Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
15. mar 2013

@actimelka ahoj, čisto surová strava je trochu náročnejšia, i keď nechcem povedať, že nemožná.

chcem sa spýtať, že prečo nemôžeš orechy, či máš nejakú alergiu a ak áno, či je to na všetky druhy, podobne to platí pre semená - práve semená a orechy sú v surovej strave dosť významné, pretože sú vysoko kalorické a obsahujú veľa tuku (čo nie je väčšinou u ovocia a zeleniny, okrem napr. avokáda). Určite sa dá tuk prijať aj za studena lisovanými olejmi, aj keď kvalitnejšie by to bolo z (pre teba možných) orechov a semien, pretože majú aj viac, ako iba tuk (bielkoviny, sacharidy...).

sóju a strukoviny rozumiem - jedávajú sa iba varené (orekm niektorých druhov klíčených ako napr. mungo)

tiež neviem, do akej miery chceš byť v surovej strave dôsledná, či absolútne 100 % (tak som bol kedysi ja, čiže ani ovsené vločky som nejedol, všetky obilniny iba surové a pod., aj keď môj vtedajší prístup k stravovaniu nebol vtedy príliš dobrý) alebo napr 75 - 90 % podiel surového.

Potom je dôležité naplniť surovou stravou potrebný denný energetický príjem, obzvlášť, keď aj kojíš. Nemala by si mať núdzu o vlákninu. Práve naopak.

jaron
15. mar 2013

@actimelka ešte možno ak ťa to bude zaujímať, sem kopírujem názor na surovú stravu jedného lekára, môjho známeho (nenašiel som to nikde na internete, tak nemôžem dať odkaz, ale to sem musím dať celé)

MUDr. Peter Pribiš, Dr.P.H. (V roce 1988 promoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1996 získal též doktorát v oboru preventivního lékařství a výživy (Doctor of Public Health) na School of Public Health na Loma Linda University ve Spojených státech. Tam také pracoval jako nutriční epidemiolog v Centru zdravotního výzkumu, kde statisticky zpracovával údaje známé Adventist Health Study, sledující zdravotní stav více než 34 000 jižních Kaliforňanů - jedna z najdlhšie žijúcich skupín ľudí na svete. Je spoluautorom knihy Dynamický život o zdravom životnom štýle, jedno z jeho stanovísk má tiež Dr. Bukovský na svojej stránke)

Stravovací systém MUDr. Kristiny Nolfiové

Se jménem MUDr. Kristiny Nolfiové (14. Dubna 1881-30. Dubna 1957) jste se možná nikdy nesetkali, ale systém stravování který propagovala jste možná pod různým názvem a v různě modifikované formě zajisté potkali. Tato dánská lékařka totiž propagovala pouze a výhradně syrovou, nevařenou stravu.
Kristina Nolfiová se narodila v době kdy jakožto dcera z „dobrého domu“ jí bylo předurčeno, že se má vdát, mít děti a celý život zůstat doma. Mladá Kristina se ovšem rozhodla vzít svůj osud do vlastních rukou, a „místo čekání na muže“ se rozhodla splnit svůj životní sen - studovat medicínu a stát se lékařkou.
Po ukončení studia pracovala dvanáct let v nemocnici. K zásadní změně jejího dosavadního života došlo, když onemocněla na žaludeční vředy. Kolem roku 1926 se staly v Dánsku známé výsledky práce MUDr. Birchera-Bennera (Prameny 1, 1998) a jeho výživového systému. Dr. Nolfiová nabyla přesvědčení, že příčinou jejího onemocnění je to, že po léta jedla „mrtvou (vařenou) stravu“ a tak se rozhodla výrazně zvýšit konzumaci syrové, nevařené stravy. Všechno se ale radikálně změnilo, když si nahmatala ve svém prsu tvrdé, bolestivé zduření. Klinické vyšetření potvrdilo podezření, že se jedná o rakovinové bujení. Paní doktorka se odmítla nechat operovat nebo ozařovat a rozhodla se, že jejím jediným léčebným prostředkem bude strava. Přešla na výhradně syrovou, nevařenou, „živou“ stravu. Zduření v prsou se začalo zmenšovat až téměř zmizelo.Tato příhoda udělala z dr. Nolfiové přesvědčenou zastánkyni syrové stavy. Otevřela si vlastní kliniku v Humelsgaardene kde léčila různé choroby tímto způsobem stravování.

