Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

dejka77
2. jún 2016

@jaron Preto som sa pytala na recepty bez sojovej omacky lebo som ju este nekupila 🙂. Ta, co spominas je len na nete, v obchodoch som ju nenasla a chcem nieco fakt overene.
Vacsinou pouzivam koreniny ako cerv.paprika, cier.korenie, sol, sem-tam turmerik, ale je to uz nuda.
Ten druhy recept nie je zial pre mna, chut piva nemusim.

jaron
2. jún 2016

@dejka77 pivo môžeš aj vynechať, ale ono ho v podstate v tom komplexe nie je aj tak cítiť 🙂
ono si tu marinádu môžeš urobiť podľa vlastne chuti a fantázie, aj ja som to len tak dal dokopy 🙂
Tú sójovú omáčku kvalitnú majú aj v rôznych zdravých výživách, ale záleží na tom, kde bývaš.
(Mňam pivo, 😀, i keď pijem len nealkoholické a naučil som naň aj manželku, bolo mi to treba? 🙂 )

mandala77
2. jún 2016

@albao vpohode, chápem, že došlo k neporozumeniu, čo sa tu ľahko stane. Mňa tá jedna odpoveď nahnevala ale to si sa mi už vtedy ospravedlnila. S jaronom ste prví dvaja ľudia, ktorí sa mi na koníku ospravedlnili 🙂 Takže predsa len to nejedenie mäsa sa odráža aj takto - v komunikácii. Obom ďakujem za skúsenosť. Aj keď teda to tofu by som si nedala .-)

albao
2. jún 2016

@mandala77 Ja si uvedomujem, že som veľmi analytický tip a občas proste sa vyjadrím blbo, aj keď to tak nebolo myslené. Stačí ma preplesnúť a ja si to spätne všimnem 😝 😀

mandala77
3. jún 2016

@albao že preplesnúť 🙂

neviem či poznáte, je dobrá stránka bez odpadu kde sa dajú kúpiť obiloviny, strukoviny, orechy, semiačka, majú aj výbornú filozofiu a ako som sa k nim dostala, nakupujem základné potraviny len u nich. Možno to môže byť niekomu na osoh.
http://bezodpadu.sk/index.php?route=common/home

bledula12
3. jún 2016

ďakujem o takej stránke som nevedela, len o nejakom veľkoobchode v Trnave, alebo niekde tam.

buckeye
3. jún 2016

@mandala77 jeej konecne toto dochadza na svk? Tu v usa to maju aj v beznych obchodoch, sypane veci ako obilnyniny, muky, prazenu kavu etc moze clovek nakupit takto 🙂

buckeye
3. jún 2016

@mandala77 obilniny,,ked clovek pise cez mobil, uz ani opravit preklepy nemoze :D..chodim zo svojimi sackami na koreniny a vazim..v podstate aj niektore napoje takto predavaju, napr dzusy, maju masiny na odstavenie, clovek si tam nahodi napr pomarance, a spravi cerstvy dzus, flase su kalibrovane (sklo), takze nablokuju objem, arasidove resp rozne orieskove masla detto....ked nejaky odpad mam tak aj ten pretriedim do roznych kontajnerov..a to sa vravi, ze usa si nevazia prirodu a nerecykluju..asi ako kde..tu, kde zijem triedia vsetko..a to sme stat kde sa nepreplacaju sklenne flase ani plechovky, v niektorých za kazdy kus clovek dostane 5-10centov, takze tam sa chudobnejsi o to tlcu a davaju to potom do vykupni, aby si privyrobili nejaky dolar navyse...este aj toto by mohli zaviest na svk

mandala77
3. jún 2016

@buckeye tu na koníku stretne človek ľudí z rôznych kútov sveta ako vidím 🙂 v Prahe je taký obchod, v Ba neviem ale tá stránka je fajn, nemusím chodiť kupovať do bio obchodov predražené 250 gramové sáčky napr. pšena, jednak samé sáčky potom človek vyhadzuje a v konečnom dôsledku aj ušetrím a podporím peknú myšlienku. Okrem toho podporujú slovenských pestovateľov a veľmi príjemná baba to má. Dostávať od nich balík je jedna veľká radosť pre mňa.
Teraz príde do Prahy žena, ktorá ročný odpad svojej rodiny vtesná do zavarovačky 🙂
http://byznys.ihned.cz/c1-65300750-do-prahy-pri...

