Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
31. mar 2010

bubush zrejme nieco len zkopcila z webu ale nema o tom ani paru ani vlastny nazor....

jaron
31. mar 2010

Ale predsa len trochu niečo napíšem, lebo "osvetu" treba robiť ešte stále a stále. 🙂

-------Na zvazenie je uz samotny fakt, ze pokial by maso nebolo prirodzenou potravou cloveka bolo by tak narocne nahradit vsetky dôlezite ziviny v nom obsiahnute?-------

"Nahradiť" všetky "dôležité živiny" z mäsa vôbec nie je ťažké a v podstate sa stačí iba prirodzene zdravo stravovať. Lenže to sme už akosi v hojnosti zabudli a tak sa musíme učiť, čo vlastne znamená zdravo žiť. Ak sa človek stravuje zdravo - s prevahou málo spracovaných potravín, celozrnných obilnín, strukovín, orechov, ovocia a zeleniny a prídavku mlieka a mliečnych výrobkov, naozaj nepotrebuje nahrádzať "nenahraditeľné" alebo "ťažko nahraditeľné" živiny z mäsa.

--------Maso je dostupnym, vyvazenym a vcelku lahko stravitelnym zdrojom proteinov, esencialnych amionokyselin, zeleza, vit.B a dalsich dôlezitych latok.-------------

Áno, to je pravda, mäso je naozaj zdrojom mnohých dôležitých látok (vitamínov, bielkovín atď.), ale to je aj napr. muchotrávka zelená, tiež obsahuje pre zdravie dôležitú vlákninu, vitamíny skupiny B, zinok atď., ale kvôli ním ju ešte nebudem jesť, radšej si ju "nahradím" orechami, ovsenými vločkami a jablkom 🙂.

---------Mnoho vedcov tvrdi, ze napriek zlej povesti zivocisnych tukov, su pre organizmus casto prijatelnejsie, ako umelo vyrabane hydrogenovane rastl.oleje.-------------

To je trochu záhadná a veľmi nepresná veta. Prvá časť je blbosť v tom, že navádza na dojem, že živočíšne nasýtené tuky nie sú až také zlé ako sa tvrdí, čo je blbosť. Druhá časť hovorí porovnanie asi chcelo byť transmatsné kyseliny, ktoré sú rovnako škodlivé ako nasýtené živočíšne tuky, takže celkovo autori porovnali niečo zlé s niečim zlým, čím akože chceli povedať, že to prvé zlé nie je až také zlé, no jednoducho trochu záhadná veta...

----------Ci chceme alebo nie, faktom ostava ze sme masozravci. MASO POTREBUJEME. Kvalitny kusok chudeho masa doda telu jednoducho to, co pre spravne fungovanie potrebuje!!!----------

Toto je výkvet "odbornosti", mnoho vedcov sa márne snaží prísť na to, či sme vlatne niečo ako všežravci alebo skôr rastlinožravci a tu sa jednoznačne tvrdí, že sme bez pochyby mäsožravci. A veta "Kvalitny kusok chudeho masa doda telu jednoducho to, co pre spravne fungovanie potrebuje!!!" s tromi výkričníkmi vyznieva skôr ako zúfalá túžba toho kúska mäsa, aby to bola pravda, ale nie. (Napr. telo nedostane vitamín C, vlákninu, kvalitný zdroj energie vo forme polysacharidov, rôzne rastlinné ochranné látky atď.). Existujú iba dve dokonalé potraviny, dnes vlastne už iba jedna, tou prvou bola manna v dobe Izraelcov na púšti a tou druhou je materské mlieko 🙂.
(Malý môj dodatok, môj osobný názor, podľa mňa je človek pravdepodobne rastlinožravec s určitou schopnosťou stráviť aj mäsitú stravu, jednoducho pri tom človek nezomrie a keď sa inak niekde nedá, človek je našťastie vybavený schopnosťou stráviť aj mäso, i keď to skracuje dĺžku a kvalitu života, je to v súlade aj s Biblickou predstavou, čo píšem len ako svoj osobný názor, pre zaujímavosť: Boh stvoril človeka a dal mu ako jedlo iba rastliny, ale po narušení dokonalosti a harmónie sveta, mu umožnil prežiť aj na mäsitej strave, čo bolo napr. potrebné po potope, keď bolo nedostatok rastlinnej stravy, i keď sa tým radikálne skrátila priemerná dĺžka života.)

