Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
15. dec 2009

Jaron,
tam sa musím registrovať, aby som si mohla pozrieť tú reláciu?

addaa
15. dec 2009

Ahojte, dlhšie som sa neozvala. Dnes som si kúpila pod strom vegetariánsku kuchárku zlacnenú na 3,70. Tak držte palce, nech z toho aj niečo ja nevegetarián , ktorý papá maso obmedzene, aj ukuchtím.

lucia123
autor
16. dec 2009

Cora73, hned som si to mylela, lebo podobne zmyslame 🙂 ja som o par dni po Tebe, takze tiez cisty blizenec - cize katastrofa 😀 Blizenca spoznam na kilometer 🙂

Havino, dakujem, za chvilu to budem riesit a uz sa na to velmi tesim, este aj dobry pocit, ze nevyhadzujem tony odpadu 🙂

cora73
16. dec 2009

co uz s nami-Blizencami... 😀 😀 😀 😀
Sme osoby komplikovane,schizofrenicke,tvrdohlave..... 😀 😀 😀

havino
16. dec 2009

... pridávam sa do klubu Blížencov 😀
Ja som 16-teho 😎 A mňa si neodhalila, Lucia !! 😀

cora73
16. dec 2009

ha,asi nestiha... 😀 😀

lubii
16. dec 2009

O akých blížencoch tu rozprávate??? Môj muž je blíženec a vôbec nie je taký aktívny. 😀

emogeon
16. dec 2009

ahojte, davno som tu nebola ale ste popisali no super...
btw ak sa vam chce tak hodte nejake vianocne zdrave recepty na pecenie 🙂

havino
16. dec 2009

LUBII, blíženci sú buď veľmi aktívni alebo potom lenivííí........ 😀 😀 😀

cora73
16. dec 2009

a u mna konkretne sa to strieda 50/50 viackrat do dna.... 😀 😀 😀 😀

havino
16. dec 2009

Cora, tak Ty si potom pekný exemplár 😎 Ja som buď lenivá alebo aktívna 😝

havino
16. dec 2009

Ahoj ADDAA,

a čo za kuchársku knihu to máš? Máš ju kúpenú cez net alebo niekde v kníhkupectve? Ja ešte nemám žiadnu a kamarátka mi odporučila túto http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=1&info=10
Vraj stojí za to.

jaron
16. dec 2009

Tá kniha od Romana Uhrina je dobrá asi preto, lebo je prispôsobená na naše pomery, je naozaj taká jednoduchá, praktická, väčšinou si ju ľudia chvália, my ju máme už riadne ošúchanú 🙂

addaa
16. dec 2009

ahojte,

havino volá sa vegetariánska kuchárka jedlá plné vôní a chutí a je od Paula Gaylera. Ešte ju poriadne neotváram, aby bolo pod stromčekom prekvapko 😅
Kupila som ju v kníhkupectve, len neviem ako sa to kníhkupectvo volá.

vera21
16. dec 2009

Cafte 🙂
ani ja som tu dlho neprispela...ale citam vsetko, hlavne poctivo. Lucia, a premyslam vzdy, ked idem jest nad stravou, co mam na tanieri, ze ako by som to zjedla surove 🙂 ved mi uplne uz z tych tvojich nadseneckych prispevkov tu sibe.....ja som teda este na poriadne dlhej a tazkej ceste...ved som minule robila lososa na madliach 😝 no, ale dnes som si robila baklazanove parmigiano a bolo naozaj skvele, priprava troska zdlhavam, ale naozaj mi to chutilo 🙂 musim sa pochvalit aspon tu, lebo okrem mna to nik doma nejedol, takze aspon tu....ak by ste to chceli vyskusat, tu je link :http://varecha.pravda.sk/recepty/baklazany-parmsky-sposob-alebo-jednoducho-parmigiana/2180-recept.html
Jaron a stale sa chystam na to bananove cudo, co u vas doma tak "fici", mate tam skvele recepty na tej stranke...

lucia123
autor
17. dec 2009

Cora73, no ved to, ja som skoro stale aktivna, a vidim vsetko niak moc pozitivne 😀 Este ze mam takeho partnera, ktory je v pohode 🙂 Lebo kazdeho ineho by uz davno slak trafil 😀

Havino a to ako, ze som Ta neodhalila???! Tak vitaj medzi blizencami 🙂 Prepac, nabuduce budem viac citat 🙂 medzi riadkami.

