Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

marfuskaanjelik
14. máj 2010

Neviem, či je to správna otázka do tohoto fóra, ale máte niekto skúsenosť s ochranou pred slnkom u polročného zlatíčka?
Nemám príjemný pocit pri predstave, že strávime dlhší čas pri mori a ja na neho budem "džabať" chemické opaľovacie mlieka. 😒 Našla som na nete, že je vhodný olivový olej, prípadne aj kokosový.
Viete mi niekto prosím poradiť. Osobná skúsenosť nad zlato 🙂
Ďakujem pekne

jaron
16. máj 2010

Ahojte,

ak by si ešte niekto chcel stiahnuť knihu Vegetariánske dieťa - od Dr. Bukovského plus iný dokument od WHO, môžete to urobiť na www.uschovna.cz
Heslo je:
Uschovna4bed8e9f5982750

zojec
16. máj 2010

jaro dakujeme.. 🙂 ja si to stiahnem tiez.. 😀

rancuzkaf
16. máj 2010

Ahoj Marfuska,
ja pouzivam pre malu znacku Lavera opalovaci spray, existuje aj verzia v tube ako krem, je hypoalergenny a bez parfumov, vyborne pre male babatka:

http://www.aromatic-provence.com/produits/fiche...

http://www.aromatic-provence.com/produits/fiche...

pisala si, ze zijes v zahranici, snad sa to da zohnat aj u vas, ak vies po francuzsky, mozes si blizsie nastudovat stranku obchodu kde to ja kupujem 🙂

rancuzkaf
16. máj 2010

Adriana, indy,
ste ma dnes nalakali na robenie pity....a som nadsena, boli fantasticke a prekvapila ma aj rychlost s akou sa daju pripravit...robila som podla siarskeho a plnila humusom, grilovanym baklazanom s paradajkami
dakujem za recept!

adriana7
16. máj 2010

Ahojte,
jaron, ďakujem, už som to dlho zháňala, zajtra mi to MM stiahne. Indy, francuzka, ja som nakoniec tie pity nerobila, celú sobotu som upratovala a dnes sme mali dve návštevy. Neviem ako vy, ale ja keď varím niečo prvý raz, potrebujem na to totálny kľud a pohodu, aj keď je to možno robota na polhoďku.A ešte som dovnútra sťahovala všetky naše priesady, to, čo sa vonku deje, nechápem, uhorky to prežili, ale rajčiny asi nie, uvidím ešte do rána, ale je mim to ľúto, už na nich boli zelené čerešničky.

zojec
17. máj 2010

ahojte, mna tie pity tiez poriadne oslovili.. dnes ich idem robit aj ja.. a k tomu humus, uz mam cicer namoceny.. 😀
adriana a vraj ma v stredu rano mrznut.. 😠 co teda na priesady nie je bohvieco.. len ako ich prestahovat uz zasadene v zemi neviem.. dufam, ze vydrzia...

indy
17. máj 2010

ahojte
ja som ich robila hned v piatok 😀 A mame uz aj zasobu v mrazaku A prisla som na dalsie zistenie, ze omnoho lahsie sa pri peceni nafuknu cim dlhsie sa cesto necha odlezat Z cesta som si urobila male bochnicky a nechala odpocivat pod utierkou A najlepsie sa mi nafukli posledne, ktore boli pod utierkou mozno aj vyse hodiny Takze vobec sa netreba obavat, ze by im prekysnutie uskodilo A este pred tym nez som si bochnicek rozvalkala na placku som ho kratko v rukach premiesila a to tiez pomohlo k lepsiemu nafuknutiu Inac mi ani nevadilo, ked sa mi tie prve nenafukli mali sme k nim rajcinovo cuketovu salsu v ktorej sme si pity macali
uz sa tesim na cukety zo zahradky a cerstve rajciny aj ked sa mi nechce verit, ze este bude slnko a nieco stihne vyrast 😒 😀

