Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
24. sep 2010

@oscarka3 hmm zaujimave... este som neskusala nic ovcie... cize aj cistu ovciu bryndzu by mohla jest? nie je to este skoro? a ten cicer je dobry napad, myslim ze zatial jej staci vidiet ze jej nieco natriem na chlebik, bude sa to aspon trochu podobat na maslo a bude spokojna 😀

matova
24. sep 2010

anlu: a avokado ti chce papat?- to mam osobne na chlieb tiez rada, drobec uz menej...
a ten tekvicovy olej- fakt vyskusaj- mne veeeelmi chuti 😉.

peya104
25. sep 2010

ou , jasne avokado uplne mnam 😵 , a s vedomím jeho užasnej vyživovej hodnoty. 😵
a tekvicovy olej , je uplne paradny, aj moji trpaslíci ho miljuje, stači par kvapiek na cestoviny a je to paradny obed.

oscarka3
25. sep 2010

@anlu ,pozri aj na začiatok 3.strany 😉 .my sme síce vege, ale nepasterizovanou bryndzou budeme asi občas "hrešiť" aj v budúcnosti 😉

oscarka3
25. sep 2010

@matova ,avokádo mňam.mne ho deti jedia samé lyžičkou 🙂

zojec
25. sep 2010

mnam ked spominate avokado.. to lubim.. 🙂 ale malokedy sa mi podari kupit fakt dobre.. 😉 toto leto som zistila, ze najviac zo vsetkeho milujem baklazan 😀 asi este viac ako paradajky.. a na tie som veru nedala dopustit...

anlu
25. sep 2010

@matova ano avokado mame radi ale uz dlhsie sme nemali, no na chlebik by ma nenapadlo 🙂 tak ako zojec pise, nie vzdy maju dobre, niekedy mam pocit ze ich z kontajnera vyhrabali 😖

@oscarka3 ja ani neviem preco by bryndzu nemala jest (pokial jej nebude robit problemy) ale baby co maju tiez v takom veku deticky ako Olivka tak sa zhrozili ked som sa ich spytala ci davaju bryndzu... ved vyskusam kusok a uvidim ci bude nejaka reakcia...

joj ved vcera som ja trubka kupila pre nu susienky pozeram ze bio ta super ale uz ma nenapadlo pozriet ci neobsahuju mlieko... hlavne ze minule som ich koli tomu nekupovala a teraz mi to uplne vyfucalo z hlavy. No a jasne ze hned o hodku aj kakala...

@zojec ja tiez milujem baklazany a u nas doma ich nikto nechce, ale tak aspon viac mi ostane 😀

som velmi rada ze som tu medzi vas zavitala, ved ste mi uz tolko poradili, za co velmi dakujem a urcite vyskusam aj tekvicovy olej 😉

anlu
25. sep 2010

este k tomu avokadu... ja mam veeeeelmi rada quacamole mnaaaam mnam a este raz mnam 😀

oscarka3
26. sep 2010

@anlu .keď povieš, že jej dáš bryndzu,tak sa zhrozia ale oni dávajú activiu,pribináčiky a rôzne jogurty 😒 .len tú bryndzu si pozháňaj nepasterizovanú. aj u vitariánov som sa dočítala,že dlho žijúci bulharský pastieri jedli v lete čerstvú zeleninu a ovocie, v zime kvasené.okrem toho nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka 🙂 mňam.
baklažán je hitom tohto roka aj u nás.

zitaje
26. sep 2010

@oscarka3 nepasterizovanu bryndzu? Mamicky rovno omdlu 😀
Bryndza je fajn, ale fakt len taka ta prava, v obchode pasterizovana ma ani len nelaka nastastie.
A nie je nejaky recepr kde je aj bryndza aj baklazan, to by mohlo byt dobre 😵

oscarka3
26. sep 2010

@zitaje , 😀 😀 😀 ,práve sme dojedli šalát ,kde bola aj bryndza z nepasterizovaného mlieka 😀 + opečený baklažán a paprika / na oleji scesnakom,kečupom a bazalkou/.
už tu boli recepty na baklažán. ja robievam aj zapečený so zemiakmi+ čo nájdem doma a keď je to hotové, poszp bryndzou 😉

oscarka3
26. sep 2010

nedávno sa tu riešil ľanový olej,tak ak má niekto záujem o čerstvý : http://www.agro-el.cz/ , ale neviem,či posielajú aj na SK

rancuzkaf
26. sep 2010

....a nie je v tej bryndzi prilis vela soli pre take dieta ako ma anlu?.....ja mojej este stale velmi nesolim a vyhovuje jej to, som si ista, ze keby som jej dala ochutnat bryndzu, povie, ze je kysla (ona tak oznaci nieco co je podla nej presolene, za to citron v pohode olizuje a vycuciava a pritom je kysly prave on 🙂)

indy
26. sep 2010

@rancuzkaf my kupujeme bryndzu z ekofarmy a bryndza od nich vobec nie je slana Tiez som bola zvyknuta na uplne presolenu z obchodu, ktora mi vdaka tomu vobec nechutila a malemu by som ju urcite nedalaAle tato je uzasne jemna lahodna, vcera sme si ju natierali s drobcom na zitne placky Dokonca menej slana ako klasicke tvrde syry z obchodu

rancuzkaf
26. sep 2010

@indy tak taku bryndzu vam zavidim!

