Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
16. jan 2010

Ahojte,
ďakujem vám pekne všetkým za rady a povzbudenie.

Jaandy, ja som tiež pred časom pila tibi, ale pravdu povediac, nejak som na sebe nepocítila zmenu.

Jarko, video som pozrela. Určite zaujímavé. Mama diétu má takú "svojskú" 🙂 Ona akosi mäso nemusí, takže len sem tam a to skôr rybu lebo s kuracím nie je kamarátka. Ale možno by naozaj stálo za to skúsiť vegánsku stravu. A spomenula som si, že mama jedáva dosť málo ovocia, takmer vôbec nie čerstvé, vraj si akosi odvykla 😒 Tam bol problém, že nemohla sladké druhy (takmer všetko ovocie je sladké), tak akosi postupne zužovala okruh toho, čo môže až ho postupne zminimalizovala.
Ešte som rozmýšľala o tej liečbe vitamínom C, ale je to extrém, pod ktorý by sa nepodpísal žiadny lekár 😖 Škoda.
A ďakujem za tip, opýtam sa mamy na tie lieky, čo berie na osteoporózu, lebo tie ostatné možnosti vylučujem. Asi by to chcelo nejakého odborníka, nie bežného lekára, ktorý by skutočne hľadal príčinu. Vraj existujú nejaké diagnostické centrá, ale neviem k tomu nič bližišie. Ani neviem, ako fungujú, či tam musí odoslať praktický lekár alebo sa môže človek "hlásiť" aj sám z vlastnej iniciatívy.
Inak, šťastím v tomto nešťastí je, že mama je pozitívny človek, veselá kopa, takže ona si ešte aj z tej rakoviny robí srandu. Úplne vážne. Berie to "z pleca na plece". Takže verím, že snáď čosi vymyslíme a určite bude pokus o liečbu jednoduchší práve kvôli jej prístupu.

havino
16. jan 2010

Matova, ja med nedávam zatiaľ vôbec, ale Jakub má predispozíciu byť alergik, takže preto. Ale aj kvôli tomu, že sa mi veľmi nepozdáva dávať mu takú sladkú potravinu už teraz. Ale v neskoršom veku, pokiaľ nebudem mať prístup k domácemu, tak radšej nedám vôbec. A čo je to "ganocafe" ??

havino
16. jan 2010

Jarko, a tá vaša kledna 😀 nie je príliš tuhá? Lebo mama keď robí z celozrnnej múky, tak býva taká tuhšia, nie taká "nadýchaná" ako z bielej.

havino
16. jan 2010

Rancuzkaf, pýtala si sa Lucky, ako by reagovala, keby dovolila dieťaťu ochutnať mäsko a jemu by zachutilo. Ty by si ako reagovala?
Ja som uvažovala, že v takom prípade by bolo asi lepšie nechať, nech pokračuje, nezakazovať. Ale potom sa to môže zvrhnúť a malé by si mohlo začať pýtať pravidelne. Takže by som zvolila radšej stratégiu "neťahať trigra za fúzy" a radšej sa vyhnúť pokušeniu úplne v tomto veku. Keď bude Jakub väčší, vtedy by som mu asi dovolila, ale zároveň vysvetlila, čo tým získa a čo stratí.

