Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
4. máj 2011

jééé, oni sem pridali tlačidlo "Páči sa mi to", to čo som chcel veľa krát stlačiť, keď som čítal vaše príspevky, a nemal som čo zatlačiť, teraz už môžem 🙂

certica
4. máj 2011

@jaron super, konecne viem, kam sa zaraduju gastany (lebo som fakt nevedela, ze medzi orechy).
vramci prednasky ste sa nedostali nahodou aj k teorii, ze arasidy obsaju nejake druhy plesni..? co je na tom (ne)pravdy. mandle a obsah vapnika ma potesili 😀

jaron
4. máj 2011

@certica tá pleseň tú by som zaradil medzi subjektívne negatívnech dôsledky konzumácie orechov, neviem, či prirodzená vlastnosť arašidov je, že obsahujú tie plesne (asi nie) alebo sa zle skladujú, sú staré "potuchnuté" a pod., a tak vznikajú na nich plesne, na vlašských orechoch to je vidieť aj voľným okom - zmoknú, sú mokré, zle sa vysušia a žiaĺ, už sú po čase znehodnotené

chuť zrejme nebude celkom spoľahlivým zisťovateľom neviditeľnej plesne, ale predsa len nám aspoň do istej miery pomôže - na arašidoch aj iných orechoch je cítiť, keď sú "zoxidované", staré, "potúchnuté", keď si kupujem vážené, najskôr 1 ochutnám, nesmie byť zhorknutý a pod., u balených (bez soli) mám vytipovaných výrobcov, alebo najskôr kúpim 1 balík a potom viac, ak sú dobré, nie je to 100 % záruka kontroly plesni, ale pravdepodobnosť je, že ak sú chuťovo čerstvé a chutné, môže byť aj menšie riziko plesní (tie sa myslím kontrolujú št. orgánmi, i keď ani to nie je vždy 100 %, ale je veľa iných výrobkov, pri ktorých sa človek takto nebojí a pritom sú oveľa škodlivejšie aj bez potencionálnej plesne)

jaron
4. máj 2011

@certica inak prísne botanicky je to s tými orechmi neisté, čo vlastne naozaj orechy sú a čo nie, gaštany sú orechy asi aj botanicky, ale napr. píniové oriešky - semená jedného druhu borovice možno ani orechy nie sú, ale po potravinárskej stránke ich tam radíme (podobne aj arašidy), ale nám je to v podstate jedno, čo botanicky je orech alebo nie je 🙂

jaron
4. máj 2011

a pozri sa, čo vlastne sú kešu orechy, to ovocie sa dá aj jesť, v spodnej časti to má kešu orech:

http://www.agripinoy.net/growing-the-cashew-pla...
http://www.textually.org/textually/archives/201...
http://pixdaus.com/pics/1268667463CZPBRu5.jpg (odkaz funguje nie kliknutím, ale iba prekopírovaním do prehladavača)

certica
4. máj 2011

@jaron hej jasne, skladovanie je jedna vec. som myslela konkretne len tie arasidy v zmysle, ci samotne ako take neobsahuju resp. samonereprodukuju nieco taketo... aj ked zas neviem, preco by to robili 😀 len tak od prirody (jedine tak proti nejakym skodcom, ale to uz vymyslam, spekulujem).
a suhlasim samozrejme aj s tvojou poslednou vetou. zas mna to len zaujima resp. napadlo sa spytat, ked si cerstvo nadupany info, nie ze by som sa bala arasidov 😀

jaron
4. máj 2011

ešte aspoň jednu snímku - porovnanie jedenia orechov a rizika infarktu u vegetariánov a nevegetariánov, neviem či to bude trochu vidieť, u nevegatriánov bol štatisticky významnejší pokles rizika infarktu až pri jedení orechov 5 a viac krát týždenne, u vegetariánov už pri jedení 1 až 4 krát týždenne

(štúdiu robila mne osobne veľmi blízka Loma Linda University na obrovskom počte ľudí vyše 31 000 účastníkov - mužov, žien, vegetariánov, nevegetariánov, cvičiacich, necvičiacich, štíhlych, s nadváhov...)

jaron
4. máj 2011

@certica veď ja viem, tie pripomienky (strach a pod.) neboli myslené ani tak konkrétne na teba, skôr všeobecne 🙂

jaron
4. máj 2011

@certica rozumiem, myslíš to asi tak, či tá pleseň nie je ich prirodzená súčasť už od prírody, o tom veľmi pochybujem, skôr si myslím, že je to otázka podobne ako pri vlašských orechoch (vlhko, čas....)
i keď argument, z ktorého vychádzam je skôr argument mlčania - arašidy pri ich používaní (nepotuchnuté, nie slané, v primeranom množstve) sú skôr medzi odborníkmi spájané s prínosom pre zdravie ako s rizikom, tiež by bežne upozorňovali na pleseň ako ich súčasť a neodporučali ich jesť vôbec, ani to sa nedeje (samozrejme to zisťovanie kvality arašidov je dôležité)