anlu
26. sep 2010

@oscarka3 no presne... ani nehovorim co vsetko davaju svojim detom, uz to nemam chut ani komentovat... ja som prave na to myslela ci bryndza nie je prilis slana, u nas v obchode mame nepasterizovanu ovciu, musim pozriet kolko soli tam je, ci to tam vobec pisu 😕

@indy tu neviem neviem ci by som sa k takej bryndzi dostala ale ak niekto viete ze v KE alebo v okoli taka je tak dajte echo 🙂

dnes som robila pre Oli zemiakovu kasu bez mlieka, ale olej tekvicovy este nemam tak som dala len slnecnicovy ale bolo to fajn a pridala som este trosku cervenej papriky tak mala aj peknu farbu 🙂

adriana7
27. sep 2010

ahojte,
práve som si dočítala posledných 5 strán, nestíham, nestíham...
pekne sa to tu rozširuje, to ma teší... 😵
ja robím zemiakovú kašu tak, že hrniec s nakrájanými zemiakmi zalejem len šálkou vody a varím - parím, keď sú zemiaky hotové, dám do nich trochu obyčajného masla a osolím, nič nezlievam a celé to vymixujem

u nás doma právaže zjeme len obyčajné maslo, žiadne umeláče mi doma neprejdú, ani mne nechutia...

my doma nepijeme mlieko, deťom nechutí ani sójové, ale ja z mandlí a z kešu robím výbornú majonézu, mandle zalejem vriacou vodou, ošúpem, nechám cez noc vo vode, potom vodu zlejem, dám na sáčok mandlí cca 2 - 3 lyžice čerstvej studenej vody a mixujem ponorným mixérom na hustú kašu, a v tomto štádiu keď pridám ešte tak 1 dcl vody a lyžicu oleja, urobím smotanu, a keď dolievam už len olej, je z toho majonéza, dochucujem ju sójovou omáčkou, citrónovou šťavou a medom, nastrúham cibuľku a cesnak. smotanu som zrovna dnes použila (robila som kel v čepci, mňam)
... inak som od pôrodu nemenila nijak stravu a malá je fajn, nemá problémy s bruškom, jediné, po čom ju fakt jeden deň zúfalo krútilo, boli sójové plátky, takže do ukončenia kojenia vylučujem z jedálnička 😒

anlu
27. sep 2010

@adriana7 nemusis ich vylucit az do ukoncenia dojcenia, teda zalezi do kedy chces dojcit... ked bude vacsia tak uz jej to nebude tak vadit a ked budes dojcit aj ked uz bude papat tak to mozes kludne jest 😉 Ja som pri Claire mohla jest vsetko, okrem ananasu ale pri Olivke som musela trochu davat pozor, jej viac veci vadilo. Ta majoneza vyzera byt super aj smotana. Musim si to zapisat a vyskusat 😉

jaaaaj mam doma zavislacku 😀 😀 😀 Olivia neprezije den bez hrozienok alebo hrozna.... Myslite ze to moze mat z toho ze som pila kazdy den hroznovu stavu ked som ju este len dojcila? Je to dobre na tvorbu mlieka. Jasne ze je to jedno preco jej to tak chuti, to ma len tak napadlo. Keby som jej nenadelila kolko moze zjest tak spraska aj cely velky sacok...

zojec
28. sep 2010

@adriana7 a co je to kel v capici? ked budes mat cas, tak napis recept.. 🙂 ale asi ho budem jest len ja.. moj mm kel nelubi.. :(
ja som na zaciatku nemohla jest kukuricu.. to malu velmi krutilo.. ale minule som si dala a uz je dobre.. najtazsie su asi tie prve tyzdne..

anlu
29. sep 2010

akurat ked sme rozoberali bryndzu, tak mi svokruska doniesla bryndzu z tatier taku domacu, ona ju hodila do mraznicky a ja som na nu aj zabudla... a dnes som ju vybrala ze vyskusame a ona je taaaaaaak mnam 😀 uplne ina ako ta z obchodu a presne ako tu niekto pisal, vobec nie je taka slana. No teraz uz len skoda ze nemam tatry za rohom ☹ Olivka este nepapala, lebo spi, tak som zvedava ci bude nejaka reakcia...

