Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

mracik
25. nov 2009

ja robím palacinky z ovsenej múky, kupujem ju v Tescu, tá je najlepšia. Jedno vajce dávam, ale dá sa vraj nahradiť lyžicou pohánkovej múky, musím to niekedy skúsiť.
Na palacinky dávam chalanom domáci lekvár, alebo orieškovú nátierku, ja si dávam nejakú strukovinovú pomazánku, ktorú mám práve urobenú...

havino
25. nov 2009

Ahojte, ďakujem pekne za odpovede aj za privítanie 🙂

JARON, už som skúsila to sójové tekuté mlieko do ovseno-pohánkovej kaše - chutila 🙂 Aj mne, aj Jakub mal bubliny za ušami 🙂 Mám tiež zn. Alfa Bio. Myslíš, že je rozdiel medzi značkami toho mlieka? Teda, okrem ceny 😀

Ozaj, keď píšem o vápniku - nestretol sa niekto z vás s "pukaním" kostičiek o dieťatka? Jakubovi pukajú od veľmi útleho veku - možno od 3 mesiacov... Dr. mi povedala, že to súvisí so vstrebávaním vápnika, že mám dávať viac Vigantolu. Robím to, spočiatku sa to zlepšilo, ale znova počujem pukanie. Vápnika by mal mať dosť v strave, skôr ako zabezpečiť jeho vstrebávanie....

MARFIGIRL, neviem, mám stále akúsi "potrebu" podávať Jakubovi jeho "dennú mliečnu dávku" 😅 Ale nie... Jakub má mlieko veľmi rád - jeho heslo je "za fľašu mlieka aj do kolena vŕtať" 😎 Takže nechcem ho oberať o túto slasť 🙂 Snáď mu to kozie mliečko neurobí zle.
Pozerala som tú stránku, čo si sem hodila o stravovaní v škôlkach... Tie normy sú nieže veľmi staré... oni sú skôr postavené na hlavu... 😢

JARON, ako pripravuješ ryžu Basmati? Ja som ju kúpila v Tescu a varila som ju ako prílohu k dusenej zeleninke pre Jakuba, ale zdala sa mi taká akási pritvrdá.... Aj som potom varila dlhšie, ale stále sa mi zdá taká zvláštne "pevná"...

MRACIK a ako robíš strukovinové pomazánky? Sú to len také dospelácke? 🙂

CORA, ahoj 😉

lubii
25. nov 2009

Cora,ešte si sa pýtala, že čo namiesto UM. Skús napríklad sezamové mlieko. Ja ho robím každý deň. Aj sebe aj malému a cez víkendy ho pijeme všetci 😉 Rozmixuješ sezam vo vode.Vody nie veľa, aby sa to dobre rozmixovalo. Mixuješ,kým tá voda vyzerá ako mlieko. Potom tam pridám banán, pomixujem a dolejem vodu podľa chuti. Pre jedného dávam jednu lyžicu sézamu a 1 banán. Ja ten sézam necedím, ale ty radšej malému preceď to mliečko a potom pridaj banán. Dá sa to robiť aj z mandlí, orechov...

Ak pomazánkam, u nás teraz letí tekvicovo slnečnicová. Dám asi 1/4 tekvicových semiačok a 3/4 slnečnicových , dokopy asi 100 g. Zaliať vodou a nechať postáť niekoľko hodín. Potom pridať kávovú lyžičku zeleninovej soli, 1 strúčik cesnaku,olivový olej a všetko pomixovať. 😉

havino
25. nov 2009

... a ja ak môžem, ešte doplním k tým mliečkam jeden link 🙂 http://www.biospotrebitel.sk/clanok/650-ake-dru...

lubii, to znie chutne 😵 Skúsim, len si musím konečne kúpiť mixér 😀

cora73
26. nov 2009

Tak vcera som uz UM nedala,ale bol nastopany chrumkami,takze mu MM stacilo a pekne zaspal,a dnes na ranajky dostal psenovu kasu s bananom,mnam,dojedala som... 😀 Asi mu vzdy spravim viac a potom dojem,lebo inac neranajkujem a takto vlastne zacnem... 😀

cora73
26. nov 2009

A Lubii,este sa chcem spytat,takze taketo mliecka mu mozem kludne davat vecer po kojeni,ak by mu bolo moje este malo? Musim si byt ista,lebo moj manzel toto nerozdycha.... 😀 😀 😀 Uz vcera bol zmateny,ked som mu oznamila,ze s UM koncime... 😒

