este, niekedy biely jogurt, ten ryzovy chleba, chrumky...

jaron
29. okt 2009

Lucka,

to bola detoxikácia i hladovka zároveň 😀 . Boli sme najskôr možno chvíľu akože vegetariáni (ale opakujem, že to bolo vtedy úplne niečo iné ako teraz). Kamarát zašiel ešte ďalej, používal aj klistíry, to ja už našťastie nie. Ale vtedy som mu závidel, že je lepší ako ja 😀 .

jaron
29. okt 2009

Tina,

vidíš, ani ti veľmi neodpovedáme, to je mi ľúto, ešte že Marfigirl sa toho chytila. Môžem len zopakovať, ako píše ona. Pre tak malého to ešte nie je ani tak o receptoch, skôr o surovinách, lebo recepty sú väčšinou jednoduché a rovnaké. Rôzne varené obilniny, k tomu varené strukoviny, tofu, trochu kvalitného oleja, biely jogurt a pod. Varenú i surovú zeleninu, ovocie. Ale, aby som dal predsa aj nejaký recept, tak napr.:

pšeno (lúpané proso)
sójové mlieko
sušené hrozienka
banán
sezam

Pšeno premyjeme horúcou vodou (My to robíme aj tak, že ho necháme zovrieť a potom vodu vylejeme a premyjeme). Dáme variť vo vode alebo mlieku (asi 2 diely vody na 1 diel pšena). Varíme asi 20 - 30 minút do mäkka, podľa potreby pridávame vodu (môžeme tiež asi po 20 minútach dať dôjsť pod perinu).
Hrozienka umyjeme, môžeme ich dať tiež do pšena chvíľu pred dokončením alebo použiť surové.
Sezam zomelieme, alebo vymixujeme na kavovom mlynčeku. Potom všetko spolu - pšeno, banán, hrozienka a sezam vymixujeme na jemno. Môžeme pridať trochu oleja a štipku soli.

Netreba zabudnúť na postupné pridávanie potravín do jedálnička s odstupom 3 -5 dní, aby sa zistila prípadná negatívna reakcia, takže ak napr. malý ešte nejedol potraviny z tohto recepta, nedať ich hneď naraz, ale vždy iba jednu novú potravinu.

jaron
29. okt 2009

Alebo na obed môže byť:
uvarené zemiaky
uvaren brokolica

Všetko spolu rozmačkať s vidličkou, k tomu biely jogurt, štipku soli, trochu oleja.

Alebo varené zemiaky a tofu spolu romačkať, štipku soli, olej.

Na večeru ryža Natural, varená šošovica, strúhaný kaleráb, olivový olej. Šošovicu a ryžu dať do potrebnej konzistencie (podľa potreby rozmixovať, alebo dobre uvariť - rozvariť...).

A tak podobne to striedať, meniť suroviny....

lucia123
autor
30. okt 2009

Hlavne vyhodte do smeti kuchynsku sol, pouzivajte radsej (ak musite, kedze varite stravu) morsku sol.

Biely cukor nie len detom, ale aj dospelym absolutne skodi! Kupte si trstinovy cukor, to je taky hnedy a je ovela zdravsi ako biely.

marfigirl, s chudnutim som nikdy nemala problem, vzdy mam idelanu vahu, ani v tehu som vela nepribrala. Ked chces schudnut, tak jedine na surovej strave 🙂

Z vlastnej skusenosti: Surova strava ma jednu jedinu nevyhodu: Vcera som bola pazrava a zjedla som kusok horkej cokolady, tak to som nemala robit, normalne mi bolo zle! Takze telo je uz take fajnove, ze uz nemozem viac "uniknut". 😀 Na varene uz nemam absolutne chut, strasne sa tomu tesim, lebu mrtvu stravu nepotreujem.

Ako zacat?

http://www.zapisnik.vitarian.cz/jakzacit.htm

lalitagopi
30. okt 2009

Ahojte všetci po dlhom čase som si spomenula na MK 😎
Diky Lucia za povzbudivé príspevky...och keby som ešte nebola zavislá na tých zapekaných jedlách..so syrom 😅
Ináč surovu stravu fakt uznávam....a Lucia, nie si potom z toho hladná...? bo ja som stále nenajedená...aj ked som už prepchatá...no a potom mi len zle trávy 🙄

certica
30. okt 2009

emogeon, nie som vegetarianka ani sa nikam inam nezaradujem, da sa povedat, ze kazdy strav. (zivot.) styl ma cosi do seba a ja si v podstate z kazdeho beriem nieco, coho vysledkom je (zatial( nezadefinovana odnoz 😀 .
strava je urcite jedna z najdolezitejsich veci (hlavne v otazke zdravia, fyz. aj psych.), ale netreba byt jej otrokom, resp. otrokom zdraveho ziv. stylu doslova a dopismena, lebo potom ako aj vyssie spominal jaron, cloveku unikaju aj ine rijemne a vesele stranky a tematiky zivota 😉 .
ja som v minulosti vyskusala rozne extremnosti (jaron, esteze sme sa my nedali v tej dobe dokopy 😀) a som uz proste v stadiu, kedy nemam potrebu nieco si v tomto smere "dokazovat" (alebo neviem akoby som to najlepsie vyjadrila...)
inac, este ako pubertacka (tak 18r. dozadu), 😨 som sa prvykrat dostala ku knihe diamondovcov a tiez som ju vtedy zrala, dokonca som ju predcitavala chudakom svojim rodicom 😅 😀 .

