Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

petrinka
28. okt 2010

ahojte baby, prosim poradte mi nejaky recept s mungom. som ho kupila, ked som ho videla v DM, ale neviem co s nim🙂 a najlepsie, keby som s nim mohla spravit nieco, co moze jest aj moj prdik... dakujem!!!

zojec
28. okt 2010

@petrinka ja mungo vacsinou klicim , varene som ho este nejedla.. tak sa aj ja potesim nejakemu receptu.. dievcata, chcela by som od jeziska odstavovac, co poviete na tento? http://www.odstavovace-fresh.sk/odstavovace/dom..., maju ho teraz v metre cca o 30€ lacnejsie

petrinka
28. okt 2010

@zojec a aky mas postup pri kliceni? ja som len raz mala tendenciu naklicit jacmen a mala som pocit, ze mi skysol... 😝

zojec
28. okt 2010

@petrinka ja nasypem do takej plytkej misky zo zele cukrikov z tesca po celom dne. zalejem su cele ponorene, to sa zvykne vcucnut potom dolievam vodu, a premyvam ju aj 2x denne.. na 2-3ti den uz je krasne naklicene , ak nestiham jest, tak zavriem misku a dam do chladnicky..vydri tak dalsie 2 dni 🙂 ale to malokedy... ja vacsinou vyjedam uz pocas klicenia.. mne to chuti ako cerstvy hrasok.. tak isto klicim aj sosovicu,ale ta naklici o den skor 😉 aby ti to nekyslo, tak to treba premyvat..ale obilie som neklicila uz sto rokov

adriana7
28. okt 2010

@petrinka ,
ja tiež mungo klíčim, je to na nerozoznanie od mladého zeleného hrášku a je to vitamínová bomba 🙂
na dám mungo do obyčajnej misky,m zalejem vodou na 2 cm nad mungo a nechám pučať do rána, ráno vodu zlejem, prepláchnem a dám do obyčajného veľkého kuchynského sitka (plastový s veľkými dierkami), postavím ho na tanierik a prikryjem látkovým kapesníkom. cez deň to 3-4 krát preplácnem pod tečúcou vodou a zasa položím na tanierik a prikryjem. na druhý deň už mungo klíči, my ho jeme len v štádiu, kedy majú semienka taký malý chvostík 😉
a naklíčené mungo je škoda variť, lebo to, čo dobré 3 dni klíčiš, sa ti varom zničí 😵

zojec
28. okt 2010

@adriana7 vidis to s tym sitkom je dobry napad 😉

anlu
28. okt 2010

@adriana7 ja to tiez tak robim ze ho najprv necham na noc namocene a potom to mam v miske a obcas premyjem ale naozaj to sitko je super napad... prvy krat ked som klicila tak mi z neho vsetky supky zliezli asi som ho velmi intenzivne premyvala 😀 😀 😀 a presne chuti ako hrasok a ja ze co tak Claire chuti, ona totiz hrasok moze aj tri kila naraz zjest... tak hlavne aj koli nej to klicim aby mala kazdy den, lebo zje velmi malo prospesnych jedal...

tak uz aj my sme vyskusali ako vit. C zazracne funguje... vcera sme boli vonku a Olivka zacala kychat a ja som tiez mala pocit ze na mna nieco lezie, tak som hned napochodovala do lekarne a kupila od Jamieson Cecko, hned som vsetkym v rodine naordinovala povinne museli vsetci zjest a vysledok... mne uz vobec nic nie je, Oli hned prestala kychat a co ma najviac tesi ze Claire po velmi dlhom case rano nekaslal a nekychala, inak to ma kazde rano... tak nech zije vit. C 😀 😀 😀 😀

