Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
30. sep 2013

@fidka79 je pravda, že sú aj ľudia (nemyslím tu v diskusii), ktorí sú vegetriáni iba z filozofických dôvodov (ochrana zvierat a pod.) pričom nevenuju pozornosť zdravotným dôvodom, majú nedbalo zostavenú stravu a prejaví sa to potom aj negatívne na ich zdraví, čím sú vlastne zlou reklamou pre vegetariánsku stravu

dokonca sú aj názory, že zdravotný dôvod je čisto sebecký (keď mi ide o ekológiu a zvieratá, znie to samozrejme nesebeckejšie, ako keď mi ide o svoje zdravie)
to však pokladám za veľký omyl, ak svoj život žijem pre iných (pre partnera, deti, priateľov, spoločnosť...) tak záujem o svoje zdravie je takisto vysoko nesebecký dôvod... (tiež sa dá pekne povedať - iba vtedy môžeme milovať iných, keď primerane milujeme aj seba samých)
a ženy by si mali dávať veľký pozor na mužov, ktorým nezáleží na svojom zdraví 🙂

kacenkaharris
30. sep 2013

@jaron S tou maltou a aminokyselinami si to tak krasne povedal, ze ta budem v buducnosti urcite parafrazovat, ked budem vysvetlovat vegetariansku stravu. Fakt pochvala. Neda sa tu niekde dat 5 hviezdiciek? 😉 Inak, prave rozmyslam, ako sa volala ta kniha od J.J.Rousseaua, kde porovnava cloveka s bylinozravymi a masozravymi zvieratami hlavne na zaklade ich vonkajsich podobnosti a odlisnosti - pocet bradaviek, tvar celuste a hlavne druhy zubov, pocet mladat v jednom vrhu, temperament atd. kazdopadne mu vychadza, ze sme ovela blizzie k rastlinozravcom.

leishmania
30. sep 2013

@fidka79 no to som tym ja nechcela povedat sice 🙂
@demo evolucia to je uz filozoficka otazka, ale ja osobne neverim ze maso nam zvysilo IQ

tatko_bebe
30. sep 2013

@jaron dakujem za prednasku z biochemie mam len statnicu a zivocisne bielkoviny si ludsky organizmus nevysyntetizuje ani ked tam pride 100kamionov vsetkych aminokyselin. Potrava sa totiz v traviacom trakte stiepi a prebieha katabolicka reakcia, je naivne si mysliet to co si napisal je to holy nezmysel. Ked su vegetariani dospeli ok ich volba, ale odopierat detom ked rastu zakladne stavebne kamene...

tatko_bebe
30. sep 2013

@leishmania cokolada nieje zivotne dolezita ako niektore amiokyseliny zivocisneho povodu

leishmania
30. sep 2013

@tatko_bebe to mal byt vtip 😀 na odlahcenie 😀

tatko_bebe
30. sep 2013

@jaron B12 😀 ja Vas neodsudzujem je to Vas zdravotny styl zitia ale preco tym Vasim rozhodnutim nicite zdravie svojim detom....

zojec
30. sep 2013

jeeej, tu je po 100 rokoch ako zivo 😀 😀 trolovia sa nudia, alebo uz pretrolovali vsetky skupiny a len tato im ostala?
inak vas vsetkych zdravim..@adriana7 @jaron @oskarka3 @rfrancuzka ... snad sa mate dobre.. 😉

jaron
30. sep 2013

@tatko_bebe nechcem riešiť tvoju štátnicu z biochémie, to čo si napísala o nemožnosti získať bielkoviny iba z rastlín aj pre detí je ale absolútny nezmysel, ktorý už dávno vo výžive neplatí, ten príklad zo stavebným materiálom bol síce jednoduchý, ale absolútne výstižný
ak neveríš mne, ver aspoň Americkej dietetickej asociácii, WHO a pod.

Na potrebu malých detí konzumovať živočíšne proteíny by sa mal klásť oveľa menší dôraz. Bielkoviny z rastlinných zdrojov sú rovnako prospešné.
Zastaraná predstava o proteínových požiadavkách má za následok zbytočne vysoký príjem mäsa a mäsových produktov u európskych detí a dospievajúcich. (WHO - Food and nutrition policy for schools 2006)

