Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
4. jan 2013

@jaron to vyzera byt zaujimava akcia, skoda ze uz tam nie som ☹ , urcite by som si nenechala ujst!

jaron
4. jan 2013

@rancuzkaf ani ja nejdem, aj keby som rád, len ma to zastihlo dosť na poslednú chvíľu a mám to trochu ďaleko, ale budú tam niektorí moji známi, tak aspoň ma budú informovať o priebehu

rancuzkaf
4. jan 2013

@jaron tak super, som zvedava co sa tam poriesi, potom daj vediet 😉

jaron
4. jan 2013

@rancuzkaf napíšem

indy
9. jan 2013

jaron to mohlo byt zaujimave stretnutie, pre nas je to aktualna tema. I ked som dost skepticka, ze sa nieco v najblizsej dobe v skolskom stravovani zmeni. Neviem ci ste uz citali tento clanok je to tiez aktualne k teme vyjadruje sa tam aj Igor Bukovsky http://www.dieta.sk/index.php?page=3&type=blogg...

jaron
9. jan 2013

@indy ahoj,
keď tu bol prof. Scharffenberg, navštívili s ním (neskôr tuším aj bez neho) moje známe (jedna detská lekárka, jedna ako zástupca rodičov) ministerstvo neviem či zdravotníctva, či školstva alebo oboje, tiež kanceláriu WHO atď., všetko kvôli zmenám - zlepšeniu stravovania (predpisov a pod.) a to nielen pre vegetariánov.

Ale je to, ako píšeš, na dlho. Ale predsa, keď neprší, aspoň kvapká, a keby nebola žiadna snaha, neboli by ani tie kvapky 🙂, tak snáď po troche všetky tieto aktivity aspoň nejaké zlepšie prinesú

Článok si pozriem.

jaron
9. jan 2013

@indy ja som už zabudol, viem, že sme si písali, ale už neviem, ty si teraz na SR alebo v zahraničí?

anlu
13. jan 2013

ludkovia moji zlaty, mate niekto recept na chlebik alebo pecivo bez klasickeho drozdia? Viem ze sa namiesto neho pouziva nieco ine, neviem uz co, asi razny kvasok alebo take nieco. Ja len ci mate niekto taky receptik ktory mate aj vyskusany...

Teraz vam ani receptiky nepridam, dala som si post tak na zaciatok roka. Ked skoncim urcite budem znova kuzlit nejake dobrotky 🙂

mimi21mimi
13. jan 2013

@anlu Kvaskovy chlieb to je. Kvasok sa robi 3-4 dni a potom sa uz pouziva a doraba.... na nete je kopec receptov. Ale je to len razna muka + voda.

oscarka3
13. jan 2013

@anlu ja som robila podla receptu tu: http://conovehonakopci.cz/?page_id=1430

teodorka
13. jan 2013

@anlu len rataj s kvasenim chlebika dlhsie nez pri drozdi okolo 8 hodin trva kym Ti vykvasi chlebik s kvaskom

indy
13. jan 2013

@jaron som tu na SK. A so skolskym stravovanim vidim jedine riesenie - jest doma 😉

indy
13. jan 2013

@anlu pecenie kvaskoveho chlebika je od leta moja mania 😀 My uz iny ani nejeme a pecenie ma velmi bavi. Dokonca vznikla aj kvaskova mapa http://cuketka.cz/kvasek/kvasek.html
Co sa tyka receptov tak mne sa postup na pecenie velmi pacil ako je spracovany na tejto stranke http://www.varimezdrave.cz/

anlu
14. jan 2013

@mimi21mimi @oscarka3 @teodorka @indy dakujem vam baby. Ja viem ze na nete toho najdem vela ale chcela som taky co mate vyskusany. Ste zlate 😉 ked vyskusam dam vediet ako chlebik dopadol. Dufam ze neskonci v kosi hihi...

jaron
14. jan 2013

Píšem dobrú správu možno aj pre povzbudenie ďalších.

Dcéra bola v decembri na preventívnej prehliadke a dnes sme volali kvôli výsledkom, veľmi nás potešili, že má všetko dobré aj krvný obraz v poriadku. Potešilo nás to, lebo keď bola menšia, mala trochu nižšie hladiny hemoglobínu (nie anémiu, len trošku hodnoty pod normu). Tiež akosi frfle na strukoviny, aj keď sa jej ich snažíme dávať aspoň vo forme, kde jej nevadia (hlavne nátierky má rada). Ale samozrejme aj iné potraviny pomáhajú zdravej krvi, nielen strukoviny. Má rada surovú zelenú listovú zeleninu (čínska kapusta, ľadový šalát...), ovocie, inú zeleninu, tofu atď.
Len jednú vec mala trochu horšiu....
nižšiu hladinu cholesterolu 🙂, nič kritické, len trochu pod normu. Pochopiteľne v porovnaní s deťmi, ktoré prijímajú viac potravín s cholesterolom (mäso, mlieko, vajcia...) sa ukázala trochu menšia hladina.