------------Bezmasita strava moze viest k tomu, ze jedalnicek bude obsahovat prilis velke mnozstvo sacharidov a nedostatok potreb.vitaminov a mineralov - napr.zeleza a zinku. Dlhodobo nevyvazeny prisun zivin moze viest k zdrav.problemom!---------

Áno to je pravda, tak ako mäsitá strava môže viesť k tomu, že jedálniček bude obsahovať príliš veľké množstvo nasýtených tukov, živočíšnych bielkovín, cholesterolu, nedostatok vlákniny, vitamínu C, nedostatok celozrnných obilnín, narušenie správneho pomeru tuku - bielkoviny - sacharidy atď. a to môže (aj vedie) viesť teda k poriadnym zdravotným problémom (infarkt, rakovina, diabetes, osteoporóza... 😢.
Zle zostavená strava je jednoducho zlé zostavená strava, či už s mäsom alebo bez mäsa.

-----------Dalsimi castymi vyrokmi odbotnikov na vyzivu je, ze ak uz jest maso, tak potom svetle (morcacie,kuracie, kralicie). Uprednostnovat "biele maso" je vhodne z dovodu, ze obsahuje malo tukov pri zachovani vysokeho podielu bielkovin. Avsak v takomto druhu masa sa nachadza malo zeleza. Zvlast pre zeny, kt.aj z dovodu pravidelneho menstruacneho krvacania trpia casto nedostatkom zeleza, je aj kvalitne cervene maso velmi vhodne!-------------

Tak to znie ako kritika odborníkov, ktorí odporúčajú radšej chudé mäso, menej červené, a dôvod je železo z mäsa. Že na to ešte neprišli tí odborníci, čo odporúčajú radšej to chudé, ktorí sú napr.: WHO, American Dietetic Association, Fond pre svetový výskum rakoviny (World Cancer Research Fund) atď., to s tým červeným mäsom je ešte asi z dôb socializmu. Železo z mäsa zvyšuje riziko rakoviny, cukrovky. Nehovorím, že anémia je niečo dobré, ale určite je aj lepšia cesta proti nej ako červené mäso.
A podobne ako Ivava písala, poznám niektorých ľudí, ktorí sú veľkí pojedači mäsa, malí pojedači ovocia a zeleniny a majú celoživotný problem s krvou. Výskyt anémie je u vegetariánov aj nevegetariánov priblížne rovnaký, mäso to nerieši.

----------Okrem vyssie spomenutych zivin je potrebne spomenut v mase pritomne alpha-linoleove kyseliny, kt. pochadzaju z rodiny omega 3 viacnenasytenych mastnych kyselin. Hraju dolezitu ulohu v stavbe bunkovych membran, hlavne buniek nervoveho systemu.-----------

Áno, môžeme ich spomenúť, sú to zdravé a dôležité tuky, lenže v mäse všeobecne ich takmer nenájdeme, to autor napísal trochu neúplnú informáciu, sú iba v rybách a vo väčšom množstve iba v niektorých, a tiež ich získame z ľanu, orechov, špenátu, repkového oleja, sóje a tofu, morských rias...

Podobné články a názory sem tam zaznievajú v novinách, na internete, v rozhlase, televízii... a sú za nimi niekedy slovenskí odborníci s niekoľkými titulmi pred menom i za menom. Vážim si ich odbornosť, sú to často vynikajúci chemici, fyzici, poľnohospodári, chirurgovia... ale žiaľ nie výživári, v tom sú často v prudkom rozpore so skutočnými poznatkami svetových odborníkov vo výžive, kvôli titulom a presvedčivému prejavu majú často veľkú popularitu medzi neinformovanými Slovákmi (veď často nekážu takmer nič iné, ako to, čo väčšina Slovákov aj robí a čo si žiaľ potom odnášajú aj v negatívnych dôsledkoch)

jaron
31. mar 2010

Bubush,

ale kludne sem môžeš písať, nevadí, že ješ mäso 🙂. A môžeš pochytiť nejaké nové jedlá a možno tak znížiť jeho konzumáciu i celkovo trochu spestriť jedálniček, aj to stojí za to. 🙂

rancuzkaf
31. mar 2010

jaron, vedela som, ze prave ty to vysvetlis najlepsie....vynikajuce argumenty!!!

mum_to_be
31. mar 2010

ahojte, nieco som si z vasej temy precitala. nie som vegetarianka, ani moja dcerka, ale kopec receptov znelo fakt super. tiez som nevedela, ako spravne pripravit pohanku, tak aj za to diky. snad nam uz teraz bude chutit 🙂

marfigirl
4. apr 2010

jaron, to by som sa mala naucit naspamat, aby som vedela poriadne argumentovat, ked na mna zacnu utocit masozravci 😀

matova
5. apr 2010

ahojte, neviete poradiť kde zoženiem to sušené droždie Tobi? - v zdravej výžive? odlišuje sa od bežného suš. droždia?