Dobre rozvrhnutá vegánska, lakto vegetariánska a lakto ovo vegetariánska strava je vhodná pre všetky životné obdobia, vrátane tehotenstva a laktácie. Vhodne plánovaná vegánska, lakto vegetariánska a lakto ovo vegetariánska strava zabezpečí nutričné požiadavky batoliat, detí i adolescentov a vedie k normálnemu vzrastu. (Americká dietetická asociácia, Kanadskí dietológovia)

netúžim po tom, aby tí, čo nechcú, boli vegetariáni, ale tvrdiť, že deti nemôžu byť vegetariáni, lebo im bude niečo chýbať (a ešte k tomu bielkoviny) je dnes absolútne neseriózne a nevedecké

jaron
30. sep 2013

@tatko_bebe a čo má byť s tým vitamínom B12 a 😀

luciauk
30. sep 2013

@domak2 a kde obezita, cukrovka, rakovina a kardio-vaskulárne ochorenia prišli až s mcdonaldom

jaron
30. sep 2013

@tatko_bebe a aké to sú "aminokyseliny živočíšneho pôvodu"? (možno si myslela skôr bielkoviny živočíšneho pôvodu)

luciauk
30. sep 2013

ešte tu nikto nespomenul, ako sa "vďaka" živočíšnej výrobe znečisťuje pôda a spodné vody ☹

@jaron no, mojim deťom chýba, netuším ako sa volá ich lekár 😀

jaron
30. sep 2013

že by mojej 11 ročnej dcére chýbali bielkoviny? je urastenejšia a vyvinutejšia ako mnohé jej rovesníčky (čo jedia aj mäso)
je ale pravda, že jedáva aj trochu živočíšnych bielkovín, keďže nie sme vegáni a jeme aj trochu mliečnych výrobkov a občas vajce
nevravím, že je vo všetkom dokonalá, pretože životný štýl žiadneho človeka nie je absolútne dokonalý, rozhodne však netrpí nedostatkom mäsa...
na svete je však aj dosť úplných vegánov, ktorým sa darí aj iba na strave s rastlinnými bielkovinami

adriana7
30. sep 2013

@jaron , ale @tatko_bebe nemá čárku, je to chlop....on ti možno len závidí, že si tu jediný chlap obklopený krásnymi a sčítanými ženami, tak ti chce konkurovať...musíš uznať, hýčkame si ťa tu ako badišahu
...ja síce nemám diplom z biochémie, ale zlobu v človeku rozpoznám na prvý čuch - lebo ja mám zas štátnicu zo psychológie

jaron
30. sep 2013

@tatko_bebe prepáč, že som ti písal ako žene, to je taký zvyk na MK, že takmer v každom vidím ženu, že som si ani nevšimol symbol muža (myslím na mieste fotky) a samozrejme v názve "tatko" 🙂

siska53
30. sep 2013

@jaron nic jej nechyba 🙂)
Ja som od babatkovskych prikrmov maso neznasala, nutili ma ho jest, az v 15 som si vyargumentovala nejedenie masa. Mliecne vyrobky, ryby a vajcia konzumujem.
Maso ma nutili jest pocas tehotenstiev a dojcenia ( trochu som si obcas dala, casom som si nejak privykla a uz ma z neho nenapinalo), ale akonahle deti boli zacvicene v prikrmoch, opat som maso jest prestala.
Krvny obraz som mavala dobry, zelezo vzdy v norme, okrem koncu 2. tehotenstva, co je normalne u tehotnych.
Ja mojim detom maso davam, chuti im, navyse by som si vypocula! Nerobim ho vsak kazdy den.
Deti poznaju aj tofu a syn i sojove maso, rozdiel nepostrehol, pre neho je to maso a basta.
Mam byvalu kolegynu, ktora je niekolko rokov vegetarianka, ma focne dieta, ktore v zivote neokusilo maso. Dojcene dieta. Pekne, pevne dieta sportovo zalozenych rodicov. Krvny obraz maju dobry.
Ona mi povedala, ze jedava dost orechov a pripomenula mi avokado, ako zdroj bielkovin.
Som rada, ze je dost ludi, ktori sa tak stravuju a su uplne zdravi, ze tak stravuju i svoje deti.
Ja som sa sice rozhodla, ze necham na deti, ci budu alebo nebudu jest maso, najma pre pokoj v rodine, ktora je presvedcena, ze deti maso potrebuju ( aj ked moja mama, svokra a dokonca uz i muz jedia uz malo masa - dnes mi muz povedal, ze perkelt ochutna, ale nech mu maso nedavam, len stavu!).
Aj bez masa sa da plnohodnotne a zdravo najest . Vy tu ste toho dokazom.