Základní principy výživového systému

MUDr. Nolfiová zastávala názor, že rostlinná strava by se měla konzumovat v co nejméně denaturované (znehodnocené) formě, to znamená nevařená, syrová. Vařením dochází ke znehodnocování slunečné energie která je uchována v rostlinách. Dalším důležitým aspektem bylo dodržování správné acidobazické (kyselo-zásadité) rovnováhy organismu. Přibližně 20% konzumovaných potravin mělo být kyselé povahy (jako vejce, obilniny, ořechy) a 80% zásadité povahy (jako mléko, ovoce a zelenina). Konzumace masa je zcela zakázána. Tvrdila, že nemoce nevznikají a neudrží se v mírně zásaditém prostředí organismu. Velice si vážila syrových brambor, pro jejich zásaditou povahu a vysoký obsah vitamínů A, B a C. Cibule, česnek, listová zelenina, ovoce mohou být konzumovány v neomezených množstvích. Obiloviny se konzumovaly vždy jemně namleté. Také mléko a vejce se konzumovali syrové. Cukr byl nahrazen medem. Doporučovala konzumovat ráno a večer ovoce a obiloviny, a na oběd zeleninu. Ke všem jídlům doporučovala pít syrové mléko, až do množství 1.5 l denně.

Hodnocení

Syrová strava představuje extrémní formu stravování která je povětšině adoptována pro léčebné účely. Největším problémem syrové stravy je zajistit dostatečný příjem energie, protože s výjimkou ořechů a olejnatých semen všeobecně obiloviny, ovoce či zelenina obsahují relativně málo energie. K dosažení vybalancované stravy je nutné proto průměrně denně zkonzumovat přibližně 3 kg potravin (1). Takové množství zeleniny, ovoce, obilovin obsahuje velké kvantum vlákniny která vyvolá pocit sytosti a na kterou si musí trávící ustrojí „zvyknout“. Doporučená konzumace syrových vajec a mléka měla své opodstatnění v době kdy dr. Nolfiová žila, v současnosti a ve světle dnešních poznatků ji rozhodně nelze doporučovat.

Zastánců „živé stravy“ byla celá řada jako např. Němec Werner Kollath, Rus Ilya Mechnikov, Ital Sirtori, Německý zubař J. Snitzer a další, i když je pravdou, že mnozí propagovali pouze vysoký podíl syrové stravy, ne výlučně syrovou stravu. I v součastnosti je možné se setkat se zastánci „živé stravy“ (Litevka Ann Wigmore), kteří dnes zdůrazňují důležitost zachování enzymů v potravě z důvodu zdraví a správného trávení (2-3). Neexistují ovšem vědecké publikace, které by tuto nezbytnost podpořily. „Živá strava“ se skládá z naklíčených zrn či luštěnin, klíčků, ovoce, zeleniny, ořechů. Používá se hodně kvašených potravin (zelí, červená řepa atd.). Žádná potravina není zahřátá nad 45 °C, aby nedošlo ke zničení životaschopných baktérií, aktivních enzymů a enzymových inhibitorů. Většina dnešních zastánců na rozdíl od dr. Nolfiové jsou vegani - odmítají konzumaci vajec a mléčných výrobků.

K dodržování tohoto typu stravování je třeba silné motivace. V roce 1995 publikoval Nenonen (1) studii o positivních účincích syrové stavy na artritidu. Přitom odhadnul, že např. v pěti miliónovém Finsku se takto stravuje přibližně 100 až 200 lidí kteří se soustředí kolem dvou restaurací „živé stravy“ které v krajině existují. Je bez jakýchkoliv diskusí, že vaření ničí veškeré enzymy přítomné v potravinách a také některé vitamíny. Na druhé straně je pravdou, že právě vaření či jiná tepelná úprava umožnila začlenění některých velice hodnotných potravin do jídelníčku. Příprava jídla, i při značné míře šikovnosti zabere hodně času a tak se možná člověk dostane až do úrovně filozofické, péče o zdraví je správná ale: jíme proto abychom žili, nežijeme pouze proto abychom jedli, třeba i zdravě. Tento typ stravování rozhodně není vhodný pro děti.

