Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
30. apr 2011

no a fotku som zabudla...

zfidorka
30. apr 2011

@anlu pekna torta 🙂 a vsetko najlepsie olivke k narodeninam 😵

andrea76
30. apr 2011

@anlu
Ahoj Anlu 🙂) Si skvelá pekárka 🙂 Tá torta sa Ti vydarila🙂 Len tak si kúsok z nej ochutnať. Vyzerá skvelo

anlu
30. apr 2011

@zfidorka @andrea76 dakujem 🙂 a aj bola velmi dobra, teda neviem ako ostatnym ale mne, Claire aj Olivke velmi chutila 😀

jaron
30. apr 2011

@anlu mňam, aj ja by som chcel, ako si to robila? to malinové cesto je čo?

lussy23
30. apr 2011

@anlu pekná torta. Dcérke všetko naj k k narodeninkám, veľa zdravíčka

divoska
30. apr 2011

@anlu recept je de??? naaadherna. dufam ze ste si uzili.
oneeee, existuje take ze polenta mi pre dieta zostane v tekutejsom stave ked dam vela vody? som chcela skusit amaranth, ale mam len muku, z toho kasu nevycarim... 🙂 tak rozmyslam co by som mu este namiesto pohankovej a ryzovej.... by som potom uz pomaly po bezlepkovych aj lepok zacala skusat. ovsene vlocky a kuskus predpokladam ze ako prve. inak ten kukus je normalne jedly. som milo prekvapena 😀 samozrejme ze ja si vsetko viem predstavit len na sladko, ale ked na sebe popracujem tak budem skusat aj na slano 😀
inak minule som riesila ze co na cestoviny namiesto sojoveho granulatu. tak som do pretlaku supla hrst ovsenych a pohankovych vlociek, cesnak, cibulu samozrejme a byliny a nakoniec som predsalen nejake olivy vyhrabala a bolo to prudko jedle. muz sice samozrejme vynuchal tu pohanku -kolke to prekvapenie- ale inak fajn 🙂

marfuskaanjelik
30. apr 2011

@anlu hmmm, tá torta vyzerá nádherne, len sa na ňu dívam a už sa mi zbiehajú slinky. Takéto mi tu robiť chúťky. 😉
Všetko najlepšie princeznej k narodeninkám.
Aj ja čakám na recept, ak si nájdeš chvíľku

anlu
30. apr 2011

@jaron @lussy23 @divoska @marfuskaanjelik dakujem vam vsetkym za priania aj za pochvaly. Recept tu raz davala @havino to cesto je z pudingoveho prasku, cize z kukuricneho skrobu a aku prichut date take cesto bude. Ja som aj do vnutra dala maliny a na vrch rosol z agaru a malinovej stavy. Cize cela torta bola malinovo kakaova. A poviem vam ze je to uzasna kombinacia. Ale jasne ze napisem presny recept ale asi az zajtra 😉

anlu
30. apr 2011

@adriana7 uz detoxujem, len si predstav ze som mala problem kupit pomarance 😲 musela som koli nim do mesta ist kupit. Ale celkom fajn kura, taka pohodova 😀 este aj Oliv chuti ta stava... A este som chcela ze kolko tej slanej vodu a ako velmi slana ma byt? Dnes som zacala a dala som si tak 250 ml a jednu lyzicku soli.

estterka
30. apr 2011

ahojte🙂 idem si opat po radu,kupila so cervenu sosovicu-s cim ju mozem skombinovat? zatial len taku zakladnu zeleninu totiz jeme,dva dni davam namiesto zemiaku ryzu natural a strasne nam chuti 😀 tomu nasmu dietatu okrem mrkvy vsetko strasne chuti 😀 a zas som si vypocula,ze musim davat bud zelezo v kvapach alebo raz tyzdenne hovadzie 😒 😠

@anlu perfektne vyzera ta torta,musela byt velmi chutna 🙂 sikovna si 🙂

divoska
30. apr 2011

@anlu mne maleho pediatricka/homeopaticka zakazala akykolvek detox pocas kojenia a dala som je zapravdu. vy uz asi malo ale predsalen by som este asi opatrne 😉

rancuzkaf
1. máj 2011

@estterka sosvicu si velmi dobre skombinovala s ryzou 😉, to nam je tu uz asi vsetkym zname, ze strukoviny a obilniny su vyborna kombinacia rastlinnych bielkovin, okrem toho este aj strukoviny s orechami....ale to asi dcerke este nedavas....no a zeleninka moze byt hocijaka, to uz nechaj na chuti malej

rancuzkaf
1. máj 2011

@anlu pekna torticka 🙂 , vidim, ze si agar nakoniec len opatrne pouzila na rosol 😀 .....ja som si s nim zaexperimentovala na jahodovej šarlote, ak by ste niekedy chceli recept, staci napisat 😉

