Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
1. jún 2010

@zofa ja sice este deticky nemam, ale prave citam toho bukovskeho pomalicky.. a jasne ze preferuje sojove, resp. mlieko z orieskov pred kravskym... a ked si kupis sojove mlieko a plnotucne kravske a precitas zlozenie a vyzivove hodnoty.. uvidis ze tam teda az taky rozdiel nie je.. 😉 len nie susene sojove mlieko.. bud robene doma, alebo kupene uz v tekutom stave,ja kupujem v DMku , a vydrzi mi cca tyzden po otvoreni v chladnicke... nie som velmi mliekovy tip.. akurat vcera som si urobila kakavko.. 😉 palila ma zaha.. no nepomohlo.. ☹
no francuzka...moj mm asi nevie ze take nieco existuje 😀 .. tak pekne vysava sam poctivo.. ale teraz ku koncu som uz aj ja vysavala.. mna to bavi.. 😉

zofa
1. jún 2010

Rancuzkaf ja zijem v UK a tu sa da Quorn kupit bezne. Daju sa z neho kupit parky, burgre, salama, mlety Quorn, no proste kopec veci.
Je to nahrada masa a ma jemnu chut ale da sa pripravovat ako maso. Obsahuje to velmi velke mnozstvo proteinov.
Tak tu u nas mame tri druhy sojoveho mlieka, tak to musim v obchode prestudovat. Skusila som babulam dat aj sojove jogurty a tie im tiez velmi chutia. Z normalnych jogurtov mi zvracaju.
Zojec mne pomahalo na zahu - studena voda s citronom (stava z pol citrona v 2dcl vody) 😀
Skusim pridat fotky kde je ten Quorn(teda jedlo je z neho priravene)

zofa
1. jún 2010

Sorry, nie priravene ale pripravene. A este par foto

zojec
1. jún 2010

och zofa, ake chute si mi narobila.. dala by som si obrazok cislo dva 😉 inak tiez prvy krat pocujem o Quorne.. ja som zila isty cas v irsku.. tam som len seitan videla a kupovala, tofu tiez mali len obycajne biele, a niekedy v takej divnej konzistencii ze sa dalo pouzit len do salatov, vacsinou v tetrapakovom baleni.. a vseobecne sa mi zdalo, ze tu na sk sa dalo kupit viac takychto vyrobkov a cenu ani nespominam.. najviac mi tam chybali sojove kocky ... dali sa zohnat ale nie vzdy.. normalne uzky profil.. esteze su lahke.. som si ich vzdy z domu na kila nosila 😉

zofa
1. jún 2010

Teraz je to uz lepsie, lebo sa snazia presadit zdravu stravu 😀 Da sa teraz nakupit kopec vegetarianskych potravin a jedal. Od cerstvych, cez chladena az po mrazene a tiez tofu biele, marinovane, udene. Pravda je, ze su niektore dost drahe oproti masu ale oplati sa zaplatit trochu viac 🙂
Ja chodim do japonskeho a cinskeho obchodu a tam je kopec vegetarianskych ingrediencii. Hlavne cerstve tofu, len skoda, ze ich balia po obrovskych kusoch.

zojec
1. jún 2010

asi mas pravdu.. a v UK je to urcite lepsie ako v Irsku pred 4rmi rokmi.. no to tofu som aj ja niekedy dostala len pol kilove.. a ked sa to otovorilo tak do tyzdna sa pokazilo.. a cely tyzden jest tofu aj ked na sto sposobov ma tiez nebavilo.. raz som ho dala do mraziaka, ale uz to nebolo ono ☹ zofa a ty si tiez vegetarianka, ci len tvoje deti odmietaju jest masko?

