Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
15. júl 2008

no ja hlavne dcere varim sosovicku a davam ju tiez do ryze pre nas...

magda22
16. júl 2008

caute,
tak mi sme sa vratili z dovolenky a som rada, ze sa to tu trochu rozbehlo, a mam kopec otazok na prispevky, ze ani neviem ...

pikola o tej QUINOAe som este nepocula, musim si to hned vygooglit, a zaujimave recepty, musim vyskusat, ..
vy skoro vsetci mate uz rocne deti, tak im mozete davat uz vselico, ja mam stale chaos v tom, ake semiacka a orechy by som uz 10 mesacnemu mohla dat, neviete mi poradit? alebo nie je to niekde na nete, ja nemam velmi cas surfovat, budem vdacna!

lubii o tej pohanke pisu v teme makrobiotika..a ty si sosovicove klicky sama spravila ci ako?

vy tu take zaujimave veci a recepty pisete..dakujem, len mam taky neprijemny pocit, ze Simon nedostava vsetko, co treba, ked to tak citam... ☹

este som chcela nieco popisat, ale uz neviem, toci sa mi hlava 😖 🙂

magda22
16. júl 2008

dalsi prispevok mi cely zmizol, takze este raz 😒

chcem robit cuketu dnes na obed, tak ze ci mi nemate poradit nejaky dobry zdravy recept, ja ju asi len osmahnem na masle s oreganom, chcela by som aj salviu, len neviem, ci mozem s celozrnnymi cestovinam..a mozno trosicku parmezanu..
len to nechcem mixovat na kasu, lebo si myslim, ze to bude nechutne, a zas cele kusy neviem ci spracuje..

chcela som sa este spytat, ze odkedy davate tofu, syry, jogurty?.......
pouziva niekto biokecup?

dak.

magda22
16. júl 2008

pikola uz som si objednala tu QUINOAu 🙂
a skusila si tu vodu vymienat? pomohlo?

magda22
16. júl 2008

e este by ma zaujimalo ako nahradzate materske mlieko u deti, ktore mlieko este potrebuju ale uz MM nemate a ked kravske neuznavate?...

emogeon
16. júl 2008

magda citam tvoje prispevky, rada ti odpoviem ale teraz len strucne,az od roka sme zacali s takymito fajn papnickami ako tofu jogurty, syry az teraz par dni co sme zacali...
bio kecup pouzivame jasne,a ja nic na oleji nesmazim len dusim, dnes idem malej robit duseny losos,obsahuje vela aminokyselin tak uvidime co na to povie 😨

magda22
16. júl 2008

urcite jej bude velmi chutit 😵
aj ten kecup az od roku? aj semiacka a orechy?

emogeon
16. júl 2008

magdi ten kecup jej dal ochutnat manzel pred par dnami 2 lyzicky a naozaj jej chutil lebo bol sladky hehe...
ano tak od roku to bolo aj orechy, vcera sme kupili tiez lanove semiacka a budume do kas zamiesavat...

magda22
16. júl 2008

vy sa mate

emogeon
16. júl 2008

magda jááj ale nase jedacke zaciatky boli veru tazke.... ☹
pozeram ze si z ba? ktora cast ?

magda22
16. júl 2008

ruzinov, ani som si nevsimla ze aj ty si z ba, my tiez nie sme velki jedaci teda...preto ma stvu tie hnusne kase, co musi papat..

emogeon
16. júl 2008

noo niekedy sa mozme stretnut a pokecat o nasich jedakoch ak chces...
ako sme objavili tie kase a tak odvtedy aj viac zacala mala papat a priberat zaroven 🙂

kangaroo
16. júl 2008

kvoli tofu som volala výrobcovi, od kedy ho môžem dávať, a tam mi povedali že od kedy sa dáva mäso, môže sa aj tofu, treba skúsiť a ak nemá žiadnu alergickú reakciu, nie je problém,
bio kečup som začala dávať malej len nedávno, pretože ako ročná sa z rajčín vyhádzala...

mimoza
16. júl 2008

jaron dik konecne odpoved na ktoru som cakala 🙂
baby a z tych lanovych semiacok vase deti neprahana?? moj maly mal furt divnu stolicu nestravenu hnackovitu raz mal raz nie nechapala som co to ma byt..az sme prisli na to ze je to z lanovych semiacok z celozrnych zemli..a tak ich ma rad!a ked som vysadila je to ok.. 😉

magda22
16. júl 2008

jasne, lanove sem. maju taky cistiaci ucinok...ja som ich jedla kazdy den pred porodom, aby sa mi lepsie vytlacilo, odporucam, myslim si, ze to bolo tym...

jaron
17. júl 2008

Ahojte,

dôležité je pre stráviteĺnosť a využitie živín, aby boli ľanové semiačka pomleté (napr. na makovom mlynčeku). Na tých žemliach - predpokladám, že boli asi celé. Keby si mimoza skúsila dať pomleté, či by to bol tiež problém(?). My si ich namelieme do malej nádoby, uzavrieme a asi týždeň máme v chladničke, kým ich zjeme, je to praktickejšie ako za každú 1 - 2 lyžice vyťahovať mlynček na mak.