....tiez sa priklanam k nazoru @divoska o detoxikovani pocas kojenia i ked je to uzasna vec sa obcas precistit.....slana voda by mala byt taka asi ako ked si osolis polievku.....ja sa tiez chystam na ocistu, neviem ci to poznate: ocista krvnej lymfy glauberovou solou, este zohnat tu sol (dufam, ze to nie je problem a tu na sk to v pohode zozeniem) a tiez sa popijaju citrusove stavy riedene

andrea76
1. máj 2011

@divoska
Ahoj divoska. Ja som tiež premýšľala nad pohánkou miesto sójovej drte použiť na cestoviny alebo špagety. Som rada, že mám tvoj názor a že ti veľmi chutilo. Vyskúšam to tiež

anlu
1. máj 2011

@divoska @rancuzkaf tiez som nad tym rozmyslala ci ano alebo nie, ale toto je take podla mna celkom mierne a sice este dojcim ale to uz len tak aby sa nepovedalo. Zacinam mat pocit ze ma to skor namiesto dudla 😒 lebo podla toho kolko prehlta tak toho uz vela nevypije... Asi to skratim na dva dni, to myslim ze bude stacit, ze?

anlu
1. máj 2011

@rancuzkaf jaj ved som isla dat aj do toho kremu ako malo byt ze povodne zelatina ale som to neodhadla a urobila sa mi z toho gundza tak som to musela z toho kremu lovit a aj tak tam nejake kusky ostali. Na vrch som dala najprv na 250 ml tekutiny lyzicku agaru. Potom som skusila ci stuhne ale bolo to take redsie tak som este v troske rozmiesala jednu lyzicku a priliala do agaru co sa varil. A ty ako dlho varis? Lebo niekde som nasla aj 20 minut a niekde ze ked zacne vriet tak hned vypnut. No a nedavala som uz na vrch maliny lebo sa mi zdala uz dost vysoka torta, tak som len dookola poukladala.
A jasne ze si prosim recept 😉

marfigirl
3. máj 2011

Ahojte,
citam tu o ociste, no skusim aj ja. To by ma ale zaujimalo, davali ste si klystir same doma?? Je to vobec mozne? 😀

@anlu vidim, ze ste oslavovali,torticka vyzera mnam mnam, gratulujeme a vsetko najlepsie a kedy sa mala narodila? My sme tiez oslavovali, nas je narodeny 23. 🙂

zfidorka
3. máj 2011

ahojte, ako dlho mozem skladovat v chladnicke domace sojove mlieko? po case sa mi oddelila voda a husta cast, moze sa to pouzit? ja som ho vyliala 😅

adriana7
3. máj 2011

@anlu , prepáč, ale včera sme prišli z nemocky, zas, ach jo ☹
miuška mala takmer týždeň vysoké horúčky, najprv som si myslela, že zuby, ale veru zubatí ešte nie sme..
ja som si tú očistnú kúru robila preto, že som ako prvá z rodiny ochorela a tento detox vraj lepšie naštartuje liečenie a skráti čas uzdravenia
olivke prajem k narodkám veľa zdravíčka
@rancuzkaf , aj v tomto recepte je uvedená táto soľ, ale vraj v prípade núdze aj kuchynská môže byť, len množstvo bolo na 250 ml polievková lyžica a druhý deň to môj žalúdok nezvládol a vadil sa s umývadlom 😀 , preto si myslím, že by si mal dať každý také množstvo, aké znesie
@marfigirl , mm mi bol aj sadu na klistír kúpiť, ale keďže som bola úplne nemohúca (aj ja som mala dva týždne trvale horúčku cez 38), tak som sa k nemu neodhodlala, ale chystám sa na repete detoxu už aj s klistírom, veď dám vedieť
...a žiaľ, po atb sa mi definitívne stratilo mm, napriek všetkým snahám, senovke aj odsávačke 😠 ☹ , nuž čo už, ale v záhrade to už raší, tak to dobehneme aspoň ovocím a zeleninkou 🙂

anlu
3. máj 2011

@marfigirl @adriana7 dakujeme vam 😉
@adriana7 a coze nejaku virozu chytila, alebo co? Dufam ze uz je zdrava.
@marfigirl Oliv je 25. 🙂 Ja som si klistyr nerobila. A nakoniec som to skratila na dva dni, tak ma tu prehovorili 😀
@zfidorka ja ho davam do mraznicky a vyberiem len toko kolko viem ze spotrebujem za 2-3 dni. Inak myslim ze vydrzi aj 5 dni.