jaron
4. máj 2011

výborne sú mandle večer namočené vo vode a ráno olúpané, sú ako čerstvé orechy, mňam, Natálka si ich veľmi oblúbila

je to možné urobiť aj so staršími (ale nie plesnivými) vlašskými orechmi, len ich treba máčať aj viac (deň - dva) a vodu meniť

ešte chcem takto vyskúšať slnečnicu, výhoda je, že je už olúpaná, som zvedavý ako bude chutiť

marfuskaanjelik
4. máj 2011

Ľudkovia poraďte mi prosím. Dostala som od kamošky sušené pšeničné klíčky, teda ak som to správne preložila. Jej manžel jej to omylom kúpil namiesto strúhanky. 🙂 Vraj, vy ste vegeteriáni, ty určite vieš čo s tým. No neviem, ale nechcela som vyzerať ako trdlo.
Neviete prosím trdielku poradiť čo s tým. A či to môže aj Myšiačik?
Ďakujem
Inak aj mňa potešilo "tlačitko" Páči sa mi

zojec
4. máj 2011

@marfuskaanjelik ja si ich pridavam do jogurtu a pridavam ich aj mojej malej do ovocia struhaneho 😉 tak myslim, ze aj tvoj mysiacik ich moze 😉 a podla mna by sa dali pouzit aj ako struhanka 😀 aj ked som to este neskusala

marfuskaanjelik
4. máj 2011

@zojec ďakujem, mňa hodne zmiatlo to, že sú sušené a pražené, alebo čosi také. S čerstvými by som si poradila 😉

zojec
4. máj 2011

@marfuskaanjelik hm.. u nas sa predavaju len susene, myslim ze prazene nie su.. vyzera to ako jemnucke vlocky, alebo ako instantna kasa .. http://www.marianna.sk/index.php?go=09 aj ked tu ich dobre nevidno..

marfigirl
4. máj 2011

@anlu kde prosim ta kupujes tu sojovu slahacku, ja neviem zohnat nic sojove, okrem mlieka, ani nejaku majonezu...dik

@oscarka3 neviem ci sa to sem hodi, ale ako to robis, teda nepotrebujem presny popis, chodila som na zdravotku 😀 , ale ty si si tiez kupila nejake specialne nastroje na to? a davas iba nejaku mydlovu vodu alebo co?

@jaron super prednaska 🙂

oscarka3
4. máj 2011

@marfigirl , máme irigátor. mydlovú vodu, preboha nie 😨 , stačí čistá vlažná voda 😉

marfigirl
4. máj 2011

@oscarka3 a to si si ho kupila v lekarni? niekto tu uz pisal, ze si kupoval nastroje na to, fakt som nevedela, ze sa to da takto kupit,hm

oscarka3
4. máj 2011

@marfigirl , v zdravotníckych potrebách sme kupovali

marfuskaanjelik
4. máj 2011

@zojec hmm, super, ak sa to dá použiť namiesto orieškov je to pre mňa ideálne, lebo oriešky nem§žem aj keď veľmi ľúbim 😖

divoska
4. máj 2011

@marfigirl aj v lekarni ti objednaju ak nebudu mat, ale mavaju. a mydlova voda sa praktizuje len v porodniciach, co inak tiez zasnem. @anlu parada dakovala, len kedy sa na nu odhodlaaam... 🙂

adriana7
4. máj 2011

@jaron , keby tu bolo "páči sa mi" od začiatku, tak pri tvojich príspevkoch by som objektívne musela stlačiť zakaždým 😉 , ...a aj naše decká zbožňujú namočené mandle
@certica , s tou plesňou je to asi vážny problém skladovania, my sme jeden rok nemali orech, bo sme ho vyťali, bola som odkázaná na obchod, to bol teda des a hrúza, ale ja som taká šmrncnutá biom, tak suším doma na sušičke bez konzervácie ovocie, a jedna dávka sliviek mi tiež splesnivela, ostatné boli krásne
...ad orech, si predstav, príroda aj pánbožko sa nadomnou zľutoval, ten odpílený kmeň nanovo vyrašil a vytvoril nádhernú korunu, aj orechy budú
@marfuskaanjelik , ja sušené pšeničné klíčky tiež používam namiesto orechov, nasucho ich opražím na teflónke a potom chutia ako mleté vlašské orechy
@marfigirl , ja kupujem sójovú šľahačku značky Provamel, v každom bioobchode ti ju objednajú... a irigátor som ja kúpila v zdravotníckych potrebách, len sa mi tiež nezdalo, že by som do seba naliala vlažnú vodu so šťavou z citróna (to radí dr.Walker)
ešte vám musím napísať, že som dnes večer zrazila mladú srnku, bola som totálne vyklepaná, bolo mi jej ľúto, deti plakali a chceli jej pomaly dávať umelé dýchanie, a boli zlaté, laurinka mi cez slzy hovorí:" dobre, že sme vegetariáni, nikdy v živote nebudem jesť mäso zo zvieratka" (zlatko moje...som im musela sľúbiť, že zajtra tým policajtom zavolám a spýtam sa, či ju zachránili, ale mm ma hneď zreálnil, že už určite nežiije ☹ 😢 )