lubii
26. nov 2009

Havino, to je výborný link čo si dala 😉 Pekne zhrnuté,

Cora, najprv by si to mohla skúsiť dať malému doobeda, aby si na to zvykol a prípadne, keď mu nesadne tak aby mu nebolo ťažko v noci. Keď budeš vidieť, že mu to robí dobre, tak v pohode aj na večer. A prečítaj si ten link od Havino, tam sú viaceré alternatívy 😉

cora73
26. nov 2009

Dik,skusim,a aj ten link som si uz pozrela..Neviete nahodou,ci je lan bezlepkovy? Lebo vzdy,ked si dam do jedla lanovy olej,tak mi je cudne zle... 😖 Alebo prip.,ze by som mala na to alergiu? Uz to na sebe sledujem cca 3 tyzdne...

havino
26. nov 2009

Cora, ľan je určite vhodný pri bezlepkovej diéte. A koľko si ho dávaš do jedla? Nerobí Ti zle tá jeho chuť? Lebo mne osobne nechutí, mne to pripomína takú rybaciu chuť 😖 Ja si ho dávam za lyžičku do jogurtu, potom to necítim...

cora73
26. nov 2009

Ajoj,praveze nad tym uz dlhsie rozmyslam,aj minuly tyzden som si ho davala 3 dni za sebou do salatu,a bolo mi hrozne zle,az sa mi vlasy jezili a mala som taky opuch okolo oci,potom som si ho nedavala a uz mi nebolo zle,no a dnes som po malom dojedla tu psenovu kasu,ktoru som mu pokvapkala tym olejom a zas mi je zle a aj mam ten opuch okolo oci,a uplne som taka mimo...Tak netusim,vsade sa uvadza,ze nan nie su alergicke reakcie,zas budem v niecom prva? ☹ ☹

mracik
26. nov 2009

cora, však keď ti nerobí dobre, tak ho nejedz. Každý človek je individuálny,ja tiež niektoré potraviny do seba nedostanem, aj keď viem, že sú zdravé.
Ja ľanový olej užívam už dva mesiace 2 PL denne, kvôli menštruačným ťažkostiam, zatiaľ mi z neho zle nebolo. Najprv som ho jedla len tak- samý, teraz ho už dávam aj do šalátov, tiež som si musela na tú chuť zvyknúť 😉

cora73
26. nov 2009

No,mne praveze chuti,len nerozumiem,ze mi je po nom takto zle,a to si davam par kvapiek... A ja ze budem zdrava... 😀 😀 😀

jaron
26. nov 2009

Ahojte,

Havino, okrem ceny sój. mliek sú v nich síce rozdiely, ale nemyslím, že by bolo niektoré nekvalitné a iné kvalitné (a s chuťou je to subjektívne). Všetky sú vyrábané zo sóje geneticky neupravovanej, z vody a k tomu nejaké prídavky podľa značky a druhu. Spĺňajú základné požiadavky pre výrobok svojho druhu. Niektoré sú z BIO sóje. Napr. Alfa Bio je obohatené o B12, Alnatura si môžeš kúpiť zase s vápnikom a je BIO atď. Každé má svoje kvality. Porovnávať ich, je ako porovnávať jablko s hruškou. 🙂 Samozrejme v zahraničí sú sójové nápoje rôzne ochutené (jahoda, vanilka...) s lahodnou chuťou aj na pitie. Ale to sa dá urobiť aj s tých neochutených a ešte to možno bude lacnejšie.

Mne sa osvedčilo varenie ryže Natural tak, že ju dám variť asi s 2x viac vody ako je ryže, potom sa pomali varí a nesmie sa miešať až kým všetka voda nevyvrie, urobia sa v nej také priechody cez ktoré prechádza posledná voda (para) zo spodu, potom trochu pozrieť, či už je všetká voda vyvretá, ak áno, zabaliť do utierky a dať pod perinu aspoň na 30 min. Potom je ryža krásne mäkká a zároveň nie rozvarená, ale chce to cvik správne odhadnúť tú vodu a pod.
A tu je recept aj s obrázkami na tú pečenú ryžu, tá je tiež perfektná:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

jaron
26. nov 2009

Mne tiež až tak ľanový olej nechutil, teraz som ho nedávno dostal od manželky na narodeniny a zvykol som si ho dávať na varené teplé jedlá (cestoviny, polievka...) a takto som si celkom zvykol, už mi chutí. Ale na sladko (s musli, kaša...) by som ho nejedol 😝 .
Samozrejme, Cora, keď ti nerobí dobre po zdravotnej stránke (nie chuťovej), tak sa ním netráp. A čo mleté ľanové semeno? Bola by reakcia podobná?

