Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
23. jún 2010

toto nemá chybu, je to super spracované, nemám ani tak na mysli, že odtiaľ nakupovať, to je od ruky, ale dá sa to krásne využiť pre zoznámanie sa s rôznymi surovinami - potravinami, je to dobre spracované, môžete si začiarkovať políčka, či chcete potraviny bez cukru, iba rastlinné a pod.

http://www.countrylife.cz/biopotraviny

Pri potravinách (nie všetkých) je potom kolonka recepty, kde sú možné spôsoby využitia. Veľmi praktické a prehladné spracovanie stránky.

napr.:
http://www.countrylife.cz/svatojansky-chleb-sve...

adriana7
23. jún 2010

jaron,
super ponuka, aj slušné ceny, a tá reštika, bývať tak na melantrichovej v prahe, ani kuchynskú linku nekupujem...

ja práve riešim dilemu,
v práci roboty vyše hlavy, aj záhrada si vyžaduje, domácnosť nestíham, prádlo na koši, nenavarené, no proste pomaly mi to prerastá cez hlavu (ako každý rok o tomto čase). Dnes som mala také pohyby v bruchu, asi tým, že som nevedela odbúrať ten stres, že som myslela, že predčasne porodím...
stále si vravím, že je mi nanič sa aj zdravo stravovať, keď som permanentne v pokluse. Doteraz som bola výkonná ako lokomotíva, ale tento tretí trimester je zaberačka...
poraďte...

lucia123
autor
24. jún 2010

Takyto pekny mail som dnes dostala, preposielam sem, oplati sa precitat:

> Jedného dňa spadol starý osol do starej studne.
> Chúďa zviera kričalo a volalo o pomoc niekoľko hodín a
> farmár sa snažil vymyslieť, čo urobiť.
>
> Nakoniec si uvedomil, že nepotrebuje ani studňu, ani osla a
> rozhodol sa studňu aj s oslom zasypať.
> Požiadal pár susedov, aby mu pomohli. Každý schytil lopatu a
> začal hádzať hlinu, piesok a smetie do studne.
> Najprv osol hlasno kričal, ale potom sa utíšil.
> Ešte tam hodili pár plných lopát a potom sa farmár pozrel.
> Tam uvidel niečo nečakané. Keď hlina spadla na osla,
> on to otriasol a potom na to šliapol, aby sa dostal vyššie.
> A čím viac farmári hádzali na osla hlinu a smetie, tým vyššie sa
> dostal.
> A nakoniec bol osol tak vysoko zo studne, že vyskočil a odbehol.
>
> Čo z toho plynie?
> Život na teba občas bude hádzať hlinu, rôzne druhy špiny.
>
> Umenie je to otriasť a šliapnuť vyššie.
> Každý náš problém je schodík, po ktorom sa dá ísť
> vyššie. My tak môžeme vyliezť
> aj z tých najhlbších studní. Len nesmieme prestať, nesmieme
> sa vzdať. Otrasme zo seba špinu a urobme krok vyššie!
>
> Pamätaj si 5 jednoduchých pravidiel pre spokojnosť:
>
> 1. Osloboď srdce od nenávisti. Odpusť tým, čo ti ublížili.
> 2. Netráp sa minulosťou ani budúcnosťou. Čo bolo, to bolo a čo
> bude aj
> tak nevieme.
> 3. Ži jednoducho a maj radosť z toho, čo máš.
> 4. Dávaj viac.
> 5. Očakávaj menej.

lucia123
autor
24. jún 2010

adriana7@ jednoducho sa na vsetko vykaslat 🙂 Kupit si pracku so susickou (tym Ti odpadne vesanie a dlhe susenie), zadelit si spravne cas, urcit si ciele a urobit si cas len pre seba napr. s knihou v ruke na zahrade, alebo terase, najlepsie "Leceni stravou" od Kristiny Nolfi 😀 Tot moja rada, ma niekto lepsiu? 😀

matova
24. jún 2010

veruze nemam lepsiu radu. Súhlasím, tiez by som si to mala osvojit 😀. clovek ma dost vela zavislosti na comkolvek a velakrat ich ma aj rad, a nechce ich opustit, hoci vie ze ho oberaju o silu ci radost...

