Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

barborka08
17. apr 2012

@erique12, skus kuknut do knizky od Talandovej - Slnecna ziva strava, naozaj pekna knizka a super receptiky 😉 http://www.ulozto.cz/xqRC5ku/slunecni-ziva-stra...

didulka85
17. apr 2012

@erique12 u vas nie su bio obchody? Tam maju rozne druhy mliek.
@anlu verim, ze stravou sa da vselico vyriesit. A za mnohe choroby si moze clovek sam.

zuzanaam
17. apr 2012

@anlu no ja sa pokladám len za človeka začínajúceho s vita stravou, najprv som myslela, že ostanem len pri šťavách, ale keď so videla (a hlavne cítila) absolútne dramatickú zmenu, čo sa týka pocitu zdravia a množstva energie, tak mi nedalo neskúšať aj ďalej. Dokonca to je väčšia zmena ako prechod od mäsitej k vege strave. Inak na začiatku si ma inšpirovala najmä ty zverejňovaním vita receptov, ktorá som skúšala a veľmi nám zachutili. Za to ti patrí moja veľká vďaka 😉 S tou chuťou to môžem potvrdiť, raz som varila celozrnné špagety a jedli sme ich s ajvarom, čo som si v lete zavarila, predtým sme to mávali radi a asi po mesiaci vita stravy sme mali pocit, že jeme blato 😝 Pôsty som skúšala v minulosti, keď som ešte študovala mávala som tak dva krát do týždňa jednodňovú hladovku, raz som skúšala nejesť tri dni a v pohode, telo si na to časom bez problémov zvykne. Dostala som sa k tomu vďaka jóge, dvakrát som skúšala aj šankhaprakšalánu, ale tá sa mi žiaľ ešte nepodarila. Odkedy som otehotnela, tak som samozrejme žiadne hladovky ani pôsty nerobila, preto som hľadala alternatívu na jarnú očistu a tak mi napadlo skúsiť vitariánstvo. Predtým som zvykla vždy na jar vylúčiť mliečne výrobky a vajíčka, poslednú dobu som sa ale stravovala takmer vegánsky a tak nebolo čo vylúčiť. Raz som skúšala aj 40 dňovú ryžovú kúru, ale nemôžem odporučiť, veľmi drasticky som vtedy schudla a pre telo to bol priveľký šok a dosť dlho sa z toho spamätávalo, cca 2 roky. Takže nikdy viac, aspoň u mňa a odvtedy som už na takéto "pokusy" opatrnejšia.
Spomínaš tortu, my sme nedávno tiež robili, samozrejme raw 😉 a bola vynikajúca. Robila som ju podľa tohoto
http://vitakucharka.blog.cz/1202/jahodova-torta
len namiesto jahôd som dávala mrazené maliny a o dosť menej kokosového oleja, na korpus som použila vlašské orechy, inak korpusu sa mi zdalo dosť veľa, aj nám zvýšil, oproti tej plnke. Torta sa má originál mraziť, ja som ju dala len do chladničky a ako-tak držala. Len vrstvy som na seba dávala hneď, lebo tým nezmrznutým korpusom sa hýbať nedalo.

paula_1
17. apr 2012

ahojte. nemáte niekto skúsenosť so sójovou múkou? konkrétne by som chcela nejaké pečivo z nej spraviť...

rancuzkaf
17. apr 2012

@zuzanaam torta vyzera uzasne, asi aj tak chuti, mnam 🙂 .................ja tiez poznam sankapraksalanu, parkrat som ju robila, som sa citila velmi spokojna, ze si dokazem sama vycistit traviacu sustavu 🙂 ....preco sa ti nepodarila?...kludne mi napis do IP, mozno ti budem vediet poradit, ak chces 😉

erique12
17. apr 2012

@zuzanaam
mnaaaamky, ta torta vyzera super, urcite ju vyskusam 🙂

erique12
17. apr 2012

@didulka85
maju tu bio obchody, mlieka ryzove aj ovsenne len neviem, ci su tie pre babatka, ja ich pijem...

didulka85
17. apr 2012

@erique12 na tomto fore su aj pracujuce dojciace mamicky... Oni ti poradia co a ako...
http://forum.dojcenie.eu/index.php?sid=0a3c2bd2...
Ja obilne mlieka nedavam, som pojazdna mliekaren uz 21 mesiacov a neplanujem dobrovolne skoncit. 🙂 Takze som sa o tieto veci moc nezaujimala. Ale mam taku knihu Makrobiotika pre najmensich a tam v pohode odporucaju davat obilne mlieka od 6 mesiacov. Ale to su mlieka vlastnej vyroby.