rancuzkaf
30. sep 2013

@tatko_bebe moj najstarsi syn chodi na zenevsku univerzitu fakulta biologie, mal uz aj biochemiu a potvrdil, ze nase telo sa "nezaujima" o to aky druh bielkoviny zjeme (zivoc. alebo rastlinnu), pre neho su dolezite aminokyseliny z ktorych si tu bielkovinu vytvori......tak som teraz na pochybach, co sa to na sk VS uci 😕 ........vela zaujimavych veci sa na tej biochemii ucia, este ho nic nepresvedcilo o tom, ze jest maso je nevyhnutne k zivotu 🙂

tatko_bebe
1. okt 2013

@jaron aminokyseliny je samozrejme hovadina, ale bielkoviny si zosyntetizovat z tych aminokyselin nevieme

tatko_bebe
1. okt 2013

@adriana7 😀 mne je to suma fuk ak mas psychologiu kt mam aj ja tak by si o zlobe nepisala, lebo zloba hahahah 😅
mna len zaujal nazov temy a z toho vyplyvajuca otazka ci je to ok a nemyslim si ze by to ok bolo

tatko_bebe
1. okt 2013

@jaron vidis sam jej tie bielkoviny radsej das 😉 takze nieje vegetarian chvalabohu

tatko_bebe
1. okt 2013

@rancuzkaf 😀 nevyrobi ani ked sa pototo...A G C T, proste nie vs sa da replikovat a hlavne s AMK kt tam nie su. Esencialne mastne kyseliny uplne absentuju, nenahradite ich nicim ani si telo nevysklada, dokazeme ich len prijimat v potrave. Vyssie mastne kyseliny kt. su sucastou biomembran CNS detto. Ale kvitujem ze jaron dava svojmu dietatu aspon tie vajcia a mliecne vyrobky odkial si to telo zoberie 😉
A urcite nieje zdravsie byt vegetarianom a potom si kupovat x vitaminov v syntetickej forme.. to je uplne pomylene.

Dcko, B12, Fe, Ca, Zn odkial ziskate???

Dcko este tak opalovanim ale ostatne?

tatko_bebe
1. okt 2013

@siska53 "Mliecne vyrobky, ryby a vajcia konzumujem" takze nie si plnohodnotny vegetarian ale taky semi 😀

leishmania
1. okt 2013

@tatko_bebe B12 mozu mat problem vegani, ale vegetariani jedia mliecne vyrobky a vajcia nemaju problem. A fe, ca, zn to snad nemyslis vazne 🙂 to bez problemov sa da v dostatocnom mnozstve hradit z bezmasitej stravy

luciauk
1. okt 2013

@tatko_bebe ja sa pridám k @leishmania, to nemyslíš vážne? navyše, keď chcú vedci robiť pokusy s vitamínom B12, tak im trvá celé týždne vyčistiť od neho laboratórium.

@siska53 aj naše deti sú toho dôkazom. moje deti nikdy nejedli mäso a ja som mäso nejedla od 16 rokov, čiže 5 rokov pred prvým tehotenstvom, dokonca som bola predtým vegánka. ja som mala pevnejšie nervy a vydržala som a presvedčila okolie o tom, že bez mäsa môžem žiť, byť tehotná a mať zdravé deti. len jedno sa mi na ľuďoch nepáči, že nás obviňujú, že sa nedovolíme deťom rozhodnúť. prečo? veď oni mäso nepýtajú a keď budú starší, tak sa rozhodnú.tak isto ako deti, ktoré jedia mäso sa možno neskôr rozhodnú stať vegetariánmi. neviem, ako by som ja ovplyvnila také 16r dieťa alebo dospelého človeka, aby nejedol mäso. asi tak ako mňa rodičia, keď som sa rozhodla ho nejesť. moja dcéra mi povedala, že ochutnala opečenú slaninu u kamarátky a povedala " no, nič extra a keď si predstavím, že kvôli tomu zabili zviera. asi nikdy v živote mäso jesť nebudem". jej voľba. možno o pár rokov zmení názor, možno nie. ja to už potom neovplyvním. 🙂

jaron
1. okt 2013

@tatko_bebe mliečne výrobky jeme nie zo strachu, že by bez nich nemohla byť strava plnohodnotná, jednoducho nemáme príliš dôvod ich úplne vylúčiť, ale chápem, ak ich niekto odmieta úplne, stále je stravu možné zostaviť plnohodnotne

prepáč, ale to tvrdenie, že rastlinná strava neobsahuje esenciálne aminokyseliny nie je pravda, čítal si aspoň tie vyššie zmieňované citáty odborníkov na výživu o biekovinách a o vegetariánskej (vegánskej) strave a deťoch?
môžeš mi napísať, ktorú aminokyselinu nenájdeme v rastlinnej strave, aby som ti potom napísal, ktoré potraviny ju koľko obsahujú? 🙂