ja vesanie pradla milujem- horsie je pozehlit ho 🙄 . Som pisala ake boli u nas problemy s kojenim, dlhomesacne odstriekavanie.....- takze vycerpanost ukrutna.- a ja som sa normalne odreagovala ked som vesala pradlo a podla farby pradla som davala farbu stipcov 😀 😀 😀

rancuzkaf
24. jún 2010

@adriana7 daj deti na prazdniny ku starym rodicom a mas dva mesiace pokoja..a susicka je vynikajuca vec, ak vyberies este teple pradlo z nej, tak ani zehlit nemusis🙂

zojec
24. jún 2010

@adriana7 moja nestresuj sa hlavne!! tak ako pisu kocky.. skus v vsetko na chvilu hodit za hlavu sadni, alebo lahni do postele a relaxuj.. 😉 mne tiez vsetko stoji.. nestiham navarit, ani pracku zapnut... malu mam stale na prsiach, a ked zaspi tak si pokojne lahnem s nou 😉 tak aj ty mysli na seba a babatko v brusku.. ako pise francuzka, idu prazdniny .. deti sa "zbav" a oddychuj.. a praca nema nohy neutecie 😉
@lucia123 naozaj pekne pravdive a poucne 😉

adriana7
24. jún 2010

luci,
a nemohla by si mi tú knihu požičať, ja som už doslova požieračka kníh, pritom na ZŠ som ledva tú Rysavú jalovicu prelúskala...a príbeh o oslíkovi má hĺbku, aj ja to tak robím, že keď neviem problém vyriešiť, pozriem sa naň z "opačnej strany", skúsim to inak, a potom sa divím, že ma to nenapadlo skôr...

s tým pätoro si ma vystihla, s č. 1 som totálne stotožnená aj to tak robím, len č. 2 - tá obava z budúcnosti - od toho sa neviem odosobniť, ale len v práci, mám už teraz 10 stolárov a 2 predajcov a cítim zodpovednosť za ich rodiny, hypotéky... Zatiaľ je dosť roboty, len tí klienti sa mi zdajú čím ďalej komplikovanejší...

Každý deň ďakujem za to, čo mám a naučila som sa očakávať najhoršie, vtedy ťa všetko lepšie len poteší...

matova,
ja nežehlím už 3 roky, iba ráno, to čo si obliekame, ale ešte aj tá sušička sa mi ako na potvoru pokazila...

francuzka,
normálne som sa rozosmiala, rada ako za totáča, že "čo môžeš urobiť dnes, odlož na zajtra a máš dva dni voľno
(chichi) Ale ja som taká mičuda, pri deťoch práve zrelaxujem, ja viem, že keď ich fúknem babke, strávim celý deň v robote...
zojec,
keď som to písala, myslela som na teba, ako sa mi dobre radí, a sebe neviem, no som ja beznádejný prípad...

adriana7
24. jún 2010

a zabudla som sa Vám poďakovať,že ste mi všetky tak rýchlo napísali, ĎAKUJEM...

adriana7
25. jún 2010

lucia,
zháňala som knihu, lebo všade bola vypredaná, ale našla som ju na abcknihy, tak už je v košíku. Tam vraj je skladom, objednala som si k tomu ešte jednu vege kuchárku, tak sa už teším, kedy prídu...

lucia123
autor
26. jún 2010

adriana7@ ked precitas tu jednu, co som Ti napisala, potom Ti poslem cely zoznam knih, ktore mozes citat az do dochodku 😀 Mame totiz plnu kniznicu 🙂

adriana7
27. jún 2010

lucia, dik,
ja som vedela, že nesklameš. Momentálne mám také obdobie, že prešťukám v telke všetky kanály a nič ma neosloví, tak potom vždy skončím s knižkou...
A ešte ak by ste vedeli niekto poradiť, jedna mamina na látkovkách má u 6 mesačného bábätka opakované zápaly močových ciest.
Ja som jej poradila čerstvé šťavy karotka, uhorka, červená repa, lebo našej malej to vtedy veľmi rýchlo zabralo, keď mala tú obličku už vlastne nefunkčnú, ale ak by ste vedeli ešte niečo, napíšte.

marfuskaanjelik
27. jún 2010

Kočky a Jaron 🙂
Prosím poraďte, ako vyprať banán už raz zapraný. Manžel kŕmil malého a nehodu riešil tým, že to schoval do prádla. 🙂
A ja som to, trúba, vyprala. ☹
Ďakujem
Susedka mi dala skvelú radu, vraj daj na to Vanish. Super, malému budem dávať na oblečenie Vanish! To nech radšej bude fľakatý!!!

