Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
17. feb 2011

@anlu ono kokosovy olej je vynikajuci aj na masaz 🙂 krasne vonia, ale aj chuti 😀 😀

oscarka3
17. feb 2011

@anlu ,mne robí známa v DM a hovorila,že mali problém ten olej zaradiť, podľa toho, čo je na ňom napísané 🙂 /aj na pokožku, aj na varenie/

zojec
17. feb 2011

@oscarka3 moja znama zas je maserka a ona pouziva kokosovy olej na masaz.. od saloos 🙂 ale ze z neho fukne sem tam aj do varenia, alebo si z neho odchlipne 😀 aj ja som u nej vyskusala... 😀 😀 😀

oscarka3
17. feb 2011

@zojec , ja ho do jedla dávam deťom, sebe len občas. dnes som ho mala v banánovo-jahodovom mixe.a ako krém, ho používame všetci 🙂 . mohli by byť častejšie takéto akcie. ja sprostá, som naň naučila aj svokru 😒 , mohla mi dať kupón, ale teraz si ho nechá 😖

zojec
17. feb 2011

@oscarka3 😀 😀 😀 ja ho nepoznam v kuchyni, preto ho chcem kupit a vyskusat.. hm.. ktovie kto by mi mohol dat este jeden kupon :D

anlu
17. feb 2011

@zojec @oscarka3 ano viem ze je to super aj na pokozku len asi si velmi niektory nevedia predstavit ze aj do varenia, aj ked ja som cele tehotenstva sa dzabala olivovim olejom a to je to iste ze? aj na varenie aj na telo 😀 potom som vonala ako taka mega oliva 😝
ja chcem tiez vymamit od segry 🙂

indy
17. feb 2011

ja som z kokosoveho oleja v lete robila aj nechtikovu mast 🙂
a skvely je aj na pecenie palaciniek, vymazavanie foriem no super vsestranne vyuzitie 😉

oscarka3
17. feb 2011

@indy , áno, len keby nebol taký drahý 😖

jaron
18. feb 2011

Ahojte, toto vás bude asi zaujímať, sú to krátke záznamy z tiskovej konferencie usporiadanej Českou společností pro výživu a vegetariánství dňa 1. 10. 2009 k Svetovému dňu vegetariánstva:

Otakar Jiránek - riaditeľ spoločnosti Country Life (možno poznáte túto značku z niektorých výrobkov, ja som tam rok diaľkovo študoval, tak som sa s ním stretol osobne a osobne poznám aj Country Life neďaleko Prahy)

https://www.youtube.com/watch?v=zLI6yk4Scj8


Ondřej Liška bývalý minister školství, mládeže a tělovýchovy České republiky:

https://www.youtube.com/watch?v=Da9jeCrvLkg
anlu
18. feb 2011

kto robite sojove mlieko, robite z uvarenej soje alebo zo surovej? nasla som totiz dva rozne recepty jeden je z varenej a dalsie su z nevarenej. Len chcem vediet ake mate skusenosti ze ktory postup je lepsi...

oscarka3
18. feb 2011

@anlu , ja som robievala z varenej.

anlu
18. feb 2011

@oscarka3 ja som teraz robila z varenej a nejake cudne sa mi zda... neviem ci som nieco zle urobila alebo len mne sa zda cudne 😕 vies mi aspon zhruba napisat postup? nakoniec som dala soju do mraznicky a namocila dalsiu ze vyskusam aj ten druhy recept.
a jogurt dopadol tak ze je z neho skor jogurtove mlieko a chut neviem ci je dobra lebo neviem ako by mal chutit ale Oli ho jedla a nestazovala sa, tak asi dobry. Problem je v tom ze nemali bifidovy jogurt taka si preto nie je hustejsi.

oscarka3
18. feb 2011

@anlu ,z uvarenej soje som zliala vodu, v ktorej sa varila a nahradila ju čistou prevarenou. rozmixovať , nechať pár minút postáť a precediť, dochutiť medom

oscarka3
18. feb 2011

@anlu a čo sa ti zdalo čudné?