indy
17. máj 2010

ozaj tiez mam pre drobca lavera sun neutral, ten prvy co davala odkaz rancuzka a sme spokojni

didi35
17. máj 2010

Prosim, poradte, odkedy by som mohla davat babatku surovu zeleninku? Nastruhanu mrkvicku, cuketu a tak. Co este? Syn ma 8 mes. Jablcka a hrusky papa cerstve, zeleninku stale len varenu... vdaka

adriana7
17. máj 2010

ahoj didi35,
ja by som v 8 mesiacoch okrem hlúbovín a kapustovín dávala asi všetku zeleninku, strúhanú alebo rozmixovanú, najlepšie surovú max. parenú, a asi by som začala s niečím jemnejšej chuti, uhorky bez šupky a jadierok, rajčiny bez šupky, cukinu, tekvicu, šalátiky, a asi je dôležité aj uprednostniť domácu pred kupovanou a rýchlenou, čo sa nie vždy dá. Neviem, napríklad ja mojim deťom nedávam redkvičky, tie dávam klíčiť, keď majú 4-6 lístkov, decká to jedia ako napr. naklíčené mungo, chutí ako redkvička, len nehnojíme. A šalát mám tiež na balkóne svoj. Ale viem, nie každému sa dá, ale napr. z obyčajnej mrkvy môžeš odšťaviť fresh šťavu (98% nebezpečných vecí zostane vo vláknine, ktorú vyhadzuješ), v bille majú stále bio mrkvu, z tej môžeš nastrúhať a rozmixovať kašičku.

adriana7
17. máj 2010

ahoj indy a zojec,
ja tiež už strácam nádej, že tento rok bude leto, ja mám našťastie všetko do "zamrznutých" v sadbovačoch, ale máme malý dom, keby ste nás dnes ráno videli chystať sa v kúpelni, fazule na umývadle, veľké rajčiny sa so mnou sprchovali vo vani, na práčke uhorky a šaláty na všetkých vrchných policiach v spálni, do toho dva sušiaky s prádlom a 4 tašky detských vecí, čo mi včera posunula švagriná, už len koza pod posteľou mi chýba, hahaha...

indy
17. máj 2010

adriana super opis, som si to predstavila aj s tou kozou 😀 😀 😀

adriana7
17. máj 2010

Indy, ty sa smeješ, ale takto vyzerá môj najhorší sen, naše decká s MM ma na kozičku lámu už rok, najprv som sa vyhovárala, že nemáme stodolu, MM ju už stavia, tak neviem, neviem. Maša Laurinka totižto nepije žiadne mlieko, iba občas kozie, máme v dedine paniu, ktorá ich chová a Laurinka je ako Romulus a Remus, pani Trchalová jej to mlieko nadojí a ona ho ešte teplé vypije, to jej nerobí žiadne problémy a od nej dokonca to mlieko krásne vonia po smotane, vôbec nesmrdí, lebo ona ich chová iba na čerstvom, pasie ich a drží ich v čistote, naša malá má už TOP 10 mien pre naše kozliatko a a ja rozmýšľam, že si dám po pôrode permanentný majkap, lebo ten klasický nestíham už teraz , a to je 3. dieťa ešte v brušku a koza len v pláne...

indy
17. máj 2010

aj u nas je kozie mlieko a hlavne vyrobky z neho velmi oblubene a kozicku by som tiez brala keby boli pre nu priestory a hlavne velka luka 🙂

zojec
17. máj 2010

och dievcata.. obdivujem vasu odvahu s kozou.. 🙂 nasi chovali dve kozy.. Lizu a Elgu.. ale ked mamine zozrali aj poslednu zeleninu zo zahrady, dali sme ich prec.. 😉 koza fakt zozerie vsetko co jej stoji v ceste.. a teda prekona kazdu prekazku.. 😀 ja nie som na kozie mlieko.. mne to smrdi , vobec nemozem ani kozi syr, ani nic co sa kozaciny tyka.. ale kozliatka su krasne.. 😀