nakukla som čo nového a tu sa prehnala nejaká búrka 😅 😀 .
tiež už nie som vegetarián, ale mäso nemusím...a tiež som mala anémiu práve ešte na ZŠ a krvný obraz sa mi úplne polepšil v čase úplného vegetariánstva 😉

jaron: na mňa zakaždým zas zapôsobí príbeh stvorenia z Genesis- ako síce človek má panovať nad zvieratami a podmaniť si ich, ...ale za pokrm mu majú byť semenoplodné byliny a ovocie zo stromov...Tak ma vždy napadne ako vlastne človek v živote panuje- dá sa aj riadením ale aj zabíjaním ☹ .

warholette
6. apr 2010

Ahojte, stale sa tu diskutuje pre a proti jedeniu masa? ja som si len zbezne precitala prve dve strany a dalej som nemala cas (dieta ma tahalo od pocitaca) a teraz sa cudujem, ze to stale pokracuje??? 😲 ja som vegetarianka uz dvanast-trinast rokov, za ten cas som do ust nedala kura, rybu, salamu, hovadzie, ziadny druh masa. otehotnela som bez problemov, tehotenstvo som mala bez problemov, nebrala som ani ziadne tabletky na anemiu ako ostatne tehotne mamicky v poradni... lekarka o tom vedela a nikdy mi nic nepovedala. maly sa narodil pred dvoma rokmi a dam mu obcas kura, ked sme niekde, kde ho vedia pripravit. ja maso varit neviem a ani sa ho nechystam, ak sme vsak niekde, kde maso maju (navsteva, restauracia, atd), malemu nebranim v jeho jedeni. maly je vysoky, pevne stavany, silny, cely den beha, je problem ulozit ho spat, sikovny je ako liska 😀 a zivocisnych proteinov "tak zasadne potrebnych pre zdravie" ma minimum, vsetky dolezite latky ma z mlieka, celozrnnych potravin, strukovin, zeleniny... nemam pocit, ze by nejako trpel, ze by mu to chybalo, vsetky vysledky u lekarky mal vzdy v norme, rovnako ako ja. takze pre vsetkych, ktori tomu neveria, da sa zit aj bez masa a veeelmi dobre 🙂 co je taky mastny vyprazany rezen proti spenatovemu, tekvicovemu, sosovicovemu privarku, mnam mnam 😀 😀 😀

bambaa
6. apr 2010

ahojte, my sme vegetarianska rodinka, teda v podstate skoro veganska. Manzel obcas zje nejaky kvalitny syr, ja si dam obcas biely jogurt. inak nic mliecne, ani vajicka. Maly ma 14 mesiacov, je kojeny a zatial je vegan, resp. asi tri krat jedol jogurt, raz kozi, dva krat kravsky. papa surovu alebo len kratko upravenu zeleninu, surove ovocie, strukoviny, obcas klicky, celozrne obilniny, domaci chlebik. je zaujimave, ze hoci uz chodi, je na vegana dost baculaty 🙂. my mame tento druh stravovania len posledny rok, vdaka tomu som sa dostala z dost zavazneho, udajne nevyliecitelneho ochorenia, takze verim, ze spravne stravovanie je zaklad zdravia. aj tak ma niekedy prepadnu obavy, lebo samozrejme, ked vegetarianskemu alebo nebodaj veganskemu dietatu nieco je, vzdy sa to pripise strave. u dietata, ktore papa sladkosti, biele rozky a mastne jedla a ma napr. exem, nikto nerozmysla ci je na vine strava. no a nas maly ma hore trochu zlte zubky a neviem z coho by to mohlo byt, resp. ci je to signal nejakeho problemu. samozrejme, ze kazdy bezny clovek by mi povedal, ze je to kvoli tomu, ze neje mliecne vyrobky. odbornik na zdravu vyzivu, ktory liecil aj mna a ktoremu doverujem si to nemysli. vraj to moze byt aj prilisnou konzumaciou mrkvy (robievame si doma mrkvovu stavu), ale nezda sa mi, zeby to bolo v tom, lebo maly jej neje tolko a zltu ma len vrchnu cast hornych zubkov. inak je maly zdravy a ma fakt dobru imunitu, choroby nas zatial obchadzaju a sopliky vzdy rychlo prejdu. co si o tom myslite? alebo je to len nedostatok zubnej hygieny? fakt je ze zubky umyvame len niekedy a len tak ledabolo, neprikladala som tomu vyznam v jeho veku. dakujem za nazory.

certica
6. apr 2010

bambaa, a nemozu byt tie sfarbene zubky ako "dosledok" casteho dojcenia? (posobenie mliecnych cukrov)
a inak, mozem sa spytat, o aky druh toho udajne nevyliecitel. ochorenia sa u teba jednalo? pokial to nie je tajne 🙂

jaron
6. apr 2010

Ahojte,

Warholette, neboj sa, už tu dávno nevedieme bojovú diskusiu štýlu za a proti ako na začiatku 🙂, to len teraz sme trochu dva - tri príspevky niečo v tom zmysle písali.

