Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lucia123
autor
2. dec 2009

Nedavno sme "objavili" pomelo, papkate niekto? Je to vynikajuce ovocicko, a z jedneho sa najeme traja na veceru 🙂 Ma uzasne precistujuce schopnosti, 3x viac vitaminu C ako pomarance, a chuti bajecne.

cora73
4. dec 2009

Ahojte,tak sme boli vcera pre vysledky,malemu sa nepotvrdila nijaka alergia,ale ze ma znizenu imunitu a to mu asi robi problem v creve pri spracovavani ryze a mrkvy,nemam mu ich davat este asi pol roka,potom skusit,zatial pouzivat kase,ktore sa mi osvedcili-cize ziadne tie umelo robene detske,a davat bio zeleninu..
Ale ze dr nevulucuje,ze sa casom nejaka alergia neobjavi,kedze tie vysledky na imunitu nie su v poriadku,ale ze zatial nenasli co by mu konkretne vadilo..
Ale co je pre take male babo na zvysenie imunity? Homeopatika????

lucia123
autor
4. dec 2009

Cora73, tak si davaj velky pozor na ockovanie, pred tym, nez sa nechas presvedcit nasimi lekarmi, zvaz a porad sa. Ak ma oslabenu imunitu, akekolvek ockovanie je pre neho zivotne nebezpecne.
Na posilnenie imunity jedine surova strava, mlieko-mandlove, orechove, a pod. Homeopatika urcite nie, je to len chemia, na vonok sa moze zdat, ze mu to "pomaha" ale akurat tak k tej alergii, ktoru este nema nastastie.
Co davas malemu papat? Ak ma problem v hrubom creve, je problem u stravy.

cora73
4. dec 2009

ups,a ja mu davam homeopatika na zuby.. A 30.12. nas caka povinne ockovanie 😠 😠 😠 No a malemu davam 5.30 a 7.30 MM,potom psenova kasa zarobena s vodou,niekedy cista,niekedy s ovocim-jablko,banan,hruska,alebo slivka od Hippu,na desiatu ovocie,ciste alebo s 2-3 Hami keksami,na obed cely tyzden striedam zemiak,cukina,petrzlen,kalerab,spenat,karfiol,brokolica,cervena sosovica,kus-kus,cestoviny,petrzl.vnat,do toho striedam olivovy,slnecnicovy a lanovy olej,obcas jedlo so zltkom a 1x do tyzdna kuracie maso ( lebo by to moj muz "nepredychal" ,zeby maly nemal maso 😠 ) Ryzu a mrkvu nemozeme.. Potom pred obednym spankom ma vacsinou rohlik bud s dzemom alebo tou slivkovou Hippkou natrety,prvu veceru ma kukuricnu,alebo psenovu alebo pohankovu kasu s nejakym ovocim,potom trocha chrumiek (kukuricne,amarantove,alebo pohankove a pred spanim MM,cely den na pitie pije len detsku vodu..
Hadam som na nic nezabudla,no a ponukam mu aj jablcko do ruky,ale este sa s nim dusi...Kedze nemozeme tu mrkvu,tak neviem,aku surovu zeleninu by som mu ponukla,a z ovocia je pre jeho vek vyber obmedzeny,uz som mu dala aj avokado,zjedol bez problemov-akurat mne nechutilo.. 😀
Kocky mi tu uz aj radili tie mlieka,ale kedze som zase rozbehla laktaciu,a mlieka mam dost,pritom maly pyta MM aj po desiate a pred poobednym spankom,cize za den ho kojim 5 x,tak myslim,ze mlieka ma dost..

marfigirl
7. dec 2009

ahoj cora,
ako si si zvysila laktaciu? Ja by som tiez potrebovala, zacala som pit caj pre dojciace a myslim, ze sa to trochu zlepsilo. Nevies este nieco?
Mojmu malemu tiez avokado chuti. Mne iba s medom 🙂
Ja davam malemu uz aj kalerab, redkovku, uhorku-tou sa ide zadrhnut, brokolicu-ale nie ruzicku. Myslite, ze mu mozem davat takto brokolicu sem tam?
Ovocie sa mi zda tiez ze nemame velky vyber, teda stale to iste. Jabko, hruska, hrozno. A neviem co este, ale davam aj susene ovocie. To mu chuti. Semiacka mu nasypyvam do misky.