adriana7
17. máj 2010

zojec, ja tiež budem odolávať ako partizán, pokiaľ sa bude dať, ja som už mala mlieko od viacerých chovateľov, ale toto VOBEC ale VOBEC nesmrdí, takže MM nadobudol pocit, že aj ja budem taká schopná kolchozníčka a budeme mať tiež také. Ale keď vidím túto našu pani, ako im zvláka všetko živé zelené z celého extravilánu ,neviem, či by som to robila, teda viem, že NIE!
A moja mamina, tá by vyhodila všetko živé z môjho dosahu a hlavne dohľadu, zakazuje mi dívať sa na nášho kocúra, psa, korytnačku zakryla obrusom (chúďa moje), z tých povier som už zrelá na rohypnol, je to asi kruté, čo tu teraz napíšem, ale celý život sú rodičia vzory, obdivujete ich a po 60tke sa tak zmenia, a tie názory, normálne neviete, či ich v noci nejaký IT nevymenil ...

rancuzkaf
17. máj 2010

adriana, neboj vsetko zvladnes, len si treba urcit priority....a casom aj na make-up pride rad🙂

aj my sme si oblubili kozi syr (cerstvy, nepasterizovany, podobny tvarohu), davam ho na halusky, pekne sa teplom roztopi ako bryndza (nasli sme si taku nahradu, lebo tu bryndzu nedostat) a dokonca synovi to viac chuti, lebo bryndza je prenho moc slana

a kde tieto kozie vyrobky kupujete?....asi nie bezne v obchode? som to nezazrela pri potulkach po obchodoch

indy
17. máj 2010

rancuzkaf ja kupujem u nas v bioobchode Mame tam vyrobky z tejto ceskej kozej farmy http://www.kozimleko.cz/ Ale radsej by som brala od nas z regionu

zojec
17. máj 2010

adriana 😀 😀 to s tymi rodicmi je niekedy fakt tazke.. 🙂 a k tej chuti a voni mlieka.. vonia za tym , co koza zozerie.. v zime by malo byt najkvalitnejsie.. teda bez kadejakych zapachov, lebo zerie len seno a nejake obilie.. ale v lete je fakt problem usrtriehnut pasucu sa kozu, aby jedla len vyberanu travu.. 😉 a na dedine sa kozy a ovce casto chovaju hlavne kvoli tomu aby spasali travu a na maso.. kozie mlieko proste nemozem, citim ho velmi.. ci v zime, ci v lete.. aj to co predavaju v obchode.. a to uz asi muselo prejst nejakymi upravovacimi procedurami.. 🙂
rancuzkaf, u nas je fakt problem zohnat v obchode kozi syr, z casu na cas vidim kozie mlieko, predavaju v 0,5l krabickach.. ale kedze to nepijem, tak to ani nekupujem..
ja som z dediny, takze ku kozacim vyrobkom sa skor dostanem takto.. kebyze mam zaujem.. 😉

adriana7
17. máj 2010

francuzkaf, ty si zlatá, a ja že ma podporíš v partizánčení, ja viem, že je to o prioritách, ale nechcem dopadnúť ako v tom vtipe, že Dežo smrdíš potom a Mara ty smrdíš predtým aj potom...
Ja tiež kupujem len nepasterizované mlieko a raz za mesiac nepasterizovaný syr na grécky šalát, máme to šťastie, že u nás v dedine je pani, čo kozy chová. Paradoxne ju celá dedina odsudzuje, lebo ona za totáča robila šéfku stevardiek v Ruzyni a na dôchodok si vymyslela kozičky, čo odôvodnila tým, že má už ľudí a cestovania plné zuby. Ale väčšina našej obce nebola v živote ďalej ako pri ceduli v susednej dedine, tak sa nad ňou pohoršujú. Ona je ale super, rada sa s ňou rozprávam, má to v hlave upratané a je aj vzdelaná (má VŠ a stále čosi študuje o tých kozičkách, minule MM požičala skriptá, nech vie, do čoho lezie, ak by ...)Všetky jej kozy majú meno a poslúchajú lepšie ako náš cvičený novofunlanďák...Ona nepasterizuje, lebo sa tým zničia všetky enzýmy a vitamíny, no moja krvná skupina...