anlu
28. okt 2010

idem vam zase robit chute, nasla som fotku zemliciek co som minule robila 😉

adriana7
28. okt 2010

@zojec , aj blondíny majú svoje svetlé dni 😀

adriana7
28. okt 2010

@anlu ,
veru, céčko je malý zázrak, nad ránom mal šimík zasa laryngitídu, on to máva často, inak býva zdravý, tak som si ho nechala dnes doma a ládujem ho céčkom, ja mu dávam od 6 ráno každú hodinu 200 mg, neviem, či je to dosť, ale pred hodinou mi už hlásil, ako pekne si odkašle a prestalo ho aj hrdielko škriabať 😵
...ale idem naklíčiť aj to mungo, zajtra ich mám už všetkých doma, majú prázdniny 😵
@havino, ty nevieš niečo viac o dávkovaní tých vyšších dávok céčka, lebo ja len tak "od buka", a podporuješ to aj nejakou surovou zeleninou?
my už vyše týždňa povinne chrúmeme aj mrkvu (aj kôli AD), dostali sme bio, ale nechcem ju skladovať do jari, radšej ju schosnujeme, kým je v nej ešte veľa dobrého 😉 , ale čítala som aj jednu knižku v ktorej popisovali úspešnú liečbu tbc konzumáciou hlávkového šalátu - my sme mali tento týždeň už 3x 😀 )

anlu
28. okt 2010

@adriana7 ja som im to tiez len tak od buka dala... Claire som dala 500 a Oliv 250... joj mrkvicku by som si dala... ale ideme na vikend k rodicom tak bude aj bio mrkvicka mnaaaam

anlu
28. okt 2010

@adriana7 som este chcela napisat ze som dnes robila tie zemiacky s krupami pre seba s hubami a pre ostatnych bez... fajnotka je to 😉 trochu mi to pripomina solet...

petrinka
28. okt 2010

@zojec @adriana7 dakujem za navod ako klicit! idem to hned vyskusat. to som nevedela, ze mungo chuti ako hrasok, este nikdy som to nejedla 😉 sa tesim
a este ma napadlo, dnes som citala o chlorele, aky je to zazrak a vraj je to vhodne aj pre vegetarianov, lebo doplna B12, ktoreho mozu mat vegetariani malo... neviete, ci mozem davat chlorelu aj mojmu prdikovi? alebo mate este nejaky tip cim si doplnat B12?

a aby som len nepytala rozumy, pridam aj recepr🙂

Hrachove fasirky

300g hrachu
1PL sojovej muky
celozrnna muka na zahustenie
1 domace vajce
4 struciky cesnaku
majoranka, struhanka, olej

Uvareny hrach pomelieme na masovom mlinceku (ja ho mixujem, lebo nemam mlyncek),zmiesame s ostatnymi prisadami. vytvorime fasirky,obalime v struhanke a vysmazime.
Ja ich davam k opekanym zemiakom a aby to nebolo suche, tak urobim jogurtovy dresing, alebo z kyslej smotany. Je to fakt dobre🙂

anlu
28. okt 2010

@zfidorka dnes som piekla skoricovniky, trochu neplanovane 🙂 myslim ze sa podarili... pridavam aj foto 😉

matova
28. okt 2010

adriana7, havino, anlu, petrinka: diky, je to fakt tazke s malym, ja na tom obednom spanku mozem sice trvat ale musela by som ho k posteli prilepit nasilu...on je velmi tazka povaha uz teraz -aj citlivy aj vzdorovity a hlavne svojhlavy...Som rada ze som ho neklamala pred porodom a som mu vravela ze s malou sa nebude moct hrat lebo ona bude vediet len spat, kakat a plakat, tak ju aj pohladka...ale vztah so mnou je uz problem, presne to adriana vystihla ze je to ako keby manzel pritiahol novu milenku...Ja sa ani malemu potom necudujem ked vecer uz na odpadnutie mu je a vyberie sa dolu po schodoch a taha topanky ze ide von 🙄 ☹ keby mi aspon juli viacej spala a mohla som sa viac simonkovi venovat. Ale ona je velka kukucka a cumakuje naokolo este aj vnoci...a lezkat len tak nebude....no, ale je to len raz, tak sa tesim ze je zdrava a aktivna 😀 , a ja idem zo zaloznych hviezdnych zdrojov 😀

poslite mi jest, vzdy ked to tu docitam tak mam sliny az na koberci 😀

adriana7
28. okt 2010

@anlu , nedráždi, takto neschudnem ani do päťdesiatky 😀

zfidorka
28. okt 2010

@anlu ja mam v rure zemle 😉 zatial je to na dobrej ceste...
skoricovniky vyzeraju super 🙂

havino
28. okt 2010

@anlu ja už vigantol nedávam, lebo nemám, ale mala by som a asi aj budem... pôjdem pýtať od Dr. My sme ho dlho brali a vo vyšších dávkach (6kv.) kvôli pukaniu kostičiek. A ide zima, tak bude ho treba dopĺňať. V knihe "Vegetariánstvo a deti", ktorú mám, je písané, že materské mlieko obsahuje stopové množstvo vitamínu D.