zofa
1. jún 2010

Ja toho masa tiez vela nenajem, tak rozmyslam, ze sa dam aj ja na vegetarianstvo. Len musim aj mojho muza dako na tuto vegetariansku stravu nalakat 😀 Ja som bola vegetarianka pred 10rokmi a uz sa tesim ako sa zasa na to dam. Maso nemusim a je mi luto tych zvieratiek ☹ Som rada, ze je tu tato tema - este viac ma to motivuje, takze dakujem 😉

zojec
1. jún 2010

no s chlapmi je to tazke.. ani mojho veru nenalakam... :( tazko sa potom dodrziavaju urcite veci.. ja maso nejem vobec, absolutne mi nechuti.. ale sem tam sladkosti, sem tam biele pecivko a taketo veci ked su doma tak ma zlakaju ☹ kym je to v miere, je to ok.. ale ked to uz prekroci hranicu unostnosti, tak to vidim na mojej zadnici ☹ a hlavne teraz pred porodom

oscarka3
1. jún 2010

my sme sa s mm našli,obaja semivegetariáni.a deťom som po skončení kojenia robila doma orechové a sojové mlieko.to orechové je perfektné 🙂 .recept naň raz hovorila Mudr.Fullová v tv/neviem či ste ju tu už spomínali http://www.svz.szm.sk/index.htm

matova
1. jún 2010

Môj syn je mäsový asi po manželovi, (jedáva hydinové + ryby), ale polotovary z neho odmieta- čo som veľmi rada 😉, a aj tak sa snažím nevariť mu ho 😀....až kým manžel zas nejaké to mäso nekúpi aby som uvarila. Ale má veľmi rád aj tofu, seitan a sójové mäso 🙂. Horšie že do neho nedostanem ani uhorku ani redkvičku, ani šalát. Zo surovej zeleninky akurát postrúhanú mrkvu, on má rád také jedlá ktoré sú mäkké, alebo s omáčkami....Už aby bolo krajšie to počasie, lebo takto v blate nenapestujem nič 😔.

Aj pre mňa by bolo upratovanie relaxom, keby som malého nemala stále visaceho na nohe 😀. Tiež si radšej všetko sama porobím ako zojec 🙂. Na pálenie záhy mne pomáha kúsok masla- klasického na jazyk. Neviem čo za proces by mal vlastne prebehnúť- asi neutralizácia kyslosti? či by náhodou aj olej nepomohol? neskúšala som ešte, a že vraj aj surový zemiak pomáha. 😕. Sladkosti sú moja obrovská slabina 😔, ke)ď sme boli malí, nevedeli sme ani o cukríkoch ani o čokoláde...žili sme na dedine úplne pod lesom...Môj otec nejedáva žiadne sladkosti, až teraz na staré kolená začal piť raz za čas kávu a sladí ju cukrom- bude mať pomaly 60r ale zuby lepšie ako ja- má ich všetky. Ja mám kvalitu zubov geneticky podedenú, ale kôli slabostiam si ich úplne odpálim 😒.

a teda s tými pracími guličkami tu asi neperie nikto? 😕

jaron
1. jún 2010

Toto vás bude asi zaujímať, už viac krát sa to tu spomínalo, téma Sója – liek alebo jed. Ak budete mať asi 45 minút času, môžete si vypočuť prednášku od MUDr. Petra Pribiša.

Sója - Lék nebo jed?
Přítel mi poslal publikaci s velice provokativním názvem. „100 vědeckých důvodů, proč nejíst sóju." Pokud patříte mezi pravidelné konzumenty sóji a výrobků ze sóji a/nebo Vás zajímá, co moderní věda zjistila o této kontroverzní plodině, potom jste srdečně zváni na tuto přednášku.

Záznam ke stažení ve formátu MP3 (22,5 MB) http://www.mlifestyle.cz/mp3/pribis7.mp3

(MUDr. Peter Pribiš, Dr.P.H., vystudoval obor Všeobecné lékařství naLékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a absolvoval Schoolof Public Health na Loma Linda University v Kalifornii, obor Výživa a preventivní medicína. V současné době působí na Andrews University ve státě Michigan jako profesor oboru Výživa a zdravý životní styl. Je autorem několika vědeckých i populárních publikací, pravidelně přispívá články do časopisů a vystupuje v pořadech zaměřených na prevenci. V letech 2000 - 2004 pracoval jako lékařský poradce pro Německou asociaci zdraví (Deutscher Verein für Gesundheitspflege). Ve svém výzkumu se zaměřuje na oblast zdravého životního stylu, dlouhověkost a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.)