anlu
17. apr 2012

@erique12 ano od Alnatury najdes v DM. Orechove ako doplnok kludne od 7 mesiacov mozes davat. Dobre receptiky su aj tu http://vitakucharka.blog.cz/

anlu
17. apr 2012

@zuzanaam jeee to som rada ze som ta inspirovala. To je asi taka forma ze "podaj dalej" Mna zase inspirovali iny ludia. Je to super ako sa to siri dalej 😀 Inak šankhaprakšalánu som akurat pred tyzdnom prvy krat robila. Zo zaciatku to vyzeralo ze sa nepodari ale potom som si pomohla klystyrom a uz to islo hladko. Inak super pocit mat prazdne vycistene creva aj zaludok. Ja sa chystam robit Jablkovy sen, myslim ze je z knihy "Slnecna ziva strava" ale nie som si ista. Tu jahodovu som robila tiez ale s cucoriedkami a tiez som zaklad robila z vlasskych orechov. Tych mame dost zatial 😀 Tu ryzovu dietu uz skusalo viac ludi co poznam ale zatial si ju chvalili. Mne sa velmi nepozdavala tak ma to ani nelakalo.

monr
17. apr 2012

práve v správach na markíze bolo, že je zákaz pestovania topinamburov, normálne mi padla sánka,
😠

didulka85
17. apr 2012

@monr to fakt? 😀 😀 😀 😀 😀
A preco akoze? Nasi to pestuju pre moju dceru. Co im urobia? Daju im pokutu? 😀 😀 😀 😀

monr
17. apr 2012

@didulka85 ževraj to strašne zamoruje okolie, sa tam aj rozčuľovali záhradkári, že s tým nie je problém. No tak zvažujú, že to aspoň povolia v súkromných záhradách, som zvedavá kedy.
je tuším zákaz pestovania aj predaja.

zuzanaam
17. apr 2012

@erique12 zatial som stihla pozriet akurat kucharky, ta kucharka od talandovej je super, potom som tam nasla vitakucharku a knizku od Victorie Boutenko, chystam sa na the sufood diet succssystem od wolfa, a zvyšok v najbližších rokoch 😀 😀 😀. Viac som zatiaľ študovala na nete a mojou top stránkou je
http://www.rawfoodrecipes.com/

zuzanaam
17. apr 2012

Tak z tých správ som aj ja v šoku, akurát sme ich tohto roku prvýkrát posadili. Zase sa nejakým priaznivcom big pharmy podarilo presadiť zákaz ďalšej liečivej rastliny, ako predtým konopy a stévie. Topinambur sa stal inváznym preto, lebo ho poľovníci vo veľkom vysádzali v lesoch pre diviaky, pochybujem, že by sa to dakedy rozšírilo dakomu zo záhrady. Akurát kamarát vravel, čo pestuje šľachtené topinambury, že mu už dva razy vykapali.

monr
17. apr 2012

@zuzanaam no veď práve, bežne zo záhrady sa preč nedostali, naši ich tiež dlho pestovali, a vždy boli len tam, kde ich zasadili. všetko čo je zdravé, tak zatrhnú. ešte sa môžme tešiť aspoň maku.

didulka85
18. apr 2012

@monr to je taka pucovina ako mrak. Nasi topinambur pestuju uz 10 rokov a nemaju ziadny problem. Listy obtrhaju zajacom a hluzy zjeme my.
Im sa topinambur nepaci, lebo je to zazracna rastina pre cukrovkarov. Tak ako sa im nepacila stevia. Chory svet toto... Minule pisali v ocko teme, ze vo Francuzsku zakazali vyrabat luh zo zihlavy, lebo to pouzivali polnohospodari a nepouzivali postreky. Tak sa to niekomu nepacilo.
Neboj nic, aj mak zakazu.

pallacinka
18. apr 2012

@anlu @estterka a ini "odstavovaci" 🙂 Chcela by som dnes skusit spravit spenatovu stavu, aky typ spenatu je na to najlepsi? V obchode maju spenat, baby spenat, aj salat spenat, aj mangold, co je najchutnejsie? A s cim je ho najlepsie skombinovat? Dakujem 🙂

anlu
18. apr 2012

@pallacinka pouzi taky spenat aky tu chuti, myslim ze je to jedno. Mangold je trochu iny ale mozes to aj pomiesat. Kombinovat ho mozes s inym zelenym a s ovocim ake ti chuti. Ak chces mat hustejsi napoj ktory aj zasyti, mozes do stavy rozmixovat banany. Ja zvyknem pridavat jablko a pomaranc. Tu naozaj mozes experimentovat ako sa ti zapaci 😉 Potom daj vediet ako ti chutilo 😀

anlu
18. apr 2012

tiez som to teraz zhaliadla v spravach 😲 no uz nevedia co vymysliet? Ale napr. v USA tiez nemozte cokolvek pestovat a osivo mozte kupit len od urcitych predajcov. No pekne s nami manipuluju a ze vraj sloboda...