zitaje
16. jan 2010

Ahojte,
prispejem svojou troskou. Havino, myslim ze s tym masom to nie je take hrozne v tom, ze ked raz ochutna, uz bude chciet pravidelne, skor si myslim, ze ked je zakaz, tak je to vzacnejsie. Teda my obcas trochu masa jeme, takze sem celkom asi ani nepatrim 😕 , ale ja sa snazim stravovat nas zdravo, a napr. bielu muku kupujem len ako minule - kupila som bio a nepozrela som poriadne etiketu, a az doma som zistila ze bola bio biela. 😒 No ale co som chcela - my robime palacinky a kadejake placky z takychto celozrnnych muk, z ovsenych vlociek a podobne. Ked su deti inde nez doma, stava sa, ze jedia aj napr. biele rozky, co my vobec nevedieme. Ale doma ich to ani nenapadne. Tak isto su zvyknute jest zeleninu na pare, ale ked nie sme doma, t.j. na navsteve a pod., tak to nejak extra neriesim, teda riesim samozrejme, ale nezachadzam do extremov, napr. nevarim zvlast 😉 . Akurat malej nedavam bezne priemyselne sladkosti typu cokolad a cukrikov, ale napr. starsia dcera ked dostane v skole klasicky Mikulassky balicek, tak jej ho necham - myslim ze z neho este ma, a to presiel uz viac nez mesiac od Mikulasa. 😀

rancuzkaf
17. jan 2010

havino,
uvazujem nad tym co si napisala...ked boli chalani mali, stalo sa nam len raz na navsteve, ze boli oblozene chlebiky so sunkou...kedze som ich viedla k tomu, ze masko nepapame (este to nebol vek na nejake vysvetlovania, ktore by pochopili) dali sme dolu sunku a zvysok zjedli....keby mi povedali, ze to chcu, vtedy by som im to nedala, lebo ved co potom, ked by prisli ku starym rodicom, kde tie udeniny su na dennom poriadku (byvaju na dedine, prasiatko, krava, sliepky)? 😲 Mala som presnu predstavu ako chcem v tomto svoje deti viest, v com som mala podporu aj u manzela, (ktory maso nemusi a pridal sa k nam 🙂) a velmi by ma stvalo, keby mi to niekto pokazil. Ja mam proste taku povahu, ze sa niekedy musim krotit 😀 ....nuz ale to bolo davno, teraz budem mozno reagovat inac, uvidime co zazijeme s malou....

zitaje
17. jan 2010

rancuzkaf, kukam ze ty mas doma dvoch velkych chlapcov - ako su na tom s masom teraz? Nejedia ho vobec? Alebo iba doma nie? Ako riesite napr. stravu na poludnie (skolska jedalen - nechodia?), skola v prirode a pod.? Dakujem, velmi ma to zaujima.

matova
17. jan 2010

havino, jaron: trosku som sa pozrela do nejakych knih od G. Malachova: "

havino, rancuzkaf:
praveze nas maly podedi alergiu (ak ma matka tak udajne na 50%) odo mna- mám al. na pel trávy. Nie odjakziva, my sme zili odmalicka pri lese, neskor sme sa prestahovali na sidlisko do mesta ktore bolo vybudovane na mociaroch- co je veelmi nevhodne na stavbu obydli...myslim ze to to mohlo u mna spustit asi v 8 triede ZS. Ale ako si rancuzkaf pisala, tiez som citala, ze telo sa stava stopovymi mnozstvami pelu k nemu tolerantnejsie, takze aj preto uvazujem o trosicke medu (uz som aj trosicku parkrat dala). Inak my sme zacali so zeleninkovymi prikrmami, aby si na sladke nezvykal, ale dlho odmietal, malo papal, padali sme na vahe, este aj na rehabilit. chodime...obiloviny este nemohol (az na ryzu) koli lepku, tak som nasadila ovocie s ryzou, co velmi chcel- a je to tu- ma rad sladke (mozno aj po mne 😀) . Teraz uz papa pekne .
No ma rad aj mäso- kuracie a rybu. Hlavne cez vikend, ked obedujeme s manzelom. ale ked malemu manzel hovori, ze budeme mat kuriatko, rychlo ho napominam nech to pred nim nehovori. neviem ci ma alebo nema. je to tazke. neviem ako mu to neskor vysvetlim, tak velmi ma rad zvieratka ☹