Ešte nezabudni, Cora, keď pridáš malému niečo nové (napr. to sezamové a iné mlieko), vždy pridaj naraz iba jednu potravinu a ďalšiu až za 3 - 5 dní, aby si vedela prisúdiť prípadnú negatívnu reakciu tej správnej potravine.

cora73
26. nov 2009

ok,dik za rady,no je mi to luto s tym olejom,ale este stale mi je zle a to som ho mala rano... ☹ Skusim to semienko,hadam sa nezadusim... 😖 Uz som si aj robila tahinu,ale zabudla som do toho dat olej,a vlastne ho ani nemam este kupeny,a aj som ju potom zabudla jest,iba asi 3x som ju jedla.. 🙂 Budem to uz musiet vyhodit,mam to v chladnicke vyse tyzdna...

marfigirl
26. nov 2009

lubii dik za recepty, aj ja vyskusam.
ja v poslednej dobe super kupujem v DMke, tam, kde niecomu dochadza zaruka maju super zlavy. Mozno ste to vedeli, ja som to zistila len pred nedavnom 🙂 A my ten vyrobok do spotreby urcite vzdy spotrebujeme.

havino
26. nov 2009

Jeeej, ďakujem pekne, Jaron 😉
No, a ja som tú ryžu veru miešala ako divá 😀 No, nie celkom ako divá, skôr tak polodivo 😎
Inak, tú stránku, čo si sem hodil, poznám. Tam som našla recept na kuskusový nákyp.... Ajajaaaj, dnes bol na obed! To je teda dobrota!! Som sa zalizovala 😵 Síce bez tofu krému (stále nemám mixér 😝) ale aj tak chutil. A Jakub zjedol takú istú porciu ako ja a ja som mala veru dosť.
A tú pečenú ryžu veru skúsim tiež, vďaka 🙂

jaron
26. nov 2009

Havino, to musí byť Jakubko riadny hltač, keď skoro porazí aj dospelého 😀.
Dobrú noc želám. 🙂

havino
26. nov 2009

Veru, Jaron, Jakub je riadny papkáč... Tie jeho porcie ma desili od začiatku príkrmov, padalo to doňho ako do studne. U neho asi bude platiť, že "radšej šatiť ako živiť" 😀 Ale nedá sa povedať, že by bol nejaký tučniačik, veď má 14 mesiacov a 12,5 kg. Takže akurát 🙂

cora73
27. nov 2009

Ahojte,aky mate nazor na taketo jedalne listky? Teda dufam,ze uz to tu niekde nie je.... 😀

www.apz.szm.sk/download/jedalne_listky.pdf

marfigirl
27. nov 2009

cora, uz som to videla, tusim to na zaciatku tu niekto daval. No mala by som to ukazat do tej nasej skolky. Podla mna je to ok, az na to, ze sojove vyrobky davam uz teraz malemu, hoci nie vela. Ale urcite lepsie ako ten klasicky. Teda mne sa ten jedalnicek zdravsi paci.

eveen
28. nov 2009

Ahojte som tu prvykrat vo vasej teme.....
Jakub je urcite okej....len ta moja Ninka ma tolko isto kilov. Krpcek moj maly, chuducky 🙂

lucia123
autor
29. nov 2009

cora73, preboha, neda mi nezareagovat na ten jedalny listok, co si sem dala.... akoby som citala stare komunisticke recepty spred 25 rokmi. Zamyslel sa vobec niekto nad tym, ci to maslo, chlebik, mliecko, masko da niaku vyzivnu hodnotu dietatu okrem jedov, ktore potom hniju v traviacom systeme, dieta ma koliky, hnacky, vyrazky, je nervozne, nespi?

cora73
29. nov 2009

Lucia 123,ved preto som to sem dala,inac,pokym maly nezacal mat problemy s bruskom,tak som ho tiez takto stravovala,aj mna takto stravovali,proste ide o zabehnuty program,ak sa niekoho opytas,co je zdrave,tak hned vykotkodaka,mlieko,maso...Tazko,ludia su stale proti vegetarianom,a nikto,pokial sa tomu nezacne venovat-ako ja,sa nad tym nezamysli,ze preco je chory,preco je dieta chore,zvaluje sa to na vsetko mozne,ale nie na zaklad,ktorym je strava...Vidim to na sebe-kedze pre mna je jedinym liekom jedlo-kvoli celiakii,preco by to nemalo platit pre vsetkych...