marfigirl
7. dec 2009

ozaj a piste vianocne menu 🙂 . uz som mojmu drahemu oznamila, ze ryba nebude. Povedal, ze on si kupi rybie prsty, ze to mu bude stacit, len neviem co takeho vymyslim pre deti, nieco zaujimave.
A co kolaciky?

lubii
7. dec 2009

koláčiky: makovo-pohánkovo-hrozienkové

1 šálku sušených hrozienok - kupujem v DM nesírené, 1/2 šálky pohánky svetlej, asi 200 ml maku.
hrozienka a pohánku namočíme na niekoľko hodín.mak pomelieme. Potom pomixujeme hrozienka aj s tou vodou, v ktorej sa močili. Vody len toľko, aby boli zaliate. Pridať pohánku, spolu zmixovať. Pridať pomletý mak a pomiešať. Potom lyžičkou robíme kôpky na plech a dáme sušiť na radiátor. Na druhý deň nožíkom prevrátime koláčiky na druhú stranu a dosušíme. Mňam
😉

xixi7
8. dec 2009

Marfigirl,
na mlieko pomaha senovka grecka, my sme skocili do Hainburgu a v lekarni sme to kupili (semena) a potom sme si to doma pomleli na prasok, zaliali horucou vodou a pili. Teraz si neviem spomenut ako sa volala po nemecky, ale vsak si vygoogli latinsky nazov, snad pochopia.

cora73
8. dec 2009

ahojte,laktaciu som si zvysila castejsim prikladanim... 😀 😀 Kubko celkovo casto pil uz od narodenia,kazde 2 hodiny... 😒 😀 A na mlieko sa mi osvedcila vinea,vybublinkovana,caje na kojenie sme nemohli,hrozne nas oboch z nich naduvalo... 😠 A pozerala som aj susene marhule,lebo teraz cerstve nevidiet,ale mali napisane,ze obsahuju myslim ze siricitany??? Pockam,kym ich budu predavat v tych stankoch-ak budu... Hrozno som este nedavala,ale skusim..A co susene hrozienka,ak by sa namocili?
Inac,ta alergia na lan sa mi potvrdila... 😠 😠
Upiekla som si chlieb s lanovym olejom a semienkami,dala na ranajky,potom mi doslo hrozne zle a musela som na wc,a dala som si samozrejme aj na veceru a to som sa v noci zobudila na to,ze urcite umieram,zimnica,triaska,opuch tvare,4x wc a hrozne som vracala.... ☹ ☹ ☹
Chleib aj olej uz je v kosi,a az vcera mi pomohol Hylak,uz mi je trosicka lepsie... ☹ ☹

lucia123
autor
8. dec 2009

cora73, to ockovanie velmi dobre zvaz, precitaj si aspon na mdrom koniku temu "Volna diskusia" Odmietnutie ockovania". Teraz Vas caka vakcina MMR, tzv. zivy virus a ine sajrajty kt. do ockovacich latok pridavaju napr. ortut a pod. Po tejto vakcine sa u niektorych deti prejavil autizmus, je to nebezpecny vakcina a v niektorych EU statoch sa dokonca uz nepouziva prave pre jej nebezpecnost. My sme sa jej nastastie vyhli, no vela neinformovanych ludi zial zistia az neskoro, aku urobili chybu, az ked si o tom viac precitaju. Je dobre zvazit, kde sa choroby, proti ktorym sa ockuje vyskytuju, v akom mnozstve, aka je sanca nakazenia, a v konecnom dosledku vsetky choroby su liecitelne.

Za poslednu generaciu stupol pocet deti s autizmom az 100 nasobne, kazde 3-dieta ma alergiu, pribudaju celkom male deti s rakovinou a cukrovkou, to vsetko vdaka ockovaniu. Takze, hoci je to u nas este "povinne" mas na vyber. Ty si zodpovedna za svoje dieta, nie lekar. Drzim palce.

marfigirl
8. dec 2009

cora, to je blbe s tou alergiou, ale aspon si si uz uplne ista, ze je to lan.
Ja davam aj susene hrozienka, ale nenamocene, iba umyte a susene ovocie iba bio bez tych siricitanov...ja si myslim, ze v tych stankoch to susene ovocie nie je velmi kvalitne.
lubii dik za recept 🙂

indy
8. dec 2009

cora nesirene ovocie kupujem v DM drogerii v bio kvalite a po namoceni cez noc, ho rozmixujem a pouzivam miesto lekvaru do jogurtu, obilnych kasi na palacinky...