Léčebný účinek krátkodobých kúr syrové stravy (od několika dnů až po několik týdnů) byl opakovaně potvrzen u mnoha onemocnění jako např. artritida, onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak, nadváha (4). Pro praktický život se jeví, že plně stačí když „živá stava“ představuje 25 až 50 % celkového podílu konzumované stravy.

MUDr. Peter Pribiš, Dr.P.H.

1 Nenonen M: Vegan diet, rich in lactobacili („living food“): metabolic and subjective responses in healthy subjects and in patients with rheumatoid arthritisKuopio University Publications, Medical Sciences, 1995
2 Howel D: Enzyme nutrition. The food enzyme concept. Avery Publishing Group, 1985
3 Santilo H: Food Enzymes. The mising link to radiant health, Hohm Press, Prescott Vallez, 1987
4 Schneider E: Nütze die Heilkraft unsrer Nahrung, Saatkorn, 1985

jedna_mamina
15. mar 2013

@actimelka Tuky: avokado (na SK ale nie su nc moc), za studena lisovane oleje, trebars olivovy, tekvicovy a pod
Bielkoviny: travoviny, trebars spenat, kapustoviny, hriby, ked nie uplne raw tak aj seitan, robi maso.
musim sa ale priznat ze ja by som sa bez orechov bala byt raw, najma ak clovek koji... a navyse nemoze soju a neje vajicka
drzim palce nech najdes tu najlepsiu cestu pre seba aj maleho

a este snad poznas vitarian.cz, to bola skvela raw kominuta ked som sa tomu venovala a niektore anglicke, tusim livingfoods a pod, tam iste najdes dalsie maminky

actimelka
15. mar 2013

@jaron ,@jedna_mamina dakujem vam za odpovede...jaron este som to cele nedocitala 😉 ale docitam vecer...nie nechcem byt 100 percent raw pretoze si to nemozem dovolit nakolko mam babo a ani nechcem...ale pravdou je ze som teraz tak na 70 percent urcite a je to ohromne co to so mnou urobilo...presla som zo zdravotnych dovodov najskor cez poznatky o beztukovej diete, potom cez Bukovskeho, cez Prof. Horakovu a jej postoj k oddelenej strave a napokon cez nemca Ernsta Guntera a jeho pristup k surovej strave...neviem ci vhodne ale spajam to tak, aby mi to vyhovovalo. A vyhovuje. Zatial sa takto stravujem od januara. Dolezite je ze som mavala crevne bolesti, co nemavam. Schudla som sice 20 kg, ale zda sa ze uz to pomaly stoji takze verim ze vaha sa ustali. Ma to vela kozmetickeych vyhod...mam dobru plet, som bez celulitidy, odpadli mi niektore bradavice s ktorymi som sa trapila...same od seba, mam dobru naladu pomerne stale, nic ma len tak nevytoci ako predtym...a myslim ze je to tym...takze tak...akurat este vela veci neviem a chcela by som sa o tomto stravovani dozvediet...
Ake ste mali vy prinosy, prip. minusy tejto stravy? dakujem za odpovede 😉

actimelka
15. mar 2013

@jedna_mamina jaj ozaj vitarian.cz poznam 😉

jaron
15. mar 2013

@actimelka my sme boli (ja a kamarát) vtedy úplne niekde inde, kde sme teraz a tiež ty, boli sme vyslovení fanatici, extrémisti, mladí, nevedomí.... 🙂, svoju skúsenosť so surovou stravou (s istou dávkou irónie alebo čierneho humoru 😀) si môžeš pozrieť tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vegetarianske-dieta-skusenosti-postrehy/
je to správa z 29. okt 2009 o 12:15

oscarka3
15. mar 2013

@actimelka len prínosy sú na takejto strave u nás. choroby a problémy aké som mala, tu radšej nebudem písať, bolo toho dosť veľa

actimelka
15. mar 2013

@oscarka3 a ako sa stravujes, na kolko asi surovou? si spokojna? kedy si zacala? stravuejete sa tak cela rodina?