Vera21, To presne robim aj ja, kazde jedlo co zjem tak rozmyslam, ze co mi dalo, ake vitaminy, na co dobre, a pod.... Je dobre zamyslat sa nad tym, co zjeme. Inak minule som si vsimla, ze ludia, kt. nezalezi na strave maju taku divnu bledu farbu tvare, kruhy pod ocami, celkovo sa mi zdaju byt nezdravi, nervozni, mozno mi uz sibe.

lucia123
autor
17. dec 2009

Takyto krasny mail dnes prisiel na diskusii IURO (rizikaockovania.sk), tak si ho dovolim dat aj sem, je to na zamyslenie, no velmi sa mi paci:

Keď som včera vystupoval z vlaku, predo mnou šla pomalým tempom stará babka.

Ponáhľal som sa a nevedel som ju predbehnúť.

Vytáčala ma do nepríčetna.

Vtedy som sa zarazil a povedal som si: "Kam sa ja vlastne ponáhľam?"

Ozvali sa vo mne výčitky svedomia, že som sa v duchu nahneval na babku, ktorá nemôže za svoju rýchlosť.
Celý život pracovala aby sa aj moja generácia mala dobre, možno veľa vytrpela.

Ale všetko trpezlivo zniesla. A ja som netrpezlivý a malicherný.
A to všetko len preto, aby som bol o 10 minút skôr na internáte.
Tých pár minút aj tak premrhám na internete alebo pri telke.

Alibisticky to zhodím na dobu v ktorej žijeme. Všetci sa hrozne ponáhľame.
A večer zistíme, že sme zase toho veľa nestihli. Frustrovaní si ľahneme a zaspíme spánkom nepokojných.

Popri známych frázach "Ako sa máš?, Ako žiješ?..." sa nám do slovnej zásoby vtesnalo "Strašne sa ponáhľam, nemám čas!".

Tak máme veľa práce...

Cez sms si vyznávame lásku, komunikujeme caz chat a face to face si nemáme čo povedať.

Trápia nás účty, kariéra. A popri tom už neostáva čas nazvyš.

V schránkach sa nám hromadia maily, lebo "nemáme čas odpísať",
na polici sa kopia knihy, lebo "nemáme čas čítať", nevieme ako vonia
príroda, lebo "nemáme čas k nej pričuchnúť".

Takto a podobne si zaneprázdnenosť racionalizujem aj ja.
Ale dokedy to vydržíme? Stále chceme viac stihnúť a darí sa nám menej.

Možno venujeme priveľa času veciam, ktoré si ho nezaslúžia.
Žijeme hrozne rýchlo, máme skoro všetko a napriek tomu sa kopia nešťastní ľudia.

Náš život je nekvalitný. Priemerná dĺžka života sa pomaly predlžuje, no jeho kvalitatívna zložka je čím ďalej tým viac nevýrazná.
Nevieme sa zastaviť a uvedomiť si hodnotu vecí.

Robíme veľa fotografií, ale už si ich ani neprezeráme.
Napálime ich na CD a tým to skončilo.

Počítače máme plné mp3-jek, ale nemáme prehľad čo je to vlastne za hudbu.

Množstvo televíznych kanálov, ktoré dávajú naraz veci, ktoré chceme vidieť a hneváme sa, že to nestíhame.

Namiesto zábavy stres. Stále si kontrolujeme mobil, či nám niekto nevolal.

Vypnúť mobil? Veď môžeme zmeškať dôležitý hovor!

Prestávame si vážiť krásne veci, kvôli ktorým sa oplatí žiť.

Môj dedko má 83 rokov. V živote nebol v zahraničí, nemá mobil, pozerá len dva televízne kanály a počúva jednu stanicu na svojom starom tranzistore.

A napriek tomu mi minule povedal, že prežil krásny život.

Má množstvo spomienok, ktoré mu vyvolávajú úsmev na tvári.
Vie sa tešiť z pekného dňa, z vône dreva, s ktorym cely život pracoval, zo svojich vnúčat, na ktoré je pyšný.