matova
17. jan 2010

havino, jaron : este raz:
G. Malachov: "Hladovanie bolo odpradávna využívané ako liek proti cukrovke. Západní, japonskí i indickí lekári zaraďujú cukrovku na zoznam chorôb, ktoré priaznivo reagujú na hladovanie. Väčšina pacientov prestala vylučovať cukor v moči už na štvrtý alebo piaty deň po hladovaní.Pri liečbe cukrovky, hlavne v ťažších štádiách, sa najviac osvedčilo niekoľko opakovaných liečebných hladovkových kúr od sedem do štrnásť dní. Je to spoľahlivé a efektívne liečenie hladom. ..."
" I diabetici sa môžu bez obáv púšťať do hladovania, hlavne ak trpia nadváhou. Ale pokiaľ dlhodobo prijímajú inzulín, mali by hladovať len pod dohľadom lekára."
.............................autor sa tiež zaoberá aj výživou a jej vplyvom na zdravie a liečbu.....
tiež si myslím že vegánska strava alebo jej prevaha by mohla byť vhodná.

matova
17. jan 2010

GANOKÁVA: http://www.gano-excel.sk/ganoderma/ganocafe-cla...

-pila som len vzorku, preto som sa pýtala či už ju niekto pil dlhodobejšie 😉 .

matova
17. jan 2010
havino
17. jan 2010

Matova, ďakujem pekne, že si pozerala tie informácie. Mama je iba na diéte, inzulín, chvála Bohu, nepotrebuje. Váhu má super - 55 kg. Sú to všetko extrémne formy (aj ten vit. C), ktoré naši lekári asi ťažko podporia.
Takže asi tá vegánska strava bude najschodnejšia cesta, čo povieš?
Ganocafe si omrknem, vyzerá to zaujímavo. Vďaka za link 😉

Inak, mame som kúpila marhuľový olej - marhuľové jadrá tým, že sú jedovaté, vraj dokážu zabíjať rakovinové bunky. A ešte aj amarantový olej. Ublížiť jej to neublíži, snáď aj prospeje.

havino
17. jan 2010

Rancuzkaf, ďakujem za odpoveď. Uvidím, ako sa s tým popasujem ja. Tiež mám nejakú predstavu, tak snáď mi to vyjde 😉 Ja úplný vegetarián nie som, ale mäso jedávam veľmi málo, dokonca čoraz menej. Navyše mi posledné mesiace býva akosi nevoľno po každom jedle, takže asi úplne prejdem na vegetariánsku stravu.
Ak nie teraz, neskôr určite, aby som sa stravovala rovnako ako Jakub. Neviem si predstaviť, že ja by som "vodu kázala a víno pila" 😎 🙂

jaron
17. jan 2010

Ahojte,

Havino, to je super, že mama je napriek všetkému optimista. Raz som to tu už písal: jeden lekár hovoril, že z jeho skúsenosti mali najväčšiu šancu na prežitie pacienti, ktorí stále dobiedzali, vypytovali sa, do všetkého strkali nos jednoducho boli aktívni. (Jednalo sa o pacientov s rakovinou).
Z tých možných príčin vysokého KTsi prechodnosť ciev vylúčila, ale s tým práve môže mama problem mať, alebo si si na základe niečoho iného istá, že nie?
S tou "klednou" to nazoaj môže byť tak, že niekedy je taká "ťažká", možno aj preto je lepšie miešať bielu múku s celozrnnou. Ale tiež záleží aj na múke: je napr. celozrnná obyčajná za nejakých 0,50 €, ale potom je aj Alnatura Bio atď. - rôzne múky môžu "urobiť" rôznu knedlu. Teraz tá naša 100 % sa mi páčila.