oscarka3
16. mar 2013

@actimelka deti boli zo začiatku vita, neskôr vita/vege a pár rokov sa snažíme celá rodina o vita. samozrejme nakoľko sme vita, to záleží od zásob a fin.možností .spokojní sme všetci 🙂
aby som upresnila, tak my sme priaznivci tzv.stravy bulharských pastierov

jedna_mamina
16. mar 2013

@actimelka no ja som bola vita niekolko mesiacov, a robilo mi to dobre. ale bola som slobodna, bezdetna vtedy 🙂 vlastne som s tym prestala najma z organizacnych dovodov - vegetarian sa kdekolvek v spolocnosti este naje, vegan uz tazsie a vitarian - to je skoro nemozne. a este ten dlhy cas chrumania, velke mnozstva co clovek musi zjest ma trosku obtazovali 🙂
ale inac mne sa pozdava byt 70% raw, podla mna to musi byt docela super. mlieko si nepisala ze nejes, tak mozno nejake mliecne vyrobky papas? ak to Tvoj maly dobre znasa tak to Ti mozno az tak vela nechyba, snad len ten tuk

ozaj a nema Tvoj malinky exem, z nejakeho uplne ineho dovodu, terars z johnson vyrobkov deti mavaju? ale asi mu davas nieco prirodnejsie.. my sme robili masaz olejom, kazdy den. ale mozno robis a aj tak ma suchu kozticku?

martina1305
16. mar 2013

@actimelka na suchu kozicku dietatka mozes vyskusat aj mandlovy olej

nanyka
17. mar 2013

@jaron
@jedna_mamina

tie množstvá jedla sa časom zredukujú, toho sa báť netreba, len v začiatkoch telo pýta viac, je zvyknuté na pocit totálneho nasýtenia.. ja som 3 roky raw a jem len veľmi striedmo už veľmi dlho...

nanyka
17. mar 2013

@jaron tak o sóji sú rôzne teórie, zástancov či odporcov..
ja si za svojim stojím, okrem toho mám informácie z veľmi dobrých zdrojov, o zdravú výživu sa zaujímam už 22 rokov, a stále si ďalej svoje znalosti rozširujem... články typu "jedna babka povedala" ma nezaujímajú, viem, kde hľadať spoľahlivé zdroje informácií..
mám preštudovanú čínsku štúdiu, ak ti to niečo hovorí - od Campbell, 30 rokov robil štúdiu práve v Číne s veľmi zaujímavými výsledkami.. Dr.Mercola je napríklad tiež jeden z najlepších, obaja títo páni majú svoje teórie vyskúšané aj v praxi ..
o tom, že je sója v nefermentovanej podobe zdravá, ma nepresvedčí naozaj nikto + väčšina výrobkov i fermentovaných je z geneticky upravenej sóje, je to jedna z najčastejších GMO potravín...

tu je link k danej problematike:
http://articles.mercola.com/sites/articles/arch...

= na spodku článku sú vymenované nežiaduce účinky sóje, nielen narušenie hormonálneho systému, ako som spomínala ja - zistené na základe tisícok štúdií ..

miselkaa111
17. mar 2013

ahojte pridavam sa k vam..som vegetarianka..a aj moje dieta je vegetarian,aj moj priatel je vegetarian..stal s anim dobrovolne adkedy sme sa dali dokopy,lebo som si nevedela,predstavit zivot s masozravcom 🙂 no kazdopadne...mi to vyhovuje som vegetarianka ciastocne veganka niekolko mesiacov do roka 🙂 a chcela som sa spytat na tu soju ci neviete preco je zla dakujem 🙂

nanyka
17. mar 2013

@miselkaa111 ak nevieš po anglicky, tu máš jeden článok v slovenčine:

http://www.clinic24.eu/clanky/84/fakty-o-soji.aspx

jaron
17. mar 2013

@nanyka takže asi diskusia márna 🙂, keďže ako píšeš, o tom, že nefermentovaná sója je zdravá, ťa nepresvedčí nikto

nanyka
17. mar 2013

@jaron diskusia nie je nikdy márna, ale toto sú pre mňa fakty...
navyše poznám aj reálnych ľudí, ktorí mali problémy s hormónmi štítnej žľazy, dokonca šž bola vo veľmi zlom stave... po vysadení sóje z jedálnička problém vymizol, samozrejme to trvalo dlhšie... - bez liekov.