buckeye
3. jún 2016

@mandala77 v Ba neviem, ale lokalpetit a debnickari (alebo nejak tak podobne) maju tiez celkom pekne vizie, ti funguju zatial v Ba, zeleninu, maso aj rozne vyrobky od lokalnych vyrobcov, ktori robia kvalitne veci,,jasne ze sa to neda vo velkom, ale aspon nieco..na svk som mala napr vajicka od rodicov, domace, clovek vie, cim si to krmi, ze to ma vybeh, murovany kurnik s hniezdoviskom a miestami na spanie s okienkom (aby dievcata videli kam tie vajka davaju 😀) pravidelny prisun cerstvej zelenej vnate a cervikov..otec im postavil velku volieru, takze ani stres zo zastrihavania kridel nemaju, proste zivot v bavlnke 🙂...tu kupujem vajicka tiez z výbehových nosnic..

mandala77
3. jún 2016

@buckeye tých so zeleninou je viac už, v rôznych mestách, aj na Liptove, takže nie je to výsadou len Ba. Teraz dosť frčí kupovať od farmárov, jednoducho to inak chutí a človek vie čo je. Našim slepiciam som dávala včera starý šalát z Lídla a nechceli ho, tak som si hovorila, že najskôr dám nabudúce ochutnať im .-) V Čechách sú v tomto pred nami. Tam sú bežné aj mlyny odkiaľ Ti pošlú obilie v plátených vreckách. Pred pár dňami som čítala, že v Ba plánujú chladničky nejaké umiestniť kde ľudia budú môcť dávať prebytky a hocikto si odtiaľ môže zobrať. Ja sa teším už na leto, lebo si vypestujem svoje a viem čo jem, ono to úplne inak chutí ako z obchodov, vypestované ktovie v akom prostredí, letecky dovezené, skladované a pod.
To im super kurník spravil, znášajú určite jedna radosť 🙂

buckeye
3. jún 2016

@mandala77 znasaju..i ked zrovna pred sviatkami sa im nechce, v dobe ked je zvysena spotreba do kolacikov 😀 ale tak teraz ich maju 8. susedov uz nakazili tiez a postavili si svoj kurinik a nakupili sliepky, tazke teraz si kotkodakaju cez pletivo a maju debatcak (tie sliepky nie nasi a susedia 😀, ti si sadnu k vinku u jednych alebo u druhych)..na Liptove sa da zohnat aj dobre mlieko nie? och ako mi tu chyba bryndza 😀, ja som v Ba kupovala od lokalnej farmy z Lozorna, a robila domace syry, mnam, taka cerstva hrudka, jemne posolit a pazitku k tomu, syrovatku do chleba (tiez si robim domaci)

mandala77
3. jún 2016

@buckeye je pravda, že teda slepiciam sa dohovoriť nedá 🙂 ešteže majú rodičia dobrých susedov, mohli by mať aj takých, že by im by sliepky boli proti srsti.
Žijem na dedine a u nás v piatok predávajú na družstve mlieko. Ja moc mlieko a mliečne nejem, len to mlieko kravské, to si raz za týždeň urobím kašu z mlieka, inak som sa kaše naučila variť len vo vode. Ono je úplne iné ako aj z tých automatov, ak sa dá do nejakého širšieho hrnca, vytvorí sa na ňom už druhý deň šľahačka.
Robíš chúťky. By som Ti poslala bryndzu, ale cestou by sa asi pokazila 🙂 Chlieb si robíš kváskový?

buckeye
3. jún 2016

@mandala77 ano kvaskovy, aj pecivo, aj sladke veci ako vianocku, kvasnice uz vôbec nepuzivam 🙂 tu je chlieb a pecivo sladke..no daj si na to nejaku slanu pomazanku..to nepasuje 🙂. takze si vsetko peciem domace a uz som si na to tak zvykla, ze mi to ani nepride 🙂

moba59
3. jún 2016

@mandala77 ja som už o tej stránke počula, len som ešte nemala čas si k tomu sadnuť a pozrieť ich ponuku. Idem kuk 🙂 ale myšlienka vrecúšok sa mi naozaj pozdáva ;)

monikaparson
3. jún 2016

Kváskový chlieb, to je môj sen. 😀 Mužovi sa do toho moc nechce a ja to s tým cestom vôbec neviem, akože faaakt som na to neskutočne ľavá. Ja len čo sa dá hneď vyliať na plech (koláče). 😀
Domáce sliepky, svokrovci majú, ale teda ten život nič moc. Zjesť im dajú, čo ich napadne, často aj skazené. Booože a keď som vyjadrila svoj názor, no skoro ma tu ukameňovali. No však ok, hlavne že sú domáce. Tie mlyny fičia aj tu, kúsok od nás majú. Nevýhoda, že predávali len 5kg balenia. Neminuli sme to, to sa nedá. Teraz už zasa skúšame rawkové koláče, tam tú múku človek tiež neminie.
A prečo nie tofu? Niekto to tu písal. Okolo toho je tiež toľko názorov, že už som z toho blbá.