oscarka3
27. jún 2010

@marfuskaanjelik ,ak si vieš zohnať žlčové mydlo,namoč fľak,potri mydlom,nechaj postáť a potom vyšúchaj to špinavé miesto v rukách,vypláchaj a preper v prášku aký používaš pre malého.

adriana7
27. jún 2010

marfuska,
to žlčové mydlo fakt pomáha, dostaneš ho v DM drogérii, ak tam niečo také máte. Ja som tento víkend prala o dušu spasenú a to žlčové mydlo fľaky z bieleho doslova vybielilo, až sa mi zdá, že tie zapraté časti sú belšie ako zvyšok...

marfuskaanjelik
28. jún 2010

Oskarka, Adriana ďakujem, DM máme, dnes sa chystám, skúsim to mydlo. Potom podám hlásenie, ako to dopadlo. 🙂
Môže ešte jedna prosba? Malý mi začal strašne kašľať, má taký ten vlhký kašeľ. Moja mama nám robila proti kašľu cibiľu s medom alebo nám dávala kupovaný skoroceľový sirup. Lenže malý má len 7 mesiacov. Nemáte niekto prosím nejaký recept pre také malé bábo? Ďakujem

adriana7
28. jún 2010

marfuskaanjelik,
my vždy, keď čosi..., používame šťavové zmesi, ale my sme už väčší:
- karotka (môže aj bábo)
- karotka, červená repa, uhorka (môže aj bábo)
- karotka, redkvička
- karotka, celer, redkvička - ale s tým celerom aj redkvičkou je to u takého malého mimi asi dosť problém
a my dospelí si nastrúhame chren s citrónom a medom
Na SK sa predáva hedelix, sirup z brečtanu, aj pre kojencov...
A ešte by ten kašeľ mohol byť nejakého alergického pôvodu... A ak je ten kašeľ vlhký, tak je to možno len následok stekania sopíka z nošteka, tak potom odsávať soplíky
držte sa, rýchle uzdravenie prajem...

zojec
28. jún 2010

ahojte 🙂 ja som sa len prisla pochvalit, ze uz treti den nedokrmujeme.. mliecko sa nam krasne rozbehlo.. 😉 velmi sa tesim..
k tym skvrnam.. na bielenie mne sem tam pomaha aj citronova stava, alebo klasicke mydlo na pranie.. myslim ze je na nom napisane jádrove mýdlo.. 😉

marfuskaanjelik
28. jún 2010

Adriana, ďakujem za radu. Šťavu z mrkvy papá, tak mu pridám červenú repu a uhorku. Nepostrehla som, že by mal soplíky, aj preto ma dosť prekvapilo, keď mi začal takto kašľať.
Zojec aj my sa tešíme s tebou. 🙂 Pekne aj ďalej papajte. A ďakujem za radu na škvrny. Citrón som používala na čerstvé mrkvové škvrny a zaberal.

adriana7
28. jún 2010

marfuskaanjelik,
tak to je občas do porazenia, keď je "šťavnatý" kašel bez soplíkov, no neviem...
zojec,
ty si úžasná, len tak ďalej, tfuj, tfuj...

zfidorka
28. jún 2010

@zojec super sprava s mlieckom, ako sa hovori u nas v kosiciach, si "čaja" (to znamena uzasna) 🙂

jaron
28. jún 2010

@zojec som rád, že to už funguje tak ako má 🙂

naša malá v období keď ešte papala mat. mliečko raz uvidela v katalógu na nejaké spodné prádlo ženu v podprsenke a zvolala: "meme" (tak volala manželkine "bandasky" s mliekom a dojčenie). 😀

marfuskaanjelik
28. jún 2010

@jaron 😀
Aj ja m�jednu vesel�strin mal�l v ko�u v Tescu a pani "odparkovala" svoju dc�u hne veda. Mal��e�: "Mama cicu d�

