Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
12. okt 2010

moj otec mal toho roku dost malo zeleninky, mali sme velmi smutnu udalost a tak sa mu velmi nechcelo nic robit ☹ ved ani sa mu necudujem... no aspon to co bolo sme pojedli cez leto, no tento rok sa nejake slavne zasoby nekonaju

zojec
12. okt 2010

@anlu toho roku sa darilo len cuketam, tekviciam, uhorkam.. a aj to sa cudujem, ze nesplesneli z tych dazdov... bud. rok chcem zasiat aj baklazany.. nemate skusenosti s pestovanim? ma odhovaraju, ze je tu dost chladno na baklazan... vyskusam v tej mojej prdavej zahradke 😉

anlu
12. okt 2010

@zojec moja teta pestovala baklazany ale je pravda ze u nas je teplejsie... no ved existuju skleniky a foliovniky

anlu
12. okt 2010

@zojec no a ako napotvoru sme nemali toho roku ziadne tekvice nasadene ☹ ale aspon ze uhorky boli

anlu
12. okt 2010

@havino mozes prosim ta upresnit v tvojom recepte na tortu z pudingov, koko vody na ktory puding ide? davam dokopy recepty tak aby to bolo presnejsie 😉

oscarka3
13. okt 2010

@anlu ,ten zbytok z toho mlieka môžeš využiť aj takto: http://vitakucharka.blog.cz/0912/jablkove-kosicky

oscarka3
13. okt 2010

ja som deťom stravu nosila do škôlky ale lekárka mi napísala papier,že majú doporučenú diétu 😀

havino
13. okt 2010

@anlu jasné, treba nechať dieťa, nech si chute vyberie, podľa mňa si vie intuitívne samo vybrať, čo jeho telíčko potrebuje... Takže kľudne aj
K tomu receptu: na čokoládové cesto idú 2PL vody, na tie ostatné dve iba po 1PL vody. Kvôli tomu, že kakaové cesto býva také tuhšie.
@rancuzkaf posúchy sú také klasické slovenské jedlo - múka, zemiaky, voda, soľ.... Stará mama ich robievala na peci, ja ich robievam na teflonke na sucho. Potierame masielkom. Ten koláčik, čo si uviedla poznám tiež pod názvom krehký jablkový koláč - suroviny sú identické, iba zemiaky tam nejdú. Cesto je po upečení také krehké, ale keď postojí, zmäkne od jabĺčok. Tiež sa robí tak, že z vrchného cesta sa porobia šúľky a tie sa v tvare mriežky ukladajú na jabĺčka. Tak je to tiež fajné. Skúsim ten koláčik aj so zemiakmi, zrejme bude taký vláčnejší 🙂
@zojec ja som pirohy tiež robila z celozrnnej a vydarili sa, trochu som sa bála, že cesto bude tvrdšie ale nebolo 🙂

havino
13. okt 2010

@rancuzkaf a veru máš pravdu, že z celozrnnej múky sú tie pirohy sýtejšie 🙂

anlu
13. okt 2010

@oscarka3 mnaaaaaam to vyzera fajne 😀 uz som si to pridala do zaloziek 🙂 dnes som to supla do ovsenych vlociek a ma tu super chut

anlu
13. okt 2010

@adriana7 idem skusit upiect tvoj chlebik 😀

lussy23
13. okt 2010

Rozprávali ste tu o posúchoc? Nemáte recept?

rancuzkaf
13. okt 2010

@havino aha, tak ja poznam posuchy pod nazvom lokse🙂......obcas robievam, bud len take same s cesnakom a olejom alebo plnim surovou kyslou kapustou...ja do cesta ale vodu nedavam, je to na nieco potrebne?

@lussy23 ja to robievam od oka, uvaris zopar zemiakov v supke, postruhas na jemno a spracujes s mukou na cesto tak, aby sa ti nelepilo pri valkani posuchov, samozrejme podla chuti osolis a potom uz len pecies na sucho na panvici

anlu
13. okt 2010

tak, chlebik je upeceny... vyzera vyborne som zvedava ako bude chutit 😀

oscarka3
13. okt 2010

@havino ,posúchy sú so zemiakmi?

oscarka3
13. okt 2010

niekde volajú aj langoše-posúchy ,alebo osúchy.v každom kraji iný názov 🙂 .my máme radi párance ale tam sa pridáva bravčová masť.

havino
13. okt 2010

@rancuzkaf áno! to sú posúchy! aj kapustou sa plnia - vtedy sú to kapustniaky 🙂 Vodu treba podľa toho, či dáš viac zemiakov a menej múky alebo naopak 🙂 Keď sú viac zemiakové ako múčne, tak to drží lepšie. A tiež záleží od druhu zemiakov - niektoré sú sypké, iné také mazľavejšie... Ale ak nepotrebuješ, tak je to OK 🙂