buckeye
4. jún 2016

@monikaparson kvasku sa bat netreba, ono sa to len zda narocne, na zaciatku, ale casom si clovek zvykne a uz to bere ako automatiku, ja rozkvasujem vecer, cez noc to nabuble, rano pridam zvysne ingrediencie, par hodin popubla (v medzi case uvalam z toho chlieb, rozky, podla cesta) a upeciem..ked cez pracovny den, tak to dam rozkvasit rano, ked dojdem z prace uz to je nabublane a este vecer upeciem, pripadne strcim do chladnicky a upecem cerstve rano..to su potom ine ranajky 🙂 vonave, hodvabne s krupavou korkou 🙂

albao
4. jún 2016

@buckeye myslíš, že by to fungovalo aj v pekárničke? Používame ju už skoro 10 rokov, sme na to navyknutí, len sa bojím, aby tam cesto s klasickým kváskom "neprebublalo von" z formy na chlieb. Stalo sa to svokre, ktorá namiesto sušeného droždia dala klasické droždie. Lebo to je jediná vec, ktorá ma od kvásku ešte drží. V rúre piecť nechcem (z časových dôvodov nestíham sa venovať popri všetkom ešte mieseniu, prekladaniu a pod)

mandala77
4. jún 2016

@buckeye tak to si šikovná, ešte aj vianočku 🙂 mala som pred pár rokmi snahu kvások založiť, ale chudák, vždy mi neprežil, nemala som stabilnú teplotu a nedarilo sa mu. I keď je taká stránka, už neviem ako sa volá kde je mapa československa a v jednotlivých mestách (asi sa to volá kvásková mapa) sú ľudia čo kvások dajú ale to sa oplatí hlavne pre toho, kto pečie pravidelne, lebo som si práve spomenula, že som mala aj taký a tiež nie dobre skončil 🙂

buckeye
4. jún 2016

@albao viem, ze ludia pouzivaju pekarnicky ale u kvasku je to trosku zdlhavejsie, nemozes pouzit tie 3h programy uz s kysnutim, lebo kvasku treba viac casu, ale mozes to spravit tak, predkvas mas len zmiesanu vodu s mukou, to mozes mat hockde na linke, potom mozes vyuzit silu pekarnicky na vyhnetenie a zasa to nechas v klude, bez zahrievsnia v pekarnicke a potom len upecies, len treba vychyat tie je programy, ktore sa budu kamararit s kvaskom, ale urcite to pojde 🙂 akurat z pekarnicky nebudes mat asi taku korku, ako z rury

buckeye
4. jún 2016

@mandala77 ano kvaskova mapa, zalozili to Cesi a Slovaci sa pridali, ja som si zakladala svoj, lebo v case ked som zacina to nebolo tak rozsirene ako teraz, nenasla som nikoho v okoli, ono staci piect aspon raz za tyzden a kvasok ti vydrzi, to zakladania trva od 5dni az tyzden, podla tepla, a potom ho staci mat v chladnicke par lyzic, moj bude co chvila slavit druhe narodky 🙂..inak k tej vianocke, zda sa mi lepsia ako z kvasnic, viac bublinkata a jenna, asi sa proste viac kamaratim s kvaskom ako s kvasnicami 🙂 ..teraz peciem celozrnne rohliky k ranajkam, aspon muza vona vytiahne z postele 😀

monikaparson
4. jún 2016

@buckeye no heeeej, už sa len do toho pustiť. Teplo a leto je úžasné, len na tej dedine s kopou roboty okolo sa akosi tá jeho krása vytráca, človek nemá čas na nič a o chuti ani nehovorím, ale som si istá, že raz sa do toho pustíme. 😉

buckeye
4. jún 2016

@monikaparson ono staci rozkvas nacasovat na noc a ist spat 🙂 daju sa aj recepty bez hnetenia, pripadne celorazny, ten ani netreba davat do osatky, nechat v nadobe na toastovy a v tom upiect, trosku je drolivejsi, ale ta chut🙂 a este ked si tam clovek da semiacka a oriesky, s nastruhanou mrkvou a vlasskymi orechami( tu ich zamienam za pekanove) a je to mnam🙂

bledula12
4. jún 2016

viete mi poradiť recept napr. na chlieb z kváskom? Ja som ho asi pred dvoma rokmi skúšala, ale bol hutnejší a dcéra mi ho nechcela jesť. Iné ako chlieb som neskúšala. A tú kváskovú mapu si pozriem, to je zaujímavé. Je dôležité aká je to múka, myslím špaldová, pšeničná, ražná. A z akej robíte kvások?