Žil ťažký život ale vážil si ho. To my dnes nevieme. A tak máme infarkty už v päťdesiatke, kopu rakoviny a depresií.

A možno by stačilo spomaliť. Tvrdenie, že sa to nedá, neobstojí.
Sú ľudia, ktorí to dokážu. Zamyslime sa, koľko času venujeme nepodstatným veciam. Skúsme si vypnúť mobil. Porozprávať sa a niečo si prečítať.

Snáď som si uvedomil môj rýchly život včas nato, aby som spomalil.
Kamarát má chalupu v Henclovej. Je to malá banícka dedinka obkolesená horami.

Nie je tam signál na mobil, v telke jeden kanál
(žiadna dilema a pozriete si aj to, čo by ste nikdy doma nepozerali a začne sa vám to páčiť),
obchod otvorený len v utorok a štvrtok a jedna krčma s rozmermi 5x5 m.
Ideálne miesto na spomalenie. Asi tam zabehnem, aby som sa zbytočne
nehneval na starých pomalých ľudí, ktorí si vážia zvyšok života a zbytočne sa neponáhľajú za smrťou tak ako my!

Pekný deň!

cora73
17. dec 2009

tak ja som az zelena od jedu!!! Dnes som bola na kontrole u noveho gynekologa a prisla som aj s malym v kociku,ked ma sestricka zbadala,ze som s malym,tak na mna nepricetne vyletela,ze ci neviem,ze dr NEZNASA,ked sa sem chodi aj s dietatom a ze mam si vybavit opatrovanie,lebo ma neosetri !!!!! Staci vam????
Tak som na nu nahucala,ze som tu nova a nikde nema napisane ze zakaz vstupu s dietatom a s kocikom,ved je to diskriminacia!!! A ked ho nemam u koho mat,to som ho mala nechat v aute???
V januari mu pridem doplatit jedno osetrenie a ostanem u stareho gynekologa...
To snad nie je pravda....
Idem porad pisat na urad nad zdravotnou starostlivostou... 😀 😀

No a vcera som niekomu pisala ohladom ockovania a ten niekto mi aj odpisal 😀 ,kto chce,poslem do IP,nechcem to tu verejne vycapit,bola to sukromna posta.... 😉

havino
17. dec 2009

Lucia, tá úvaha je fakt krásna. Tiež som ju dostala mailom ale prečítala som si ju teraz znova 🙂 A opäť mám zimomriavky po tele...
Ozaj, Ty už si v nejakom 6-tom mesiaci, však? Ako sa cítiš? Ako Ti plynie tehotenstvo?

havino
17. dec 2009

Cora, tak to bola riadna ťapa, tá sestrička. Veď to je normálne prísť k ženskému s malým.. teda, aspoň u nás... a samozrejme, že ťa ešte uprednostnia... tak pozdravuj pána doktora aj jeho sestričku 😉

marfigirl
17. dec 2009

ahojte
fiiiha ako vela ste toho popisali.
lucia, atop.ekzem nie je nasledkom len ockovania. u nas to asi nebude nasledok ockovania. lebo uz v porodnici sa mu az do krvi supala koza na prstoch a mal ju taku divnu. vtedy som este nevedela co to je, preco to je,ale ja si myslim, ze to uz bol prvy priznak ekzemu.
zevraj za to moze aj strava v tehotenstve a to sa priznam, ze pri druhom tehotku som sa velmi nesnazila ☹

JA vigantol tiez davam, aj starsiemu, ale nie pravidelne, zabudam na to..

mam jeden fajn recept na datlove tycinky, ale pozicala som ho dnes, tak ked pridem nabuduce, napisem.

Ja som sa rozhodla, ze menu bude nasledovne: polievku spravim sosovicnu, ale nie mliecnu. A druhe budu zemiaky uvarene v supke a upeciem v alobale(je to bezpecne?) zeleninu: cuketu,mrkvu,kukuricu a mozno este nejaku inu zeleninu.
Manzel bude mat samozrejme salat a rybie prsty a aj mliecnu polievku, takze mam toho dost na varenie
😀
vcera prisiel za mnou moj mily, ze ci maju deti vsetko co potrebuju, ked nejedia maso. Ze cital na internete, ze v mase su tiez dolezite nejake latky,ale nevedel mi povedat, ze co. neverim,ze to cital, urcite mu niekto nieco hovoril. Ach jaj.

