Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

wzorcek
16. jún 2011

@anlu to by bolo super, dakujem 🙂 a mohla by si mi ich poslat aj vsetky? lebo sa ich tiez chystam postupne dat dokopy (lebo ja moc na varenie nie som a ked vas tu citam tak mi tecu slinky) a usetrila by si mi strasnu furu casu. Bola by som strasne vdacna 😅

andrea76
16. jún 2011

@anlu Ahoj Anlu. Aké je to Fugasové cesto?
Recept vyzerá byť veľmi dobrý, urobila by som si to tiež

anlu
16. jún 2011

@wzorcek @andrea76 poslite mi do IP adresu a ja vam poslem vsetky recepty... davam dokopy este dalsie tak neskor ich bude viac 😉 je to v PDF

zuzanaam
16. jún 2011

@anlu môžem aj ja poprosiť tie recepty, keď ich už ideš posielať ? Inak musela som sa smiať, ja som tiež robila zeleninovy závin, myslím predvčerom, len z lístkového cesta a plnka bol kel, špenát, brokolica, mrkva, fenikel, zelená cibuľka, všetko zaliate vajíčkom s kôprom a petržlenovou vňaťou, tiež to bolo dobré a jedli sme to s čerstvým šalátom

zuzanaam
16. jún 2011

Nedávno som robila recept z quinoy (bol napísaný na obale) volalo sa to huminta a bolo to výborné, zdieľam a odporúčam 😉

huminta:

4 šálky uvarenej quinoy
1 šálka tofu
1 šálka varenej mrkvy
1/4 šálky tahini
1/2 čajovej lyžičky anízu (podrviť na prach)
1/2 č. l. morskej soli

Všetko pomelieme a zmiešame, dáme do vymastenej a strúhankou vysypanej zapekacej misky, pečieme 30 min. pri 175°C

anlu
16. jún 2011

@zuzanaam ano, jasne ze poslem... aj my sme k tomu mali salat 😀

zfidorka
16. jún 2011

tu je malej 1. narodeninova torta, nie je to nejaky extra umelecky vytvor, hlavne ze bola jedla (aj pre malu 😉 ).. ozdoby som vykrojila zo susenych marhul, vnutro su jablka+hrusky+hrozienka zahustene gustinom a prekladane piskotami...

zuzanaam
16. jún 2011

@anlu ďakujem za recepty
@zfidorka tortička je milá a náhodou vyzerá celkom pekne

jaron
17. jún 2011

@zfidorka mňam, aj ja chcem takú tortičku na svoje narodeniny 🙂

andrea76
17. jún 2011

@anlu
Ahoj Anlu. Poslala som Ti IP, tak si ju pozri.

andrea76
17. jún 2011

@zfidorka
Pekná tortička, hneď mi tečú slinky pri pozeraní 🙂

anlu
17. jún 2011

@zfidorka mnam mnaaaaam ta musela byt fantasticka... a mne sa aj paci 😉

anlu
17. jún 2011

trosku vam idem urobit chute... celozrnne pecivo, hummus, mungo...

marfuskaanjelik
18. jún 2011

Ľudkovia, mala by som prosbičku. Nemáte niekto recept na dobrú domácu zmrzlinku, na ktorú netreba špeciálnu "mašinku"? Ja poznám len takú tú z mrazených banánov.

oscarka3
19. jún 2011

@marfuskaanjelik , ja robím tiež tú z banánov + pridávam ešte kešu, je taká krémovejšia

anlu
19. jún 2011

@marfuskaanjelik ja som robila taky koktejl z cokoladoveho sojoveho mlieka (alfa bio) + banan + broskyna + avokado a je to take ako krem, skusim dat do mraznicky ake to bude a dam vediet 😉 inak chuti to fantasticky a je to aj syte, cize je mozne ho pouzit ako veceru alebo aj namiesto obeda...

anlu
19. jún 2011

@marfuskaanjelik este som nasla takuto zmrzku, len to skopirujem, nechce sa mi to prekladat ale myslim ze kazdy rozumie 😀

1/2 hrnku zmrzlého manga, 1/2 hrnku zmrzlého ananasu, 1 zmražený banán, 1/4 hrnku pomerančové šťávy.
Koupíme čerstvé ovoce a zmrazíme jej.
Nakrájíme zmrzlé mango na menší kousky a rozmixujem v troše pomerančového džusu. To samé zopakujeme s ananasem a banánem.