Jaro

mracik11
17. júl 2008

Dobrá téma na hádky, v takýchto témach si vždy každý háji to svoje 😉

magda22
17. júl 2008

ja som pocula, ze nepomlete lanove semeno zapeka a pomlete naopak, tak ako to teda je?

jaron
17. júl 2008

Ahojte,

dúfam, že nenastanú žiadne hádky (Mracik), aspoň ja sa určite na žiadne nechystám 🙂.
Neviem ako je to s tým ľanovým semenom. My ho pužívame ako súčasť zdravej stravy kvôli jeho výživovej hodnote, (nie kvôli zápche alebo hnačke) a preto ho jeme zásadne pomleté. Ale čo sa týka ľanových semien a hnačky - viem, že pomáhajú pri zápche, ale nie až tak, že by spôsobovali hnačku, takže to môže byť aj špecifická reakcia malého Jakubka. Možno by bolo dobré, Mimoza, (ak si to ešte neskúsila) skúsiť ľanové semeno dať s iným jedlom ako s tou žemlou (napr. dať do celozrnnej kaše), aby si zistila, či to spôsobuje naozaj všeobecne ľanové semeno ako také, alebo len tá špecifická kombinácia - tie žemle.

Jaro

emogeon
17. júl 2008

tak veru tie lanove semiacka treba pomlet 😉

mimoza
17. júl 2008

jaro dik 😉 skusime..

ivka144
19. júl 2008

Sa osalim! prepacte,necitala som celu debatu, len prvu stranu, al eide ma porazit z nazorov antivegetarianov.
Aj to, ze najcastejsie poruchy u vegosov. A kde je zoznam najcastelsich poruch u vsezravcov????
Navyse si myslim, ze matka vegoska ma nastudovanu vyzivu castokrat omnoho omnoho lepsie, ako matky vsezrave a teda pokojne moze byt, ze vsezrava matka dava dietatu nevyvazenu stravu, ktora sice obsahuje maso, ale to este nic nezarucuje.
S tymi alergiami to je tiez taky drist, s prepacenim. Je milion alergikov, ktori su masozravi a u nich je to z coho??

Ja sice nie som vege (bola som len asi 3 roky) a malemu tiez davam papat vselico (jahnacie, morcacie, telacie v prikrmoch, alebo zajaca v domacych jedlach). A zasa sa dostavame inak k tomu, co v kazdej druhej kontroverznej diskusii - taky hlupy predpoklad, ze vacsinovy nazor je spravny. Zial, v mnohyyych veciach to vobec neplati.
Podla mna aj kto nie je vege tak by si mal davat zas pozor na prilisne mnozstva masa. Dnes sa maso a vyrobky z neho jedia aj 2-3x denne, co je chore podla mna. Uplne ina situacia, ked clovek je maso len 2-3x do tyzdna, ale to by nemohol na ranajky stale sunky a salamy, obedovat stale "maso s prilohou" a vecerat parky alebo rybku.

Ale nie o tom mala byt diskusia, co?
Ja skusenosti s malymi detickami vege nemam, iba nepriamo - od znamych. Zevraj zdrave a co mne sa zda zaujimave (a logicke), zebraj vege deti su menej nervne, menej agresivne.

Velmi fandim vsetkym vege mamickam a vel azdravia Vam i Vasim drobcom!

jaron
19. júl 2008

Ahoj Ivka,
ďakujem za tvoj príspevok. Hlavne preto, že aj keď sama ješ aj mäso (predpokladam, že striedmo), páči sa mi, že fandíš zdravej strave bez mäsa. Málokedy sa človek stretne s takýmto prístupom. A vlastne sú aj medzi svetovými lekármi odborníci, ktorí napriek tomu, že sami nie sú celkom vegetariáni, čestne, objektívne a zodpovedne prehlasujú, že veg. strava je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Ešte jeden príklad z vyhlásenia Americkej dietetickej asociácie (v nej zrejme tiež nie sú všetci vegetariáni):
Štúdie poväčšine ukazujú, že príjem železa u vegánov (bez akýchkoľvek živočíšnych potravín) je vyšší ako u lakto-ovo-vegetariánov (nejedia mäso) a príjem železa u lakto-ovo-vegetariánov je väčšinou vyšší ako u nevegetariánov (jedia mäso)! Výskyt nedostatočnosti železa - anémie medzi vegetariánmi je podobný ako u nevegetariánov.