buckeye
4. jún 2016

@bledula12 kvasok pri zakladani najlepsie z raznej chlebovej, je stabilnejsi, psenicny sa da tiez, ale ten je nachylnejsi na zostarnutie a je lepsie si ho spravit z razneho ako zakladat zvlast, psenicny z obycajnej nechlebovej je fajn na prave sladke veci a rohliky(z chlebovej by mali chut chleba), najjednoduchsi chlieb je psenicno razny, tj razny kvasok aj predkvas a zvysok muky pri uz zarabani chleba psenicna chlebova, ja som teraz cez mobil, tak sa mi horsie kopiruje, ale odporucam fb skupinu pecempecen, v ich suboroch je psenicnozitny chlieb s nazvom chleb co se vzdy povede od pana Kubika, ludovo ho tam uz volaju chleb kubik, a potom stranky maskrtnica.cz,cuketka.cz pavlavtroube.cz, pripadne na stranke casopisu apetit prave v spolupraci s masrtnicou maju naucne videa ako zalozit kvasok, ako rozkvasit na chlieb, ako sa staca do osatky, pecenie, zaparovanie rury etc.kvaskova mapa je fajn, len niekedy ludia odtial neodpisu..tak bud zalozit vlastny, pripadne v spominanej skupine sa spytat, ci niekto nepodaruje kvasok a bol by z okolia, ludia tam su velmi zlati a pomozu poradia, ked treba🙂 keby nahodpu nieco, kludne napiste, ak budem stihat, odpisem🙂

bledula12
4. jún 2016

@buckeye Ďakujem popozerám, len ma teraz zarazilo, že chlebová a nechlebová múka. O tom som nepočula, možno niekde zistím. Ja som brala že "múka jak múka" 🙂

buckeye
4. jún 2016

@bledula12 mletim sa zrno deli najprv ide lahsi stred (obycajna muka) a tazsia zmes obalu (ak sa mele aj s otrubami tak aj tie) je chlebova..na svk maju chlebovku z havlickobrodskeho mlyna v bille a tusim tescu, ale daju sa kupit muky aj priamo z mlynov, pripadne si mliet domace, zalezi odkial ste, v cechach a na morave su mlyny rozsirenejsie, ale nieco sa najde aj na svk, mala som muku z jedneho moravsko- skoro az vysocina mlyna a to bolo paperie, krasna vonava muka🙂

sona_i
6. jún 2016

Ja stále nerozumiem, prečo sa do diskusie zapájajú ľudia typu krupidlo a pod. Označujú vegetariánov za fanatikov a pritom neviem o žiadnom človeku, ktorý sa stravuje rastlinnou stravou, že by chodil na nejaké fóra, prípadne rôzne stránky a navážal sa do všežravcov a spochybňoval by ako stravujú svoje deti a že by také matky/otcov dal zatvoriť do väzenia že dávajú deťom mäso. Toto je vytvorená diskusia na to, aby si ľudia poradili, poprípade sa podelili o svoje skúsenosti, tak nerozumiem prečo sa tu negatívne vyjadrujú niektorí ľudia na tento typ stravovania. Ja sa tiež do nikoho nenavážam. Som vegetariánkou len rok, deti tak tiež plánujem stravovať, ale to nie len o mäse, ale o celkovom stravovaní. Nielen bez mäsa, ale aj bez bielej múky, bieleho cukru, zbytočných sladkostí. Určite sa ale nevrhám na svoje kamarátky, ktoré dávajú svojim deťom mäso, skôr ma trápi (ale určite nikoho neodsudzujem) keď vidím, ako nejaké dieťa dostane na raňajky, alebo večeru párky s kečupom, za deň veľa sladkostí (potom tie strašné scény a revy keď dieťa nedostane svoju dennú dávku sladkostí), keď ich rodičia nechajú napchávať sa čipsami, kúpia im v zoo hranolky z bufetu a pod. Takže ešte raz: nikto tu nie je žiadny fanatik, každý nech sa stravuje ako chce ja osobne som vďačná za toto fórum.

krupidlo
6. jún 2016

@sona_i niekto ako krupidlo ma na to rovnake pravo ako ty, ci? DISKUSIA
to slovo nie je o jednom nazore 🙂
a hlavne, ked uz niekto, kto chce svoje dieta naviest na tento typ stravovania a je odkazany na informacie od ludi z modreho konika, tak to tiez hovori o niecom 🙂

sisa1909
7. jún 2016

@shela s fazule 😀