Zitajte, nebudeš mi veriť, presne to isté som urobil aj ja. BIO múka bola v akcii a ja som kúpil dokonca dve. To však nie je všetko, ja som z toho ešte aj robil palacinky a zdali sa mi nejaké iné ako inokedy, aj múka bola nejaká zvláštna, takí biela 😀 , ale stále nič. Potom som ich robil druhý krát a už som tú múku začal poriadnejšie skúmať, že sa mi nejako nepozdáva.... 😀 a potom som zistil, že veď to je biela. Ja som si myslel, že to je snáď tak najemno zomletá alebo čo. No hamba, nerozoznám bielu múku od celozrnnej. 😀

Matova,
ďakujem za ten úryvok z kinihy, ale je to ťažké s tou hladovkou. Asi sa na to žiaden lekár nedá, a robiť bez lekára, to by asi nešlo. Už aj s vegánskou (alebo laktoovoveg.) stravou je u väčšiny slovenských lekárov problém, tam sa to však dá lahšie zostaviť, dodržiavať, kontrolovať aj bez lekárov a riziko je pri správnom zostavení nulové. Ale nejde to bez pacienta, on s tým musí súhlasiť, ťažko sa dá do niekoho hoci aj zdravá strava napchať nasilu bez toho, aby si dal pacient poradiť a a spoň trochu sa s tým zmieril. A samozrejme potom je na kuchárovi, aby to bolo aj zdravé, aj to pacientovi chutilo.
Čo sa týka vegetariánskej stravy zaujímavé je, že veľa štúdii ukazuje menšie riziko ochorení ako rakovina, srdcovo cievne ochorenia, ale najväčší rozdiel medzi vegetariánmi a nevegetariánmi je práve v cukrovke v prospech vegetariánov (majú oveľa menšie riziko, i keď samozrejme nikdy nie nulové).
A aj keď prevážne rastlinná, dobre zostavená strava nevylieči u každého cukrovku, môže aspoň minimálne zmierniť komplikácie s ňou spojené.

Jáj už je toľko hodín, hrôza, to bude ráno vstávanie, nechcem to vidieť, ale ja to nielen uvidím, ja to aj zažijem, ale aspoň budem vedieť, že žijem. 😀

Dobrú noc a pekný deň želám všetkým.

Jaro

henri001
17. jan 2010

fantasticka temicka, super citanie ...nestiham prispievat, ale po nociach docitavam 🙂 moj malinky este masko ani nic podobne nepapal , dr klameme ze papame vsetko , jogurtiky , masko 😝 ... majte sa vsetci krasne a DAKUJEM 😵

jaandy
18. jan 2010

otazka: ako zavarate kompoty? ved tam musi ist cukor lebo by to inak nebolo k jedlu...ja tu mam kopu nasich domacich zo zahrady a tam teda cukor je...napriek tomu jej sem tam supnem hrusku alebo marhulu do jedla...tak sa pytam ako budem zavarat v lete aby to bolo zdravsie? 😀

mracik
18. jan 2010

jaandy, ja som ešte ovocie nezavárala, ale tento rok sa chystám 1. krát. Zdravšie zavárať sa dá s morskou soľou. U sladkého ovocia stačí len troška, u kyslejšieho treba viac + sa prisladzuje sušenými hruškami.
Trochu posolené ovocie je oveľa lahodnejšie ako pocukrené, treba si to skúsiť, ja tak napríklad robím chlapcom dezert - postrúhané jabĺčka dám na panvicu s hrozienkami, škoricou a trochou soli, chvíľku povarím, dám na mištičku, posypem mandľovými lupienkami. Je to vynikajúce 😉
Ja viem, surové ovocie je lepšie, ale toto je náhrada za koláč alebo puding, surového ovocia pojedia strašne veľa.

jaandy
18. jan 2010

no to si fakt neviem so solou predstavit, musim skusit 😀

pri zavarani ale zavaras polosurove ovocie tak preto tam treba nakydat vela cukru aby si to nemala nenormalne kysle ked to otvoris 😀 , ked zavaris zrele ovocie tak sa ti to rozpadne na blato ☹