erique12
18. apr 2012

ahojte, tak pozeram tie receptiky, mnamky, uz sa tesim, ako budem take vyrabat, hlavne tie torticky, mnamkyyy, zdrave sladkosti 😝
rozmyslam nad food processorom alebo blenderom? nieco take co mi urobi dobre stavy ale aj spracuje na krem.....

dnes som bola v tych jasliach, maju tam viacej deti, co su rodicia vegetariani, ze ani detom nedavaju, dokonca niektorym ani mlieko. ja tiez mlieko nepijem a stale mam dilemu, ake mlieko dat malej pit, ci zacat s odsavanim, lebo ten nutrilon sa mi akosi nepozdava... no v kazdom pripade vraj mam zacat davat malej pit z flase (odsate mleiko) ze aby si zvykla na flasu. no absolutne sa mi do toho nechce, najradsej by som len kojila, ale co kurnik, ked musim ist v auguste do roboty? (na 3 dni)

oscarka3
18. apr 2012

@pallacinka špenát odšťavujem väčšinou s mrkvou a jablkom, do smoothies s jablkom alebo banánom, hruškou....

zuzanaam
18. apr 2012

@erique12 ked budes v robote len 3 dni v tyzdni, preco by si prestala dojcit ? Ved odsavat si mozes zacat uz teraz a tym zvysit produkciu mlieka, aby si mala v zasobe do skolky. Akurat ked zacnes dieta zvykat na flasu, tak ho tym automaticky odstavis, lebo uz nebude chciet sat. Ale myslim, za 7 mesacne dieta by sa uz mohlo naucit pit z hrnceka s tym naustkom, nie ?

pallacinka
18. apr 2012

@anlu @oscarka3 Dakujem za rady, nakoniec z toho bol spenatovo-bananovo-jahodovo-kiwi smoothie, kedze som doma prisla na to, ze my vlastne odstavovac nemame 😀 Chutil ale uzasne, nam obidvom, zajtra spravim skor a dam ochutnat aj malej.

pallacinka
18. apr 2012

@erique12 Ja som isla do prace ked mala nasa Kamilka 2.5 mesiaca, 3x denne som si v praci odsavala mlieko a ona pila z flasky, vobec to neovplyvnilo kojenie, vzdy, ked som bola s nou, som nadalej uspesne kojila a kojim este aj teraz 🙂

anlu
18. apr 2012

@erique12 ja by som urcite skusila uz teraz odsavat a naucit na hrncek so sosacikom. Moje obidve dievcata flasu s cumlom ani nevideli, stale sme pouzivali taky hrncek 😉 Myslim ze za pokus to stoji...

zuzanaam
19. apr 2012

@pallacinka tak to si mala veľké šťastie, okolo seba vidím pravidelne ako mamičky končia s dojčením v 2-3 mesiacoch len kvôli cumľu, nieto ešte fľaši

luciauk
19. apr 2012

človek odíde na týždeň a vy popíšete štyri strany....uff...to kedy mám dočítať ? he he

synovi sme robili v nedelu narodeninovú párty, všetkým chutilo, ale prišli aj také vtierky susedky a jedna mi ohundrala všetko, krava, ale potom som ju dobre utrela, lebo ona si myslela, že je "kuracie medajloniky" a ked to dojedla, tak som len poznamenala, že ako s chuťou si vychutnáva tú sóju, to ste mali vidieť ten pohľad 😀

pre inšpiráciu

OVOCNÝ ŠALÁT

tri hrušky
tri jablká
tri hrste hrozna
tri mandarínky
polka vodového melónu
agave sirup
za hrsť mäty

všetko narezať na kúsky, poliať sirupom a zmiešať s posekanou mätou a nechať vychladiť v chladničke. dá sa pridať iné ovocie, hrozienka, semienka slnečnice a pod.

pallacinka
20. apr 2012

@zuzanaam Ano, zrejme to bol o stasti, tiez som sa bala, aby to kojenie nehrozilo, nakupila vsemozne specialne cumle, a nakoniec chcela iba ten uplne najobycajnejsi. Jedina vec, co nas spociatku ohrozila, bol pokles tvorby mlieka, no nastastie som mala asi 5 litrov v mraznicke tak som po umelom nikdy nemusela siahnut.