cora73
8. dec 2009

diky kocky... 😀
S tym ockovanim som na nervy,volala som pediatricke a ta vyslovene doporucila ockovanie napriek znizenej imunite,co mi je teda cudne,takze neviem,a najhorsie je,ze nikto mi na 100% nepovie,ze ano alebo nie,s muzom to preberat nemozem,ten je zasadne pre ockovanie..Snazim sa aj objednat do nejakej imunologickej amb,ale vsade maju termin pomaly az na februar... ☹
To sus. ovocie som pozerala iba v Tescu a tam asponze na obale bolo napisane,ze to obsahuje siricitany,co urcite nebudu mat v tych stankoch,takze skocim do DM-ky...

lucia123
autor
8. dec 2009

Cota73, jasne ze Ta bude pediatricka presviedcat ze ano, aj ked je dieta chore ho zaockuju a pritom by nemali. A obvzlast Tvoj pripad, ked ma dieta znizenu imunitu. Nuz je to riziko. Potom, ked sa nieco nedajboze stane, tak prva pediatricka da od toho ruky prec. Porad sa, a neber to na lahku vahu. Imunologovia, alergologovia maju "plne ruky prace" pretoze stale pribuda malych pacientov a to aj vdaka ockovaniu, takze preto nemas termin 🙂
kontaktuj zdruzenie: www.rizikaockovania.sk a potom sa rozhodni. Daj si do google.sk ockovanie MMR a uvidis co vsetko Ti vyleze.

lucia123
autor
8. dec 2009
marafara
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cora73
9. dec 2009

Lucia 123,vsetko som si pozrela,dik za linky,je to HROZNE,nieco by sa s tym malo robit,ci formou peticie,alebo na medzinarodnych sudoch s argumentaciou,ze je potlacana sloboda vyberu,ci si dam zaockovat alebo nie,bohuzial,max sa mi mozno podari ockovanie odlozit,ale urcite nie neockovat,to by ma muz prizabil a hlavne,ak su s tym take problemy..Ako sa tebe podarilo vyhnut ockovaniu?

lucia123
autor
9. dec 2009

My sme sa jednoducho rozhodli, ze svojmu dietatu nedame jedy do tela a tym to haslo. Lekarke sme to oznamili a bolo. Nutit nas nemozu, mozu sa nam len vyhrazat pokutami 🙂 Skoda, ze Tvoj manzel nechce pocut pravdu, odkial berie tolko istoty, ze ockovanie pomaha? Pomaha, ale k alergiam, exemom, chorobam, postihnutiam... a z toho ma farmacia zase dalsie peniaze z liecenia.
Vsetko sa uz riesi, neboj, len na Slovensku vsetko trva trochu dlhsie 🙂

cora73
9. dec 2009

no,ved riesi,ale dovtedy budu detom pichat jedy..Ja som si tu temu uz pozerala,ale nemam cas to kompletne si precitat..Ale prave ma napadlo,ze by som napisala znamemu,ktory sa prave so svojou novou stranou snazi uspiet v buducich volbach,ci by nemal zaujem zaradit zrusenie ockovania do svojho programu...Urcite by mal tym padom dalsich volicov.. 😀 No,skusim to,za to nic nedam... No,a manzel je stara skola,a ja zas ho nechcem obist a neoznamit mu,ak by som maleho nedala zaockovat...

marfigirl
9. dec 2009

cora s tym manzelom to mas ako ja. Toto by mi doma tiez nepreslo. So stravou stale bojujeme. Aj ked je to uz miliionkrat lepsie.

Lucia, ake plienky budes pouzivat pre male baby. Ked si tak proti chemii a vsetkemu tomu svinstvu, ma zaujima ci si aj nad tymto rozmyslala. Dik a neber to ako vyryvanie, naozaj len ma to zaujima... 😉

lubii
9. dec 2009

Mňa si sa síce nepýtala 😉 , ale my používame látkové plienky.Cez deň síce už nedávame, lebo sa snažíme odvykať, ale v noci látkovky a keď niekam ideme von, tak Alany z DM.Vraj sú biologicky odbúrateľné 😉

cora73
10. dec 2009

ahojte,tak pan politik mi odpisal,ze co sa tyka zrusenia ockovania - " dobry namet,uz sme nad tym dumali,zrejme do programu nieco napiseme "

Tak aspon nieco... 😀
Inac,neznasam Markizu,ale vcera mi nechtiac pomohla,bola som v obchode,a ked som dosla,koncila akurat reportaz o odskodnom za ockovanie,bohuzial,som ju nevidela,ale manzel sa otocil o 360 stupnov a zacali sme sa o tom bavit,nakoniec povedal,ze si mam vsetko pozistovat,a nechava to na mna,ak sa rozhodnem neockovat alebo odsunut ockovanie,stoji pri mne..
Aj som mu dala precitat tie rizika,ale bolo to uz nanho vela citania vecer,tak asi cez vikend..Nechcem rozhodovat sama..
Ale sila medii je obrovska 😠 ,pokial to v telke nevidel,tak nesuhlasil..