anlu
19. jún 2011

vysledok pokusu je taky, ze zmrzlina mala taku sorbetovu konzistenciu ale chut je vyborna... mozno by bola este skvela zmrzlina kde zaklad by bolo avokado. Musim aj to vyskusat 😀

marfuskaanjelik
19. jún 2011

@anlu ďakujem, u nás sa síce sójové mlieko nepije, ale skúsim z mandľového a potom podám hlásenie 🙂
A prosím ťa to avokádo, broskyňu a banán dávaš v rovnakom pomere, či ako "dom dá" ?

rancuzkaf
19. jún 2011

ahojte, vyhrabala som novy recept z cicerovej muky 😉 , na sacku bolo napisane, ze je vhodna na vyrobu okrem slavnej panisse aj na vyrobu socca ......mozete si o tejto "placke" precitat na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Farinata....z fr zdrojov som sa o nej docitala, ze je to typicka specialita z Nice a povodne to bolo vraj jedlo chudobnych (nenarocna na suroviny, rychla priprava a syta)

SOCCA DE NICE

250 g cic. muky
pol litra studenej vody
2 PL olivoveho oleja
1 kl soli
stipku mleteho korenia (nie je povinne)

vsetky ingrediencie zmixovat ponornym mixerom do hladka a nechat hodinku odpocivat v chlade (odporuca sa to koli horkosti, ktoru moze sposobit cicerova muka), vymastit velky plech 4 PL oliv. oleja a vyliat cesto, ktore bude mat hrubku asi pol cm, piect vo vyhriatej rure na 240 st 5 min, potom prepnut na poziciu gril a upiect este asi 5 min, aby povrch pekne zhnedol.......bude sa to pri peceni nafukovat, treba pichnut vidlickou, nech ostane placka rovna
po upeceni sa nakraja socca na stvorce (obdlzniky) a najchutnejsia je este za horuca!

mima777
19. jún 2011

@anlu prosim Ta anlu, mohla by si aj mne poslat tie recepty? Ja som nejake kopirovala, ale vsetky som nestihla zachytit. Dakujem

mima777
19. jún 2011

@zfidorka Prosim Ta, co je to gustin?

mima777
19. jún 2011

@jaron Juj, rada by som isla, ale asi sa mi nepodari, manzel uz nebude mat volno

zfidorka
19. jún 2011

@mima777 gustin je kukuricny skrob - pouziva sa na zahustovanie

anlu
19. jún 2011

@marfuskaanjelik mozes kludne bud mandlove alebo kesu oriesky ze su vraj tiez velmi dobre, ani mlieko nemusis robit, len tam hod tie oriesky... A avokado som dala polovicku, banan 1-1,5 podla velkosti a broskynu som tiez dala 1,5 a mozes aj dve. Ono vdaka tej broskyni to malo taku mierne tvarohovu chut. Ak chces sladsiu das viac bananov ako broskyn. Ale jasne ze mozes experimentovat 😉
@rancuzkaf to vyzera uzasne, ty stale take dobre recepty tu davas a ja som ti za to velmi vdacna 😉
@mima777 jasne ze poslem, len mi napis adresu do IP

radha
20. jún 2011

Ahojte maminky vegetariánky i vege tatinko 🙂 , tak ja vás čítam už nejaký čas aj ked teda vegetariánka nie som.
Masko papam občas aj ked momentalne skor nie ako ano, mam radšej kvalitnu, pestru ,zdravú stravu..a tak by som chcela viesť aj dcérku- jej ved vlastne ona je ešte vegoška, papka si zeleninku a obilniny.. 😉 !
no ale chcela som vam napisat, že ste mi takto nadialku prirastli k srdcu a mate môj obdiv 🙂 , mate ovela viac informacií o strave ako väčšina masožrutov a je uplne super, že aj vaše detičky zdielaju tento zdravý prístup k papanici! pevne dufam, že prístup mnohých ludkov k vám vegetariánom sa čoskoro zmení a budete plne rešpektovaní... tož ludia malo toleruju odlišnosti, len sa to učia..., hadam to už dlho trvat nebude!
už som vyskušala nejake tie vaše receptiky, mnamiky 🙂 @anlu vyborné nátierky, @rancuzkaf - fugas je paradny!
no ešte som zvedavá- ako vaše detičky pristupujú k bežne predavaným sladkostiam, čokoladky , keskse a pod.- lákajú ich? poznajú ich či nie? ja by som rada pre dcerku radšej sladkosti pripravovala doma, myslim, že všetko ide ked sa sce 🙂...len ta hruza čo počuvam od okolia...:(...že to patri k detstvu, aj tak to bude chciet papat a pod..jejda a včera dcerkyn starký zadrel- že dajte jej lizatko!!! podotykam Sofi má 5 a pol mesiaca!!
majte sa pekne a nedajte odradit maskožrutskymi nazormi !:: 🙂