je iba pravda, že z hladiska využitia majú napr. bielkoviny mlieka lepšiu kombináciu aminokyselín ako pšenica a pod., to však nijako neohrozí príjem bielkovín u vegánov, pretože k pšenici (napr. vo forme celozrnného chleba) si dajú napr. fazuľu, tiež zeleninu atď., čiže aminokyselín majú až až aj vegáni, taktiež niektorí odporúčajú pre istotu zvýšiť množstvo bielkovín koeficientom 1,1, čo však v denšnej dobe tiež nie je problém a nemusí sa tomu väčšinou venovať pozornosť z dôvodu, že väčšina ľudí konzumuje viac bielkovín, ako skutočne potrebuje
nedostatok bielkovín je ojedinelý a príčinou nie je nejedenie mäsa, ale jednoducho povedané "nejedenie" (napr. malé dieťa má už rok a odmieta príkrmy - energetická hodnota jeho stravy je nedostatočná, hladujúce deti v niektorých krajinách...)

dcéra je vegetarián, aj keď je mliečne výrobky, presnejšie, aby sme si rozumeli:
lakto-ovo-vegetariáni: rastlinná strava + mlieko + vajcia (žiadne mäso)
vegáni: iba rastlinná strava
to je len veľmi základné delenie, potom sú ešte rôzne kombinácie, prelínania, dôrazy a pod. (napr. môže byť vegán, ktorý je med, ale aj taký, ktorý odmieta med atď.)

Neche sa mi písať ešte o železe, vápniku atď., robiť ti prednášky 🙂 Nechcem sa nejako s tebou ani hádať, ani nad tebou akože zvíťaziť alebo čo. Len aspoň trochu by som ti chcel skromne ukázať, že vegetariáni nie sú až takí hlúpi, ako sa ti možno zdá 🙂 . Že k strave pristupuju zodpovedne (pravdepodobne zodpovednejšie, ako väčšina ostatných ľudí, aj keď výnimky sú na oboch stranách).
Tiež si nemyslím, že vegetariánska strava vyrieši všetko, ak sa však pre ňu človek rozhodne, nie je dôvod obávať sa, že by mal mať kvôli tomu problémy on, alebo jeho dieťa. Je to aj vedecký, aj praxou jasne overené, svetové odborné inštitúcie nie sú kategorický proti nemu. Skôr sa snažia poradiť v zmysel AKO a nie ČI.

jaron
1. okt 2013

@luciauk s tým "nechať rozhodnúť dieťa, či chce mäso" je to taká otrepaná námietka, ktorú považujem za slušne povedané vtákovinu 🙂
čo tak to povedať opačne - ak mu dávame mäso, nedávame mú možnosť rozhodnúť sa, či nechce byť bez mäsa

jednoducho do určitého veku sa vo väčšine vecí za dieťa rozhodujú rodičia a je to tak normálne u vegetariánov, nevegetariánov, ateistov, kresťanov u všetkých...

tatko_bebe
1. okt 2013

niesu mliecne vyrobky nahodou produkty zivocisnej vyroby 😀 a som vegetarian len jem vajcia, pijem hektolitre biomlieka a jem litre jogurtov 😅

tatko_bebe
1. okt 2013

@jaron ja nemam dovod sa z Tebou hadat ale nemas v tom jasno len sam seba presviedcas ze je to zdrave. Vobec nejde o to ci tie esencialne AMK najdes v nejakom rastlinnom produkte, ide o to v akom pomere v nom je a ci ho metabolizmus v tejto podobe vie aj efektivne spracovat. Ja tvrdim ze ich nenahradis nicim.

Keby ste boli skalni vegetariani tak nebudete papat mliecne vyrobky.. toto je len take hranie sa na zdravu vyzivu.
Asi take alibisticke ako kriziacke vojny v mene krestanstva

PS. nemyslim si vobec ze vegetariani su hlupi..pretoze ste si tie esencialne AMK dodali v podobe mliecnych vyrobkov ale tu by som uz polemizoval ci vobec ste vegetariani-podla mna nie ste 😅

luciauk
1. okt 2013

@tatko_bebe môj manžel ti odkazuje, že ak nevieš, kde sa dá získať D, Fe, Zn a Ca, tak by si mal odovzdať diplom 😀 mnoho z týchto ľudí neje žiadne živočíšne výrobky, my jeme občas vajcia, jogurty, ale mlieko len rastlinné. a je veľa druhov vegetariánov, opýtaj sa uja googla, alebo sa unúvaj prečítať si túto tému, stačí takých 50 strán, a na všetky tvoje otázky a "postrehy" tam nájdeš odpovede aspoň 10x. stále opakuješ, že nemáš potrebu sa s jaronom hádať, tak na čo tu si? tu je téma pre vegetariánske rodiny...