adriana7
2. jún 2010

Ahojte,
my tiež nepijeme kravské ani žiadne výrobky z neho, sójové mlieko decká neľúbia (len do pudingu) a milujú to čerstvo nadojené kozie, ale je to tak 2x do týždňa jeden pohár s kakaom. Malý ako náhradu za jogurty ľúbi sojáčiky, sú na nerozoznanie od klasických, nesmotanových kravských jogurtov so všetkými možnými dochuteniami, mne chutí čokoládový.
A ja s MM už nepijeme iné ako klasickú osmózovú vodu, ja s citrónom, asi pre to ma doterazv tehu žáha nepálila...
Ale minule som v bille objavila tvrdý syr bez laktózy - hrozná cena - 105 Sk za 100 gr. ale decká ma ukecali, tak to zjedli na posed...

marfigirl
2. jún 2010

Ahojte,
no nebola som tu par dni a mam co docitavat, uz sa tesim ked bude trochu casu, aj na linky...
My sa stahujeme, tak teraz nebudem mat tolko casu sem chodit ☹
Vcera ste pozerali ordinaciu(to sa da pozerat aj pri baleni 🙂 )? No ta bufetarka ma dostala a v podstate vyjadrila asi to, co si vacsina ludi mysli o vegetarianoch, no ale ze to dali povedat obeznej zene, ktora ma podla mna asi problem s tlakom, cholesterolom, ma vasci nabeh na cukrovku, infart atd atd...a trosku ma nahnevalo, ze tomu vegetarianovi nedali do scenara nieco pozitivne k tomu povedat....

marfuskaanjelik
2. jún 2010

Adriana, nestretla som sa s tým, že by mal niekto na balkóne, pardon na Balkáne upratovačku, alebo pomocnicu v domácnosti. Možno sa pohybujem v nesprávnych kruhoch. 😀 Trošku mi tu vadí, že niektorým ľudom príde zvláštne, keď ich požiadaš, aby sa vyzuli a vzali si papuče pre hostí, alebo aby nefajčili v byte, keď máme bábo. Svokra napríklad nedokáže pochopiť, že nechcem, aby u nás fajčila pri otvorenom okne. A pritom pred domom je krásny park s množstvom lavičiek. Tam by jej ciga určite lepšie chutila. Tak k nám prestala chodiť tak často. Myslíte, že som bola na ňu mrcha?
Neviem ako presne vyzerá ten Quorn, ale v Čechách sme si kupovali Robi mäso- bola to obilninová bielkovina, čosi medzi seitanom a sójovým "mäsom". Tu to žiaľ nedostať. 😒
Inak je tu zdravá strava v obchodoch príšerne drahá. Ešteže babky na trhoch predávajú zeleninku, strukoviny i obilniny. Máme kamoša, ktorý robí doma seitan. Keď bol na dovolenke, robila som ho sama. Zadžabaná celá kuchyňa, ale mňam. 😉

adriana7
2. jún 2010

Ahoj marfi,
no nezávidím ti, my kým sme postavili dom, sme sa každý rok sťahovali, celkovo 7x - MM som povedala, že odtiaťo už len nohami napred...
A Ordinácia mi príde také "Rozprávky starej matere", takú nemocnicu, kde to natáčajú som v živote nezažila, ani polikliniku, ešte možno súkromnú gyn. ambulanciu. Prístup lekárov tiež ako kedy - podľa mňa tento seriál vôbec, ale vôbec nie je z reality, aspoň nie zo slovenskej. Jediné pravdivé mi tam prídu vzťahy - intrigi a zálety, to na Slovensku letí... Ale, samozrejme, viem, že niekomu sa ten seriál páči, tu na mkoníku je dokonca skupina, kde to preberajú
Veď keď chceš pozerať úplý výmysel, pozeraj Rosamundu Pilcherovú na STV- to sú rozprávky pre dospelých...
Ja som sa včera dobre nasmiala, pozerala som na ČT Karla Šípa - Všechnopárty - to ma nikdy nesklame...