jo, a este si myslim, ze jedlo je takisto aj o pocite (o.i.) a nie vsetko je vhodne pre vsetkych, teda co je spravne a dobre pre jedneho, nemusi sadnut druhemu (aj ked je to extra super zdrave). takze treba pocuvat aj svoje telo a podla toho vyberat/kombinovat.

ja mam napr. hroznu slabost na sladke 😝 😀 , jasne da sa existovat aj bez, no ale kedze je to jedna z veci, ktore mi vedia spravit "radost", nebudem to silit ani sa nezblaznim. ved zase 150 rokov sa nepotrebujem dozit 😀

ale inak vege fandim 😉 a vsetkym pohodakom 😉

a rozmyslam, ci tento dlhy nudny prispevok radsej nevymazat........ 😲 😀

emogeon
30. okt 2009

ahojte, ste sa tu krasne rozpisali...
lucia tak nech s ti podari vydrzat so surovou stravou a bez cokolady 😀 ....
ja mam tiez rada sladke ale take kolace s obchodu a napolitanky to uz davno nejem ale skor zdravsie sladkosti
minule som objavla spaldove piskoty...
inac ja som morsku sol kupila pre navstevy lebo vacsine ludom je jedlo malo slane a pri stole potrebuju
este solit 😨

lucia123
autor
30. okt 2009

lalitagopi, praveze som konecne najedena, tak "spravne" 🙂 a este mam aj dobry pocit. Aj ja som si najprv myslela, ze budem hladovat, ale opak je pravdou.

certica, ano robme si radost, ale jedlo nema byt ako "uzivanie si", skor ako potreba. Zit nebudes dlhsie, ako Ti je sudene, no ten zivot bude kvalitnejsi, a v 100% zdravi. Ja chcem ako dochodkyna cestovat vlastnym kamperom (obytnym autom) po svete a navstevovat pamiatky a nie chodit po doktoroch a sediet polozdochnuta pred telkou a stazovat sa na vysoky krvny tlak, reumu a pod. 😀

certica
30. okt 2009

lucia,
ano, jedlo by malo byt skor potreba, nie vsak zmysel zivota 🙂 . v ostatnom suhlasim 😀
inak si spominala, ze by si rada (touto) stravou dopomohla k bezproblemovemu porodu. cize ak som spravne (medzi riadkami) vycitala, chces si skusit rodit prirodzene 🙂 ... ? bolo by to velmi fajn 😵 uz len vzhladom k tomu, ze si pri prvom silou mocou preferovala sekciu. drzim palce 🙂

emogeon, ja zas mam rada spaldove kekse z dm od alnatura 😀

lucia123
autor
30. okt 2009

certica, od prveho porodu ubehol niaky cas a ja som medzitym zistila takmer celu pravdu o spinavostiach fo farmacii. Dozvedela som sa o ockovani, a inych veciach, kt. sem ale teraz nepatria. Preto som velmi znenavidela lekarov a cely farmaceuticky priemysel/system a nedokazem si uz dobrovolne lahnut pod skalpel, aby mi pan v bielom plasti vytiahol dieta z brucha a povedal, ze jeeej je to dievcatko/chlapec, potom ho dal cudzim sestrickam, aby ho nasilu natahovali, balili, ockovali...

Dostala sa mi do ruk kniha od Michaela Odenta "Znovuzrozeny porod" a velmi sa mi to pacilo, tak som si "vysnivala" aj ten moj 🙂 Urobim vsetko pre to, aby som nerodila v odpornej nemocnici, medzi bielymi plastami, napchata roznymi chemikaliami s nastrihmi. Snad ma chapes 🙂 Mam moznosti a preto ich rada vyuzijem 🙂 Tesim sa na to, lebo moje telo by malo byt uz v tom cas, v case porodu absolutne "ciste", tak by som to mala hravo zvladnut a potvrdi sa mi to, co som citala o surovej strave, lebo zatial sa mi vsetko plni. Klop, klop.

lucia123
autor
30. okt 2009

Uzasna vec, aj pre vegetarianov 🙂 Domaca biozahrada, mam uz objednanu 🙂
http://www.mipam.cz/misky.php

lucia123
autor
30. okt 2009