ale nechcem vám tu narúšať vaše prostredie, kto chce, nech sóju jedáva, len som mala potrebu vyjadriť názor aj druhej strany...

nanyka
17. mar 2013

napokon radšej zjesť sóju s láskou a presvedčením, že prospeje telu, než sa pchať niečím, čo človeku nechutí a berie to ako nutné zlo...
nie všetko je len o strave, psychika robí koľkokrát omnoho viac 🙂
+ samozrejme mnohé ďalšie faktory...

jaron
17. mar 2013

@nanyka

a čo fakty za sóju, už si sa nimi zaoberala?

a čo zdroje informácii, sú dostatopčne dôveryhodné? Zapodievajú sa odporcovia sóje aj dôkazmi o prospešnosti sóje tak, ako priaznivci sóje dôkazmi proti nej? Alebo vravia, že neexistujú? Alebo ich ignorujú?

osobné skúsenosti majú určitú hodnotu, ale nie je možné z nich vyvodiť princípy, sú subjektívne a napr. aj ten príklad, čo píšeš to nie je odborný, objektívny prístup nájdenia príčiny a dôsledku (viď príklad - 90 ročný zdravý fajčiar nie je dôkazom o prospešnosti fajčenia, tak ako 40 ročný nefajčiar s rakovinou pľúc nie je dôkazom o neužitočnosti nefajčenia)

nanyka
17. mar 2013

@jaron ale áno, zaoberala som sa aj faktami za sóju..
čo sa týka zdrojov, sú veľmi spoľahlivé a dôveryhodné, ten článok čo som hodila link od Dr. Mercola je jeden z najlepších odborníkov - a ak si všimneš, fermentované výrobky zo sóje práveže odporúča, takže nie je úplne proti...

áno, chápem, daný príklad bol jeden konkrétny, tých ľudí je omnoho viac a faktom sú rôzne štúdie ... no živí ľudia z mäsa a kostí budú vždy najväčším dôkazom pre mňa - a nebolo ich málo, zo sóje - nefermentovanej mali viac škody než úžitku... vždy ma zaujímajú okolnosti, prepojenia, súvislosti, nikdy si nerobím uzávery na základe jedného príbehu, je za tým oveľa viac, hodiny štúdií, komunikácii odbornou i laickou verejnosťou, konzultácií, overovania postupov v praxi atď...

a hlavne - jedna pravda je, že čo sedí jednému, nemusí druhému, takže na nejakú "univerzálnu pravdu" neverím, také niečo neexistuje...

jaron
17. mar 2013

@nanyka
tak si zober už len "odbornosť" toho článku, čo si sem dala odkaz http://www.clinic24.eu/clanky/84/fakty-o-soji.a...

Tvrdenie článku: Fakt: Japonci a Číňania skonzumujú denne v priemere len 10 gramov sójového jedla (asi 2 čajové lyžičky). Ázijci konzumujú sóju v malom množstve, ako pochutinu, nie ako náhradu za živočíšne bielkoviny.
Skutočnosť: možno nie všade v Ázii konzumujú veľa sóje, to by bola čiastočná pravda, ale, najviac sóje konzumujú práve tam, kde sú ľudia najzdravší a kde sú ľudia aj najviac sledovaní odborníkmi - na Okinawe. A zároveň to nie sú iba fermentované výrobky, ale v značnej miere práve tofu a sójový nápoj.
Mimo Ázie - miesto s relatívne vysokou koznumáciou sóje (tofu, sójový nápoj) - Loma Linda (Kalifornia) - znova miesto dlhovekosti.