Matova francúzske lahôdkové droždie sa dá kúpiť asi len v špeciálnych obchodoch so zdravou výživou. Neviem, kde bývaš, v Nitre by som ti poradil aspoň dve miesta, inde neviem. Je rozdiel v porovnaní s bežným sušeným, lebo to obyčajné stále funguje ako droždie, ale to lahôdkové už nie, kludne ho môžeš nasypať do vody a nestane sa nič.

Bambaa, naša malá (má vyše 7 rokov) má zase na zúbkoch nejaký povlak niečo ako kameň, nie je to žlté, skôr hnedé. Pre zubára je to veľkou záhadou, vždy sa nad tým rozplýva, že z čoho to len môže byť. Ale inak to nie je na závadú (tvrdí), zuby má zdravé, zubný kaz ešte nemala. A keď sa to dobre "leští", ide to dole, možno keby si sama lepšie umývala zuby. V tvojom prípade je to len zmena farby alebo tiež akoby niečo na zúbkoch, niečo ako nejaké usadeniny? A bol malý už u zubára? Bolo by dobré, aby to zhodnotil ako u našej.

matova
6. apr 2010

jaron: ja som okr. Prešov. Skúsim v zdravej výžive (keď sa tam zas raz niekedy dostanem).

bambaa
7. apr 2010

jaron, k zubarovi sa chystame, to je zaujimave, ze aj vy mate na zubkoch povlak, lebo aj u maleho je to zmyvatelne. keby lepsie "drzal", asi by som mu to dokazala zotret aj kefkou 🙂
certica, mozno mas pravdu, maly stale rad cucka a hlavne v noci a pri zaspavani. co sa tyka toho ochorenia, musim povedat, ze som ho mala zdiagnostikovanu len na 90 percent, pretoze som odmietla odber vzorky z miechy, aby som nemusela prestat kojit a hlavne kvoli tomu, ze som vedela, ze aj tak nepodstupim tradicnu liecbu, takze som 100 percentne potvrdenie svojej diagnozy vlastne nepotrebovala. odbornicka na to ochorenie mi vsak podla nalezu z magnetickej rezonancie a podla priznakov povedala, ze si mysli, ze sa urcite jedna o sklerozu multiplex. pol roka po tejto diagnoze som sla opat na magneticku rezonanciu a kontrolu a ta ista odbornicka sa vyjadrila, ze je to zvlastne, ale vyzera to tak, ze to ochorenie nemam. v podsate uz po cca 4-5 mesiacoch zmeny stravy som sa zacala citit vyrazne lepsie. okrem toho, ze som zacala vidiet na oko, na ktore som v lete oslepla (to hned po 2 tyzdnoch), prestali mi trpnut nohy a boliet hlava, zacali mi aj hustnut vlasy, zlepsila sa mi plet, zmizli mi bradavice z prstov na nohach a tak. ten efekt bol az neuveritelny. samozrejme, bezny lekar by povedal, ze som to ochorenie pravdepodobne nikdy nemala. keby som vsak nasledovala lekarske rady, uz pol roka nekojim a som najprv na kortikoidoch v nemocnici, na odbere z miechy a potom na silnych liekoch. som rada, ze som si zvolila inu cestu.

certica
8. apr 2010

bambaa, tak to je uplne super 😵

marfigirl
8. apr 2010

ahojte,
jeeej bambaa, som rada, ze je tu dalsi clovek, ktory takto stravuje aj dieta. S tymi zubkami si myslim, ze je to hygienou. Treba to poriadne drhnut, zatial iba bez pasty s vodou. Polahni si ho, ja davam maleho na pracku a umyvam mu zatial iba vecer,ale snazim sa poriadne, hoci sa tiez brani(starsi si dal od malicka umyt zuby v pohode) a potom uz pije iba vodu,nic co by mu znova znecistilo zuby...Dojcenie som obmedzila na rano a obed, ale moj ma uz 23 mes a este tusim do 21 mesiaca som ho dojcila aj vecer po umyti zubov..
inak to je super, ze ti strava takto pomohla a ty si sa pred tym ako stravovala?

