Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
6. feb 2011

@kinsi , ja už mám na sebe odskúšané, čo mi vyhovuje 😉 , aj na rodine, deti sú už v puberte, prežili v plnom zdraví 😉

luciauk
6. feb 2011

ahojte žienky, čítam si vašu debatu o výlučnom kojení 🙂 mne sa nepodarilo kojiť prvé dve deti, pri treťom sme sa vytrápili a užívame si to dodnes. začala som ho prikrmovať ked mal 5,5 mesiaca, ale keby som mohla vrátiť čas, tak by som začala asi od 8,5 mesiaca, lebo vtedy som cítila, že je naozaj hladný. a to sa narodil skoro 5-kilový. čo som sa ja dočítala, tak do roka dieťa nepotrebuje v podstate nič iné, je to aj logické, keďže nemá zubadlá. ženy s ťažkými astmami a alergiami koja aj výlučne do 9, 10, 11, 12 mesiacov, ak sa dá...škoda, že spoločnosť sa tvári, že vie všetko najlepšie a nenechá aby sa matky riadili srdcom a intuíciou ☹
moje decká sú všetky vegetariáni, aj ja, tehotenstvá som mala ok, stále ma chválili za krvný obraz a cholesterol a som aj darkyňou krvi 😉
čo sa týka toho článku, tak ja som čítala napr. v jednom nemenovanom časopise pre matky, že je nebezpečné byť v tehotenstve vegetariánkou a o dva mesiace neskôr že je to ok 😒 takže už nič nečítam 😀

jaron
6. feb 2011

@kinsi škoda, že tu nie je tlačidlo označenia tvojho príspevku, že sa mi páči, lebo sa mi páči, si to povedala tvrdo ale úplne vystihujúco (hlavne posledná veta) 🙂

oscarka3
6. feb 2011

@luciauk 🙂

belesovaandrea
6. feb 2011

Ahoj, ako môže byť dieťa od narodenia vegetarián? Ja som od 7, rokov a už sa neviem prinútiť zjesť mäso, je to vo mne zafixované, ale je mi to aj lúto, lebo môj jedálniček je veľmi obmedzený. A mala som aj dosť veľké problémi, chýbalo mi železo, dostala som kvôli tomu transfúziu, lebo som odpadávala.

jaron
6. feb 2011

@belesovaandrea Ahoj, dieťa určite môže byť od malička vegetarián a je to nielen vedecký dokázané, ale i prakticky úspešne mnohými vyskúšané (napr. si pozri fotky mojej dcéry) 🙂

Problém železa nie je problémom vegetariánskej a nevegetariánskej stravy, ale problém zlej a dobrej stravy. Inak ma prekvapuje, že hovoríš, že je tvoj jedálniček obmedzený, myslím, že väčšina vegetariánov ti povie pravý opak, určite ti radi poradíme, ak budeš chcieť a tvoj jedálniček sa môže spestriť, obohatiť a byť aj chutnejší, tak vitaj medzi nami 🙂

oscarka3
6. feb 2011

@belesovaandrea súhlasím s @jaronom, moje deti mäso ešte nejedli 😉, občas nejakú rybu. ja som prestala jesť mäso v 18.rokoch

luciauk
6. feb 2011

@belesovaandrea jaron povedal aj môj názor. treba si preštudovať literatúru, ale tým nemyslím časopisy-mesačníky, najprv sa zdá všetko strašne komplikované a nakoniec človek zistí, že je to neskutočne jednoduché. ja som vegetariánom viac ako polovicu svojho života a moje deti celý ich život. blízka rodina a priatelia priznávajú, že náš jedálniček je ovela pestrejší, lebo zistili, že nemäsité jedlá nie sú len špagety s kečupom a palacinky, ako si často ludia myslia. ved niektoré národy sa živia len vegetariánsky, napr. v Indii, Afrike. ku mne ked príde niekto na návštevu /mäsožravec/ tak sa stále pýta, čo je to a toto, lebo polovicu z toho nepozná! a pritom som v živote nerobila seitam a podobne, lebo som na to lenivá 😝 najradšej mám otázku "a to čo potom jete?" našťastie ju teraz vôbec nepočúvam, lebo nežijem na slovensku a tu to nikoho nazaujíma, v škole alebo v škôlke len poviem, že deti sú vegetariáni a nie sú nikdy jediné v triede. nedávna príhoda...pozvala som kolegyňu z práce na obed. o pár dní sa hádala s inou kolegyňou, že ja nemôžem byť vegetariánka, lebo u mňa jedla boloňské špagety s hovädzím mäsom /sójou 😉 / ste mali vidieť ako sa potom tvárila...to bola moja odpoveď na otázku "a čo potom jete?" 🙂