havino
18. feb 2011

@anlu ja mlieko varievam zo surovej sóje. Namočiť na 12 hodín, vodu zliať, rozmixovať s 1 šálkou vody. Nechať zovrieť vodu s trochou soli a capnem tam tú sójovú hmotu. Varím cca 15 minút. Ešte teplé scedím a nalejem do sklenených fliaš. Uzavriem také teplé - je to akoby sterilizované. Po vychladnutí dám do chladničky 🙂

havino
18. feb 2011

@divoska no ja som sa nejak veľmi neurazila na ble kaše 🙂 Asi som to blbo napísala 😅 Pred časom tu totiž bola debata o kašiach pre bábätká a myslím, že jaron spomínal, že tie instantné, aj keď sú kvalitné, bez príchutí a cukru, sú menej hodnotné ako jednoducho uvarená obilnina.
@jaron, asi si prehliadol moju otázku 🙂 Prosím Ťa, ak vieš, môžeš mi napísať, či je veľký nutričný rozdiel medzi instantnou kašou a kašou z čerstvej obilniny? Teda napr. z ovsených vločiek, pohánkových atď... 🙂

zfidorka
18. feb 2011

@havino prave dnes som hladala odpoved na tvoju otazku ohladom kasi 😉
takto propaguju kase nestle:
Všetky Nestlé kaše (okrem Nestlé detskej krupičky) prechádzajú pri výrobe unikátnou technológiou CHE. Podstatou tejto technológie je enzymatické štiepenie obilných škrobov na jednoduchšie zložky. Vďaka technológii CHE sú kaše ľahko stráviteľné a sýte.
viete nieco o tom? su kase varene priamo z celych obilnin tazsie stravitelne? predpokladam ze je to len nejaky marktingovy tah 😒
ja varim malej kase z celej ryze, pohanky lamanky, celeho psena, kukuricnej krupice, ovsenych vlociek... casovo ma to nejako nezatazuje, kedze ryzu a pseno varim v tlakovom hrnci, tie ostatne varim par minut...

havino
18. feb 2011

@zfidorka tak na toto Ti odpovie asi iba jaron 😕 A Ty robíš kaše na vode? Lebo ja som ich robila v dojčenskom mlieku HAMI a preto som hľadala spôsob, ako urobiť kašu bez varenia. Našla som tie kaše NOMINA, čo sa mi zdala dobrá voľba.

zfidorka
18. feb 2011

@havino ja viem, ja som hladala ci ti niekto odpovedal 🙂
robim na vode + obcas pridam materske mlieko...

rancuzkaf
18. feb 2011

@zfidorka, @havino mne sa zda ze o tych kasiach som to napisala ja a vy tu otravujete stale jarona😀

to bol taky zaver mojho sedliackeho rozumu, skusim to vysvetlit takto: uvarim si kasu (jedno tepelne spracovanie) a to musim akoby vysusit (dalsie tepelne spracovanie), aby bola z toho kasa instantna.......z toho mi vyplyva, ze tam nemoze zostat tolko nutricnych latok ako v obycajnej napr. uvarenej kukuricnej krupici......nehovoriac o tom, ze to ma uplne inu chut...........no ale upokojim vas, aj my sme to obcas jedli, na dovolenkach a pod. aj na sk si obcas kupime z kauflandu, mne to dokonca aj chuti, zjem aj taku, aj taku😉

anlu
18. feb 2011

@oscarka3 mne to pripominalo skor rozmixovanu polievku 😅 ale nevadi, dala som zmrazit aj soju aj to co som stihla scedit a bude na nieco ine. Zajtra idem skusit tak ako robi @havino nasla som este ten isty recept.
A jogurt asi nebudem moct robit z takeho obycajneho aj ked je ho tam len troska, lebo sice nemala silnu reakciu ale predsa bola 😒 tak nevadi. Mozno sa raz budu dat aj u nas kupit tie potvorky do jogurtov speci do sojoveho... ze vraj v rakusku to maju.

luciauk
18. feb 2011

ja vás taaaaak obdivujem, že sa vám chce všetko doma vyrábať, ja som zlenivela, ja už len hotové veci kupujem 😅

havino
19. feb 2011

@zfidorka no ja som po 6.mesiaci nemala mlieka na rozdávanie, Jakub uprednostňoval jedlo pred materským mliekom. Takže som 1x denne aj dokrmovala UM a aj kaše som v ňom robila - kvôli dennej mliečnej dávke.