@zitaje myslím, že je to naopak - tmavé typy potrebujú menej D-čka, lebo si ho vedia dobre vytiahnuť zo slnka. Naopak - ľudia so svetlou pokožkou sa tak dobre neopália, tak by asi mali dopĺňať viac D-čka. Ja dávam sezam vo forme tahini na chlebík alebo do kaše a celý sezam dávam na chlebík a do placiek.

@adriana7 podľa mňa si mohla dať toho C-čka viac. Pokiaľ dáš účinnú dávku, tak zlepšenie nastane z hodiny na hodinu. Takže treba zvyšovať dávku dovtedy, kým nezaberie a udržať ju kým sa nestabilizuje. Potom znižovať postupne a prejsť už len na udržiavacie dávky. 7-ročný chlapec by kľudne mohol tú 500-ku. Len základom je veľa veľa piť! C-čko pôsobí ako diuretikum.

havino
28. okt 2010

@matova a čo tak nosiť Julinku v babyšatke alebo nosiči a venovať sa Šimonkovi? Skús ho zapojiť do starostlivosti o malú. Myslím, že Ti veľmi rád pomôže. Nech nosí plienky, odnáša pokakané, podáva cumeľ alebo hocičo. Jakub je presne taký istý ako Šimonko. Pomáha jedine brať ho ako "sebe rovného". A neskúsila si mu vysvetliť, že cez obed by si mal trošku pospať, lebo aj Ty si unavená a rada by si si pospala. Ľahni si tiež, malú si daj na prsia a Šimonka vedľa seba 🙂 Možno by tak pospal aspoň trošku, hm?

matova
28. okt 2010

havino: veď ja vkuse len vysvetľujem odkedy sa narodil 😀 , ale on si neľahne 😢 , ja si ľahnem ale po čase aj tak vstanem lebo sa bojím aby dačo nevytrielil, on si šafári potom sám...plienku malej prinesie aj odnesie, ale toť všetko, nosiť ju nemôže, keby mohol asi by aj nosil.... A s ňou do postele ani náhodou, on mi hneď na ňu ukáže a na postieľku že ju mám dať tam...nespíme v rovnakej izbe lebo sa zobudí na každé šuchnutie,a musí tam byť absolútna tma.....A nemá rád keď mám Julku na rukách a on sa chce hrať so mnou...Je to strašná zmena pre neho, stratil sa mu ten jeho malinký svet keďbol jediným dieťatkom..a on je naozaj obrovský detailista, všetko na čo si zvykol musí byť presne vždy rovnako, dokonca hračky s ktorými sa prvýkrát hral na nejakom mieste v dome tak sa aj teraz s nimi hrá len a len tam... 🙄, preto ho voláme Monk. S ním to bolo vždy veľmi ťažké a čo sa spania týka, tak zvášť 😲.

matova
28. okt 2010

havino: šatku ani nosič zatiaľ nemám, ale uvažujem už

rancuzkaf
28. okt 2010

ja som sa dnes dokopala ku peceniu chleba, sice nie olivovo-cibuloveho, ale zo susenych paradajok 😝

kvasok: 1 dcl teplej vody, lyz. cukru a pol kocky drozdia (asi 20g)

preosiat 400 g muky, pridat 1 caj. l. soli, 5 susenych nakrajanych nadrobno paradajok a za lyzicku rozmarinu (oregana), premiesat a zmiesat s asi 100-150 ml teplej vody (zalezi od muky) a 2 PL olivoveho oleja

postup hadam nemusim pisat, ved vy ste tu skusene pekarky 😀, mne vysiel z toho 1 podlhovasty chlebik a z druhej polky som narobila take 4 chude dlhe 'bagety', akurat do ruky pre male deti....hodne som ich mastila pocas pecenia olejom a boli fajne chrumkavucke, nakrajali sme si k tomu avokado a vecera bola na svete!
...este musim upozornit, ze kto je milovnikom susenych paradajok, nech si ich da viacej, mne sa to videlo malo (nabuduce skusim s 8-10)