Ahoj Eveen,ak je Ninka podla teba taka chuducka,nepatras po pricine? Alebo to ma dedicne a aj vy s muzom ste taki stihli?

jaron
29. nov 2009

Ahoj Eveen,

z toho si nič nerob, Ninka ešte vyrastie a bude z nej veľká Nina. Ja som patril na ZŠ medzi najvyšších, na stretávke zo SŠ som už bol skoro najnižší a ten čo bol na SŠ skoro najmenší, bol na stretávke skoro najvyšší 🙂.

Myslím, že sa nie je kde ponáhlať. 🙂

jaron
29. nov 2009

Dnes mi kamarát poslal takéto krátke video:

DOVODY PRECO SA STAT VEGETARIANOM?
Pozrite si kratke a vymakane video o tom, preco by ste aspon mohli porozmyslat o vegetarianstve. Slovenske titulky, filmik od PETA

http://video.google.com/videoplay?docid=-906742...

lucia123
autor
30. nov 2009

cora73, nastastie si to pochopila aj Ty, vidis, staci sa len zamysliet, co mnoho ludi neurobi a mysli si, ze ked ma chore dieta, aj sam je chory, tak ma jednoducho smolu 🙂 -vsimam si to aj ja, ze ludia su ignorantsky voci svojmu zdraviu... Nevedia sa zbavit svojich "pozitkov" a deti bohuzial na to ucia tiez. Cola, cukriky, masko, mliecko, keksiky v rucickach ani nie jednorocnych deti 😒 , a potom ze su choroby dedicne, nie to zle navyky su dedicne.

Budem sa opakovat, uz som to tu pisala, ale som strasne rada, ze sa ako ludia od seba LISIME 😀

havino
30. nov 2009

Ahoj Eveen, vôbec nemaj obavy z Ninkinej váhy. Ak je zdravá, určite nemáš čo riešiť. Možno bude z nej baletka 🙂 alebo tanečníčka... A tie musia byť štíhle 😉 Bratove obe deti boli tiež také "rukaté-nohaté" a teraz sú z nich dvaja obri 😎 .... chalan má 20r., cca 1,80m a samý sval na sebe. Dievča má 21 r., tiež skoro 1,80m a o váhe sa tiež nedá povedať, že by bola podpriemerná 😀
Okrem toho, predpokladám, že Jakub to vybehá a možno vás dobehneme 😎

Jaron, takéto videá ma vedia riadne znechutiť... Mám rada zvieratá a určite mi nie je ľahostajné ich utrpenie, ktoré musia znášať kvôli ľudskej honbe za peniazmi (je to dobrý, výnosný biznis, no nie?)
Na druhej strane sa musím priznať, že nie som vegetariánka - je to pre mňa finančne náročné, som rada, že môžem dať takú stravu aspoň Jakubovi - ale mäsu veľmi neublížim. Jem ho minimálne (2-3x za mesiac, niekedy ani to nie), vlastne mi veľmi nechutí. Ale Jakubovi rybky dávam...
Inak, myslím, že keď už ľudia chcú chovať zvieratá na ich konzumáciu (nie som si totiž istá, či sa podarí dosiahnuť, aby všetci ľudia zanechali ten zvyk zaháňať hlad mäskom 🙂 ), rozhodne by podmienky ich chovu mali byť "ľudskejšie". Keby to fungovalo ako kedysi, keď naši starí a prastarí rodičia chovali doma sliepky, kravy, zajačikov, ale tie zvieratá mali "normálny" život. Veď napokon, bio farmy nie sú už v dnešnej dobe výnimkou. Kiež by ich bolo stále viac a viac.
Zrejme so mnou nebudete súhlasiť, ale dúfam, že ma preto neukameňujete 😉

jaron
30. nov 2009

Ahoj Havino,

v určitom zmysle nemám také videa rád a nezvyknem ich veľmi ľuďom ponúkať, ukazovať, dávať... Toto bolo asi prvý krát. Je to asi preto, že sú tak trochu nátlakové alebo ako by som to nazval. Chcel som len povedať, že ťa určite kameňovať nebudeme 🙂 .

pokahontas2
30. nov 2009

ahoj vegetarianske maminy, ste tu?ako sa maju vase deturence?