Jaron, vcera sme mali vasu prednasku, bolo to o zmene tradicnych receptov na nove zdravsie 🙂

viliatko
8. apr 2010

Ahojte vegetariani, tak som si precitala celu diskusiu, dakujem za super tipy. Chcela by som sa opytat, co vsetko klicite? A co potom s tym? 😀 My pouzivame kupovane susene psenicne klicky do domaceho chleba, a teraz uz aj do jogurtov a struhaneho jablk (dik tusim jaandy 🙂 a sosovicu do salatu, ale uprimne, velmi mi to nechuti. Poradte nieco dobre a chutne, pls.
Jej, a este vo velkom melieme semena (vdaka Jaron🙂)do toho chleba, ale aj Vilkovi do kasiciek, som si pozicala od mamky stary mlyncek na kavu, teraz uz aj tak pije instantnu 🙂)

marfigirl
11. apr 2010

ahoj viliatko, najlepsie su naklicene mungo fazulky, chutia ako mlady hrasok, das naklicit a potom papas len tak 😀 , ja mam skusenost, ze ich treba zjest tak na 3 den, lebo aj ked ich dam do chladnicky, tak uz potom nie su take dobre.
ja som klicila zatial mungo,sosovicu,psenicu a zeruchu(ta je zas dobra, ze vydrzi dlho), ale klicit mozes vsetko mozne.

zitaje
11. apr 2010

U nas teraz leti nakliceny cicer ale robievam aj sosovicu. 🙂

bubush
11. apr 2010

treba chovat prasa a nachovat ho tymi klickami

zitaje
11. apr 2010

bubush, hlavne ze si unavena ako kon. 😉 Skus klicky namiesto masa a mozno nebudes.

bubush
12. apr 2010

prave vdaka masu este vladzem 😉

marfigirl
12. apr 2010

bubush, teba nasa diskusia nejak zaujima, len tak dalej 🙂

matova
12. apr 2010

bubush: tak ho jedz aj nadalej ked ti chuti a maz z neho osoh. Ale co robis tu? 😕

certica
12. apr 2010

predsa osvetu 😀

matova
12. apr 2010

jááááj a mne to zas nedošlo, asi mi fakt niečo chýba 😀 😀 😀

palomka
12. apr 2010

Ahojte. Dlho som tu nebola a vidim, ze ste tu mali narusitela 😀 .
Nebudem sa k tomu vyjadrovat, len chcem napisat, ze moja dcera ma 14m a vo svojom zivote jedla maso minimalne a nie preto, ze by som jej ho zakazovala ale pre zdravotne problemy a aj ja sama nie som vegetarianka ale vegetarianov neodsudzujem len preto, ze nejedia maso, lebo viem aj z nasej skusenosti ze dcere robilo maso viac zla ako dobra a vsetky krvne testy ma v poriadku a nechyba jej ani zelezo a ani ziadne ine vitaminy!

a vlastne som sem prisla lebo som nasla jeden vegetariansky recept, tak vam ho napisem, mozno ho poznate a mozno niekho inspirujem. Ked som ho nasla hned som si na vas spomenula 🙂

Plnene sojove rezne
potrebujeme:
200g sampionov
250g soj.platkov
200ml zelenin. vyvaru
1PL masla, sol, korenie
2 vajcia
hladka muka, struhanka a ovsene vlocky

postup:
Sojoveplatky zalejeme horucim vyvarom a nechame 20 minut postat, potom ich vyzmykame.
Sampiony ocistime, nakrajame nadrobno, osolime, okorenime a na masle kratko opecieme.

Do sojovych platkov narezeme otvor, aby vznikla kapsa, naplnime ich sampionmi, spojime sparadlom a obalime v muke, vajciach a napokon v zmesi struhanky a ovsenych vlociek. Napokon vyprazime

😉

jaron
12. apr 2010

Ahojte,

Bubush a prečo dávať klíčky prasaťu a potom jesť to prasa? Veď to je potom ako jedlo zo "secondhandu". Nie je oveľa lepšie jesť "značkovú" stravu? 😉

zitaje
12. apr 2010

Jaron, bubush to urcite myslela tak, ze zdrave maso: prasa plnene klickami 😀

viliatko
13. apr 2010

Dakujem, zeruchu mavame , a vilko to papa na ranajky zmiesane s cottage cheesom🙂 dokonca aj cesnakovu vnatku takto zjedol🙂 tak rozmyslam, ze strcim do nejakeho kvetinaca strucik cesnaku 🙂

viliatko
13. apr 2010

zitaje, a ten cicer nejako upravujete este, ci len tak chrumete? 🙂