adriana7
2. jún 2010

zojec,
a ja zase jediné pochopenie s vege mám u mojej babičky, 86 ročnej, najzdravšej osoby našej rodiny.
Žila na dedine, všetko dopestovala a dochovala, ale mäso jedli len 2x do týždňa, vo štvrtok a v nedeľu, aj to len hlavný obedový chod z domácej produkcie. Nekupovala žiadne salámy, tavené syry, chleba piekli v dedinskej pekárni na celý týždeň, vraj mal 4 kg. Chleba sa jedol suchý,aj sa zajedal k ovociu (slivky, marhule).
Husi a kačice chovala len na predaj, za hlbokého totáča ich predávala po 500 Kčs, čo bol pre ňu, slobodnú mamičku s 2 deťmi veľký peniaz....
Ona aj dnes na raňajky odkrojí kus chleba, k tomu kopec cibuľky, rajčiny, papriku, čaj...

Vlani si na schodisku zlomila stehennú kosť, všetci ju pochovávali, ona si dala kúpiť fitloptu a kúpacie koleso a cvičila už na posteli v nemocnici. Zrástlo sa jej to krásne, ona na všetko pozná bylinku, doktor ju teraz vychvaľuje po sympóziách a dáva za vzor 60 ročným. Ale ona to má aj dobre nastavené v hlave, totál pozitívne myslenie a viera a jednoducho si zlé ani nepripustí...
Ako písal jaron - z okinawy má ten pokoj bez stresu, z južanov to popíjanie vínka, ovocie a zeleninku zo záhrady. No a aj tie rodinné zväzky veľa robia - stlmuje celú famíliu...

tofik
2. jún 2010

matova aj ja som nad tými guličkami na pranie premýšľala, sa mi zdá ,že v ekomaminách je o tom písdané a tuším to až taký zázrak nie je. Som sa rozhodla, to vtedy nekúpiť. Ale ak by si kúpila , daj vedieť aké to je.

havino
2. jún 2010

Zdravím vás všetkých 🙂 Po dlhej dobe sa ozývam, keď budem mať čas, rada si prečítam tú kopu, čo sa tu popísalo za tie 3 mesiace, čo som tu nebola. Pozerám, že sa pridali nové osôbky 🙂 Pozdravujem vás všetky!

Chcem sa narýchlo opýtať, neviete niekto čo je so sójovým mliekom Alfa Bio?? Už dlhú dobu ho niet dostať nikde - Billa, Tesco, Jednota... Akoby len dopredávali čokoládové. Klasického niet ☹ Som z toho smutná, lebo mliečko som používala a to z DM drogérie si nemôžem dovoliť, je to príšerne drahé. Kúpila som síce jedno, ale to len pre malého, aby mal na kaše a do váre. A inak, chuťovo sa mi zdá úplne ale úplne odlišné od toho Alfa Bio 😕 Myslela som, že sú rovnaké...

tofik, matova - ak chcete eko prostriedok na pranie, odporúčam mydlový sliz 😎 Začala som ho používať na plienky a teraz v ňom periem všetko. Je to lacné a ak použijete aj klasickú aviváž, prádlo budete mať neskutočne mäkké! Najmä tie flísové veci, svetre atď.... Ja som spokojná. Na škvrny treba použiť žlčové mydlo - tuhé (z DMky) alebo eko bielidlo - ja mám LOC (posiela mi to kamarátka).

rancuzkaf
2. jún 2010

@zofa, tak ten quorn je presne to iste ako u vas, mame blizko svajciarsko, tak to chodim tam nakupovat a este ma to nenapadlo malej dat okostovat, vacsinou kupim uz nejake hotove vyrobky a zdaju sa mi moc ochutene pre nu, ale tie prirodne kocky urcite vyskusam na jej sposob🙂

rancuzkaf
2. jún 2010

@havino vitaj opat medzi nami, rozmyslala som kde si sa stratila......ako sa mas?

jaron
2. jún 2010

@havino ahoj, žiaľ, výroba sój. mlieka Alfa Bio je dočasne zastavená, ale dobrá správa je, že sa chystá linka na nové, mal by sa rozšíriť sortiment, takže dúfam, že to bude čo najskôr.