zitaje
28. okt 2010

@matova uz si zivot s babom bez satky neviem ani predstavit, vrele odporucam 😉
@havino mne pripada logicka moja verzia - ved na juhu je slnka celorocne ovela viac, a intenzivnejsieho, cize napr. africania aby mali normu D-vit, potrebuju byt na intenzivnom slnku viac, ako nejaky Nor, ktory ledva slnko vidi co je rok dlhy, alebo minimalne v zime tam slnko ani nevychadza. Keby potreboval viac slnka, vsetci severania by boli krivonohi. A opalenie a dostatok d-vit myslim ze urcite nie je to iste. Nie? 😕
No a mam prispevok uplne mimo temu 😝 😀

adriana7
28. okt 2010

@havino , ďakujem, popil toho našťastie veľa, každú hodinu plný pohár (tým zapíjal to céčko, lebo keď ho cmúľal, až ho triaslo 😀 )
...aj ja teraz čítam "vegetariánsto a deti", len mi to neuveriteľne trvá, tehotnej mi to šlo pooodstatne lepšie 😵
@matova, ja som to tiež vyriešila nosičom, tiež ma mohlo osvietiť skôr, odkedy sa nosíme, je malá kľudná a my všetci doma tiež 😀
... a večer máme s mm taký rituál, on uspáva miu a ja uspávam moje staršie deti, rozprávame sa, čo bolo cez deň a čítam im knihy, možno aj ty si skús vyhradiť čas len pre malého a zaberie to
...a keď bol náš šimonko malý, ja som ho nosila tiež v predu v klokanke a laurinku na chrbáte, normálne sme tak chodili po vonku, ľudia síce zazerali, ale aspoň som ušetrila za fitko 😉
aj sme sa tak kojili, ja som si ľahla, priložila malého a laurinku som vždy ukecala, že ma strašne bolí chrbát, tak sa ku mne pritúlila zozadu a šuchala mi chrbát (mala 3 roky a bol to najlepší obedný uspávací rituál, zaberal aj na mňa) 🙂

anlu
28. okt 2010

@adriana7 to @zfidorka je na vine... ona dala taky super recept 😀 😀 😀

@zfidorka teraz sa ti urcite podaria 😉 ja som tiez raz robila take tenke bagetky alebo ako velke rozky

anlu
28. okt 2010

@matova ja sa pripajam k nadsencom satky 🙂 je to naozaj uzasny vynalez, teraz mi je az luto ze uz Olivku tak casto nenosim

havino
28. okt 2010

@matova tak mu skús opakovať, že Julka je veľmi maličká a je odkázaná na Teba. Že bez Teba by umrela. Že to nebude dlho trvať a keď bude väčšia, zmení sa to. Ver mi, že Šimonko je Jakubova verná kópia 🙄 Aj s tou tvrdohlavosťou, citlivosťou ale aj s tými zaužívanými zvyklosťami - odvždy pije jablkovú šťavu, nedaj Boh, aby som mu ponúkla mrkvovú. A to nehovorím, keď mu ponúknem po pár dňoch opäť jablkovú - chaos, stres. Detailista - ak sú sandálky nie presne vedľa seba ale jedna je trochu na krivo, napraví to 🙄
Tak skús v posteli dať malú vedľa seba a Šimonka na druhú stranu. A jeho si pritúľ viac 🙂 Ani to by nezabralo?

rancuzkaf
28. okt 2010

aj u nas sa dava deckam vitamin D do dvoch rokov v podobe kvapiek ako na sk, teraz nam vsak dr. predpisala volaky unikat co dame len raz na zimu a je to vybavene ( je to cholecalciferol v mnozstve 100 000 IU v jednej ampulke 2 ml).... neviem, co si mam o tom mysliet, to taketo mnozstvo supnut naraz do tela je bezpecne?

havino
28. okt 2010

@zitaje ja som to myslela tak, že ľudia s tmavou pokožkou nepotrebujú D-čko dopĺňať až tak ako tí s bledou pokožkou. Nie že by potrebovali menej D-čka - ide o to perorálne dopĺňanie 🙂 A myslím, že severania dosť veľa konzumujú rybí olej.

adriana7
28. okt 2010

@rancuzkaf , ty brďo, polčas rozpadu ako jadrová hlavica 😀