Ešte čo sa týka tých strukovín, musím ju pochváliť, že odkedy máme doma Simonku z DD, ktorá zje všetko a strukoviny jej naozaj chutia, tak už aj ona trochu viac ich zje aj v normálnej viditeľnej forme, síce trochu pofrfle, ale predsa 🙂.

jaron
14. jan 2013

písala mi známa, že v Košiciach sa otvárajú nové jasličky (1-3 r.), kde je možné požadovať okrem iného aj veg. stravu,
mali by sa volať Baranček

mimi21mimi
15. jan 2013

Prosim Vas, ako pripravim mungo? Ide to i bez klicenia?

jaron
15. jan 2013

@mimi21mimi dá sa, ale samozrejme varené, čiže ako bežné strukoviny, len sa mi zdá, že sa rýchlejšie uvarí (záleží asi aj na tom, ako je staré)

mimi21mimi
15. jan 2013

@jaron Tak to uz dnes robit nebudem, varila som fazulovu polievku s klasickej fazulky..... 🙂 a na to klicenie si nejako netrufam, ale asi len treba zacat 🙂

jaron
15. jan 2013

@mimi21mimi klíčenie je úplne jednoduché, aj bez špeciálnych pomôcok, dá sa rôzne, ale napr.:
- namočiť do rána
- dať do pohára (zaváracieho) a navrch gázu s gumičkou - kvôli preplachovaniu
- preplachovať napr. ráno a večer (cez gázu vyliať všetku vodu, nechať iba trochu mokré)
- čakať kým naklíči

mimi21mimi
15. jan 2013

@jaron Tak to by som mohla zvladnut 🙂

jonki
15. jan 2013

ahojte neda mi nenapisat dnesnu osobnu skusenost asi sa zasmejete ale ja som sa tiez zasmiala 😀
nie som vegetarian (nikdy vsak nehovor nikdy 😀 )ale sympatizujem s vami.
Nemyslim si, ze to maso nutne potrebujem ale aj ked take priznanie do tejto temy asi nepatri, masko mam jednoducho na tanieri obcas rada (ak je to mozne preferujem samozrejme domace zdroje).
Chodim k vam sporadicky po radu ci inspiraciu co varit. Dnes som si povedala, ze si vas vo volnom case budem citat postupne...dosla som zatial po str 5 😀 (mam este kus cesty pred sebou) no a nadabila som na recept na bananovosezamove mlieko...na linke bol nacaty banan tak reku skusim....po neuspechu s makovym som mala velmi malu vieru ze by to dcera vzala do ust ale tvarila som sa suverenne. Vypila...ja som umyla a odlozila mixer a ona ochvilku na to prisla z obyvacky s dalsim olupanym bananom..ze si teda este prosi mliecko 😀

luciauk
16. jan 2013

@mimi21mimi ja nakličujem tak, že do misky dám strukovinu zaliatu vodou na jeden deň, potom to šupnem do sitka na preplachovanie cestoviny, takého čo má nôžky, dám do misky troška vody, do toho sitko so strukovinou a prikryjem kuch. utierkou. takto je to stále vo vlhku, kedže voda zo spodu sa postupne vyparuje. prepláchnem ked si spomeniem 😀 neboj sa toho, určite si vyberieš nejaký spôsob klíčenia, alebo si vymyslíš svoj vlastný 😉

mohli by aj ostatní opísať svoj postup, bolo by to na jednej kôpke pre tých, čo čítajú 🙂

@jaron u nás platí na syna že z toho bude mať veľké svaly. sám si to vymyslel. teraz keď sa mu niečo nepozdáva, tak sa opýta, či z toho bude mať "big muscles" a ked poviem, že hej, tak to zláduje aj ked mu to moc nešmakuje 😀 čo si tie decká nevymyslia 😀

rancuzkaf
16. jan 2013

ja som v zaciatkoch naklicovala ako @jaron a neskor som presla na sposob ako @luciauk 🙂

@mimi21mimi ak chces zacat naklicovat precitaj si knizku Zdravie ukryte v klickoch (v mojom fotoblogu mam na nu linku), urcite ti pomoze 😉

jaron
16. jan 2013

@mimi21mimi
my používame takéto misky na klíčenie, nie sú veľmi drahé a dokonca ich majú aj tam, kde by to človek nečakal, na hl. stanici v BA 🙂 (kde predávajú orechy...)

ale určite sa to dá aj bez špecialít

zfidorka
16. jan 2013

@mimi21mimi ja mungo klicim tak, ze zalejem vodou v miske, necham par hodin, potom preplachnem, ale necham na spodku trochu vody a priebezne preplachujem ( s tym, ze na dne stale ostane trochu vody)...

rancuzkaf
16. jan 2013

@zfidorka tak uz sa ti rozrastla rodinka o noveho cloviecika?...blahozelam 😉 a vela zdravia!

zfidorka
16. jan 2013

@rancuzkaf dakujem 🙂

oscarka3
16. jan 2013

@zfidorka jééj gratulujem aj ja 🙂

zfidorka
16. jan 2013

@oscarka3 dakujem 🙂