anlu
20. jún 2011

@radha dakujem za podporu, ja som si teda dost uzila posmechov od okolia (vacsina z nich uz nezije, koli strave aku mali, co je smutne ale je to dokaz ze som mala a mam pravdu). Ja to mam o to jednoduchsie co sa tyka sladkosti ze moja mala nemoze nic mliecne, co v skoro kazdej sladkosti je, cize ma to v podstate zakazane. Cize ani nic neriesim. Jednoducha je par veci ktore moze spapat a to ma raz za cas ako dobrotku. Inak sa snazim vsetko robit doma, lebo tak mam istotu ze viem co zje.

Dnes som robila tento vitarinarsky gulas a je fantasticky. Len mi tam este chyba citronova stava, alebo dat menej datli (znova, nechce sa mi to prekladat 😅 )

Gulášová omáčka:
2 rajčata, větší hrst sušených rajčátek, 2-3 stroužky česneku, čtvrt velké/půlka malé cibule, 6-7 datlí, lžíce sladké papriky, lžíce sojové omáčky (není nutné), ½ lžičky mletého hořčičného semínka, špetka cayennského pepře nebo malá chilli paprička (s těmi opatrně 🙂
Všechny ingredience dáme do mixéru a umixujeme úžasnou čerstvou a zdravou gulášovou omáčku. Ja som chilli nedavala koli Oli, ale aj tak je veeeelmi dobra.

anlu
20. jún 2011

a este jeden recept na teple dni...

Gaspacho
4 porce
6 zralých rajčat, 1 střední salátová okurka, ¼ červené papriky, 1 ½ stroužek česneku, 5 cm dlouhý kousek řapíkatého celere, ¼ červené cibule, pepř, sůl, umeocet, olivový olej a 1 ½ hrnku vody.
V mixéru nejdříve rozmixujeme zeleninu, česnek, pepř, sůl až vznikne pyré, poté přidáme vodu a nakonec dle chuti umeocet (nebo citornovou šťávu). Olivovým olejem polévku pokapeme až na talíři. Zdobíme petrželkou. Podáváme vychlazené. V letních horkých dnech si španělé dávají do polévky pár kostek ledu!

lussy23
20. jún 2011

@mima777 - je to škrob

rancuzkaf
20. jún 2011

ahoj @radha, cenim si tvoju podporu a pochopenie pre nas vegosov 🙂, zial je este vela ludi, ktori nasu stravu automaticky odmietnu a pritom nemaju ani najmensiu predstavu aka je vege strava pestra a chutna
.....pre svoju dcerku robievaj radsej sladkosti doma (mnohokrat staci ponuknut susene ovocie, ktore velmi dobre uspokoji chut na sladke), lebo ked si ju raz naucis na komercne veci, stanu sa pre nu drogou a pri kazdej navsteve obchodu sa budu na nu pekne usmievat.......pekne odmalicka sa da dieta viest ku zdravym navykom, horsie je to uz potom pri oslavach narodenin a pod., kde si dieta velmi dobre vsima co jedia ostatni a hlavne najvacsie vzory: ocino a mamina, surodenci......prajem ti vela uspechov v kucharceni 🙂
a aby som bola trochu aj konkretna: u nas doma medzi hlavnymi jedlami chrumeme orechy rozneho druhu, zujeme susene ovocie, teraz su in melony a dyne, nejaka ta musli tycinka.....mala si spravi obchodzku okolo domu, tu jahody, tam maliny, tam ribezle.....prelozi to hraskom a je naolovrantovana 😀