Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
20. jan 2012

@sunnygirl26 ja som zavadzala cca podla tohto postupu
http://www.kojeni.net/prikrmy.php
vacsinou som jej davala zeleninu najprv udusenu, naparenu, a potom niektore druhy aj surovu...
kombinovala som to s tym co uz jedla predtym (zelenina, oblilniny) 🙂

estterka
20. jan 2012

@zojec ja tak chcem tu knihu tiez,tak by mi pomohla. uz rozmyslam,ze mozno martinus by poslal do zahranicia..

marfuskaanjelik
21. jan 2012

Trošku som sa pochytila s našou detskou lekárkou. Ona tvrdí, že aj keď je krásne slnečno a Helenka trávi väčšinu dňa vonku, musím jej dávať vitamín D. Jej argument je, že je zababušená a že keď jej slnko svieti len na tváričku a rúčky, tak to nestačí. Čo ja viem tak stačí pobyt pod šírou oblohou a nemusí to byť nevyhnutne sa slnku.
Vie mi s týmto niekto poradiť, prosím?
Ďakujem

oscarka3
21. jan 2012

@marfuskaanjelik , tiež viem , že by malo byť telo, čo najväčšia časť tela vystavená slnku. zase nie doslova opekať sa ale napr. 10-15 min. doobedu a 10-15 poobede 😉

rancuzkaf
21. jan 2012

@estterka martinus posiela do zahranicia, ale to postovne nema chybu 😒....tiez sme si ju dali poslat do fr.

estterka
21. jan 2012

@rancuzkaf no prezrad,co si dala zato komplet s postovnym?

rancuzkaf
21. jan 2012

@estterka my sme mali knihy za 27,20 euro (bolo to este na zaciatku novembra s akciou) a za postovne 25,80 😲

zfidorka
21. jan 2012

nemate nejaky dobry recept s feniklom (bulvou)?

@rancuzkaf riadna palka za to postovne 😲

rancuzkaf
22. jan 2012

@zfidorka skus kuknut str.178, tam sme nieco s feniklom riesili 😉

zuzanaam
22. jan 2012

veru, recepty nejako v poslednej dobe stagnujú, tak niečo pridám na inšpiráciu. toto sme mali dnes na obed

Okara s koreňovou zeleninou:
zmiešame približne rovnaké množstvo okary a zeleniny (mrkva, cvikla, petržlen, zeler v pomere cca 2:2:1:1), pridáme špaldovú celozrnnú múku, soľ a upečieme vo vymastenom pekáči
ako prílohu som robila na tenké plátky nakrájané zemiaky uvarené v kokosovom mlieku s trochou solčanky, kurkumy a drvenej rasce, robila som to vo woku
keďže okara bola suchšia, treba urobiť dosť tej omáčky

nedávno sme skúšali placky z tekvice olejnej ( to je tá na jadierka) a mali veľký úspech

Placky z olejnej tekvice:
dužinu treba očistiť a nastrúhať, pridať strúhané jablko (dala som golden delicious reinders, čo je veľmi aromatická a sladká odroda) asi 4 diely tekvice na 1 diel jablka, pridať hladkú múku, štipku soli a túto masu upiecť ako omeletu ( moc to spolu nedržalo, skôr to boli také trhance 🙂 )
po upečení posypať škoricou a osladiť medom

inak tá tekvica s jablkom bola dobrá aj surová, takže bez múky a soli to môže byť aj vita recept 😉

mimochodom, čím plníte vege verziu suši, máte nejaké osvedčené kombinácie?

gia111
22. jan 2012

kočky ako to je, do kedy je potrebné dávať dieťatku mliečko, Ivanka má skoro 11 mesiacov, ak by sme dojčili ešte 4-6 mesiacov, uvidíme ako to pôjde, je nutné potom pokračovať v nejakom inom mliečku?

rancuzkaf
22. jan 2012

@zuzanaam ake pekne recepty 🙂 ............. ja davam do sushi: mini kukuricky, salatovu uhorku na palicky, avokado, ochutene tofu, varenu mrkvu, papriku na pasiky, paradajku a kombinujem to podla toho, co ma kto rad 🙂

anicka1981
22. jan 2012

mozno hlupa otazka, cim mozem vymenit kuracie masko v prikrme pre 7 meacne babo???