a kolkoze to soli treba na flasku marhul napr? 😅 uz sa tesim na pokusy 😀

matova
18. jan 2010

havino, jaron: vrelo suhlasim, problem je dokonca aj s vegetarianskou stravou u lekarov 😢 . tiez aj s bylinkami....skoda. Ale aj uprava stravy vie urcite vela pomoct, hlavne ked je mamina taka vesela kopa 😉 Ozaj, udajne su topinambury velmi dobrou zeleninou pre diabetikov (Červení- Liečba výživou). A rastie nenarocne ako burina, manzel mi uz vynadal ze som to nasadila do zahradky 😀 Havino, je to dobrá knizka kde je vela info- zlozenie, ucinky- k väcsine druhov zeleniny a ovocia (prekvapilo ma ze som tam nenasla takú beznú vec ako je kukurica. A rastie to a ako burina, manzel mi uz vynadal ze som to nasadila do zahradky 😀

havino
18. jan 2010

Matova, poznám topinambur. Mame to posiela pár rokov jedna tetuška z dediny, ona to volá "ozimné zemiaky" 🙂 Vravela vtedy, že je to na cukrovku, my sme len tak neveriacky zobrali a mama to teda jedávala. Teraz to prišlo do módy ako topinambur 😀 Dokonca v obchode so zdravou výživou mi to predavačka núkala - rôzne výrobky z neho.

mracik
18. jan 2010

jaandy, tak že sito ty, tak ti odpíšem návod z knihy, lebo na nete som nenašla.
U kyslého ovocia(marhule, broskyne, ríbezle...) postupujeme naledovne. Ovocie - obsah asi jednej 7-decky si dáme do hrnca, pridáme toľko vody, koľko budeme dávať do 1 fľaše a pridáme soľ. Varíme 10 minút. Vyskúšame sladkosť. Pokiaľ je ovocie kyslé, znovu pridáme soľ a varíme ďalších 10 minút. Zas vyskúšame, ak je sladké, zavárame, ak ešte nie je pridáme kúsok sušenej hrušky a varíme ďalších 10 min
Potom je tam čas a teplota zavárania na jednotlivé druhy ovocia, ale to sa mi už písať veru nechce, aj tak by to do leta prachom zapadlo...

Matova, tá kniha od Červených je fajn, páči sa mi aj to, že zmenili tón, nie je už taký fanatický, ako v ich prvej knihe.
A na topinambury sa strašne teším, konečne budem mať vlastnú záhradu. Kde si zohnala hľuzy?

havino
18. jan 2010

Jaandy, ja som zavárala v lete prvý krát so soľou, je to jednoduché, ovocie nemusíš dať prezreté. Môže byť kľudne také tvrdšie. Urobila som tak marhule a hrušky. Marhule som veru mala také polotvrdé.

Soli treba tak "medzi prsty". Ak aj dáš trochu viac, nemyslím, že to uškodí. Ovocie dáš do fľaše, na to soľ, zaleješ vodou (ja som dávala prevarenú) a klasicky sterilizuješ.
Vodu nesmieš dať po okraj ako pri sladenom ovocí. Neviem prečo, ale hladina sa vo fľaši zdvihne. Prvá dávka mi pretiekla, druhú som už plnila vodou do 2/3.

Hotový kompót však nesmieš otvoriť skôr ako za mesiac. Soľ musí pracovať a vytiahnuť cukor z ovocia. Voda potom ostane pekne "hustá" akoby tam bol cukor 😉 Ak to ochutnáš skôr, bude to ešte slané.
Prvý krát sa Ti to bude zdať možno zvláštne, ale teraz, keď sú už kompóty odležané niekoľko mesiacov, mi to príde veľmi chutné.

havino
18. jan 2010

No, mracik ma predbehol 🙂

Ja by som asi to ovocie nepredvárala, mohlo by sa potom rozvariť úplne. Tá soľ má vytiahnuť cukor z ovocia časom, tak aby sa tam nedalo zbytočne veľa soli na začiatku. No však, skús Jaandy, pokusov máš koľko budeš chcieť 😀