divoska
6. feb 2011

@luciauk to je uzasne ze doteraz kojis /tiez sa toho tak skoro nevzdam, strasne moc to pre mna znamena/. a dik za povzbudenie, aspon si zas nebudem pripadat jak z inej planety 😉 @belesovaandrea ked ta potesim tiez som odpadavala, a stale aj v dobe ked som maso zase zacala jest /coz inak nechapem lebo mi nikdy nechutilo, ale tak dospely sa nauci zjest aj paradajkovu, mliecnu polievku z ktorych mal z detstva traumy a kadeco ine, tak aj maso ze jo/. so zelezom to nemalo nic spolocne, u mna skor s hlavou 😀 @jaron myslim ze tusiom v com spociva obmedzenie stravy. tiez som nebola v okruhu vegetarianov, bola som mlada, rodina ma podporovala akurat do tej miery ze mi maso nahradila sojou, respektive vobec, cize som fakt jedavala samotne prilohy, v restikach tie spominane vyprazane syry /nahodou niekde aj karfiol mali 🙂/ alebo zemiaky a salaty ktore boli uplne blivajzove... zo strukovin akurat privarky co sa bezne robievali doma, ale take super recepty ako tu vy skuseni hadzete som kedysi ani nechyrovala. takze som tiez fungovala cele mesiace na melonoch a inom ovoci v lete, a tak vselijak. a kedze som nemala nastudovane a nemal clovek tak lahky pristup k informaciam ako dnes, tak som musela mat nedostatok kadecoho predpokladam uz len z tej jednostrannosti. minimalne istu dobu priznavam. cize z casti chapem. musi si clovek nastudovat na co nezabudnut aby pokryl vsetko co potrebuje.

belesovaandrea
6. feb 2011

@luciauk Môj jedálniček je veľmi obmedzený, každý deň musím variť manželovi a sedemročnej dcére mäsové jedlá a 18 mesačná dcérka má alergie na potraviny, tak tej varím zvlášť. Na moju kuchyňu mi moc času nezostáva, tak sa napchávam len pečivom, alebo sladkosťami. Keď si niečo uvarí, tak je to buď guláš, alebo segedín zo sóji. Ak máte nejaký dobrý recept a neotravuje vás to, môžete mi napísať.

jaron
6. feb 2011

@luciauk zase mi tu chýba tlačidlo "páči sa mi", lebo sa mi tvoj príspevok páči 🙂

@divoska chápem tomu obmedzenému jedálničku, niekedy sa to stáva presne tak, ako píšeš

@belesovaandrea to je mi ľúto, máš to asi trochu ťažšie a na seba ti nezostáva príliš času, pričom si v tom všetkom veľmi dôležitá, lebo manžel aj deti ťa potrebujú, a potrebujú zdravú, šťastnú a spokojnú 🙂

jaron
6. feb 2011

@belesovaandrea určite ti radi poradíme receptami a aj na predošlých stránkach je toho kopa,
na aké potraviny má malá alergie?

belesovaandrea
6. feb 2011

zatial máme potvrdené mlieko, ale ešte ideme na testy. Aj staršia dcéra mala alergie do 6. rokov, podarilo sa nám to prekonať, teraz už môže jesť všetko. Tá mala alergie na mlieko, sóju, vaječný bielok a banány.

jaron
6. feb 2011

@belesovaandrea napríklad aj malé zmeny na raňajky už môžu byť veľmi prospešné a pozitívne, viem, že sa to niektorým môže zdať nezdravé, ale ja niekedy hodnotím veci v určitom kontexte a relatívne, píšeš, že sa napchávaš pečivom a sladkosťami, možno by ti chutili raňajky:

kukuričné (alebo pšeničné celozrnné) lupienky, biley jogurt, banán (lupienky odporúčam tie, ktoré sú obohatené napr. o B12, železo alebo vápnik a jód)

kupované musli, biely jogurt, ovocie

knackebrod, trochu domáceho lekváru, orechy (arašidy, mandle, kešu...), jablko

celozrnné rezance, mak, med, ovocie

alebo na slano: celozrnný chlieb (grahamový rožok), nátierka Alfa Bio, zelenina

naschvál som dával jedlá, ktoré sa nemusia variť (alebo len rýchlo - cestoviny), aby to nezaberalo veľa času, i keď tie lupienky a musli sú priemyselne spracované a musli môže obsahovať cukor, napriek tomu to môže byť na začiatok dobrý kompromis, lepšie ako biele pečivo s maslom a kakaom, sú to výživné raňajky a máš 1/3 denného jedla za sebou