Pisala som aj do online poradne,tu je odpoved:

znizena imunita 09.12.2009, 16:49

Dobry den,mojmu 11-mesacnemu syncekovi po vysetreniach na detskej gastroenterologii pre podozrenie na potravinovu alergiu zistili znizenu imunitu.Alergie sa momentalne ziadne nepotvrdili a celkovy zaver je dyspepticky syndrom a hypogamaglobulinemia v tr. IgG.
Koncom decembra mame ist na povinne ockovanie.Chcem sa opytat,ci je ockovanie nutne,prip.,ci sa neda odlozit.Nie je tam nejake riziko? Idem ho aj objednat do imunologickej amb,ale urcite je to liecba zdlhava.Dieta je stale kojene a prospieva,momentalne nie je chore.
Dakujem

Odpovedá MUDr. Marta Špániková

Neviem sa k tomu vyjadriť, musíte sa poradiť s vašim lekárom. Kojené dieťa, ktoré nebýva choré, si neviem dosť dobre predstaviť akú može mať poruchu imunity. V každom prípade očkovanie konzultujte s imunologom. V závažných prípadoch sa očkovanie vždy dá posunúť na čas, kedy je už možné.

lucia123
autor
10. dec 2009

cora73, klobuk dole pred Tebou 🙂 Vidis, ake nepravosti sa deju aspon na tych malinkych stvoreniach detoch. Som rada, ze si hned urobila prvy krok a napisala tomu poslancovi. Teraz sa to tam "mele", ja si myslim, ze je dost ludi, ktory ho podporia, no zalezi, ci sa nebude bat vyjst von s takym tabu akym je na Slovensku ockovanie. Ak nie, pojdem normalne prvy krat volit! 🙂

Tesim sa s Tvojho manzela, ze je rozumny, ono casto ludia doveruju najma televizii, no tentokrat pomohla 🙂
Vies, nikto Ti nezaruci bezpecnost vakciny, ani samotny vyrobca a nieto este pediatricka, takze tadial cesta nevedie. Tie materialy stoja naozaj za prestudovanie.

A kde su vsetci vegetariani? 😀 Sme sa tu rozpisali o ockovaniach... 🙂

cora73
10. dec 2009

sorry... 😀 😀 😀 Aj ja uz som rozmyslala,ze sme to tu prestavali-hlavne teda ja-na ockovaciu temu,ale ked ma sa to teraz tak bytostne dotyka..... ☹ ☹ ☹ Pisem aj do odmietnutia ockovania,ale tam sa vacsinou medzi sebou hadaju zastancovia a odporcovia a nic konstruktivne sa tam moc nedeje... 😠
Ale naozaj to tu nechcem preonacit na inu temu,len este dodam,ze dnes sa mi konecne podarilo po 50-tich telefonatoch objednat u jednej imunologicky na Kramaroch,ked som jej precitala hodnoty imunity,tak mi povedala,ze to je este v norme,oni maju normu 2,5 a maly ma 3,39,cize mi ho nechcela zobrat,ale nejako sa dostalo do reci,ze ma nabeh na atopicky ekzem a ked som jej precitala hodnotu 55,tak nas hned objednala,ale zatial iba na pozretie,bez odberov..Este sa ma spytala,ze kto u nas ma atop,a ked som povedala,ze nikto,tak zostala prekvapena.. 😕 😕
No a v tych rizikach ockovania je aj vznik atop.ekzemu... ☹ ☹ ☹