indy
18. jan 2010

ahojte tu je prispevkov, som kukala ci nie som omylom v inej teme 😀 vela zaujimaveho ste popisali, ale akosi nestiham... Tak pridam len recept na fasirky co chcela zfidorka Presny pomer surovin ti, ale nepoviem lebo som si ten recept vymyslela a ja vacsinou varim "od oka" 😉
Najskor som si naparila asi pol kila kelu, zvlast som vo vode uvarila pseno /to treba sparit vriacou vodou pred varenim, najlepsie 3x/ ruzovu sosovicu. Kel som si potom nadrobno nakrajala, pridala uvarene pseno, sosovicu, najemno nastruhane udene tofu Celu masu som premiesala a pridala asi 3 lyzice pohankovej muky /to uvidis podla konzistencie fasirkovej zmesi, ak je riedka treba pridat viac/ Nakoniec som dochutila biovegetou, umeoctom a pretlacenym cesnakom Tvarovala som mensie fasirky, ktore som obalila v spaldovej krupici a piekla pokvapkane olivovym olejom, na plechu v trube 🙂

zfidorka
18. jan 2010

indy, diky pekne za recept 🙂 ja tiez vacsinou varim len tak od oka 😉

matova
18. jan 2010

Ahojte, zaujimava debata o zavarani tu prebieha. Minule leto som uvazovala o tom, ci by sa nedalo ovocie zavárat namiesto s cukrom napriklad aj s lístkami stévie alebo lípie. Ale nenašla som ešte odvahu, skoda, mohla som skúsit aspon pár vzoriek. Inak raz som robila šípkový džem miesto cukru s medom. Bolo to zaujímavé 😅
havino: o tom marhuľovom oleji som zatiaľ nepočula, znie to zaujímavo 🙂
mracik: hľuzy mi dali rodičia z ich zahradky, otec to odkiaľsi dovliekol, ale uz sa nepamatám odkial. A ktoru prvu knihu od Červenych myslis? ja mam len Vegetariansaka kucharka v teorii a praxi (300 receptov)- zväzok2, 1991 a Vegetarianska kucharka pre deti- r. 1990 🙂
Pridávam tiež jeden recept:
KAŠA Z OVSENÝCH VLOČIEK NA SLANO: robievam ju skôr na večeru alebo obed, ale keď dieťa nepýta hneď papať, tak sa dá v pohode aj na raňajky.
1.vločky zalejem vriacou vodou a nechám asi 10 min postáť.
2. Opražím zľahka na oleji cibuľku alebo pór nasekaný najemno, pridám vločky a ešte zalejem vodou.
3. pridám trošku Solčanky
4. dá sa pridať aj tavený syr, tak aby sa rozpustil.
Uvediem všetko do varu a varím asi 10 minút. Vody niekedy pridám aj počas varu, lebo kaša zvykne dosť zhustnúť. My ju máme radi všetci, a ja som toto jedávala už ako malá.
Toto je úplný základ, a dá sa všelijak obmieňať a kombinovať, ja dávam niekedy kombináciu ovsených a ražných vločiek, alebo len ražné, niekedy pridám pohánkové vločky, niekedy pšeničné klíčky...Môj malý má radosť, keď zbadá kašu v strede ozdobenú postrúhanou mrkvou 😉. A my dospeli si posypeme navrch mletu červenu papriku, aj s petržlenovou vnatou sa da varit.

rancuzkaf
18. jan 2010

teda baby, cumim na to zavaranie so solou 😲 ....ked budem v lete zavarat uhorky, skusim zopar flias zo zvedazosti 😎

jaandy, ak by ti to s tou solou nevyslo, kludne mozes zavarat aj bez cukru vo vlastnej stave (vhodne pre bobulovite ovocie, ceresne a slivky) a take jablka, hrusky, marhule...sa daju zavarit len s 1PL nerafinovaneho cukru na 7dl pohar, ktory doplnis vodou. Mam to odskusane, este v zaciatkoch som si zavarala, ale moc to u nas neslo, tak teraz si radsej ovocie zamrazime 🙂
potom je taka finta, ze ak sa ti to zavarane ovocie zda kysle, po otvoreni si mozes lubovolne dochutit- medom, javorovym sirupom a pod.