zojec
6. feb 2011

@luciauk teraz ma napadlo s tou otazkou.. 🙂 po porode mi stale puchli nohy, tak ma moj gynekolog poslal na speci vysterenie k nefrologicke.. tak sme sa rozpravali o problemoch vysledkoch krvi a medzi recou som jej povedala, ze som vegetarian, prva otazka bola.. : a co pre boha jete?? som sa usmiala a zacala menovat, tak trosku naschval potraviny ako pseno, kus kus, bulgur, pohanka, polenta... atd. atd.. kukala na mna ako keby som rozpravla cudzim jazykom.. 😉 ale bola to jedina doktorka (nie ze by som ich casto vyhladavala) co mi na moje vege nepovedala nic a ani mi ho nevyhovarala.. povedala.. ja vas vegetarianov obdivujem 😉

jaron
6. feb 2011

@zojec ďalší príspevok kde tlačím tlačítko: "páči sa mi" 🙂

jaron
6. feb 2011

idem už spať, dobrú noc

adriana7
6. feb 2011

no teda, pekne ste sa rozpísali 🙂
...my stále bojujeme, už dokrmujem viac, kojím menej, som z toho smutná, a mm mi dnes povedal, že nech ju radšej kojiť prestanem, lebo budem mať "psychische probleme" 😀
...tak som si to pre seba tak uzavrela, že niekto kojí v pohode, niekto nekojí vôbec, urobila som všetko, čo bolo v mojich silách, ale nervovať sa nebudem, aj dnes večer, kojila sa málo, ale keď som si stlačila dvorec, že prečo už nechce, mlieko vysteklo prúdom až jej do očí, ale do nej som už nedostala ani ťuk, potom som jej dala fľašku a vysosla ešte 60, opica jedna 😠
mm na to, že nevadí, šak ju neskôr natlačíme zeleninou a ovocím (sa ma snaží udržiavať vo vynútenej pozitívnej nálade)
...a to keď si spomeniem, ako som šimíka kojila totálne bez problémov, bol tuči-puči, a ešte som prvých desať dní v pôrodnici kojila aj dve ďalšie nedonoseniatka, ale miušu evidentne moja kariéra dojky neinteresuje 😖
...tak si se vypovídala, píno... 😀

oscarka3
7. feb 2011

@adriana7 , a z fľaše vypije? 😕 no, potvorka jedna! pohodlné dieťa 🙂 .nezávidím ti. budeš odsávať a dávať z fľaše? alebo chceš celkom skončiť?

oscarka3
7. feb 2011

@divoska , včera som čítala u teba o tom tatinovi zachytávajúcom do rúk 😀 😀 😀 . pochváľ ho! 😉 u nás otecko ležal na posteli s vystretou rukou, zadriemal, dieťa bez plienky stálo nad ním a pustilo do jeho dlane ale tuhý obsah 😀 . a on to blázon, po prebratí z polospánku pustil na posteľ. že vraj fuj! 😠 a musela som prať!!!!

zojec
7. feb 2011

@oscarka3 😀 😀 😀
@adriana7 moja, nezavidim... ale netrap sa.. lebo je to fakt tazke na psychiku ☹ a v noci sa ti budi na cickanie? ci ani to ju netankuje, sibalku malu?

divoska
7. feb 2011

@adriana7 one nechcem ti do toho kafrat ale ja davam odstriekane jedine striekackou /poharik by bol u nas o hubu, a z lyzicky tiez/. je to sice trochen pracne ale stalo mi to za pokus. a drzim palce nech je akokolvek @oscarka3 😀 hento by som asi fakt nemusela ale dam vediet az sa podari 🙂 ok tak vybavim, ja som sa len strasne dlho rehotala pretoze mi to doslo strasne vtipne a hlavne zbytocne, ono totiz uz potom nie je mokra len dlazka v kupelni /pripadne zarubna, kos na plienky, najnovsie uz aj vana ci chodba... aspon nam to funguje vsetkymi smermi 😀 / ale popri tom aj on je cely ostaty 🙂 ale aspon mame veselo no 🙂

oscarka3
7. feb 2011

@divoska 😀

oscarka3
7. feb 2011

@divoska ,ale snaha bola u vás 🙂 . mať tak vtedy v rukách kameru,čo 😀

oscarka3
7. feb 2011

aj u vás je také super počasie? 🙂

marfuskaanjelik
7. feb 2011

@oscarka3 Záhreb hlási slnečno a 16°C 🙂 🙂 🙂
A kvitnúce snežienky

zojec
7. feb 2011

@oscarka3 u nas vetrno, slnecno a pomerne teplo 🙂 ale na Zahreb sa nechytame 😀

oscarka3
7. feb 2011

@marfuskaanjelik u nás je vraj 12°C ,ale na slnku je super teplo 24 🙂 🙂 .sneh sa už celkom roztopil. mne vychádzajú hyacinty. už nech to tak ostane

oscarka3
7. feb 2011

@zojec ,u nás nefúka 🙂

oscarka3
7. feb 2011

trochu farieb a chutí: http://www.sweetlyraw.com/