Tvrdenie v článku: Fakt: Najmodernejšie sójové výrobky nie sú fermentované (a tak toxíny nie sú neutralizované) a sú spracované spôsobmi ničiacími bielkovinu a tvoriacími toxíny.
Skutočnosť: zamýšľal sa vôbec pisateľ tejto vety nad tým, čo vlastne píše? Čo je to spracovanie - spôsob - ničiaci bielkoviny? Myslel varenie? A pri akom spracovaní sa ničia aké toxíny? (Nielen v sóji, ale vo všetkých strukovinách sú látky, ktoré nie sú prospešné pri surovom použití, preto sa všetky strukoviny musia tepelne upraviť, čím sa tieto látky eliminujú, lenže to znie trochu opačne, ako sa tvrdí v článku)

Tvrdenie článku: Fakt: Sója a sójové jedlá spôsobujú nedostatok vápnika a vitamínu D, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti. Sú to vápnik zo zeleniny a vitamín D z morských jedál a zo slnka, ktoré maju preventativny účinok proti osteoporóze u Ázijcov, nie sójové jedlá.
Skutočnosť: tu použijem vyjadrenie Dr. Ken Burke Loma Linda University - Fakt, že sója zvyšuje potrebu tela na vitamín D, je najnovším nepodloženým tvrdením. K vápniku: v stanovisku Am. dietetiockej asociácie (to je tá, čo sa v článku o nej hovorí, že sa bojí robiť štúdie o sóji, lebo sa vraj obáva o zdravie ľudí) sa sója uvádza ako jeden zo zdrojov vápniku (a nieto ešte aby sója znižovala vápnik v tele).

Atď., bolo by to ešte na dlho

jaron
17. mar 2013

@nanyka
samozrejme súhlasím, že život nie je len o strave, jeho zmysluplnosť a nasmerovanie je asi to najdôležitejšie, pohyb atď. k tomu. Tiež sa dá zdravá strava zostaviť aj bez sóje, netvrdím, že sója je nevyhnutná.

nanyka
17. mar 2013

@jaron nie so všetkými bodmi tam súhlasím, no skôr by som prijala tvoje stanovisko k článku prvému - v angličtine, to je ten od Dr. Mercola , ktorého prácu si veľmi vážim a ktorého som v komentoch hore i spomínala.
- on napríklad sóju vychvaľuje kvôli vit. K2, ktorý je dôležitý práve pre vstrebávanie vit. D a sója ho práve obsahuje..

v slovenčine je len veľmi málo dôveryhodných zdrojov, nehovoriac o tom, že ak sa aj opierajú o štúdie, neuvádzajú zdroj , alebo vyberajú len také, ktoré im vyhovujú, nie je to objektívne...takže sa ospravedlňujem, ale v slovenčine som nemohla hodiť kvalitnejší článok..no napriek tomu, sú tam mnohé fakty pravdivé, inak by som si nedovolila ho tu uverejniť...
keby som ho však mala po bode rozoberať a argumentovať z dobrých zdrojov, tak píšem seminárnu prácu... tú námahu nech si dá každý, koho to zaujíma a do hĺbky nech si to preberie... 😉

jaron
17. mar 2013

@nanyka
Dr. Mercola je alternatívny a kontroverzný lekár. Nevravím, že všetko, čo tvrdí je zle. Ale nie je celkom pre mňa dôveryhodný zdroj.

(ja viem, WHO, FAO, ADA... to všetko sú "skorumpovaní, podplatení farmaceutickým priemyslom" 🙂 atď., takýmito tvrdeniami proti týmto organizáciam sa väčšinou vyraďujú niektorými inými "odborníkmi" z hry, chcem tým hlavne ukázať, aby sme si uvedomili, že máme radikálne rozdielne zdroje informácii.
Ale nie sme, dúfam, inak osobne proti sebe, i keď pokladáme za dôveryhodné niečo iné 🙂)

nanyka
17. mar 2013

@jaron aha, tak to ja zase uprednostňujem práve alternatívnych doktorov, v Čechách mám napr. obľúbeného MUDr. Jana Hnízdila, u nás na SK zase MUDr. Fullovú - Škola verejného zdravia atď, vymenovala by som ich viac.. príde mi, že k zdraviu pristupujú holisticky a neriešia zdravotný problém potláčaním symptómov liekmi, hľadajú príčinu a to sa mi práve páči..
srdcu blízka je mi aj ajurvéda či tčm, tisícročia podložené výsledkami 🙂

ale to vôbec nevadí, že každý máme iný názor, veď o tom je život a určite nie sme proti sebe, to by ma ani nenapadlo 🙂