marfigirl
18. jan 2010

ahojte
jaron ako sa vstavalo? 😉
zitaje, jaron, ja som tiez uz takto kupila bio muku v domneni, ze je celozrnna a dokonca sa mi to stalo uz dva krat, na porazenie. Ale rozhodne som na to prisla hned ako som ju otvorila, nie ako Jaron,xixi
jaron, ved to som chcela vediet, aku muku pouzivate na tie knedle, teda aspon napis, prosim, ci psenicnu....dik
mna dnes dostal moj starsi syn, som sa ho pytala, ci v skolke vsetko jedol a on, ze ano. A dokonca aj to, co som mu zakazala. Maso zo zvierata 😀 sa mi pacilo to spojenie. Ale inak ja mu to nezakazujem, iba mu vysvetlujem, preco ja nejem maso a dufam, ze ked opusti skolku, uz ani on to nebude jest 🙂

rancuzkaf
18. jan 2010

zitaje,

tak preskakali sme si uz vselico - jedalne, tabory, skoly v prirode...
Zatial bola vzdy moznost chodit na obedy domov, ale keby som pracovala dovecera boli by nuteni byt v jedalni...starsi radsej obeduje doma, stredny si nabral cez obednu prestavku kopec aktivit a tak nestiha, chodi aj do jedalne...vzdy vyzvedam, co jedol.....
napriklad dnes mali taketo menu - 1. predjedlo - maly slany kolac s porom (nechcel, por nemusi tak ho zaniesol
na duplovy stol, kto ma chut si zoberie, ale nesmie to byt samozrejme nacate)

2. hlavne jedlo - morcacie maso upravene do takej klobasy (ani ho to nelakalo
kostovat, ked to videl....predstavil si, ze do coho sa plni klobasove maso a mal
dost )

3. priloha - dusena mrkva (vraj si pochutil)

4. dezert - tvrdy syr (ten ma rad)

no ale mal k tomu kopec zeleneho salatu, ktory je vraj k dispozicii s chlebom

takze asi tak sa pasujeme v jedalni. Snazime sa ten jedalnicek potom vykompenzovat doma 😀
Ked boli na prvom stupni, davala som im taky papierik do vrecka kde bolo napisane, ze su vegetariani, aby ich nenutili jest maso. Maju taku strategiu pre mensie deti, ze maju okostovat vsetko, dozor v jedalni na to dohliadal...
Aj ked isli do skoly v prirode alebo do tabora, vzdy sa vypisovali take info o zdravotnom stave dietata, kde do kolonky potravinovych diet (napr. koli alergiam, celiakii....) sme napisali o lakto-ovo vegetarianstve s podciarknutim ani ryby, ani sunku ( francuzi si myslia, ze to sa moze). Tu uz fakt zalezi od kucharov, ako sa k tomu postavia -bud jes len suchu ryzu ☹ , alebo ak mas stastie a je ako priloha dusena zelenina, tak na miesto masa ti daju vajce 😉 Nie je to take jednoduche...

Ako som uz pisala niekde minule, stredny syn s tym nema problem, dokonca spominal nejakych vege spoluziakov. Velky nepozna nikoho takeho a jeho najlepsi kamarat jeho stravovanie zhodnotil NACO SI KOMPLIKOVAT ZIVOT

Skoda, ze tu nie je este niekto s takymi vacsimi detmi, tiez by ma zaujimalo, ako je to v inych rodinach 🙂

havino
18. jan 2010

Potvrdzujem to, čo píše rancuzkaf s tým zaváraním 🙂 Ja som doteraz tiež zavárala všetko s 1PL cukru na 1 fľašu. Ovocie je potom jemne sladké, nie presladené. A tiež som si spomenula, že dedko zavaril Jakubovi vlani marhule s medom, lenže vtedy sme med ešte nemohli, tak nám ostali 🙂

Marfigirl, Jarko to zrejme nerozchodil 😀