adriana7
3. máj 2011

@anlu , no najprv vraj viróza, ale nakoniec mala nejakú baktériu v nošteku aj v hrdle, tak sme dostali atb, ale už snáď bude dobre

anlu
3. máj 2011

@adriana7 tak dufam ze uz ano a mozno ste to jedna od druhej nachytali... to je take neprijemne ked su male deticky chore 😒 Tak uz len nech je Miuska zdrava, ved leto ide treba si uzivat 🙂 Ja som inak uz zrusila dojcenie cez den, lebo ma mala skor ako nahradu za cumel pri zaspavani.

anlu
3. máj 2011

a tu je este slubeny recept...

TORTA

na jeden korpus:
3 pudingove prasky dr.Oetker (ja som robila z malinovych)
4 vajka
5 PL hnedeho cukru
2 PL vody
4 PL oleja
1/2 balicka prasku do peciva

- 4 bielka vyslahame na tuhy sneh a dame bokom.
- 4 zltka vymiesame s 5 PL cukru do penista a postupne pridavame 4 PL oleja
- pridame 2 PL vody
- vmiesame 3 pudingove prasky do ktorych sme vmiesali 1/2 bal. prasku do peciva. Dokladne mixerom vymiesame.
- nakoniec rucne zlahka vmiesame tuhy sneh zo 4 bielkov.
- hotove cesto vylejeme do tortovej formy vylozenej papierom na pecenie. Pecieme vo vyhriatej rure najprv 20 min. na 170 stupnov a potom dalsich 20 min na 150 stupnov.

KREM

2 sojove slahacky (jedna mala asi 300 ml)
3-4 lyzice kaka alebo carobu
1 vanilkovy cukor

Na navode bolo ze slahacku treba vyslahat, ale ja som ju mala v chladnicke a tam stuhla aj sama bez slahania 😅 Do nej som zamiesala kakao a vanilkovy cukor. Ma ist do kremu aj zelatina, ale namiesto nej som chcela dat agar no nejako to nevyslo. A bol dost tuhy aj bez neho.
Kedze to bola malinova torta tak som davala maliny aj do vnutra torty, do kremu.

adriana7
3. máj 2011

@estterka ,
myslím, že v strukovinách je železa habadej, a nemysli si, že zo železa v kvapkách dieťa niečo extra využije, to by sme mohli obhrýzať aj kapotu auta a vodovodné trubky 😀
..ja žartujem, len som tým chcela povedať, že telu treba dodávať organické veci, teda živé, najlepšie surové, takže obsah železa v ovocí a zelenine (poradie podľa množstva):
šalát, pór, karotka, púpava, redkvička, špargľa, tekvica, uhorka, chren, rajčiny, mandle (nesolené, nepražené, pre mimi ideálne 1 -2 dni namočené, ošúpané, rozmixované), avokádo, jahody, hrozno, figy, červený melón, marhule, čerešne, brusnice, vlašské orechy, para orechy, jablká, ananás, pomaranč, naša malá už papala polovicu z tých vecí, napríklad dnes pila šťavičku z ananásu, včera jahody s banánom, čerešne už visia na strome, už aby boli červené 🙂
(a to nie som taká mádra, zdroj je kniha Dr. Normana Walkera: Zdraví a salát a dá sa stiahnuť z googlu)
@anlu , veru tak, to bola taká putovná výstava 😀

anlu
3. máj 2011

@adriana7 ked citam ten zoznam az som hladna 😀 asi idem spat 😀 😀 😀

estterka
3. máj 2011

@adriana7 dakujem,nieco taketo som potrebovala..ja som asi priliz opatrna so zavadzanim prikrmov..a aj sme zacali az ked mala 7 a pol mesiaca,teraz zajtra sa chystam prvykrat na tu cervenu sosovicu..zatial jeme len obed a teraz par dni oblizne z jablka poobede,ale moc z toho nezje. neviem,ja by som jej tak skusila dat nejaku kasu,doniesla som si bio obilniny z domu..a mam aj susene marhule do toho,to je tiez v tom zozname 🙂
a samozrejme,dufam,ze uz bude mala v poriadku 😉 tu cerstvu zeleninu a ovocie v dobrom zavidim 😅