rancuzkaf
22. jan 2012

@gia111 mas na mysli, ci treba potom pokracovat v UM?.....to by bola skoda, ak jej chces davat mliecne vyrobky, tak vykryjes v pohode aj s jogurtami, cerstvym syrom a pod........a mlieko ako take mozes napr. do varenia pouzivat rastlinne ......na slane veci je podla mna najlepsie neochutene sojove a na sladke: mandlove , ryzove a pod......samozrejme, ak jej zachuti taketo mliecko, nech si da za salocku pre zdravie, preco nie 🙂

gia111
22. jan 2012

@rancuzkaf jogurty chcem dávať, mlieko kravské by som nerada, rastlinné používam ovsené, ryžové alebo sojové. mandľové som ešte nepila, znie to dobre, u nás v zdravej výžive to nemajú asi...

mahalo
22. jan 2012

@marfuskaanjelik ja mam informacie, ze staci aj je cast tela vystavena na slnku aby sa dostavil vitamin D. Vraj staci aj hlavicka, alebo krk a to len 10minut denne 😉

rancuzkaf
22. jan 2012

@anicka1981 no jednoducho ho tam nedas 😉 ......taku odpoved si asi necakala, ze?....bojis sa, ze bude mat malo bielkovin?...keby si trochu viac napisala, preco mu to chces nahradit, nechces mu davat maso vobec alebo len raz za cas

kvetinka211
22. jan 2012

@anicka1981 podla dr. bukovskeho deti vo veku 7-9 mesiacov mozu: červená šošovica, hneda šošovica, cicer, mungo fazula, maso sa da tiez nahradit zltkom, jogurtom, treba ale davat aj obilniny v kasiach ... tolko odporucania, my sme ale davali mäso 1-2/tt

kvetinka211
22. jan 2012

@estterka ahoj, tu ju mas v akcii a postovne je do 7 eur v EU: http://www.gorila.sk/product/369307 😉

rancuzkaf
22. jan 2012

@gia111 no krasny mas prehlad o tom, co chces pre svoje dieta 🙂 ....bude to v pohode, my to tak tiez mame!
mandlove alebo ine orechove mlieko sa da vyrobit aj doma....skus kuknut do mojho clanku o knihe Otec, mama a ja
je tam aj mnozstvo inych receptov, mozno sa ti budu pacit.

gia111
22. jan 2012

hmm výborne teším sa, rada ťa privítam v téme Naturálna rodina, mrkni sa k nám 😉

rancuzkaf
22. jan 2012

@gia111 dakujem za pozvanie, uz sam sa k vam mrkla pred par dnami a veru si budeme mat co pisat, zavitam aj tam 😉

anicka1981
22. jan 2012

@rancuzkaf
@kvetinka211 mam kurku z domaceho chovu, lebo viem, ze tie obchodove u napichane hormonami a atb,, tak som chcela nieco,take co by ho nahradilo, a mozno neaku novu alternativu,,, strukovin sa troska bojim, nakolko maleho mi dost nafukuje,len teraz sme si zvykli na brokolicu, dalsi asi hrasok zeleny pridam,,,,
Inac kase varim doma, nekupujem instantne,,, zltok uz mame tiez zabehnuty,,,

no a ako tu cervenu sosovicu robite ?, zeleninovy prikrm mavame ako hlavne jedlo,,,,
Maly mi pije mieko uz len o 4 rano, ceez den nechce,

na ranajky mavame ryzovo ovsenu kasu s ovocim - UM, alebo rozok v UM
obed - zemak-spenat- mrkva-brokolica-cuketa- kuaracina-zltok kombinacia
olovran-t postruhana hruska -jablko-banan -UM, tiez kombinacia 😀 nie vsetko naraz alebo varena tekvica
vecera- detke susienky v UM ,po tych pekne spinka

neaky tip na spetrenie? s prikrmamy sa neponahlame,, ja som dlhe roky bola vegetarianka, muela som prestat, koli zdrav tavu, ale maso nevyhladavam nevyhladavam,,,

estterka
22. jan 2012

@anicka1981 ahoj ,ak by si sa chcela pozriet,ja tu mam album s receptami pre malu,vo svojom profile.mam v nom aj jednoduchsie recepty pre mensie deti.

@rancuzkaf pocuj,to tie knihy vazili 15 kil? ved ja som si znemecka poslala 20 kilovy balik za 30 euro..no neuveritelne,postou to posielali ci ako?