čo už by to bolo za nudu, keby sme všetci boli rovnakí 😉 ja mám rada všetkých ľudí, dokonca aj tých, čo mi ublížili (ach ja masochista 😀 .. srandičky) .. načo plytvať energiou na nenávisť 🙂
tak díky za pokec, bolo mi cťou poznať hlbšie tvoje názory a idem ja na prechádzku, pekný deň 😎

jaron
17. mar 2013

@nanyka rozumiem ti, o p. Fullovej som už počul, pán Hnízdil je celkovo známa osobnosť a myslím, že má veľa dobrých názorov
nedávno som sa stretol s veľmi milou dr. ajurvédy, dokonca spolu tak trochu spolupracujeme

čo sa týka celostného holistického prístupu k liečbe a zdraviu, ten je nesmierne dôležitý. Náš bežný systém často nemumožňuje ho celkom aplikovať (nemyslím, že je to len problémom lekárov, nechcem ich kritizovať, skôr je to celkový systém, v ktorom sa nachádzajú, už len napr. klasická vec - niet čas)

chcel by som však dať do pozornosti na jednu často zabúdanú vec, často sa tvrdí, že tá alternatívna, alebo niekedy tzv. východná medizcína je komplexná, holistická oproti tej tzv. klasickej, západnej, ale ono to je pravda len z časti, ako som už písal, väčšinou je ten bežný systém nie dobrý, ale mnohí skutoční vo svete uznavaní odborníci, univerzity, predstavitelia tzv. západne medicíny, uznávaní napr. aj WHO a pod. sú skutoční predstavitelia holistického, celistvého prístupu k človekovi a zdraviu. A možno niekedy predstihujú i tých tzv. alternatívnych, alebo tzv. východných.

Čiže je často rozšírená taká schéma - alternatívny, východný = komlexný, holistický; západný = liečiaci iba príznaky, ktorá však nie je vždy (veľa krát) pravdivá.

Peknú precházdku ti želám, aj keď asi si už na nej 🙂.

kathrin17
17. mar 2013

ahojte ludkovia! Som velmi rada, ze som na vas natrafila....zajtra budem citat co vsetko je tu popisane ...kamaratka mi poslala jednu knizku o tom,ze clovek bol stvoreny pre to, aby jedol iba zelenu a surovu stranu a ze mu bol cert dlzny ohen, hrnce a koreniny so solou 😀 velmi ma to inspiruje...uz par dni sa snazim stravovat tak,ze rano len ovocie, obed jedavam lasicky vareny a na veceru zase len zelenina....a celkom mi to vyhovuje, i ked by som velmi rada, vynechala aj ten vareny obed...musim si to poriadne nastudovat.....

nanyka
17. mar 2013

@jaron áno, viem čo chceš povedať, to je pravda, systém je nastavený trošku zle,no...
na klasickú medicínu som nezanevrela, len vždy vyhľadávam pokrokových doktorov, ktorí majú otvorenú myseľ a vedia ju nakombinovať s alternatívou, keď sa skĺbia tak sa dá holistický prístup aplikovať veľmi dobre 🙂

mnohí nadávajú na slovenské zdravotníctvo, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sme na tom ešte veľmi dobre, samozrejme závisí aj od jednotlivých doktorov a ich možností, ale keď to porovnám so západom (žijem v zahraničí), tak tu sa na nás nechytajú...
ale ťažko zovšeobecňovať, to sa naozaj nedá .. vyhnúť sa chémii ale naozaj snažím, klasickú medicínu využívam hlavne kvôli rôznym biologickým rozborom, ktoré potrebujem k sledovaniu svojho zdravia a v liečbe si pomáham prírodou, tá je zázračná + telo má regeneračné schopnosti ..

ďakujem, prechádzka ma nabila energiou 🙂

nanyka
17. mar 2013

@kathrin17 ako sa volá tá kniha?