Ale dosť bolo všeliakych múdrosti 🙂 . Veľa zdravia Ivka aj ostatní, pekný deň vám želám.

Jaro

magda22
19. júl 2008

aj ja dakujem ivke nevegetarianke za inteligentny nazor na vegetarianstvo

zelenasova
22. júl 2008

ahojte maminy, na 2. detskej klinike v BA hladaju mamicky vegetarianky, ktore maju svoje ratolesti vo veku 4-10 rokov, robia studiu o vplyve zivotospravy matky na rast deti a riziko civilizacnych ochoreni. ak by ste mali zaujem sa zucastnit, napiste mi IP cim skor. dakujem

magda22
6. aug 2008

ahojte, tak ja som sa zas vratila z chalupy a vidim, ze to tu nefunguje akosi, chcem sa spytat, nevie mi niekto povedat, ci 10mesacne dieta moze uz tekvicove jadierka?

inak skusali sme tu quinou a velmi dobre , mnam s brokolicou, kesu, sus. paradajkami zapecene so syrom v listkovom ceste..len sa mi zdala trosku tvrda, aj ked sme ju varili este dlhsie, pikola v akej konsistencii ma byt?

magda22
6. aug 2008

robite detom pomazanky?

asiza
9. aug 2008

zdravim vsetky spriaznene duse 🙂

magdi, co sa tyka toho mlieka, existuju aj umele sojove mliecka - myslim ze nutrilon soya alebo nieco take, ktore sa podavaju aj nevegetarianskym detom pri alergii na kravske mlieko, popytaj sa v lekarni 😝 ... ja som mojho andrejka kojila rok a potom som mu zacala davat klasicke sojove mlieko ( ak som mala cas, tak aj doma vyrabane 🙂 )... soju a ostatne strukoviny som mu do jedalnicka pridala hned po siestom mesiaci a sme zdravi ako rybky :o), tekvicove jadierka a ine semiacka som zacala pridavat az po jednom roku, samozrejme na jemno nasekane, kecup som urcite zacala pouzivat skor - ja pripravujem jedla tak intuitivne 😉 ... teraz o5 kojim, som laktoovo a Sofinka prospieva jedna radost... 🙂 🙂

necitala som uplne vsetky prispevky, prve strany ma poburili, ale co uz... kazdy ma pravo na svoj nazor, aj ked poniektore baby nepochopili, ze ho maju vyjadrit skor niekde inde 😖 😖

jarko a ty si prosim ta, nejaky expert na vege stravu? 😝 😝

magda22
9. aug 2008

asiza vitaj, tu vacsinou iba ja prispievam 😀 , tak dik za odpoved 😵
s tymi strukovinami nebol problem tak skoro? ja zatial len cerv. sosovicku, ak by som mohla uz nieco ine vyskusat, tak porad
andrejko bol teda vzdy vegetarian? a sojove mlieko je plnohodnotnou nahradou? lebo ved preco sa vlastne dava kravske? kvoli bielkovinam, vapniku.. 😕 (ktoreho v skutocnosti vela nema)? nechapem to trochu 🤐
ja kravske sama nepijem, takze to riesim, ze co ked dokojim..
sofinka bude tiez vege? tyy si ako dlho?

jaron
10. aug 2008

Ahojte,

mi používame sójové mlieko firmy Alfa Bio, sójové mlieko (tekuté, nie práškové) má kvalitné bielkoviny plne nahradzujúce napr. tie kravské, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny..., čo sa nie vždy dá povedať o kravskom mlieku, hlavne ak nie je nízkotučné, je tiež obohatené o vit B12, ale z hladiska vápnika to nie je dobrý zdroj (má asi 8 mg/100 g, kravské asi 120 mg/100 g). To však nevadí, vápnik máme napríklad z tofu (200 mg/100g) a z iných potravín (zelenina, ovsené vločky, strukoviny, orechy, semená alebo kyslomliečne výrobky - jogurty atď. veď to asi poznáte).
Sú potom sójové mlieka obohatené o Ca (napr. v DM drogerii), tie sú už aj po tejto stránke náhradou za kravské mlieko, ale ich cena býva už trochu vyššia (aj 2 -3 krát viac ako to prvé sójové mlieko, čo som spomínal).
Neviem, koľko Ca obsahuje doma vyrobené sójové mlieko, ale každopádne sú tekuté sójové mlieka kvalitnou a zdravou potravinou aj v prípade, že by mali nižší obsah Ca.
Dalo by sa povedať, že mi sme s manželkou aj dcérou od jej narodenia niekde medzi laktoovo a vegánstvom (niekedy je obdobie čisto na rastlinnej strave, inokedy máme jogurty, tvaroh, minimálne syr a občas vajcia).

Jaro