didi35
17. máj 2010

adriana: dakujem, vyskusam... 🙂

matova
17. máj 2010

ahojte, dlho som neprispela ale čítam vás 🙂 , aj sa zasmejem často 😀 .
didi35: ako ti tu už ktosi radil, najlepšia by bola nejaká domáca zeleninka alebo bio.
Môjmu synovi sa teraz kobnečne prerezalivšetky očné ozúbky (tak už len 4 stoličky...) a s ním to teda poriadne máva...6dní takmer nič nechcel papať, v takých prípadoch mi aspo§ň vždy zjedol mrkvu, mala som ešte namrazenú našu zo záhradky, ale už došla, zvykol zjesť aj postrúhanú mrkvu, ale teraz ju úplne odmietal- bola to totiž mrkva zo supermarketu- jarná zväzová, kýval že chce,aj strúhadlo mi sám doniesol a po ochutnaní sa skrúti a koniec. A veru-keď som ju ochutnala, fakt má divnú chuť, asi bude poriadne nadopovaná kadečím...

a keď sa tu zhovárate o kozom mlieku, syre...ako je to s pasterizáciou bryndze? ja ju mám veľmi rada ale sa ju bojím teraz jesť len tak z balíčku kôli možnému výskytu listérií 😕. Pred asi tromi rokmi sme jedli úplne čerstvý ovčí syr zo salaša- len pár plátkov na chlieb- bol vynikajúci ale čo sa dialo vnoci- neskutočné kŕče, zvracanie....počula som o tom že vraj môže byť človeku zle keď je syr úplne čerstvý- ale to sa mi zdá blbosť- musela tam byť nejaká škodlivá baktéria nie? Jediný ktorému nebolo vôbec zle a ktorý nakoniec aj dojedol celú hrudku bol svokor, ale prekladal to slivovicou 😀

zojec
18. máj 2010

ahojky.. matova, s tou pasterizaciou bryndze.. mas pravdu neodporucaju sa nepasterizovane vyrobky pocas tehu.. a u nas dostat aj bryndzu s pasterizovaneho mlieka... myslim, ze slatinska bryndziaren taku robi.. k tomu ze vam zaskodil cerstvy syr.. je to asi o zvyku, kazde nepasterizovane mlieko ma v sebe bakterie (nemusia byt hned zle), a ked clovek nie je na ne nauceny, tak to potom zvykne takto koncit.. 🙂 kebyze cely zivot pijes len mlieko z obchodu, a potom sa napijes mlieka rovno od kravy, tak ver tomu, ze do hodiny bezis na zachod.. 😉

adriana7
18. máj 2010

veru zojec, máš pravdu,
my doma sme pasterizovaný mliečny výrobok nedali do pusy minimálne 5 rokov, tak nám to nepasterizované kozie nič nerobí, ale pravda je aj to, že pasterizácia nezničí mnohé prenosné a nebezpečné baktérie a vírusy, sú mnohé štúdie, kedy aj pasterizované mlieko neochráni. Ale je to dobrý biznis, pasterizované mliečne výrobky sa dlho tvária OK a preto sa na nich dá postaviť big biznis. Ak by si tú kravu mohla mať doma, vieš čím ju chováš a ako ju držíš v čistote, to by bolo super, ale dnes je už život o inom. To, že ti ale nič moc pasterizované mlieko nedá(myslím telu) je tiež už pomerne známy fakt, žiaden horčík vo vhodnom pomere k ogranickému vápniku, presne to vystihla francuzkaf, keď chceš mať kvalitné mliečko pre svoje baby ako krava pre svoje teliatko, jedz to, čo tá krava, nie že jej berieš mlieko určené pre jej baby..

