Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
20. jan 2011

@adriana7 mne biomila dobre kysne, ale my mame asi taku super klimu v byte ze u nas vsetko vykysne (aj ja 😀 )

zojec
21. jan 2011

@anlu xi xi xi.. som sa pobavila.. aj mne kysne zadok aj biomila 😀 vcear som zas piekla fugasa, a najlepsie sa mi podaril zo vsetkych a aj svokre chutil .. 300g, T650 a 200g celozrnna hladka spaldova biomila 😉

anlu
21. jan 2011

@zojec 😀 😀 😀 aspon nie som sama... no idem ja pohladat recept, lebo uz kazdy vyskusal len ja nie 😝

oscarka3
21. jan 2011

@anlu , ja som dnes vyskúšala, práve sme dojedli ale ja som dala vyše 300g bio celozrnnú a doplnila bio hladkou. chutilo nám 😉 .

anlu
21. jan 2011

@oscarka3 a celozrnnu asi pesenicnu ze? mam teraz len raznu... musim dokupit

jaron
21. jan 2011

@anlu práve hovorím manželke: "no idem ja pohladat recept, lebo uz kazdy vyskusal len ja nie" 😀
ak nájdeš, daj vedieť 🙂, nechce sa mi hladať

jaron
21. jan 2011

už som našiel: strana 138

petal
21. jan 2011

citam vas citam, ale zatial som len na 20 strane, aby som sa nepytala na to, co uz bolo povedane. Ale predsa, mate nejaku zaukimavu a prakticku veg. kuchardku knihu, co by ste mi odporucili? Doma mam recepty na fajn casy, co som kedysi davno dostala ako darcek, ale uvitala by som aj nieco ine na inspiraciu. Mam pocit, ze jem len strukoviny a tofu. A este mate niekto tu knihu Vegetarianske dieta? Potrebovala by som si nastudovat o veg. strave aby som sa vyhla chybam. Nerada by som sebe aj detom uhnala nejake zdravot. problemy. Ja som v minulosti veg. stravou dost nezdravo schudla a nerobilo mi to dobre, ale to bolo preto, ze som sa nestravovala spravne. Nechcem u deti prejst na ciste vegetarianstvo, ale ked mi mäso nechcu stale hladam nahrady. A s manzelom sme sa rozhodli sa trosku zlepsit v kvalite vyzivy a uvidime, ci sa to prejavi aj na zdravotnom stave. Preto hadam nejaku literaturu, kde su ucelene informacie na jednom mieste. Dik A musim sa pochvalit, dnes mi aj deti aj manzel zjedli natural ryzu a dcetra si pytala aj duplu, co ma potesilo, len skoda ze ju jedla cistu, iba s paradajkami a syrokremom. Tofu vyplula 🙂

jaron
21. jan 2011

@petal ahoj, že na 20. strane, tak to máš čo robiť 🙂, ani sa mi nechce veriť, že sme toho už toľko všetci popísali.

čo sa týka kníh, dám ti zopár mojich typov:

samozrejme klasika Roman Uhrin - Zdravá kuchyňa v teorii a praxi, len či sa ešte dá zohnať, to je otázka, alebo iné knihy od Romana: Nevařte podle kuchařek a Bio "kucharka"...

čo sa týka teórie, tak je výborný Dynamický život, je to o zdravom životnom štýle celkovo, viac napr. tu:
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=5520
ľahko sa to číta, je praktická, jednoduchá ale pritom hodnotná

a potom výborná kniha Zdravie a sila v potrave:
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=5905
perfektný prehľad potravín, zloženie, účinky, prípava atď.

a ešte som našiel dobrú knihu v antikvariáte: Vychutnaj život, lenže na obrázku je iná kniha, tak teraz neviem, čo vlastne naozaj predávajú, ale tá Vychutnaj život za 5 € by sa oplatila, je farebne ilustrovaná, je o výžive, zaujímavá
http://www.antikvart.sk/index.php?action=nahlad...

Píšem všetko knihy, ktoré máme doma.