@rancuzkaf ja som si nebola istá, čosi sa mi marilo aj o Tebe 😉 Ale jaron tiež k tomu písal, zrejme len potvrdil Tvoju domienku. Ja osobne nie som z toho nejaká rozrušená 🙂 Dávala som Kubovi také kaše od začiatku a bol v poriadku, živín mal zrejme dostatok, lebo prospieval a aj prospieva nadmieru. Normálnu kašu z obilovín som začala variť až keď som začala používať sójové mlieko. Ja som len chcela vedieť, či teda ten nutričný "únik" je až taký citeľný 😉

havino
19. feb 2011

@luciauk ja by som si tiež radšej tie veci kúpila, ja osobne si sójové mlieko robím doma skôr z núdze. Žiaľ, žijeme na Slovensku a tu tie veci nie sú dvakrát lacné, ku niektorým potravinám sa ani nedostanem 😒 Dať napr. 1,5€ za liter mlieka je fakt dosť, takže Jakubovi na pitie a kašu kúpim, lebo je obohatené o vápnik a ja pre seba použijem doma robené. Mandľové mlieko som ešte nevidela a kokosové napríklad stojí myslím 6€ ak sa nemýlim a to je nejaká 300 ml pixla? A tahini? Melasa? Cenu múku radšej nespomínam (vidíš, aj tá by sa dala doma vyrábať 😀 ..len si kúpiť mlynček na obilie).

rancuzkaf
19. feb 2011

@havino nechces, darujem mlyncek na obilie, mne tu aj tak stoji a zapada prachom😀......tiez som ho kedysi pouzivala a ti poviem bola to riadna makacka, je zial rucny...no ale ta pekne vonava muka stoji za to!

@luciauk ja som na tom presne ako ty, tiez zlenivena.....staci, ze clovek byva inde, kde je tovaru tolko, ze si nevies vybrat a hned zabudne na vsetky pracne technologicke postupy😉

zojec
19. feb 2011

veru aj ja si vela veci vyrabam.. 😉 uz dost co kupujem 100g bio suseneho ovocia cez 2,50 😕 ale tak zas neobtazuje ma to az tak, pokial som teraz doma.. ked som chodila do prace, tak som na to nemala tolko casu.. ja instantne kase nekupujem, aj ked jednu sunarku bezmliecnu ryzovu som kupila, ale bola straaaasne sladka... tak ju dojedal muz 🙂 dnes som robila malej na ranajky ryzovvo - kukuricno - bananovu kasu a zalizovala sa az za usami.. tu ma najradsej, lebo ked ju rozmixujem, tak je uplne hladka... aj banany musim do kase mixovat, inak mi odmieta jest.. ked ho papa samotny, tak jej to nevadi, schrume aj ryzovy polystyren, ale kasu musi mat hladku... opica 😀 no instantne kase zas 100% neodmietam, neviem kedy ich budem potrebovat, na cesty a tak, ale do tych detskych znaciak ako sunar, nestle hipp sa mi vobec nechce ist.. to fakt radsej kupim v kauflande klasicku instantnu.. neochutenu, nesladku.. ja som ich doma pouzivam na zahustenie.. 😉

divoska
19. feb 2011

@zojec taka existuje. otaznik. ja poslednu dohu zahustujem krupicami - normalnou a spaldovou

zojec
19. feb 2011

@divoska hej existuje.. v takom normalnom vrecusku sustavom, medzi ovsenymi vlockami a mukami sa mi zda.. alebo medzi musli? fu.. tak teraz neviem.. ale niekde tam to najdes 😉 ja zahustujem cim pride.. :D co mi prve padne do ruky... nacastejsie solamylom, a potom mukou.. vacsinou spaldovou, ale aj klasikou hladkou... ked mam kasu , tak aj kasou.. teraz som ju uz ale davno nekupovala.. pojdem kuk 😉

anlu
19. feb 2011

@zojec ja som kupovala Alnatura kase, je v tom ciste obilie... ono niekedy sa fakt hodia lebo nie vzdy clovek stiha. Ale tie sunarka a nestle je riadny humus, teda aspon podla mna 😒 Ozaj a musli tycinky si uz robila? Ja som skusala robit podla Uhrina ale asi som ich velmi vysusila a mozno staci dat viac ovocia. Ja som mala vtedy len hrozienka tak boli tvrde ale Oli to nevadi 🙂
@luciauk no presne ako baby pisu, u nas si vela veci nemozme dovolit, kedze ten prijem nezodpoveda nasim cenam... radsej vela veci urobim sama a beriem to skor ako dobrodruzstvo 😀 ale raz za cas kupim aj ja hotove.

A idem sa pochvalit... druhy pokus vyroby sojoveho mlieka sa podaril. Musela som dat aj do mraznicky toooolko sa mi urobilo a to len z jedneho pohara soje 😀 no to vie potesit

zojec
19. feb 2011

@anlu musim tie kase nastudovat.. 😉 lebo navsteva svokry sa blizi 😀 neuveris, ale nerobila som este.. hanba mi, ale nestiham.. ale vcera som robila psenovy nakyp a sama som zozrala pol plechu 😀