adriana7
18. máj 2010

Ozaj, chcela som sa s vami ešte podeliť o zážitok mojej dcéry, táto pani, čo u nás chová kozičky, tak mladých capkov zabíja na mäso a naša Lala bola zrovna vtedy u nej (chodí jej pomáhať), keď mi líčila, ako ten capko na ňu pozeral, keď mu išli podrezávať hrdlo, ako ju očami prosil, potom pozrel k nebu a ende... Plakali sme obidve, keď mi to rozprávala, vraj sa zaňho aj modlí, za čo ju však pán farár sfúkol, že zvery dušu nemajú. Ona mu na to povedala, že ľudia majú a správajú sa horšie ako zvieratká. No hrdá som na ňu normálne ...

lucia123
autor
18. máj 2010

adriana7, poslala som Ti ohladom ockovania IP.
Dakujem velmi pekne za tu radu na plienky, idem ich hned kupit, dufam ze budu lepsie ako pampers 🙂

lucia123
autor
18. máj 2010

Jaron, uz davnejsie som sa Ta chcela spytat, co si Ty myslis o surovej strave. Viem, ze mas velmi vela skusenosti prave so stravovanim sa a chodis na rozne prednasky. Mne to teraz pride ako ta najprirodzenejsia mozna strava pre cloveka (nie kazdy to tak ponima) aspon v 75% cize maximalne obed vareny. V nasich zemepisnych sirkach to nie je moc oblubena tema, az kym nie je celkom zle, a lekari uz cloveka "odpisu", a poslu domov, to som casto pocula a citala. Hm? 🙂

marfuskaanjelik
18. máj 2010

Jaron, ďakujem za knižku
Rancuzkaf, ďakujem za tip na opaľovanie. Poobzerám sa a dúfam, že to niekde nájdem. A ďakujem aj za tip na halušky s "bryndzou" 😀 Určite vyskúšame.
Adriana 7, keď som čítala, ako tvoje dievčatko vysvetlilo pánu farárovi, ako sa veci majú, naskočili mi zimomriavky. Dušička

Malému som začala dávať zeleninové šťavičky a banán. A to predtým ako som sa dostala ku knižke Dr.B. A veľmi som potešená, že som sa akosi intuitívne riadila tým, čo odporúča. 🙂 Jaron, ešte raz ďakujem

jaron
18. máj 2010

Ahoj Lucka (i všetci),
Už som tu dávnejšie písal svoj názor na surovú stravu, aj názor jedného odborníka, ktorého rešpektujem. Ale môžem to ešte raz nájsť a dať sem.

Ono sa to zdá byť naozaj logické – jesť všetko iba surové. Netreba variť, piecť, šetrí sa čas energia, zachovajú sa mnohé vitamíny atď.
Tiež z filozofického pohľadu: v Biblii sa píše o čisto rastlinnej a surovej strave (teda nepíše sa priamo, že bola aj surová, ale môj názor je, že bola 🙂 ) bolo to ale pri stvorení, pred narušením vzťahu človeka voči Bohu. A takisto rastlinná a pravdepodobne aj surová má byť i vo večnosti s Bohom („smrti už nebude...“ a verím, že sa to týka i zvierat).

Teraz sa mi to však osobne nepozdáva. Skôr si myslím, že najlepšie je používať rastlinné potraviny jednoducho, čo najmenej priemyselne upravené (napr. pečené alebo varené zemiaky a nie čipsy, alebo celozrnný chlieb a nie tatranku....), k tomu dostatočný podiel surovej zeleniny a ovocia (aj orechy a semená môžu byť surové), + nejaké mliečne výrobky radšej s nízkym obsahom tuku (je možné aj bez nich), + čo najmenej mäsa (je lepšie bez neho).

Tak a teraz, komu sa chce čítať, opakovane pridávam najskôr názor odborníka na surovú stravu a potom moju osobnú skúsenosť so surovou stravou 🙂 .