Kniha Veg. dieťa od Dr. Bukovského sa dá zohnať už iba na internete, len teraz neviem presne zohnať odkaz, tuším niektoré zo žien vedia.

oscarka3
21. jan 2011

@anlu , ano, pšeničnú som dala .ražná sa už minula.

oscarka3
21. jan 2011

@rancuzkaf , ďakujeme za recept na "funesa", rodina práve diskutuje, že to bolo dobré 🙂

zfidorka
21. jan 2011

@adriana7 @anlu v bioobchode v ke maju tieto kakaove boby: http://eshop.lifefood.cz/index.php?main_page=pr... stoja 4.40 eur

ja sa chystam na "funesa" zajtra, chcem tam dat provensalske korenie, ked sa to vola provensalsky chlieb 🙂 minule som robila s olivami a struhanym syrom, zjedla som ho cely sama 😅

anlu
21. jan 2011

@jaron 😀 tak uz si ho nasiel, ja sa chystam urobit zajtra...
@petal ja tiez odporucam tie knihy co pisal @jaron a Zdrava kuchyna v praxi, myslim ze aj v novom vydani. Aspon ja som ju videla, bola sice drahsia ale aj tak sa podla mna oplati su tam super recepty
@zfidorka dakujem 🙂

briketa
21. jan 2011

ahojte, isli sme na navstevu k vegetarianskym kamosom a poriadne som nic nemala doma, tak som uvarila vajicka, uvarila quinou, tu pomiesala s hummusom a naplnila polovice uvarenych bielkov. bolo to fajn a uplne jednoduche! len davam ako tip.

petal
25. jan 2011

Ahojte. Prave som citala jeden odkaz na badatelovi, kde sa uvadza, ze sa zistilo, ze soja je skodliva. co si o tom myslite? Ja teda neviem, ale uz mi napada, ze pomaly nebudeme mat co jest, lebo vsetko je nezdrave. A teda nebudem sama seba presviedcat, ako mi chuti surova strava a ako je to pre mna super, ked to pre mna super nie je.

jaron
25. jan 2011

@petal ahoj, bádateľ a sója - to sa tu myslím pomali občas premelie a po nejakom čase sa to znova vráti táto téma

čo k tomu napísať? jednou vetou by som to povedal, že: bádateľ sa mýli a sója je zdravá
a potom asi desiatimi stranami, že prečo, ako, na čo, atď. 🙂

ak budem mať čas ak budeš chcieť, môžem aspoň trochu zopár zaujímavosti k tejto téme

žiaľ, rôzne dezinformácie a často úplné protikladné informácie v oblasti výživy i celkového zdravia spôsobujú jeden smutný efekt, že mnohých ľudí potom vedú k pochopiteľnej rezignácii a vykašľaní sa na všetko, čo by sa mohlo volať zdravá výživa a pod. Väčšinu týchto dezinformácii majú na svedomí rôzne populárne časopisy, kde často nájdeme protirečenie dokonca niekedy i v jednom čísle na rôznych stranách. A časť senzácie chtivý a pod. smery. V jednoduchosti, vyváženosti a v striedmom prístupe je však sila. Nenechaj sa zmiasť a znechutiť. Vo svete vedy o výžive väčšinou panuje úžasná zhoda. Určite sa nemusíš nútiť jesť to, čo ti nechutí, nemusíš mať ani všetko 100 % BIO, nemusíš jesť všetko surové, dokonca nemusíš byť ani 100 % vegetariánka a predsa sa môžeš stravovať primerane zdravo a napr. z týchto vecí zaradovať pomali a postupne to, čo je v rámci tvojich možností, schopnosti a stotožnenia sa s tým, pričom nemusíš mať strach, že nie si v tom "dokonalá".

jaron
25. jan 2011

Ahojte,

teraz piatok bude v Martine I. Bukovský a potom bude bývať Kurz varenia, ak bývate niekto neďaleko, odporúčam, viac tu:

http://www.zivotazdravie.sk/klub-zdravia-martin...