No a moj manzel...V robote nacrtol nasu vcerajsiu debatu a hned mu tri kolegyne povedali,ze aspon povinne ockovanie urcite-co je to,o com som sa s nim bavila,takze zase sa otocil,ale pre mna nie je nazor jeho kolegyn absolutne zaujimavy,vecer mu idem strcit pod nos na citanie tie rizika,vytlacila som si to pre istotu,aby sa nemohol vykrucat... 😀 😀

marfigirl
10. dec 2009

cora mne vobec nevadi, ze sa tu bavime aj ockovani, clovek ma aspon rozhlad 🙂
vidis moj maly ma tiez atop.ekzem a v rodine ho nema nikto, ale jemu nerobili taketo vseliijake vysetrenia...
s tymi inymi hodnotami vysledkov som to tu pisala aj ja uz, ale co sa tyka hodnot zeleza. Tiez ich maju vsade ine...toto je strasne, aby kazde stredisko malo este ine hodnoty, zalezi, kde ides a podla toho do dietata davaju lieky, ktore inde ani nie su potrebne ☹

lubii aj my sme na latkovkach a tie z DM kupujem iba na dlhsie dovolenky, ak ideme niekam iba na vikend, tak beriem latkovky.

A co to menu na Stredry vecer??? Nemate tip?
Inak ja budem robit mandlovu majonezu, poznate? je dobra a zdravsia ako ta vajcova, snad 😀

havino
10. dec 2009

Ahojte,

LUCIA, to pomelo mi ponúkol minule otec - je naozaj fajn, chutí ako grep, len je menej horké a také suchšie. Ale neviem, ako sa z toho najete traja?? Veď my sme to jedli ako takú pochúťku, neviem si predstaviť, že by som to mala na večeru 😅

LUBII, vidím, že máš 2-ročného synčeka. Ako odvykáte od plienok? Kamarátka má so synom veľký problém, nechce nočník, záchod, nič, cikanica ani kakanica mu v plienke nevadí... U vás to ide hladko?
My tiež používame bavlnené plienky a na noc plienky BABY LUCY alebo tie ALANA.

MARFIGIRL, neviem, či poznáš zelerový šalát 🙂 Moji rodičia ho robia už roky miesto majonézového. Najprv sa robil aj majonézový aj zelerový, postupne čoraz menej majonézového až sme skončili na tom zelerovom 🙂 Mne osobne veľmi chutí a dá sa ho zjesť strašná kopa, takže je to naozaj "štedrá večera" 😎 A môžeš sem hodiť recept na tp mandľovú majonézu?

Ešte som dnes našla v jednom kalendári recept - vyzerá zaujímavo, len ho nemám vyskúšaný:
JAČMENNÉ GUĽKY
Jačmenné krúpy namočíme na 2 hodiny, osolíme, uvaríme na hustejšiu kašu. Pridáme med, vanilkový cukor, SALKO, prípadne kakao alebo opražený kokos. Ak je masa lepkavá, pridáme opraženú strúhanku. Primiešame škoricu a tvarujeme guľky. Tie obalíme v kokose...
(množstvá neboli udané, tak asi také "od oka" 😀 )

cora73
11. dec 2009

ahojte,ako je to s cviklou,mozem je davat malemu? A ak ano,tak taku normalnu sterilizovanu z obchodu?
Nemam s tym skusenosti,od detstva ju neznasam... ☹
A co znamenaju biele flaky na nechtoch? Maly ich ma...

jaron
11. dec 2009

Ahojte,
Cora, sterilizovanú cviklu z obchodu radšej nie, ani domácu sterilizovanú asi nie (býva to asi v sladkokyslom náleve s octom), radšej uvariť doma v šupke, olúpať a potom nastruhať. Ja mám strašne rád takúto cviklu s citrónovou šťavou, zjedol by som fakt aj 1/2 kg.

cora73
11. dec 2009

dik,Jaron,skusim.. 😀
A s tymi flakmi na nechtoch neviete niekto,co by to mohlo byt?

havino
11. dec 2009

Ahoj Cora, tú cviklu môžeš skúsiť aj surovú a nastrúhanú 😉 Ale asi najprv uvarenú a uvidíš, čo na to Jakubko.

Pokiaľ viem, biele fľaky na nechtoch signalizujú nedostatok vápnika. Alebo aj zinok to môže byť. Takže jedno alebo druhé.
A beriete ešte Vigantol? A koľko kvapiek? Lebo Vitamín D je potrebný na vstrebávanie vápnika, takže ak aj prijíma dosť vápnika ale málo D-čka, tak tam môže byť problém. A ešte jedna vec (to mám "múdrosť" z knižky 😎 ) - vápnik zhoršuje vstrebávanie zinku, takže sa nemá jesť spolu jedlo bohaté na vápnik a jedlo s obsahom zinku...