Cenovo najbližšie je asi sój. mlieko Alnatura z DM drogérie, u nás je s vápnikom za 1,45, bez vápnika za 1,30.

To Alfa Bio nám však aj tak chýba, lebo sme mali veľa receptov nastavených práve naň, napr. sój. majonéza bola s ním lepšia, ako s iným, tiež jogurt sa dal dobre robiť, to Alnatura zostane dosť riedke atď.

marfigirl
2. jún 2010

Havino-Alfa Bio ja som pocula, ze maju problem s tou firmou, ktora im ho balila alebo dodavala obaly, neviem presne. Ja som tiez smutna, presne ako pises, v DM je uz moc drahe, takze asi budem musiet zas doma urobit.

zojec, drzim palce na cisarsky. Mne robili cisarsky, tiez planovany, 9.6 pred piatimi rokmi takmer, neboj bude to dobre. 🙂

adriana, tvoja babka je potom super, takych pozitivnych starsich osob nie je vela. teda ja nepoznam asi ani nikoho?
keby sme sa stahovali uz do svojho,aj by som sa tesila,ale zatial kym si nieco najdeme ideme k mame. Jo uz sa teraz bojim o stravovanie, to sa budeme hadat, nechapem, preco sa tak zmenila, ked sa kedysi aj ona sa takto stravovala.

marfigirl
2. jún 2010

aha, tak jaron ty si bol rychlejsi 🙂 ja som to pisala prilis dlho

matova
2. jún 2010

zojec: tiež držím palce, už sa to blíži, tak myslím často na teba 😉

havino: A ja som rozmýšľala kde si sa stratila 🙂 . Díky za tipy- ten mydlový sliz- myslíš mydlové vločky? 😕 . Ja periem v bežných detských práškoch, pri spodných veciach som prešla na eco- Sonett, mydlo žlčové tiež Sonet- ale na malého kakajdy je to slabý odvar 😀. To eco bielidlo Loc zatiaľ nepoznám.
adriana: babička- super 😅

inak môj malý má také mliekové obdobie teraz že až- a nielen vnoci- ale papá stále mizerne 😢 , najhoršie že keď sme u svokry alebo mamy, tak tam chce všetko- len to je hlavne vyprážané, alebo sladké 😢. Ešteže sa mu stratili už tie ekzémy.

matova
2. jún 2010

jaron: a nevieš náhodou poradiť, či sa dá ešte niekde zohnať kniha Nový tofu teceptár?

havino
2. jún 2010

Ďakujem pekne za odpovede 🙂
To je teda robota s tým Alfa Bio 😒 No škoda, čo už. Skúsim si zohnať z Čiech, vraj niekde na Morave robia tiež... Dúfam, že cenovo bude prijateľné.

Jarko, ja by som rada kupovala to v DM-ke, ale videla som tam len to za 1,45€ a Alfa bio som kupovala po 1,05€ Pre mňa je to citeľný rozdiel 😖 A máš nejaké konkrétnejšie časové obdobie, kedy by sa mohlo začať opäť vyrábať?

havino
2. jún 2010

rancuzkaf, ahoj, ďakujem za privítanie 🙂 No, nemala som veľmi čas - mali sme trochu behačky po lekároch kvôli odborným vyšetreniam, ešte nás čaká genetika budúci týždeň a neskôr znova neurológia. Bolo totiž podozrenie, že Jakubovi sa zle vstrebáva vápnik, ale nepotvrdilo sa to 🙂 Tiež som riešila odklad očkovania MMR-kou, ktoré malo byť v 15.mesiaci. Podarilo sa - zatiaľ po 3.roku 😎 Ale aj napriek negatívnym výsledkom, stále sa mi niečo nepozdáva a trochu mám obavy, aby nakoniec Jakubovi predsa len niečo nezistili....
Inak sa máme fajn, len Jakub je neskutočne neposlušný ☹ Neviem, čo za obdobie nastúpilo, ale to dieťa mi asi niekto v noci vymenil. On nie že neposlúcha, ale robí napriek a vždy nedočkavo sleduje moju reakciu. Nepomáha pekné slovo, nepomáha krik ani trest. Jedine keď som už na dne a zúfalo ho poprosím, aby mi nerobil zle, to zaberá 🙄
No a keďže som s ním 24 hodín denne sama (nepočítam návštevy 😎 ), tak to má zlý vplyv na môj duševný stav 😀 Chvíľami mi už prepína a to sa spustí taká "lavína", že lieta perie a Jakub tiež 😵 A vy sa ako držíte? Kačenka je zdravá? Ešte ju kojíš alebo už vám "odpískali"? 🙂