lanczi
25. jan 2011

@jaron ,ja som sa tiez docitala na nadatelovi o skodlivosti soje,moze byt geneticky modifikovana a obsahuje aj estrogen co nie je prospesne pre zdravie..ja som mu aj pisala prednedavnom ohladne mojho zdravia a dost veci co mi odporucil je skvelych lebo badam zlepsenie,neodporuca soju a ma tak kopec dobrych clankov aj o inych ako soja,oplati sa to precitat..mna o tej soji presvedcil ale samozrejme nemusi kazdeho..

jaron
25. jan 2011

@lanczi ahoj, nehovorím, že všetko, čo je na badateľovi je zlé, to určite nie
a keď si bežný človek prečíta články o sóji odtiaľ, sú písané presvedčivo, takže logicky väčšinou väčšinu čítajúcich presvedčia

petal
26. jan 2011

Dakujem jaron, upne si vo svojom prispevku vystihol to, co si myslim aj ja.

petal
26. jan 2011

mne inac dost na tych forach, kde vyvracaju a spochybnuju nejake informacie chybaju aj nejake poyitivne veci. Napr. napisu 100 odkazov o skodlivosti soje a neuvedu, ze existuje mozno aj 200 odkazov o prospesnosti soje. To sa mi zda nefer a zavadzajuce pre ludi, potom to fakt vedie k tomu, ze sa ludia vratia k svojim starym navykom. Vsetko aj to nazdravsie ma svoje negativa aj pozitiva, treba si len vybrat, co prevysuje. ci ten benefit prevysuje riziko.

petal
26. jan 2011

Ano, soja obsahuje fytoestrogeny, ale tie predsa nemusia byt rizikove pre vsetkych. Ak vobec su rizikove.

lussy23
26. jan 2011

ahoj, mám malý problém. Už dávnejšie som chcela urobiť tie placky, čo tu bol kedysi recept, ale tú kukuričnú mpku neviem zohnať. Vy ju kde kupujete? lebo by som šla i do iného mesta.

zojec
26. jan 2011

@lussy23 ja kupujem v zv v bio obchode 🙂 ale myslim ze ten recept bol z polenty, nie? tu dostat v DMku 😉

lussy23
26. jan 2011

@zojec tak u nás bio obchod nie je a dm jedine drogéria, to akože tam? 🙂

zojec
26. jan 2011

@lussy23 ano presne tam 🙂 je tam velka policka s bio vecami,cez muku, susene ovocie, stavy, strukoviny, ... urcite najdes 😉

lussy23
26. jan 2011

teda, to som nevedela, 🙂

oscarka3
26. jan 2011

@lussy23 , aj v hypernove mávajú

jaron
26. jan 2011

Ahoj @petal Aj bez mojich „múdrych rád“ 🙂 si nastolila logické otázky, ktoré by som určite spomenul (i keď trochu viac rozvil) aj ja, keby som začal k tej téme písať.

Snáď za zmienku stojí aspoň jedna vec: bádateľ uvádza, že v podstate neexistuje historický precedens konzumácie väčšieho množstva sóje a jej vplyv na zdravie ľudí, lebo konzumácia vyššieho množstva sóje v Ázii, je podľa neho fáma.

Myslím, že takéto veci sa dajú ľahko overiť. Je to nepravdivá alebo aspoň nepresná informácia. Možno v celej Ázii nie je všade rozšírená konzumácia sóje (tofu, sój. mlieko...) vo veľkom množstve, ale dôležité je skôr vedieť, koľko sóje konzumujú obyvatelia, ktorých zdravie je dobre zdokumentované. A tam sa naozaj používa sója pre nás v relatívne naozaj vo veľkých množstvách (a nie iba fermentované sój. potraviny ale i sója bežne dostupná aj u nás – tofu alebo sójové mlieko), pričom títo obyvatelia patria k najzdravším na svete. Takže toto je prvý a dosť podstatný omyl bádateľa.

Na overenie zdravotných účinkov sóje existuje dosť dobrý (až výborný) historický precedens.

lussy23
27. jan 2011

@oscarka3 - tá u nás nie je. ale keď tá múka nebude ani v Dm-ke, budem musieť do PB 🙂 a ako vlastne tie placky vyzerajú?