janea
28. jún 2010

ahojte, citam vas pravidelne, ste velmi uzitocna tema, dakujem vam za mnoho mudrych informacii. Vegetarianka sice nie som, ale urcite nemienim davat babatku 6krat tyzdenne maso, a siedmy den zltok,ako mi odporucala detska lekarka,,,,,,,,, ved ani ja sama tak vela masa nejem! a tak u vas hladam ako na to,,,, zelezo ste tu riesili uz mnoho krat, ale aj tak som nenasla konkretny postup ako co najlepsie vytazit nehemické zelezo zo zeleninoveho prikrmu - ako tam zabezpecit sucasny vyborny prisun vitaminu C? My dospelaci si do sosovice kvapneme citron, co ale s malym babatkom,co citrusy este nesmie? Staci mu tam pridat trochu cerstveho jablka? A dalsia otazka - je nevyhnutne k zelenine prikvapnut trocha rastlinneho oleja? napr. k mrkve? Inak sa vitaminy nevedia vstrebat? Dakujem Vam a tesim sa na Vase rady. pekny vecer prajem

oscarka3
29. jún 2010

@janea ,mrkva obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch,tak je to dobré,keď tam kvapneš olej.na červené krvinky je dobrá cviklová šťava,čerstvá .železo obsahujú aj marhule,ak máš sušené,tak ich namoč/cez noc/ a potom rozmixuj na kašu. 😉

jaron
29. jún 2010

Ahoj @janea,
aj mňa to niekedy trochu trápilo, že malému dieťatku väčšinu ovocia ako pomaranče, citrónova šťava a pod. ešte nedávame, ale to vstrebávanie zlepšuje nielen vitamín C, ale organické kyseliny všeobecne, a tých má napr. aj obyčajné jablko dosť veľa, i keď vitamínu C príliš nie. (Ovocie a zelenina sú všeobecne dobrým faktorom pre zdravú krv.)

A zo zeleniny (brokolica, kapusta...) sa vstrebávanie železa zlepšuje krátkou tepelnou úpravou.

Napr. cvikla a avokádo sú protianemické sami osebe a oboje deti môžu.

Tiež vstrebávanie zlepšuje:
- namáčanie strukovín pred varením (to sa aj bežne robí)
- kysnutie cesta (pri chlebe je to samozrejmosť, len je dôležité, aby bol celozrnný, aby tam ešte nejaké železo bolo)
- krátke popraženie orechov a semien (pokiaľ je už dieťa vo veku, že ich môže, napr. vo forme orieškového masla rozmixovaného s jablkom)

jaron
29. jún 2010

jeden úplne jednoduchý recept:

namočíme hrozienka a na druhý deň ich rozmixujeme s tofu (s trochou vody, ak jej je málo v tých hrozienkach), je to ako sladký tvaroh, bez cukru, rýchle, jednoduché, zdravé, môžeme dať na knackebrot, celozrnný chlieb a pod., s ovocím. Je to výborný zdroj železa.

Hrozienka môžeme zamieňať so sušenými marhulami, datlami a pod. Ak nie sú Bio, aspoň ich na chvílu namočíme, vodu vylejeme a ešte dôkladne umyjeme.

adriana7
29. jún 2010

@janea
zdraoj C vitamínu nájdeš len v čerstvom ovocí a zelenine,
ja som to tu tuším už raz písala, ale pre maličké deti teraz vymysleli také špeciálne "hryzátko", bežne sa predáva v detských potrebách, má rúčku a sieťku s otvormi, dieťa ten obsah v sieťke vlastne rozdrví zúbkami alebo ďasienkami na kašu a tú pomaly papá.
A pre bábätko skús do tej sieťky dať teraz:
- cukrový melón (úplne sladučký, deťom chutí)
- vodový červený melón (detto)
- ešte snáď stihneš jahody
- v lete budú rýbezle ( ale lepšia kôli kyslej chuti je čerstvá šťavička, možno s trochou medu), josty, čučoriedky,brusnice, maliny ( u dozretých plodov je tá chuť prijateľná aj bez sladenia)

Zo zeleniny je dobré začať mrkvičkovou šťavou, alebo kašičkou (kvapka - dve citrónu, oleja, troška medu) a
do každého mix jedla vo forne kašičky dávaj čerstvú petržlenovú vňať. Ak máš ty dosť vitamínov a kojíš, tak by problém s céčkom nemal byť...

adriana7
29. jún 2010

@janea
a ešte som zabudla, C vitamín so železom je teraz 2v1 na každom trhu - marhule. Idem z trhu, už žujem...

oscarka3
29. jún 2010

@adriana7 ,nerob mi chute,už mi tečú sliny 😀 .ja som dnes mala broskyne a maliny