@gia111 idealne by bolo,keby ste dojcili co najdlhsie 😉

gia111
22. jan 2012

@estterka určite by som chcela uvidíme ako sa zadarí 🙂

rancuzkaf
22. jan 2012

@anicka1981 mne sa to na strukoviny zda este skoro 7 mesiacov, podla mna dietatko este nema vyzrety na to traviaci system, od toho ukonceneho 9. je to ok, ale mozno je niekto, komu to nerobilo ziadne problemy.....tu cervenu sosovicu mozes nasypat ku zeleninke ked sa vari, ona sa stihne rychlo uvarit spolu s nou a potom to len vymixujes a mas pyre hotove.......k tvojmu jedalnicku nemam co dodat, no na spestrenie teraz cez zimu nie je velky vyber, je korenova zelenina, oranzove tekvice, kely, kapusty, horsie je to s tym ovocim, ale tvoj je este maly a nema sa kde ponahlat.....teraz ma napadlo ci mu davas susene ovocie do kasi napr.? to by som este zaradila 😉

rancuzkaf
22. jan 2012

@estterka oni to posielaju nejakym kurierom a do 3 kg je ta spominana suma, az teraz sa mi rozjasnilo, ze to nebol obycajny postar.

kvetinka211
22. jan 2012

@anicka1981 cervenu sosovicu normalne pridam umytu do prikrmu ked varim zemiacik, mrkvu ... ja nemam pristup k domacej kuracine, takze davam iba morcacie alebo telacie ... kedze je z obchodu, tiez to nebude ziaden zazrak, no aspon tych hormonov by tam malo byt menej. Ta zelenina z billy/terna/tesca asi tiez nie je najlepsia, no nemame velmi na vyber s kocikom sa daleko nedostanem a platit donaskovu sluzbu s rakuskou bio zeleninou je asi trosku nad nase pomery ☹ S tou sosovicou sme zacali az od cca. 10 mesiaca, vtedy sme este nemali tu knihu, mozno by som si trufla aj skor .. ale moj bol uz zvyknuty na strukoviny este z mojho mliecka

anicka1981
23. jan 2012

@kvetinka211
@rancuzkaf no moj mal dot silne koliky, preto mam zo strukovin strach, nedvala som mu este ani karfiol, aj ked s brokolicou uz nema niaky problem, ale zo zaciatku, ho tiez dot nafukovalo,,,, takze pomaly, neponahlame sa

No a tou zeleninkou a maskom je pravda, nemame na vyber,,, my sa budeme tahovat na dedinu na jar, tak planujem posadit neaku domacu zeleninku a mozno aj neake kurky, kacky, aspon aby pre maleho bolo,,,

A teraz je tazko sa dostat k domacej hydine, tak tiez si musim rozdelit, preto som chcela vediet, ze cim by sa to dalo nahradit, ale este vydrzime neako kym budeme moct fazulku 🙂 a celkovo viacej kombinacii a aj vlastne normalne jedlo jest...

tu ma MK som citala na foru, ze mamicky maju starosti, ze detickam normalne prsicka zacnu rast,, no zhrozena som bola, v zelenine zase dusicnany, no nepodskocime, ale snazim sa vsetko varit doma a certve kazdy den 😉
aspon eliminujem ecka a konzervanty, kojila som do 4 mesiace a potom som uz musela zacat dokrmovat UM, lebo mi mlieko odchadzalo, a bola som dost sklamana sama zo seba, ale teraz s odstupom casu, som rada, ze sa tak stalo, tretla som sa s 2 mamickami, co dojcia uz 2 roky, no maju uplne odidene zuby, takze ono vsetko si svoje obnasa, aj ked pocas dojcenia som brala vitaminy, pre dojciace zeny, a teraz viem, ze pre dojcenie som urobila maximum, no nepodarilo sami dlhsie, ale maly je zdravucky, a aj dobry papac, takze si nemam co vycitat 😉 to iba tak mimo temu, ze UM davam, lebo dost vela ludi ma odsudilo, ze nedojcim, nazor, ze mas prsia tak dojci,,,, no ale ked sa neda, tak sa neda,,,,

estterka
23. jan 2012

@anicka1981 ja si nemyslimm,ze prisli kvoly dojceniu o zuby. dojcenie je tak prirodzena sucast nasho zivota,ze to ma priroda zariadene. videla si ine cicavce,ktorym odisli zuby?