oscarka3
4. máj 2011

@marfigirl , ja si robievam občas klystír 😉 , sama v pohode 🙂

jaron
4. máj 2011

z orechov majú najviac železa kešu (okolo 6 mg/ 100 g) to je asi 2 - 3 krát viac ako v bežnom mäse. tiež má približne také množstvo železa slnečnica, otatné orechy majú približne okolo 3 mg železa, vyšší obsah (nad 4 mg) majú tiež arašidy (i keď deti ich môžu až neskôr), vhodné je arašidové maslo rozmixované s jablkom (bez šupky), tým sa dosiahne taká lepšia nelepivá konzistencia, takže sa dobré papá

z väčšiny zeleniny je železo dostupnejšie po krátkej tepelnej úprave (napr. sparenie brokolice a pod.), ale samozrejme zeleninu treba aj surovú, ale nevadí, keď je aj tepelne upravená

jaron
4. máj 2011

Dokončil som práve prednášku o orechoch, tak dúfam, že vám nebude vadiť, keď sem zopár veci doslova vysypem (keďže orechy sa sem nasypať nedajú 🙂)

na vápnik sú z orechov najbohatšie mandle (okolo 260 mg/ 100 g), potom lieskovce (asi 180 mg), para orechy (176 mg), vlašské (94 mg)

na selén sú najbohatšie para orechy, dokonca je to potravina patriaca medzi najbohatšie zdroje selénu vôbec, už 1 orech (jeden !) obsahuje viac ako dennú dávku selénu. Obsah selénu na 100 g para orechov je 1 900 μg. I keď tieto údaje môžu byť u jednotlivých druhov para v rôznych oblastiach premenlivé.

Jediným zdrojom omega 3 mastných kyselín z orechov sú vlašské orechy. (Ostatné orechy majú zanedbateľné množstvo).

Jediným orechom s obsahom vitamínu C sú jedlé gaštany, okolo 40 mg/ 100 g, po tepelnom spracovaní sa obsah znižuje približne na polovicu.

Vlašské orechy majú priaznivejši účinok pre zdravie ciev a srdca dokonca aj v porovnaní so stredomorskou stravou (presnejšie po nahradení mono nenasýtených tukov - olivový olej orechmi).

Vlašské orechy sú jednym z faktorom dlhovekosti, pozitívny účinok na zníženie úmrtnosti sa prejavuje u štíhlych aj obéznych, u cvičiacich aj necvičiacich, u vegetariánov aj nevegetariánov, u ľudí do 80 r. života aj po 80 r. života, u mužov aj u žien...

Vlašské orechy upravujú pružnosť ciev po zjedení nezdravého jedla lepšie ako olivový olej, 4 hodiny po zjedení pečiva, syru, salámy... bol zaznamenaný (meraní prístrojmi) negatívny účinok na pružnosť ciev, po zjedení za hrsť orechov po tomto jedle, pružnosť ciev bola zlepšená (bol sledovaný vplyv na endothelium - vnútorná vrstva ciev).

pri bežnej spotrebe orechov - 1 , maximálne 2 dlane za deň (hlavne ak sa nimi ešte aj nahradí iný zdroj nezdravého tuku) nedochádza k nadváhe, v mnohých štúdiach bol dokonca zaznamenaný mierny úbytok na hmotnosti !

Pri posúdení, ktorý faktor najviac prispieva k vyššej dĺžke života z faktorov ako: vegetariánska strava, cvičenie, jedenie orechov a BMI bol u mužov na prvom mieste jedenie orechov (potom pohyb), u žien na prvom mieste orechy a BMI (primeraná hmotnosť, nie nadváha).

Aj ostatné druhy orechov ako mandle, lieskovce a pod. sú veľmi zdraviu prospešné, i keď u vlašských sú výskumy najpresvedčivejšie.

Arašidy (i keď nie sú botanicky orechy, ale svojim zložením a použitím sú im veľmi podobné) znižujú riziko diabetes 2. typu u žien, najväčší pozitívny účinok bol u žien, ktoré používali aj celozrnné potraviny.

Nie vždy bývajú výsledky štúdií rôznych potravín jednoznačné (často je to 80 % jeden výsledok, 20 % iný), pri orechoch je takmer 100 % zhoda výsledkov (možno aj naozaj všetky významnejšie štúdie hovoria za orechy).

Negatívne dôsledky konzumácie orechov sú iba subjektívne (alergie, pokazené orechy v dôsledku zlého skladovania a neschopnosť orechy jesť kvôli chýbajúcim zubom 🙂)

Je veľmi dobré, hneď ako je to možné, zoznamovať deti s rôznymi druhmi orechov, aby si ich už od mala obľúbili a osvojili. (odporúčaný vek pridávania vhodne upravených orechov do stravy je podľa rôznych zdrojov rozdielny - po 1 až 3 roku, ja osobne som skôr za nižšie hranice).