@oscarka3 áno, sú so zemiakmi. Langoše sú u nás z kysnutého cesta a vyprážajú sa na oleji, tak riadne, plávajú v ňom 😝 A vytvoria sa na povrchu také bubliny. A čo sú párance?

havino
13. okt 2010

@anlu držím palce s chlebíkom 😉

lussy23
13. okt 2010

@rancuzkaf - to je zemiakové cesto, to poznám. A vy robievate posúchy?

oscarka3
13. okt 2010

@havino ,párance: múka+ voda, urobiť cesto, vyvaľkať, nie na veľmi tenko a nakrájať dlhé ,širšie rezance. /dakedy sa nekrájalo ale trhalo/. upiecť zemiaky v šupke.párance uvariť.upečené zemiaky rozpučiť a zmiešať s párancami a bravčovou masťou

anlu
13. okt 2010

chlebik sa podaril 😀 😀 😀 😀 mnaaaaam je taky fajny... len som dala namiesto tymianu saturejku a som len nuchala a nuchala ako to krasne vonalo 😀

adriana7
14. okt 2010

@zfidorka
tak daj potom vedieť, čo ty na to... 🙂

adriana7
14. okt 2010

@zojec ,
nedaj sa odradiť, že je u nás zima, my máme už druhým rokom svoje vlastné figy, a to sme severný okres 😉

zojec
14. okt 2010

@adriana7 😉 figu uz mam v crepniku.. este je malicka, ale na jar uz pojde vonku.. 😉 len jej musim najst pekne teple slnecne miestecko... 😉 ja som si doniesla taky konarik z chorvatska a dala do zeme... tak uvidim co z toho bude.. 🙂 na jar skusim ten baklazan.. ved nevadi ked bude mensi... 😉

adriana7
14. okt 2010

@anlu ,
tak to som rada, normálne idem upiecť aj ja...moja mama, profi kuchárka mi poradila, že ak mám problém s nakysnutím celozrnného chleba, mám dať na 1 kg 2 kocky droždia, ešte som neskúšala, ale ona áno, je vraj super dierový...
ešte k tým perkom a šúľancom, ja to tiež neznášam robiť, je to prplačka, tak sa raz za štvrťrok do toho pustím v sobotu, urobím strááášne veľa a zamrazím si na tácke, potom to šupnem do sáčikov, a jaká som happy, keď potom hocikedy v týždni mám uvarené za pol hoďku 😀

adriana7
14. okt 2010

@zojec ,
v nedeľu večer som na čt2 pozerala dokument o rovnako "eko-bio-postihnutých" ako my, a tam bol super návod na pestovanie teplomilnej zeleniny: urobíš si z drevených kolov a dosák takú ohrádku nad úrovňou zeme (cca 50 cm), vyzeralo to ako povrchové kompostovisko, a tam vrstvíš :
1. vrstva hrubé konáre
2. drevnú drť
3.piliny alebo hobliny
4. zrelý kompost, alebo hnoj
ako medzivrstva je vždy klasika zemina a aj posledná vrstva, môžeš ešte prikryť tmavou netkanou textíliou
... v takýchto záhonoch je až o 10 stupňov vyššia teplota (kôli tleniu) a ani v noci záhon nevychladne, tam sa ti tie baklažány určite podaria 😵 😵 😵

zojec
14. okt 2010

@adriana7 fuha... 🙂 to by ma nenapadlo.... som zvedava co povie mm, ked mu to navrhnem... 🙂lebo to bude musiet vyrobit .. inak kto mate kompostovisko, doma vyrobene, aj ho zakryvate??

anlu
14. okt 2010

@zojec moj otec ma a neprikryva ho

anlu
14. okt 2010

@adriana7 podaril sa a vsetkym chuti, mne tam akurat semienka chybaju ale skusim prihodit nabuduce 😀 mne krasne vykysol, som mala pocit ze az velmi 😀 😀 😀 a inak ja mam radsej taky hustejsi chlebik nie velmi dierovany

zfidorka
14. okt 2010

@adriana7 uz som pozrela 😉 suhlasim s tym, ze treba jest vela surovej stravy - zelenina, ovocie, stavy - toto ma nakoplo, ze musim este viac uviest do praxe...
farmaceuticky priemysel je podla mna veeeelmi o biznise, neuznavam liecenie stylom pchat do seba kopu liekov, podla mna je dolezita prevencia (co ale ziadna reklama neponuka - co je velmi smutne ☹ )...
s cim sa zatial nestotoznujem je liecit "vsetko" mega davkami vitaminu C...