adriana7
29. sep 2010

@anlu ,
no ja by som kojila aj do miinej maturity 😀 (srandujem, ale užívam si to), a bryndzu, žiaľ, tiež nemusím, dokonca od pôrodu nemôžem vypiť ani kozie mlieko, nuž chute sa človeku menia celý život...
@zojec ,
kel v čepci je bleskové jedlo pre maminy na md 🙂 :
kel nakrájam na osminky a do mäkka naparím v parnom hrnci. potom vymastím plech olivovým olejom, naň naukladám osminky kelu a každý kúsok polejem dresingom (smotana - ja používam provamel, ale čo má kto rád, 1 lyžička solčanky, sušená alebo čerstvá pažítka a petržlenová vňať - ja dávam veeeľa, lyžica oleja), navrch na osminky kelu postrúham údený syr a dám na 240, na 10 minút zapiecť do rúry. inak vždy som dávala údené tofu, ale teraz mm kúpil parmezán, lebo ho zbožňuje na rajčiny s olivovým olejom, a bolo to tiež fajnééé 😉 , len ma "omyla" tá cena na obale 😕

zojec
29. sep 2010

@adriana7 jeeej nova fotocka 😉 ten recept znie super... to by sa teoretis dalo urobit z hocijakej zeleniny 😉

anlu
29. sep 2010

@adriana7 tak tak, len si uzivaj kojenie aj ja si este uzivam 😀 a ten recept naozaj znie fajne, urcite vyskusam,lebo kel som uz dost dlho nerobila a ani neviem preco... a pozeram ze medzi tvojimi detmi je tiez 7 rokov rozdiel (myslim medzi druhym a tretim)

Oli zatial nemala ziadnu reakciu tak uvidime zajtra...

rancuzkaf
29. sep 2010

ja mam tiez velmi rychly recept pre maminy na md 😉 , teda nie je moj, od Bukovskeho, ale v ziadnej knihe ho nenajdete!

SPECIALITA Z CINSKEJ KAPUSTY

davka je pre jednu osobu a ak uz mate vopred uvarenu fazulu je to super rychle 🙂
- na oleji spenit 1 cibulu
- pridat 1 salku nakrajanej cins. kapusty a 1 nastruhanu mrkvu (na hrubsie ako na struhanku), podliat vodou a dusit do zmaknutia (max 10 minut)
- pridat uvarenu hnedu fazulu (pol salky), 2 pucene cesnaky, oregano a sol
- podavat s hocijakou prilohou

a este jeden kelovy pre 4 osoby

ZAPEKANE ZEMIAKY S KELOM

- uvarit jednu hlavku kelu, pomliet a potom uprazit s cibulou
- uvarit v supe 1 a pol az 2 kg zemiakov, pokrajat na kolieska
- uprazit 3 salky hub
- navrstvime to vsetko do pekaca, vrch posypat mletou paprikou, solcankou, cesnakom, majorankou, pokvapkat olejom a dat zapiect

v recepte to nie je uvedene, ale moze sa zaliat smotanou, ktoru si patricne kazdy dochuti sam 😝

rancuzkaf
29. sep 2010

@adriana7 , @zojec pekne fotecky 😉 ....hotove modelky!...budem musiet aj ja nieco poriesit, zas sme o rok starsi, nech vidiet ako kvitneme do krasy 😀, vdaka strave samozrejme.

zojec
30. sep 2010

@rancuzkaf mnamky.. ten kel so zemiakmi.. ja mam doma hlavku kapusty uz tyzden na nu kukam a neviem ci si ju mozem dat alebo nie... sa bojim, aby mi malu neroztrhlo 🙂 ale dnes asi urobim borsc.. to lubi aj moj mm

anlu
30. sep 2010

a nieco rychle dobre z karfiolu nemate? 😀 dnes som kupila a cely den rozmyslam co s nim a nejako ma nic nenapada...

matova
30. sep 2010

anlu: Ahoj, akurát dnes som robila karfiolovú polievku: opražiť pór (cibuľku), na to som hodila zemiaky na kúsky porezané + karfiol na kúsky a zaliala vodou + Alnatura bio zeleninový bujón+ bobkový lístok. Keď bola mäkká zeleninka tak som zahustila ešte trošku zápražkou z bielej hl.múky+ sójovej múky. Niekedy tam pridávam aj vločky- ovsené, ražné. Keď bol menší tak som to nazáver zmixovala dokrémova. Malý má celkovo krfiol rád aj keď je len tak uvarený vo vode 😉

inak mama robieva karfiol aj s brokolicou zapečené na panvici s vajcom.

matova
30. sep 2010

anlu: alebo predvareny karfiol pridavam aj k ostatnej zelenine (podla toho co doma je)- napr. cibulka, por, paradajky, baklazan, cukina, trochu ruziciek karfiolu a na platky zemiaky a hodim to vsetko na olej na panvicu, trosku oprazim a zakryjem prikryvkou, dusim kym to nieje makke, ked treba tak este podlejem troskou vody, podla zeleniny ci pusta vodiu ci nie. A korenia hociake,ake mas rada 😉

fathi
30. sep 2010

Ahojte baby, ja síce nemám vegetariánske dieťa ale mám vegetariánskeho manžela a to je ako vegetariánske dieťa 😀 😀 😀 Super recepty, u nás teraz letí Krišnova vege kuchárka, odporúčam! 😉 Dá sa kúpiť myslím v Govinde