jaron
5. máj 2011

@adriana7
je mi ľúto tej srnky, aj toho, že si musela aj s deťmi taký nepríjemný zážitok nechtiac zažiť

keby to bolo možné, tak by som sa pustil do podnikania s orechovou farmou 🙂 , veľmi by sa mi páčilo podnikať s niečim, čo má aj veľkú myšlienku

zojec
5. máj 2011

@jaron orechova farma to znie super 😀
@adriana7 je mi luto, ze uz nemas mliecko, ale aspon si urobila vsetko, co bolo v tvojich silach 😉 a na srnky aj ja musim davat bacha.. hlavne skoro rano a v noci.. aspon, ze sa vam nic nestalo 😉

lussy23
5. máj 2011

@jaron všimla som si, že tu píšete o rôznych potravinách články. neviete aj niečo o upravených tukoch? Potrebovala by som hlavne zásady ich výroby.

jaron
5. máj 2011

@lussy23 ahoj, neviem ti podrobne opísať proces výroby (spracovania) tukov, výrobu oleja, margarínov (neviem, či myslíš tieto produkty, ale asi áno).

určite však nájdeš tieto postupy na internete, na stránke Palma sú nejaké informácie, napr.:

http://www.palmagroup.eu/?vyskumy-a-testy&sprav...
bolo tam aj o výrobe margarínu, ale to už neviem nájsť, alebo trochu je z toho niečo tu:

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

lussy23
5. máj 2011

@jaron aj tak dakujem.

certica
5. máj 2011

@jaron nejak mi to nechce pridavat prispevky....
dik za podrobnu a obsiahlu odpoved 😉

adriana7
5. máj 2011

@lussy23 ,
prečo je maslo lepšie ako margarín?
počas 2. svetovej vojny bolo ťažké zohnať maslo, a tak sa ako syntetická náhradka začal vyrábať margarín. margarín sa vyrába premenou tekutého nenasýteného oleja na stužený tuk. Ako sa tekutina premieňa na tuhú látku? Hydrogenuje sa - olejom sa preháňa vodíkový plyn, kým nestuhne do hustoty kravského masla. Ak sa použije dosť vodíka, výsledný produkt môže byť tvrdý ako betónový kváder 😠 ☹
A flora vraj chráni vaše srdce - nuž treba dodať, že asi tak ako nôž pred krvácaním. keď sa totižto nenasýtený tuk hydrogenizuje, premieňa sa na úplne nasýtený. Tento typ tuku v skutočnosti zapríčiňuje mimoriadne vysoký nárast cholesterolu v krvi. Znamená to, že platíte za nenasýtený olej a dostávate všetky "výhody" bravčovej masti, teda okrem nižšej ceny.
John.H. Tobe (autor odbornej knihy o výrobe margarínov) :
Je to chemická zlúčenina, ktorá sa nerozpúšťa, keď ju rozotierate alebo stláčate prstami...čo si myslíte, že si počne s touto umelou látkou tok vašej krvi? Je presne taká, ako vločky z celuloidu a presne toto si berie do tela a do krvného riečiska zakaždým, keď jete potraviny s obsahom hydrogenovaného tuku
(Harvey Diamond: Ako si ovládať telo II)

adriana7
5. máj 2011

@jaron ,
aj mne jej bolo ľúto, teraz keď máme bábätko som na to strašne citlivá...
bol to totižto taký koloušek, úplne malý bambi, ....som sa cítila chvíľu ako vrah 😖
... ale ako píše @zojec - v tej sekunde som si vybrala to, aby boli deti v poriadku ☹

marfuskaanjelik
6. máj 2011

Ľudkovia, zase neviem, či je to vhodná otázka sem, ale nemám kde sa opýtať a akosi ste mi prirástli k srdcu a považujem vás za mimoriadne rozhľadených. Fuj, ale sa vtieram 😉
Ale vážne, bola som na veľkom ultrazvuku v nemocnici a doktorka len tak medzi zuby precedila, že bábo má malé obličky. Keď som sa pýtala, čo to znamená, tak to zahovorila, že to nič nie je, že bábo sa stále vyvýja a že to môže dobehnúť. Keď som z nej začala páčiť, ako to že môže dobehnúť a čo by to znamenalo ak nedobehne, tak mi len zopakovala, že to nič nie je a aby som sa neznepokojovala. Lenže mne to bolo čudné, akoby sa jej nechcelo mi čokoľvek vysvetľovať.
Stretli ste sa niekedy s tým, že by malo bábo malé obličky.
Ďakujem