lucia123
autor
17. dec 2009

cora73, takto sa prichadza o klientov. Asi si nevazi svoju vyplatu ten hlupak, priala by som mu, aby od neho vsetky postupne poodchadzali, este aj platit musis. Ty si mozes predsa vybrat dnes komu zaplatis. Ako sa vola ten "prijemny" gynekolog? To som este ani nepocula! Ja by som tresla dverami a uz by ma v zivote nevidel. Na ten urad napis a zverejni aj jeho meno. U mojho gyneologa (je pravda, ze je to v Rakusku) ale tam pridem s dietatom a sestricka sa s nou hra, a je velmi mila a tak by to malo byt.

Havino, dakujem, ja som uuuplne v pohode, ako by som ani tehotna nebola 🙂 Citim sa fantasticky, akurat, neviem co si za chvilu obliect, lebo kabat mi je uz cez brucho maly, to je teraz moj jediny problem 😀
Stravu mam super, takze niet na co sa stazovat, ani to male vo mne by nemalo mat ziadne staznosti, hlavne nechodim na ziadne ultrazvuky, hoci by som bola aj zvedava co tam vyvadza 🙂 Ty si z KM, podla pasu, ja som tam mala pra-pra babku, kt. sa dozila 104 rokov 🙂 a chodila som casto za nou ako male deco, do zahradky pomahat oberat ovocie a robit neplechu 😀 Je tam krasne, hlavne to kupanie v Kysuci, uzasna priroda, dobry ludia.

marfigirl
17. dec 2009

neviete mi poradit nejaku knihu s receptami vegetarianskymi pre deti? Viem o vegetarianstvi a deti, ale ci nie je nieco novsie?

Lucia, ty si to napisala vystizne o tom gynekologovi. Len kedy si to zacnu uvedomovat ti ludia tu na SK?

havino
17. dec 2009

Marfigirl, s knihou neviem poradiť ale čo sa týka toho vianočného menu - tie druhy zeleninky, ktoré si napísala, sa mi zdajú dosť sladké, asi sa Ti to bude celé niesť v tom sladkom duchu 🙂
Asi by som tam dala aj niečo aromatické ako petržlen alebo zeler a miesto cukety alebo mrkvy napr. brokolicu, karfiol... a zrejme aj cesnak 😝

marfigirl
17. dec 2009

havino, vidis, potriem to olejom, v ktorom zmiesam prelisovany cesnak, dobry napad. Brokolicu a karfiol nedam, to by starsiemu moc nechutilo. To si dame inokedy. Dufam, ze to bude jedle a nebude mat iba zemiaky nakoniec 🙂
nasla som tuto knihu a objednala som si ju, no dufam, ze nebudem lutovat: http://www.enigma.sk/knizna-ponuka/zdrava-vyziv...
ale nie su to recepty.

cora73
17. dec 2009

ked davam malemu skoro do kazdeho obeda ovsene vlocky-dam ich trocha napucat do tej stavy,co sa v nej varil

obed,je to ok?

Alebo je to casto?

cora73
17. dec 2009

Ten,co neznasa deti je dr Michal Pavlita z Modry a jeho sestricka je uchvatne prijemna... 😠 😠 😠

a este u ziadneho dr sa mi toto nestalo,ked som bola naposledy u zubara,tak maly strasne plakal,ked pocul

vrtacku,hned dobehla sestricka a vzala si ho na recepciu a tam sa s nim hrali skoro tristvrte hodinu... 🙂

ach jaj,a ja ze uz mam konecne normalneho gynekologa.... 😠

cora73
17. dec 2009

mam v pase novu fotku,uz aj s malinkym pidikom... 😀 😀 😀

havino
17. dec 2009

Cora, kľudne aj každý deň. Ja som Jakubovi dávala takto vločky od 7 mesiaca vždy do jabĺčka alebo polievky kvôli tomu, že sme brali železo, tak aby ho nezapekalo a veru mal krásnu stolicu, ibaže tmavú a všetky plienky ostali fľakaté 😠 železo nevyperieš len tak...

havino
17. dec 2009

No, marfigirl, tá kniha vyzerá dobre, dosť podrobné informácie. Myslím, že ľutovať nebudeš.