havino
2. jún 2010

matova, ahoj 🙂
Nie, myslím mydlový sliz. Urobíš si ho z klasického mydla na pranie - ja používam Lanzu - a kryštalickej sódy. Je to taký gel, ktorý dávkuješ rovno do práčky. Spočiatku biele prádlo trochu zošedlo, lebo prášky obsahujú optické zjasňovače. Mydlový sliz to odstráni. Po pár opraniach sa žiarivosť bielej vrátila. Toť moja skúsenosť 🙂
A ďalšia vec, nikdy mi prádlo tak nevoňalo, ako teraz. Prášky majú každý svoju vôňu a v kombinácii s avivážou prádlo vždy inak vonia (teda pokiaľ nepoužívaš ten istý druh prášku a aviváže). Mydlový sliz nemá žiadnu vôňu, takže Ti maximálne vynikne vôňa aviváže a môžeš jej pridať menej ako pri prášku.
Inak, keby to malo byť ekologicky úplne fér, tak miesto aviváže sa dáva ocot 😉 Prádlo potom vonia čistotou 😉
LOC je z USA a vyrába ho, myslím, firma Amway. Ja som si kúpila žlčové mydlo z DM-ky a som s ním spokojná. Plienky som mala tiež veru riadne kakanicové 😀 , ale to žlčové mydlo zaberá a postupne myslím to vyperie. Ale treba to namydliť hneď po "kakanicovej invázii" 😀 a nechať pôsobiť. Potom to už len namočím k ostatným plienkam do studenej vody.

havino
2. jún 2010

No, pokračujem v čítaní smerom späť 😅

@zojec, ja som rodila tiež sekciou, neplánovane. Neotvárala som sa, len plodová voda odtekala. Malý by sa bol zadusil, tak ma museli rezať. Tiež som nebola nadšená, lebo mi robili úplnú narkózu, na iné nebol čas.
Vôbec som nemala pocit nejakej pretrhnutej väzby s bábom. Pravdou je, že to bol zvláštny pocit zaspať na stole s brušiskom, ktoré sa týči nad Tebou do nebies a prebrať sa na inom mieste a plochá ako pred tehotenstvom 😕
Neter rodila tiež sekciou a jej otec - môj brat - sa sťažoval, že dievča nemá žiadny vzťah k maličkej. Ale myslím, že tam zohral veľkú úlohu aj vek (dievča malo 20 rokov). Môj vzťah to určite nenahlodalo. Jakuba som milovala od prvej chvíle a milujem ho aj teraz a dala by som zaň aj život. Od narodenia sa o neho starám sama, ale aj tak som šťastná, že ho mám 🙂
Takže tiež Ťa chcem povzbudiť, aby si nemala z toho strach, ani z rezania. Rana sa zahojí a je jedno, či Ťa bude bolieť v podbrušku alebo "dole" a nesadneš si riadne na stoličku 😉 Vidíš, ber to ako výhodu, v pôrodnici budeš sedávať ako dáma na celom zadku 😀 a nebudeš tam predvádzať rôzne komické polohy ako drvivá väčšina rodičiek 😀

havino
2. jún 2010

@adriana7, @zfidorka

Ja tiež používam látkové plienky. Cez deň klasické bavlnené, na ktorých sme vyrástli aj my 🙂 a na noc som používala plienky Baby Lucy. Som s nimi veľmi spokojná, cenovo veľmi prijateľné http://www.plienka.sk/
Teraz už musím používať na noc jednorazovky, lebo Jakub ciká veľmi veľa, tak kupujem v DM - Alana. Sú 100% biologicky odbúrateľné. Ale stane sa, že aj tú mi preciká 😅